Česká televize Vás zve na projekci nového hraného dokumentu Pražské Jezulátko po stopách českého Ježíška.
Plakátek v PDF ke stažení zde!
scénář a režie: Otakáro Maria Schmidt
14. 12. od 11.00, kino MAT , Karlovo náměstí 19
Premiéra:
23. 12. od 20.50 na ČT2
Repríza:
29. 12. od 13.10 na ČT2
www.ceskatelevize.cz/prazskejezulatko
Fotky z natáčení.
Příloha Katolického týdeníku ke stažení zde!
Pražské Jezulátko
Po stopách českého Ježíška
(Ježíšek v nás)
scénář a režie: Otakáro Maria Schmidt
střih, zvuk, pomocná režie, kostýmy: Jana Studničková
hudba a zvukový mix: Vojtěch Komárek
kamera: Jiří Strnad (II.kamera O.M.Schmidt)
komentář čte: Marek Eben, O.M.Schmidt
hrají: Viktor Komárek, Jana Studničková, Miroslav Herold, Vojtěch Komárek
respondenti: Dominik Duka, František Lobkowicz, Marek Orko Vácha…
producent: Česká televize, Jakub Červenka
dramaturg: Jana Hádková
Záštitu filmovému projektu udělili:
Hlavní město Praha
Karel Schwarzenberg - ministr zahraničních věcí ČR
Mons.Dominik Duka OP - arcibiskup pražský
Petr Nečas - předseda vlády České republiky
Josef Dobeš - ministr školství
Dokumentární film s hranými prvky o Pražském Jezulátku přibližuje lidem jeden z nejslavnějších fenoménů Prahy, spojený s mnoha legendami a mýty, který je znám po celém světě a za nímž do Prahy ročně putují desetitisíce věřících.
Ve filmu jsou především historické souvislosti, kontext historických období, úcta, zázraky. Fenomén Pražského Jezulátka – českého Ježíška je zkoumán z mnoha úhlů pohledu, které zprostředkovávají historičtí a duchovní odborníci, např. Jan Royt, Jiří Kotalík, Pavel Štěpánek, Josef Forbelský, Marek Orko Vácha….
Ozřejmují legendární a historické svědectví i globální zhodnocení, připomínají dobové okolnosti úcty, její nadčasový a prostorově univerzální dosah, vliv Pražského Jezulátka na výtvarné umění a architekturu. Zabývají se mimo jiné i historií PJ jako světového fenoménu, jeho významu pro řád karmelitánů, jejich život a spiritualitu. Režisér Otakáro Maria Schmidt představuje své pojetí Pražského Jezulátka také jako archetyp dítěte v nás a svědectví lidí o vyslyšení modliteb.
O nejslavnějším fenoménu Prahy, je další z řady poetických duchovních filmů, které režisér Otakáro Maria Schmidt již sedmým rokem připravuje pro Českou televizi.
Filmy jsou vysílány také v Evropských televizích a vychází postupně v jazykových mutacích na DVD (právě nyní vyšel sv.Vojtěch v Karm.nakl.).
Pražské Jezulátko přichází na řadu po:
Nejsme andělé, jen děláme jejich práci (o tajemství a moci řádu jezuitů),
Nejznámější Čech – Jan Nepomucký,
Dej mi duši a ostatní si ponech (film o salesiánech),
Svatý Vojtěch – první český Evropan,
Blázen z La Verny (o sv.Františkovi z Assisi, o sv.Kláře a františkánské rodině)
Styl těchto filmů je zárukou, že duchovní dokument nemusí být nudný, náboženský či aktivistický. Film o Pražském Jezulátku je toho dalším dokladem. Inspirací pro pojetí tématu se stala knížka Malý princ v nás, která zapříčinila, že je poukázáno na Exupéryho inspiraci Jezulátkem při psaní Malého prince. Malý princ v nás se může s Jezulátkem setkat. Ve filmu se tato myšlenka objevuje spíše jako leitmotiv - Malý princ v nás se ptá, Král Pražské Jezulátko odpovídá. Exupéry zůstane při opravě letadla, až tak nějak biblicky, v poušti a zpytuje sám sebe, má spoustu otázek a objeví své vnitřní dítě – Malého prince. A pak může přijít Pražské Jezulátko, které odpovědi dává, neodlétá jako princ na svou planetku, ale mizí na konci filmu, na Karlově mostě v davu mezi lidmi, jako malý Král kosmu, aby nás chránil. Věříme, že Ježíšek, náš Spasitel jako dítě, v tomto případě jako Pražské Jezulátko zůstává v nás a s námi. A to je filosofický básnický podtext našeho filmu, který je vlastně prvním hraným dokumentárním filmem na světě, kde mohou lidé vidět Jezulátko díky herci jako živé v kulisách Staré Prahy s maminkou Pannou Marií.
„Důležitá pro nás byla také myšlenka, že jsme byli soškou Jezulátka, coby český národ, obdarováni ze Španělska a tak jsme filmem chtěli Jezulátko světu, obrazně řečeno, vrátit. Navíc jsme se domluvili na odlití několika Jezulátek z českého skla uměleckým sklářem Petrem Larvou, s nimiž a s filmem, pak chceme obletět světadíly a v jejich největších katedrálách skleněné Jezulátko zanechat, jako dar České republiky“.
V dokumentu, který svým hlasem doprovází opět Marek Eben, promluví mimo jiné arcibiskup Dominik Duka, František Lobkowicz, či převor z italského Arenzana, kde se natáčeli největší evropské slavnosti na počest našeho Pražského Jezulátka.
„Říkali jsme si, že jde o světový fenomén, dokonce známější než Jan Nepomucký nebo Antonín Dvořák a začali jsme přemýšlet, jak Jezulátko přiblížit širšímu okruhu diváků u nás, kteří třeba nejsou věřící nebo jsou kriticky zaměřeni proti církvi, náboženství, křesťanství nebo přímo katolíkům,“ vzpomíná režisér na okamžiky zrodu filmu.