Zajímavé...

Slovensko se postavilo Bruselu na odpor
NBS přepracovala svůj ústupek Evropské unii - katolické symboly na pamětní eurominci schválila

foto: z Magnificat.sk Po několika dnech kritiky a ohlasů na ústup Národní banky Slovenska připomínkám "členských států EU", kterým prý vadily na naší pamětní minci katolické symboly, dnes NBS schválila původní návrh - jak uvádí její mluvčí Petra Pauerová - i s tím rizikem, že pamětní mince v příštím roce 2013 na zásah Bruselu nebude moci být v této verzi vydána. K celé situaci přineseme svoji vlastní videoreportáž.

Děkujeme europoslankyněipaní MUDr. Anně Záborské, která se k tomuto problému okamžitě rovně a nekompromisně postavila (více zde) a inspirovala i další ohlasy a kritiku na postup NBS. Europoslankyně Anna Záborská je dcerou disidenta a politického vězně, nebohého MUDr. Antona Neuwirtha, který byl jedním z kandidátů na prvního slovenského prezidenta po roce 1989.

A. Selecký

************************************************** *************

Bankovní rada schválila původní návrh designu dvoueurové pamětní mince i svědomím, že se v novém informačním a schvalovacím procesu vystavuje riziku zmaření svého původního cíle, vydat minci platnou v celé eurozóně.

BRATISLAVA 23. listopadu (SITA) - Bankovní rada Národní banky Slovenska (NBS) schválila dnes původní návrh designu dvoueurové pamětní mince. Příjezd mise Konstantina a Metoděje na Velkou Moravu - 1150. výročí, tedy i se svatozáří a kříži.

Jak uvedla dnes pro agenturu SITA mluvčí NBS Petra Pauerová, bankovní rada schválila původní návrh designu dvoueurové pamětní mince is vědomím, že se v novém informačním a schvalovacím procesu vystavuje riziku zmaření svého původního cíle vydat minci platnou v celé eurozóně s tématikou příjezdu Konstantina a Metoděje naúzemie Velké Moravy, a tím šířit historický odkaz Konstantina a Metoděje do celé Evropy.

NBS plánuje na příští rok vydat pamětní oběhovou minci k výročí příchodu svatých Konstantina a Metoděje na území Velké Moravy, ale na minci neměla být svatozář nad hlavami světců a ani kříže, které figurovaly v původním návrhu. Národní banka zaslala v rámci standardního procesu návrh na minci do připomínkového řízení evropským institucím. Z něj vzešel návrh, aby na minci nebyla svatozář a ani kříže. Slovenská bankovní rada to akceptovala.

To se nezdálo Konferenci biskupů Slovenska, více politickým stranám a jednotlivým politikům.

Převzato z www.magnificat.sk, článek, vydaný 23. 11. 2012, naleznete zde.

Cyril a Metoděj

Sdílet

| Autor: Roman Tomek | Vydáno dne 24. 11. 2012 | 3539 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: www.magnificat.sk
Nové filmy, videa a audia (mp3) pro vás:
Hledání na našem webu:
Doporučujeme:
Anketa:
Volná šiřitelnost:
Na obsah tohoto webu si FATYM nevyhrazuje žádná autorská práva! Obsah můžete dále používat, pokud není někde stanoveno jinak.

Na obsah tohoto webu si FATYM nevyhrazuje žádná autorská práva! Obsah můžete dále používat, pokud není někde stanoveno jinak.
Používáme
phpRS - redakční systém zdarma.

Kontakt | O nás | Webmaster | Administrace