Kurzy Univerzity třetího věku jsou určeny posluchačům, kteří dosáhli důchodového věku a mají alespoň středoškolské vzdělání. Přednášky se konají zpravidla v pátek od 16 hod. Srdečně zveme!
Termín pro přihlašování byl právě prodloužen do 15. 7. 2011.
Přihláška ke stažení zde!
Program pro vývěsky ke stažení zde!
Na brněnské Masarykově univerzitě bude 23. 9. 2011 zahájen již posedmé čtyřletý kurz pro seniory nazvaný Živá teologie. Spirituální dimenze člověka. Přihlášky se přijímají nejdéle do 15. 7. 2011 a zasílají na adresu bioetika@bioetika.cz, ev. Hippokrates, Míčkova 59, 614 00 Brno. Podrobnější informace na
www.bioetika.cz, příp. tel. 548 527 262.
Slavnostní promoce letošních absolventů proběhla 15. 6. 2011, z rukou prorektora převzalo diplom více než 70 seniorů, kteří kurz zaměřený na základy teologie navštěvovali po čtyři roky. Slavnostního aktu se zúčastnil také brněnský biskup Mons. Vojtěch Cikrle.
Vzdělávání napomáhá zužitkovat dary, kterých se nám dostává. Nové poznatky máme přijímat také v dospělosti. Oprávněně se stále častěji hovoří o tom, že vzdělávání je naším celoživotním úkolem. V roce 1973 vznikla ve Francii první Univerzita třetího věku a dnes vzdělávání seniorů akceptují téměř všechny vysoké školy jako svou samozřejmou povinnost. Oblíbené jsou zvláště tematicky zaměřené kurzy.
Na Masarykově univerzitě byl ve spolupráci s Biskupstvím brněnským zahájen první cyklus Živá teologie v roce 2006. V současnosti se ve čtyřletém kurzu Spirituální dimenze člověka vzdělává téměř pětistovka seniorů. Na přednášky pedagogů Cyrilometodějské teologické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci a Masarykovy univerzity v Brně i odborníků z terénu se do Brna sjíždějí účastníci takřka z celé Moravy. Nejsou pasivními posluchači, diskuse s přednášejícími se staly samozřejmostí.
Sylaby přednášek, které pro účastníky kurzu připravují všichni lektoři, jsou užitečnými nejen jako zdroj konkrétních znalostí, ale často poslouží také jako podklady pro seminární práce, které v případě zájmu mohou posluchači připravovat. Během trvání kurzu se proberou základní otázky biblistiky, věrouky, mravouky i asketiky. Do programu jsou zařazovány také exkurze, nabízí se možnost osobních konzultací a v závěru čtyřletého cyklu se pak uskuteční slavnostní promoce.
Ve společnosti přibývá osob vyššího věku, mění se také role seniorů. Poznatky současné geriatrie prokazují jednoznačně, že mechanizmy stárnutí jsou sice naprogramovány geneticky, avšak rychlost a typ stárnutí jsou ovlivnitelné způsobem života. Univerzity třetího věku umožňují nejen získávat vědomosti, ale přispívají také k udržování aktivity a usnadňují mezilidské a mezigenerační kontakty. V Brně se pro přednášky daří získávat vysoce kvalifikované lektory, kteří si nesmírně cení pozornosti, se kterou senioři sledují jejich výklad.
Kurzy jsou určeny posluchačům, kteří dosáhli důchodového věku a mají alespoň středoškolské vzdělání. Jde o generaci, která v minulosti neměla mnoho příležitostí k získávání náboženských znalostí. Mezi přednášející se pravidelně zařazují například brněnský biskup Mons. Vojtěch Cikrle, generální vikář Mons. Jiří Mikulášek, prof. Vladimír Smékal, prof. Augustin Svoboda, prof. Jiří Šrámek, prof. Jiří Vácha, prof. Petr Osolsobě, prof. Jana Nechutová, doc. Stanislav Balík, doc. Karel Komárek, doc. Jiří Hanuš, Dr. Bogdan Sikora, Dr. Eduard Krumpolc i Dr. Radomír Malý. Posluchači kurzu Spirituální dimenze člověka však vyslechli také přednášky Dr. Jiřího Grygara, Dr. Vojtěcha Kodeta, Dr. Pavla Havláta, prof. Marty Munzarové a prof. Jaro Křivohlavého.
J. W. Goethe kdysi napsal:
„Vzdělanost je schopnost rozumět druhým.“ Kurz Živá teologie – Spirituální dimenze člověka poskytuje znalosti, napomáhá vytvářet nová přátelství a usnadňuje správné chápání životních cílů.
Program kurzu Živá teologie – Spirituální dimenze člověka
Univerzity třetího věku Masarykovy univerzity
2011/2012 - 1. ročník
Přednášky se konají zpravidla v pátek od 16 hod.
Prof. MUDr. ThLic. Květoslav Šipr, CSc.
Lékařská fakulta Univerzity Palackého v Olomouci
Proč a jak studovat ve vyšším věku
Prof. PhDr. Vladimír Smékal, CSc.
Fakulta sociálních studií MU
Smysl života v pojetí V. E. Frankla
Mons. Doc. Ing. Mgr. Aleš Opatrný, Th.D.
Katolická teologická fakulta Univerzity Karlovy
Duchovní zrání a vyšší věk
Dr. Ing. Eduard Krumpolc, CSc., Th.D.
CMTF Univerzity Palackého v Olomouci
Cesty k poznání Boha ze stvoření
Prof. PhDr. Ladislav Rabušic, CSc.
děkan Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity
Čeští senioři včera, dnes a zítra
ThDr. Stanislav Drobný
Biskupství brněnské
Tajemství Nejsvětější Trojice
JUDr. Miloslav Výborný
Ústavní soud České republiky
Postavení a působnost Ústavního soudu
Prof. PhDr. Jiří Kroupa, CSc.
Filosofická fakulta Masarykovy univerzity
Brněnské barokní kostely
Prof. PhDr. Petr Osolsobě, Ph.D.
Filozofická fakulta MU
Pravda, dobro a krása v dílech sv. Augustina
Mons. ThLic. Vojtěch Cikrle
biskup brněnský
Křesťanský význam Vánoc
ThLic. Václav Slouk
kanovník brněnské kapituly
Svatost v dnešní době
Mons. Mgr. Jiří Mikulášek
Generální vikář brněnské diecéze
Starý člověk v rodině
Doc. PhDr. Karel Komárek, Ph.D.
Filozofická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci
Literatura a náboženství – básník Jaroslav Durych
Doc. PhDr. Jiří Hanuš, Ph.D.
Filozofická fakulta MU
Druhý vatikánský koncil a jeho vliv na vývoj křesťanství
Prof. MUDr. ThLic. Květoslav Šipr, CSc.
Lékařská fakulta Univerzity Palackého v Olomouci
Podpora paměti – dlouhodobý úkol seniora
Přihláška ke stažení zde!
Tiskopis Přihlášky je třeba zaslat co nejdříve, nejlépe elektronickou poštou na adresu bioetika@bioetika.cz, případně běžnou poštou na adresu Hippokrates, Míčkova 59, 614 00 Brno. Podrobnější informace je možno si vyžádat emailem na adrese bioetika@bioetika.cz, případně na tel. čísle 548 527 262.
Modlitba ve stáří
Autorství modlitby se připisuje sv. Františku Saleskému. Účastníci kurzu Spirituální dimenze člověka ji přijali jako svůj program.
Pane, ty víš lépe než já, že den ode dne stárnu a jednoho dne budu starý.
Chraň mě před domněnkou, že musím při každé příležitosti a ke každému tématu něco říci. Zbav mne velké náruživosti chtít dávat do pořádku záležitosti druhých. Nauč mě, abych byl uvážlivý a ochotný pomáhat, ale abych přitom nevrtal a neporučníkoval. Zdá se mi, že je škoda z přemíry moudrosti nerozdávat - ale ty, Pane, víš, že bych si rád udržel pár svých přátel.
Nauč mne, abych dovedl mlčky snášet své nemoci a obtíže. Přibývá jich a chuť o nich hovořit roste rok od roku. Netroufám si prosit, abys mi dal dar s radostí poslouchat druhé, když líčí své nemoci, ale nauč mě trpělivě je snášet.
Také se neodvažuji prosit o lepší paměť - ale jen o trochu větší skromnost a menší jistotu, když se má paměť neshoduje s jejich pamětí. Nauč mě té podivuhodné moudrosti umět se mýlit. Drž mě, abych byl jak jen je možno, laskavý. Starý morous je korunní dílo ďáblovo. Nauč mě u jiných odhalovat nečekané schopnosti a dej mi krásný dar, abych se také o nich dovedl zmínit.
Mám vrásky a šedivé vlasy. Nechci si stěžovat, ale tobě, Pane, to říkám - bojím se stáří. Je mi tak, jako bych se musel rozloučit, nemohu zastavit čas. Pociťuji, jak den ze dne ztrácím sílu a přicházím o bývalou krásu. Byl jsem pyšný na to, že se stále ještě mohu měřit s mladými. Teď cítím a uznávám, že již toho nejsem schopen. Byl bych směšný, kdybych se o to pokoušel.
Ale ty, Pane, říkáš: "Kdo věří ve mne, tomu narostou křídla jako orlovi.“ Dej mému srdci sílu, abych život přijal tak, jak jej ty řídíš. Ne mrzoutsky, ne lítostivě se skleslou náladou, ne jako odcházející, ale vděčný a připravený ke všemu, k čemu mě ty ještě povoláš. A k tomu mi dej všechnu sílu srdce. Amen