Zajímavé...

Zuzanka nepotřebuje homeopatii

Nickbar, CC0 Public Domain, pixabay.com "Zuzanka nepotřebuje homeopatii" je kreativní název informační kampaně, kterou spustili němečtí lékaři pro vzdělané rodiče. Právě ti jsou totiž podle autorů kampaně nejvíce náchylní uvěřit, že homeopatie je pro jejich děti ten nejlepší způsob léčby.

Loni vyšlo několik článků v uznávaných odborných časopisech, které výrazně oslabily pověst homeopatie a také její věrní uživatelé si začali klást otázky o jejích reálných účincích.

Australský tým vědců z National Health and Medical Research Council v roce 2015 zveřejnil nejrozsáhlejší výzkum homeopatie, v jehož rámci prohlédli 225 vědeckých studií, které se jí v minulosti věnovaly.

Jak přišly pochybnosti


Na základě posouzení důkazů o účinnosti homeopatie dospěli k závěru, že neexistují žádné vědecké důkazy o účinnosti homeopatie.

V Německu je již hnutí skeptiků homeopatie také dost výrazné a jeho cílem je nyní přesvědčit rodiče, že homeopatie nemá s vědou nic společného. Iniciátory kampaně jsou lékaři a rodiče a jako maskota si zvolili zmíněnou postavičku Zuzanku, která přes sociální sítě varuje před homeopatií a léčitelstvím. "Dost kuličkám," hlásá kreslená holčička.

"Chceme se dostat zejména k mladým rodičům a jejich dětem tak, že jim vysvětlíme, že zdravý životní styl nemá nic společného se šarlatánstvím a cukrovými kuličkami," vysvětluje pro rakouský deník Der Standard Nathalie Gramsová, lékařka a autorka knihy o homeopatii.

Je matkou tří dětí a sama měla roky homeopatickou ambulanci, teď je její tvrdou kritičkou. Dnes je lékařkou v nemocnici v Heidelbergu a v rozhovoru pro německý list Welt přirovnává odchod od homeopatie k vystoupení ze sekty.

37-leté lékařce se dařilo, homeopatická ambulance dobře vynášela a přitahovala stále více pacientů. Plánovala přesný opak - chtěla napsat obhajobu homeopatie před všemi, kdo pochybují. Při studiu však přicházela postupně k tomu, že v podstatě všichni homeopaté jsou sami na pochybách. Výzkum, který dělala kvůli knize, způsobil, že si začala klást otázky, jaké si sama předtím v hlavě zakazovala.

Skončila v pochybnostech a přestože její ambulance ještě nebyla vyplacena, nemohla v ní s čistým svědomím pokračovat. Místo toho napsala jinou knihu, než nejprve plánovala. S názvem "Homeopatie nově - co pacientům opravdu pomáhá".

Jen v Německu je registrováno sedm tisíc lékařů - homeopatů. Podle Gramsové mnozí argumentují tím, že na vlastní oči vidí, jak homeopatie pomáhá. Jen neumí vysvětlit, proč funguje. Podle německé lékařky lidi přitahuje na pohled systémový přístup. Jen úvodní pohovor trvá tři hodiny, což je v dnešní uspěchané době velký luxus. Pacienti se těší z náklonnosti, že jim někdo věnuje čas a vyslechne je, že jim někdo klade konkrétní otázky a zajímá se o jejich potíže. Zato rádi zaplatí, v Německu od 120 do 200 eur za hodinu. Homeopatie tak těží z chyb běžné medicíny, která na člověka nemá čas.

Gramsová tedy vidí "zázrak" homeopatie v její metodě, v intenzivním zájmu, v němž se skrývá velký potenciál. Nikdo nezná pacienta tak dobře jako homeopat, proto by měl podle Gramsové plnit roli koordinátora, který nasměruje pacienta ke správnému lékaři a ke vhodné léčbě. Proto svou knihu nazvala Homeopatie nově. Nechce totiž, aby zcela zanikla.

Homeopatie nově


Gramsová v interview tvrdí, že homeopatické kuličky jsou opravdu placebo. Druhým efektem je fakt, že pacienta někdo konečně bere vážně, na základě čeho se pacient věnuje jádru svých potíží, dobře se pozoruje a změní své návyky. Mnoho problémů je psychosomatického původu a tam pomohou i kuličky. Podle Gramsové však nemůže být léčebná metoda založená na duchovní energii součástí medicíny.

"Homeopatie je sama nemocný pacient. Chybí jí data a fakta, trpí halucinacemi a nebere svou nemoc vážně. Ale podívat se reálně na své problémy může být prvním krokem k vyléčení," zamýšlí se německá lékařka nad budoucností homeopatie.

Gramsová tvrdí, že homeopatie má své účinky, ale ty nesouvisí s cukrovými kuličkami. "Lze říci, že tam, kde homeopatie funguje, tam ji ani nebylo nutné užívat." Gramsová a její kolegové chtějí s kampaní o Zuzance oslovit právě vzdělané, kteří se často po nedůvěře a problémech v běžných ordinacích uchylují k homeopatii.

"Bohužel, inteligence a vyšší vzdělání nechrání před chybným myšlením. Naopak mezi těmito lidmi je i kupní síla, která si může dovolit dodatečnou léčbu. Vládne tu nevědomost a slabá informovanost, což nahrává homeopatickým firmám," tvrdí Gramsová.

Podle kampaně může být homeopatie nebezpečná, když děti berou jen kuličky místo odborné terapie. Kromě toho upozorňuje, že děti si tak zvykají, že na každý neduh existuje "nějaký lék", i když obyčejné nachlazení nepotřebuje hned zásah zvenčí. Od 5. dubna spouští tato iniciativa i webovou stránku (www.netzwerk-homoeopathie.eu), kde budou v kostce dostupné všechny relevantní informace.

Zuzana Hanusová

Převzato z www.postoj.sk, článek z 30. 3. 2016 naleznete zde.

logo- postoy.sk


Související:

Homeopatie-logické rozpory?


detcos, CC0 Public Domain, pixabay.com

Sdílet

Související články:
P. Peter Šimko: Boží láska dokáže proměnit i naše stigmata na zdroj milostí (25.08.2021)
P. Dominik Chmielewski - Je jóga slučitelná s křesťanstvím? (12.07.2021)
"Zen meditace a dynamiky 'vnímání' nejsou křesťanskou modlitbou", varují španělští. biskupové (10.05.2021)
Zanechala čarodějnictví, nyní varuje před démonickým pozadím Jógy (26.03.2021)
Je jóga jenom cvičení? (14.09.2020)
Páter James Manjackal: Proč je jóga neslučitelná s Kristem (20.04.2020)
Jóga, okultismus a magie - skutečný příběh (18.02.2020)
New Age je spiritualitou post-křesťanského Západu - jeho bývalý stoupenec vysvětluje proč (13.02.2020)
Vybíráme z duchovní poradny o. Matúša Marcina: CO KDYŽ JSEM SNĚDL NĚCO DÉMONICKÉHO? (19.10.2019)
Eschatologie – o posledních věcech člověka a lidstva 14. - reinkarnace (29.05.2019)
Zábava, která se může vymstít (18.11.2018)
Znamení zvěrokruhu, léčení krystaly a akupunktura (14.09.2018)
Kardinál: Místo ezoteriky "Bůh, který nám vychází vstříc" (+ Život Cirkvi vo svete 12/2018) (25.03.2018)
TV Lux: vKONTEXTE (94) HOMEOPATIE - ANO NEBO NE? (05.11.2017)
Proč je tetování v módě (12.10.2017)
Bývalá hinduistka Vasanti Watkinsonová: Jóga a křesťanství nejdou dohromady (16.07.2017)
O piercingu a tetování (12.02.2017)
Dalajláma je opět v Česku. "Jeho Svatost" je prý "to nejlepší z lidstva". Tak se na to podívejme... (17.10.2016)
Svědectví, životní příběh lékařky - homeopatičky (09.08.2016)
Homeopatie a Církev. Jak je to ve skutečnosti? (09.08.2016)
Ďábel není hvězda, ale reálné zlo (20.07.2016)
Suvenýr, který může změnit život (25.06.2016)
Jak to s tou homeopatií vlastně je? - definitivní odpověď (20.06.2016)
Doporučit homeopatii jako lék je nemorální (09.05.2016)
Video: Marián Kuffa: Jaký postoj zaujmout k homeopatii a dalším metodám (25.05.2015)
Jóga jako vstupní brána zlého ducha (14.08.2014)
Jóga, gravidjóga a křesťanství (odpověď P.Vojtěcha Kodeta na otázku) (11.04.2014)
Otec James Manjackal: Co je špatného na homeopatii? (24.05.2013)
Jak mě podvedla homeopatie (video) + Okultní praktika - homeopatie (článek) (24.03.2012)
Varování před léčiteli (20.09.2011)
O účinnosti homeopatie na kongresu lékarů (22.01.2011)
| Autor: Roman Tomek | Vydáno dne 01. 04. 2016 | 5016 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: www.postoy.sk
Nové filmy, videa a audia (mp3) pro vás:
Hledání na našem webu:
Doporučujeme:
Anketa:
Volná šiřitelnost:
Na obsah tohoto webu si FATYM nevyhrazuje žádná autorská práva! Obsah můžete dále používat, pokud není někde stanoveno jinak.

Na obsah tohoto webu si FATYM nevyhrazuje žádná autorská práva! Obsah můžete dále používat, pokud není někde stanoveno jinak.
Používáme
phpRS - redakční systém zdarma.

Kontakt | O nás | Webmaster | Administrace