Zajímavé...

Prolife / Jak jsem vůbec mohla přemýšlet nad tím, že zabiji své dítě?

CC0, pixabay.com Příběhy tří žen ukazují, že rozhodnutí jít na interrupci se dá změnit. Není to vždy totiž jednoznačná volba.

Moje gynekoložka se mě několikrát ptala, jestli jsem si jistá. Varovala mě, že už nikdy se mi nemusí podařit otěhotnět. Bylo mi to tehdy jedno.

Byla jsem úplně na dně. Větší psychické dno jsem ještě nezažila. Nikomu jsem to neřekla, doma jsem se tvářila, že je všechno v pohodě.

Takto tři ženy popisují jednu z nejtěžších chvil v jejich životě. Každá je v jiném věku, z jiného společenského prostředí, na první pohled není možné, aby je něco spojovalo. Jedno však přece jen mají společné. Všechny tři zažily stejnou situaci. Neplánovaně otěhotněly a rozhodly se pro potrat.

Odpůrci chystané novely potratového zákona, kterou čeká projednávání ve druhém čtení, říkají, že zákon ztíží přístup k potratům a omezí práva žen. Prodloužení čekací lhůty pro provedení potratu od podání žádosti ze 48 na 96 hodin je podle nich zbytečné trápení pevně rozhodnutých žen. Ženy, které se k touto zákroku odhodlají, mají podle nich v době podání již vše řádně promyšlené a jsou si ve svém rozhodnutí jisté. Je tomu skutečně tak?

Neviděla jsem žádné východisko


Věra (36) je Romka, žije na východě Slovenska. Pochází sice z velkého města, ale po svatbě se přestěhovala k manželově rodině na vesnici do domu, ve kterém žije i tchyně a tchýnina vnučka. Jak začalo dětí přibývat, ve stísněných podmínkách se žilo stále obtížněji. První tři děti si s manželem plánovali, více však nechtěli. "Neměla jsem dobré dětství. Otec byl alkoholik, matka se musela starat o šest dětí. Mám pět sourozenců, o kterých teď nevím nic. Nerada vzpomínám na své dětství. Když jsem viděla, jak se máma s námi trápí, nechtěla jsem mít víc dětí," přiznala Věra.

Po prvních dvou těhotenstvích se vrátila do práce, zaměstnání měl i manžel. Po deseti letech se rozhodli, že je čas na třetí dítě. Krátce na to nastal zlom. Přišla o práci ona a později po hromadném propouštění zůstal nezaměstnaný i manžel. Do této špatné situace najednou přišlo nečekané čtvrté těhotenství.

"Viděla jsem jen temnotu, žádné východisko," vzpomíná na první pocity poté, co zjistila, že je počtvrté těhotná. Manžel si nikde nemohl najít práci. Podmínky na bydlení byly špatné. V domě chyběla toaleta, neměli dřevo na zimu, dětem chybělo oblečení, pestřejší strava, ještě i pračka se pokazila. Do toho se oba zadlužili a měli na krku několik exekucí.

"Velmi jsem plakala. Ani já, ani manžel jsme to dítě nechtěli. Hledala jsem na internetu, co mám dělat. Gynekoložka mi vypsala papíry na potrat, za které si hned vyžádala 50 eur," vzpomíná na těžké chvíle Věra. Zjišťovala si informace o potratových klinikách a když se dozvěděla, že potrat na vlastní žádost se pohybuje ve stovkách eur, bylo jí jasné, že na to vlastně ani nemá peníze. "Neměl mi ani kdo půjčit takovou částku. Dozvěděla jsem se však i o možnosti zakoupit si načerno přes internet potratovou pilulku, která není tak drahá jako potrat v nemocnici. Při jejím hledání na internetu jsem narazila na organizaci, která pomáhá těhotným ženám,"vypráví Věra.

"Kdyby nebyli tito dobří lidé, moje malá dcerka by zde nebyla," dodává s pohnutím v hlase. Po psychické podpoře z jejich strany se pro děťátko nakonec rozhodla. Dcerka má nyní sedm měsíců. "Dělá mi obrovskou radost, je to poklad. Nyní si říkám, jak jsem mohla vůbec přemýšlet nad tím, že ji zabiju, vždyť to dítě za nic nemůže."

Víře pomohlo, že při hledání na internetu narazila na stránku cenapotratu.sk, kterou zřídila Asociácia za život a rodinu. Tato organizace uspořádala sbírku, díky které pomohli rodině se dřevem na zimu, zajistili instalaci splachovacího WC v domě, dárci jim poslali i pračku. Peníze od dobrých lidí, kteří chtěli Věře v těžké situaci pomoci, následně dozorovala Femina Snina. Kromě toho Věru zařadili do projektu Fóra života s názvem Zachraňme životy, a od ledna každý měsíc dostává finanční pomoc na nákup potravin, drogerie a potřeb pro miminko, což potrvá do konce roku.

"Pomohli mi velmi dobří lidé," říká vděčně Věra. "Chci říct ostatním ženám, aby nepřemýšlely tak, jako jsem přemýšlela já. Vždy se najde nějaké východisko. To dítě za nic nemůže. Každé si zaslouží žít. Nikdo nemá právo vzít mu život," dodává na závěr Věra.


Mladá dívka o možnostech pomoci netušila


Období čerstvě po maturitě, před sebou studium na vysoké škole, to jsou časy, na které máme mnozí ty nejlepší vzpomínky. To však neplatí v případě dnes 21-leté Lívie z Petržalky.

Doma neměla dobré zázemí. Po maturitě odešla a bydlela u své kamarádky. "Domů jsem ani nechtěla jezdit, protože jsem možná ani neměla proč," říká Lívie. Po večerech chodívala ven, užívala si zábavu plnou alkoholu, cigaret ... Na jedné párty se setkala s chlapcem, se kterým se dala dohromady. K partnerovi do pohody i nepohody měl daleko, navíc často reagoval agresivně. Po jedné takové chvíli si Lívie řekla dost a rozešli se. Po nějaké době však zjistila, že je těhotná. Od otce dítěte žádnou podporu čekat nemohla.

"Když jsem mu řekla, že jsem těhotná, nadával mi, že je to moje vina. Vyhrožoval mi,"říká Lívie. "Já jsem tehdy měla špatné vztahy s rodiči, zrovna jsem šla na vysokou školu, byla jsem rozlítaná, chtěla jsem se bavit. Neměla jsem téměř žádné peníze," jmenuje důvody, proč nepřicházelo v úvahu nic jiného než potrat. S tím samozřejmě souhlasil i její expřítel.

Lívie si začala vyřizovat potřebné doklady, od kamaráda si půjčila peníze, chybělo jí už jen předoperační vyšetření. Její gynekoložka ji upozornila na možná rizika potratu a vícekrát se ujišťovala, jestli ho chce skutečně podstoupit. Livie však tehdy žádná rizika nezajímala a chtěla se "zbavit problému".

Právě tehdy se pohádala s kamarádkou, u které bydlela a vrátila se domů. Její o rok starší sestra ji překvapila. Věděla o všem, dokonce i o jejím těhotenství. Tak se to dozvěděli i rodiče. "Máma mě podporovala v tom, abych šla na potrat. Hodně jsem tehdy pila a kouřila, brala jsem i antidepresiva, proto chtěla, abych na ten potrat šla," přiznává Lívie.

Jediná sestra ji přesvědčovala, aby si dítě nechala a dohodla jí setkání s ProLife aktivistkou z iniciativy 40 dní za život. K setkání došlo pouhý den před plánovaným zákrokem. Na setkání hovořili o rizicích potratu, o tom, jak celý zákrok probíhá. Povídali si i o možnostech finanční pomoci, o kterých předtím Lívie netušila.

"Řekla mi, že to, že nemám peníze a vlastní byt, ještě neznamená, že bych se o dítě nedokázala postarat. Začala jsem nad tím přemýšlet. Byla jsem vyděšená z toho, co budu dělat, když se dítě narodí. Ale začala jsem cítit, že je to správná věc, přivést to dítě na svět. Večer před zákrokem jsem všechno zrušila," vzpomíná Lívie.

Sama na vlastní kůži pocítila, že být osamělou matkou bez peněz je nesmírně obtížné. ProLife organizace jí zajistila po narození dítěte finanční i materiální pomoc. I ji zařadili do projektu Zachraňme životy, odkud dostávala po narození syna peníze každý měsíc. Tato podpora trvala do jeho prvních narozenin. Dárci jí však pomáhají i nadále.

Kromě toho se snaží pomáhat i její máma. Problémem byl pro ni fakt, že první peníze dostala od státu až po dvou měsících. V současnosti platí pro vyplacení porodného podmínka, že se musí dítě dožít 28 dní. Nová plánovaná úprava potratového zákona tuto podmínku vypouští. "Velmi mi chybělo, že jsem čekala až dva měsíce na to, než mi přišly vůbec nějaké peníze. Kdyby mě nakonec rodina nepodržela a bydlím s dítětem sama, tak já první dva měsíce nemám žádné peníze. A neuživím sebe ani dítě," říká Lívie.

"Jsem šťastná, že mám syna. Že jsem nešla na potrat, jak jsem chtěla. Malý mi pomohl v tom, že jsem se vzchopila, že jsem díky němu vyspěla, co jsem neskutečně potřebovala. Díky němu jsem silná a dokážu takové věci, které bych bez něj nezvládla. Přinesl mi do života hodně pozitivního," dodává na závěr Lívie. Otec se o své dítě nezajímá a viděl ho jen dvakrát. Není ani zapsán v rodném listě chlapečka. Jak sám řekl, nechce mít s nimi nic společného.

CC0, pixabay.comZařídila si potrat třikrát.
Nakonec se rozhodla pro dítě


Třetí příběh je zcela odlišný od předešlých. Nehraje v něm roli ani hmotná nouze, ani špatné rodinné zázemí. Ani partner se nesnažil zbavit se svého podílu odpovědnosti a na dítě se těšil. Přesto mladá žena dítě nechtěla. Termín na potrat si objednala až třikrát. Nakonec ho však i potřetí odvolala.

Simona měla 22 let, studovala vysokou školu, kterou chtěla dokončit, plánovala si po ní najít zajímavou práci, žít si svůj život. Neuměla si představit mít dítě. S přítelem Michalem (30) se znali devět měsíců. Ona pochází z východního Slovenska a studovala v Prešově, Michal je z Prahy. Vztah na dálku jim přestával vyhovovat a na přetřes přišel i možný rozchod. Když do toho zasáhl pozitivní těhotenský test.

"Hned po tom, jak test vyšel pozitivně, jsem utíkala k počítači a guglila potraty, kliniky, kde se tyto zákroky dělají. Nic jiného než potrat mi ani nepřišlo na um. Hlavou mi běželo jen to, že jsem mladá, že ještě nechci mít děti, pro mě bylo toto téma úplné tabu. Byl to totální šok," vzpomíná Simona na první momenty poté, co zjistila, že je těhotná.

Michal nechtěl od začátku o potratu ani slyšet. Padly i ultimáta. Jaký je to pro muže pocit, když chce jeho partnerka jít na potrat a zbavit se i jeho dítěte? "Je to pocit bezmocnosti, že člověk nic nemůže udělat, že je to prostě jen na té ženě, jestli si dítě dá vzít nebo ne," řekl Michal. Dokonce jí jednou i navrhl, aby dítě porodila a on se o něj bude starat sám. "Cítil jsem však, že musím být pro ni oporou, ať se rozhodne jakkoli," dodal.

Simona si třikrát reálně domluvila zákrok, měla udělané předoperační vyšetření a třikrát se těsně před dveřmi kliniky sesypala, že tam nejde. Jak je možné, že žena, která si řádně promyslí, že chce jít na potrat a přesto zákrok nakonec zruší, najednou opět dělá všechno proto, aby na potrat mohla jít? "Já sama sebe dosud nechápu, že jsem až třikrát šla řešit totéž. Mám pocit, jako by byly ve mně dvě osoby. Já jsem sama ze sebe nemile překvapená a zklamaná, že jsem takto mohla jednat," říká nešťastně Simona.

Na začátku těhotenství požádala Simona o potrat v Bratislavě. I ona se den před zákrokem setkala s Prolife aktivistkou. Ta ji zákrok nerozmlouvala, ale představila jí možné komplikace, na těle i na duši, které mohou po potratu nastat. Simona se však nedala přesvědčit. Jelikož neměla na potrat dost peněz a Michal jí je odmítl dát, v den zákroku všechno zrušila. Nebrala to velmi tragicky, protože už tehdy měla v plánu vrátit se do Prešova a jít na potrat tam bez Michalova dozoru.

Doma si opět vše zařídila, tentokrát si už půjčila i peníze a čekala na termín potratu. "Já jsem byla tehdy strašně mimo. Bojovala jsem sama se sebou. V jeden den jsem měla chuť jít na potrat hned, druhý den jsem plakala a uvažovala, jaké je to mít dítě. Byla jsem úplně na dně. Já jsem větší psychické dno ještě nezažila. Nikomu jsem to doma neřekla, nikdo se nesměl dozvědět, že jsem těhotná," popisuje těžké chvíle rozhodování Simona.

Michal se o druhém plánu dozvěděl a přijel za ní do Prešova. Když viděl, že si to nechce rozmyslet a v den zákroku se vydala na kliniku, ztratil nervy a chtěl se vrátit domů. Pár minut před zákrokem se jí ještě ozval a zjistil, že je ve strašném psychickém stavu a pláče na chodníku nedaleko kliniky.

"S Miškem jsem volala a prosila ho, ať pro mě přijde, že se neumím rozhodnout. Já jsem fakt věděla, že konám zlo, že je to smrt dítěte, a na druhé straně jsem si to nechtěla připustit, abych si ho nechala," říká Simona. Když pro ni přítel dojel, viděl, že je ve špatném psychickém stavu. "Jednou plakala, pak se postavila, že tam musí jít. Bylo na ní vidět, že neví, co dělá. Vzal jsem ji na motorku a šli jsme za jednou kamarádkou. I ona ji začala od potratu odrazovat," dodal Michal.

Vypadalo to, že je všechno rozhodnuto a Simona si dítě nechá. Ve 12. týdnu těhotenství, tedy v poslední možný týden, se myšlenky na potrat tak neodbytně vracely, že si hledala opět kliniku, která by zákrok ještě stihla udělat. U vícerých nepochodila, prý tak pozdě jí už potrat nikde neudělají. Přesto se jí to podařilo, a to v Košicích. Opět si vše vybavila a čekala na dohodnutý den termínu. Bylo to skutečně téměř v poslední den, kdy je to u nás legálně možné. Michal se již na Simonu tak velmi rozzlobil, že se rozhodl vše říct její mámě. Ta nevěřila vlastním uším a prohlásila, že Simona nikam nepůjde. Podpora rodiny, ale zejména jejího přítele, ji přesvědčila, aby se stala matkou.

Jejich syn bude mít brzy pět měsíců a mladí rodiče si bez něj už svůj život ani nedovedou představit. "Jsem neuvěřitelně šťastná, že je synek mezi námi, teď jsem mnohem šťastnější. Hned, jak se narodil, jsem pocítila, že jsme s Michalem úplní. Že nás to doplnilo. Vůbec není omezující mít dítě. Více cestujeme, chodíme na výlety, synek nám dělá neskutečnou radost. On je takové něžné a usměvavé dítě. Když se na nás usměje, zapomeneme na problémy. Já si fakt neumím představit, že by tu mezi námi nebyl. Rozhodnout se pro něj bylo nejlepší rozhodnutí v mém životě," říká spokojená Simona.

Šťastný je i Michal. "Mnohem snadněji se žije s dítětem, protože máme smysl života. Vím, že chodím do práce, protože mám rodinu, chci ji uživit, mnohem víc mě práce baví, mám víc nápadů, víc se mi daří. Velmi nás to celé semklo," dodal a prozradil, že se Simonou jsou již zasnoubeni a čeká je svatba.

Osudy žen, které zvažují potrat, jsou specifické. Každá má na to své důvody, pro které často nevidí jiné možnosti. Příběhy tří žen, které Postoj oslovil, však ukazují, že ne každá je skutečně pevně rozhodnuta. Že si je nejistá i v době krátce před zákrokem.

Naopak, když dostane termín, vidí svůj čin reálněji a začne pochybovat. Je jasné, že takto neuvažuje každá žena, která se pro potrat rozhodne. Ale těm, které pochybovat začnou, může prodloužení čekací doby pomoci uspořádat si myšlenky a priority.

Z vyprávění žen vyšel ještě jeden zajímavý fakt. Odpůrci změn v potratové legislativě na Slovensku často hanlivě osočují prolifery a Prolife organizace, kdy tvrdí, že je osud matky a dítěte po narození absolutně nezajímá. Naopak, tyto organizace si uvědomují, že pomoc neplánovaně těhotným ženám by nebyla dostatečná, kdyby ji neposkytovaly i po porodu. Jejich pomoc je systémová, nesmí však nahrazovat povinnosti rodičů, a proto je časově ohraničená. Přesto jsou aktivisté s těmito ženami v kontaktu nadále a v případě potřeby umí oslovit dárce a poskytnout jednorázovou pomoc i později.


Alena Potocká

logo- postoy.sk


Převzato z www.postoj.sk, článek ze 7. 9. 2020 naleznete zde.
(Na Fatym.com vydáno 4. 1. 2021)

CC0, pixabay.com

Sdílet

Související články:
MARIINA VÍTĚZSTVÍ 51: Jako Mariin podpis (15.11.2022)
MARIINA VÍTĚZSTVÍ 48: Růženec je exorcizmus a osvobodil dětského vojáka (23.10.2022)
P. Dominik Chmielewski - Svědectví obracení a setkání s Pannou Marií (video) (04.10.2022)
Medžugorje - můj splněný sen (svědectví) (03.10.2022)
Butkov, místo, kde nebe sestupuje na Zem (01.09.2022)
Film "Povolaný" - Svědectví Marty Przybyly o obrácení - čast 1 a 2 (26.08.2022)
MARIINA VÍTĚZSTVÍ 47: Napíšu Ti o zázraku, který se zde udál (15.08.2022)
Vyslyšená modlitba (svědectví) (12.08.2022)
Online ve světě okultismu - Od esoteriky ke katolické víře - 2. část (video) (21.07.2022)
Spolupráce s andělem strážným a Matkou Boží nikdy neselže (17.07.2022)
Poděkování P. Marii za uzdravení - doplněno (01.07.2022)
40 let se modlila za sílu odpouštět – skutečný příběh (11.06.2022)
O vzniku obrazu na Turínském plátně (17.04.2022)
V komatu zažil Boží dotek. Příběh otce Stua přichází do kin (12.04.2022)
Svědectví: Stále více jsem si byla vědoma převeliké lásky a milosrdenství našeho Pána (06.04.2022)
Kněz na onkologii (22.02.2022)
Vše se proměnilo v radost (27.01.2022)
Viděla jsem živého Ježíše v Hostii a obrátila jsem se! (22.01.2022)
Obrátila jsem se, když jsem sledovala život otce, který se vrátil z Medžugorje úplně proměněný (14.01.2022)
Antonietta Meo (13.01.2022)
Ani já bych s nikým neměnil (13.01.2022)
Blahoslavená Marie Tereza Roig Ferragudová a čtyři její dcery (31.12.2021)
Stojící Zoja – utajený zázrak (23.12.2021)
Doopatrování rodičů - Byla to zkušenost, díky které smrt vnímáme velmi přirozeně (24.10.2021)
Jeden pán vyprávěl tuto příhodu. (neuvážené rozhodnutí) (23.10.2021)
Svědectví: Zázraky otce Libora (21.10.2021)
Návrat k Bohu z nástrah esoteriky a okultismu (17.09.2021)
Už i já poznávám Ježíše v hostii (svědectví z Medžugorje) (14.09.2021)
Svědectví o manželské věrnosti - Nemohla jsem jinak (26.08.2021)
Medžugorje - Goran a Katka Čurkovičovi: Nebojte se! (video) (19.08.2021)
MARIINA VÍTĚZSTVÍ 42: Medžugorje mi zachránilo život (svědectví) (11.08.2021)
Zázračné uzdravení Petra De Ruddera (10.08.2021)
Už chápu, všechno do sebe zapadá (09.08.2021)
Zachráněné manželství - Crystalin příběh o záchraně jejího manželství. (22.07.2021)
Lídr vězeňského společenství Dismas Když vidím plakat odsouzeného na doživotí, nepochybuji, že je to Boží práce (video) (25.06.2021)
Náhody nebo Boží prozřetelnost? (31.05.2021)
Posedlá (svědectví) (17.05.2021)
Svědectví o záchraně duše skrze „Korunku“ (07.05.2021)
Bůh existuje, potkala jsem ho (Od satanizmu do Ježíšovy milosti) (17.04.2021)
Role Barabáše ve filmu Umučení Krista mě obrátila (02.04.2021)
Svědectví: Bylo mi věřících upřímně líto. Jak mohou vsadit celý svůj život na něco, co neexistuje? (30.03.2021)
MARIINA VÍTĚZSTVÍ 37: Hostýnská voda (svědectví) (23.03.2021)
Jak odpustit ???? Určitě s tím máte mnohý problém ... Nabízím krásné svědectví jedné ženušky (03.03.2021)
Úspěšná podnikatelka ze Silicon Valley nechává všechno a jde sloužit Bohu (09.02.2021)
Výlet do Tater (30.01.2021)
Dokumentární film svědectví: Guru nebo Ježíš (18.01.2021)
Sen, skutečnost a síla dětské víry (02.01.2021)
Svět získává zdánlivě na vrch, ale ve skutečnosti získává Církev (13.12.2020)
8-letý Antonio, který zemřel na rakovinu: "Mami, Matka Boží přišla pro mě." (05.12.2020)
V tomto chlapci jsem potkal Ježíše (01.12.2020)
Můj letní výlet do Levoče (19.11.2020)
MARIINA VÍTĚZSTVÍ 33 - Matka Boží uzdravuje v rodině budoucího kněze (16.11.2020)
Jsem nevidomá, světlem mi je Kristus - svědectví (09.11.2020)
Jeden z nás (příběh) (01.11.2020)
Donald Trump, aneb co nikdy neuvidíte v televizi... (30.10.2020)
Růžencový dominikán (svědectví) (11.10.2020)
Všeobecný protikatolický hejt. Víš, na koho nadáváš? (03.10.2020)
MARIINA VÍTĚZSTVÍ 30: Odvrátila jsem se od Boha, ale Matka Boží to změnila (15.09.2020)
Tak kdy zemřu? (neuvěřitelné svědectví bratrské lásky) (10.09.2020)
Za velmi mnoho vděčím vám... (31.08.2020)
MARIINA VÍTĚZSTVÍ 29: Panna Mária mi zachránila život! (svědectví kněze) (29.08.2020)
MARIINA VÍTĚZSTVÍ 28: Nadpřirozený zásah Panny Marie před velkým nebezpečím (28.08.2020)
Zamilovanost a co dál? (Svědectví o Medžugorje) (31.07.2020)
Příběh na zamyšlení při jehož čtení Vám zvlhnou oči (25.07.2020)
Svědectví: Díky Medžugorji jsem odpustila ... (06.07.2020)
Dá se bez sexu vydržet až do svatby? A proč se o tom nebát mluvit. (22.06.2020)
MARIINA VÍTĚZSTVÍ 26: Škapulíř smířil umírajícího s Bohem (21.06.2020)
Online ve světě - svědectví vizionářky Mirjany a exorcisty Petra Glase (11.06.2020)
Velká zkouška (svědectví) (28.05.2020)
MARIINA VÍTĚZSTVÍ 25: Neopustila mě (svědectví) (20.05.2020)
Public relations pro Boha - krásné svědectví o postoji nemlčet (12.05.2020)
Svědectví: Potkal jsem anděla (09.05.2020)
MARIINA VÍTĚZSTVÍ 24: Růžence dělají zázraky, zejména duchovní (svědectví kněze) (01.04.2020)
V mém domě buď Královna (svědectví) (28.03.2020)
Svědectví: Obrácení lékařů z Lombardie - tyto dny (23.03.2020)
List znásilněné řeholnice matce představené (08.03.2020)
Proč jsem katolík (06.03.2020)
Neměl jsem se narodit? (svědectví postiženého člověka) (01.03.2020)
Chválím Pannu Marii (svědectví o zázračném uzdravení) (17.02.2020)
Goran Čurkovič u Svatého Tomáše v Brně - Z pekla drog do náruče Panny Marie (14.02.2020)
Karol Dučák: Neopustím Katolickou církev! V žádném případě! (13.02.2020)
Tvá víra tě uzdravila (svědectví jedné matky a manželky) (04.02.2020)
MARIINA VÍTĚZSTVÍ 21: Po letech vyslyšené modlitby - svědectví (26.01.2020)
(Nejen) 13. komnata Ladislava Křížka, svědectví o slávě, pádech a obrácení... (22.01.2020)
Exorcista: Prokleté předměty v našich domech (11.01.2020)
Svědectví z potratové ambulance (04.01.2020)
Matka světice (svědectví o hrdinném umírání) (01.01.2020)
MARIINA VÍTĚZSTVÍ 20: Působení Matky Boží - svědectví kněze o uzdravení (16.12.2019)
Bez váhání si klekl k modlitbě před nástěnkou z nezvěstnými (16.12.2019)
Boj o život se Zdrávasem - skutečný příběh (09.12.2019)
Usadit se natrvalo před Pánem (24.11.2019)
Mária Bartková: Svědectví o daru víry (08.11.2019)
Ovoce prvních pátků - svědectví (24.10.2019)
Čistota dětské duše (28.09.2019)
Znásilněná žena odmítla potrat, nyní se těší ze syna - kněze (28.09.2019)
Nikdy nepodceňujte modlitbu matky (08.09.2019)
Nesmírná Boží prozřetelnost: kněz zavolal špatné číslo a ... (31.08.2019)
Jak hledání kostela a pravdy přivedlo protestantskou rodinu ke katolicismu (26.07.2019)
Imám se stává Kristovým misionářem (21.07.2019)
Polská modelka až v Medžugorji pochopila mystické setkání se sv. P. Piem (13.07.2019)
Příčina vaší podrážděnosti může být jiná než si myslíte (10.07.2019)
Manželé Markovi: O umělém oplodnění lékaři říkají polopravdy (10.07.2019)
Karol Dučák: Způsobil to Druhý vatikánský koncil? 5. závěrečná část (24.06.2019)
Karol Dučák: Způsobil to Druhý vatikánský koncil? 4. část (22.06.2019)
Karol Dučák: Způsobilto Druhý vatikánský koncil? 3. část (20.06.2019)
Karol Dučák: Způsobil to Druhý vatikánský koncil? 2. část (18.06.2019)
Karol Dučák: Způsobil to Druhý vatikánský koncil? 1. část (16.06.2019)
Eucharistie je pouze v této Církvi (12.06.2019)
Noc kostelů + Jaro - zamyšlení, básně (28.05.2019)
* Z veselé holky jen hromádka neštěstí
* Hodina, která za to stála...
(26.03.2019)
Ježíš a Marie - světlo pro naši rodinu (svědectví) (23.03.2019)
Jean vypráví o své cestě za povoláním (04.03.2019)
Svědectví: S rodinou v Medžugorji - nedocenitelná hodnota (03.03.2019)
Naše cesta do Katolické církve - kniha ke stažení (23.02.2019)
Pán je se mnou ... i v rakovině (svědectví) (16.02.2019)
Sestry dvojčata rozdělené při narození se nakonec zázračně setkaly v tom stejném klášteře (15.01.2019)
Bůh - Otec (svědectví) (15.01.2019)
V manželství se dá žít sexualita ve svobodě a radostně (15.01.2019)
Moc modlitby - Tajemství jednoho biskupa (13.01.2019)
Příběh obrácení feministky (04.01.2019)
To ti to trvalo (02.01.2019)
Sestra Emmanuela z Medžugorje: "Potkala jsem Ježíše, když jsem bojovala s hříchem okultismu" (20.11.2018)
"Zdržet se", když jde o progres, je nepřípustné (19.11.2018)
Dva rozhovory, dvě životní svědectví žen, zamyšlení (nejen) k dušičkovému času (07.11.2018)
Víme, který světec se narodil v den našeho křtu? Ne? Možná se připravujeme o zázrak .. (23.10.2018)
Bývalá olympionička, nyní františkánka, odhaluje tajemství vnitřního pokoje (14.10.2018)
5 populárních klišé o křesťanech (09.10.2018)
"Co jako v tom kostele vidíte?" (20.09.2018)
Chceme diváky vyrušit ze sebestřednosti (11.09.2018)
Měla jsem stále pocit vlastního hříchu (30.08.2018)
Novak Djokovič: více než sportovec jsem křesťan (27.08.2018)
"Tvoje děťátko má již deset prstíků" - adoptovaného chlapce dělily od potratu pouze sekundy (18.08.2018)
Andrea Bocelli: Věřit lze jen dvěma způsoby: v Boha buď dobrého anebo krutého (18.08.2018)
"Vězení mě osvobodilo ze starého života." Mimořádné svědectví! (17.08.2018)
Emmin příběh - Vítězství odpuštění (05.08.2018)
Mary Kenneth Keller - řádová sestra a vědec v jednom (01.08.2018)
Letní otazníky ztraceného rakouského růženčáře (28.07.2018)
Otec ho týral, ale on byl schopen odpustit (22.07.2018)
Pokud se cítíte líní, když máte jít na mši svatou, vzpomeňte si na kněze Ganniho z Iráku (17.07.2018)
Důvěřujme Panně Marii a jejímu synovi Ježíši Kristu, protože jim nic není nemožné! (svědectví) (15.07.2018)
Když se fotbalista pokřižuje (15.07.2018)
"Máš duši. Dávej na ni velký pozor": Chris Pratt překvapuje svědectvím na MTV awards (14.07.2018)
Reparát z lásky, svědectví otce jehož syn propadl drogám (09.06.2018)
Syrská mystička Myrna Nazzour opět v Bratislavě (03.06.2018)
3 bývalí satanisté se vracejí domů, do Katolické církve (24.05.2018)
Zázrak Božího milosrdenství (svědectví) (17.04.2018)
Rozhovor se světoznámou atletkou Blankou Vlašićovou o obrácení a víře v Boha (10.04.2018)
Silné svědectví desetiletého poutníka (26.03.2018)
Záchrana duše (Bůh umí použít i naši chybu) (24.03.2018)
Svědectví české medžugorské poutnice: Porod pro nebe (17.02.2018)
Zachránila mě poslušnost knězi - skutečný příběh (15.02.2018)
Bývalý voják se uzdravil díky Marii, Růženci a Medžugorje (09.02.2018)
Matka odmítla jít na potrat a z jejího dítěte se stala italská pěvecká hvězda - Andrea Bocelli (04.02.2018)
Viral video: Emily vysvětluje proč zanechala 'super' život lesbičky, a šla za Kristem (29.01.2018)
Svědectví: UZDRAVENÍ V MÉM ŽIVOTĚ A NOVÁ PRÁCE (16.01.2018)
Plival na lidi, kteří šli na mši svatou - dnes je z něj kněz (29.12.2017)
Vaše holčička po narození zemře, jděte na interrupci (19.12.2017)
Zázračná medaile a paní učitelka (27.11.2017)
Víra - jen pro primitivní lidi? (20.11.2017)
Beseda s Věrou Sosnarovou ve Višňové (okr. Znojmo) (26.10.2017)
Svědectví (08.10.2017)
Svědectví (07.10.2017)
Příběh křtu z Ruska - proč to dítě plakalo? (05.10.2017)
Viděla jsem živého Krista v Hostii – a obrátila jsem se! (03.10.2017)
Fotbalista: ‘Důvěra v Boha mi dává sílu’ (29.08.2017)
Jeho první i poslední hodinu jsme prožili spolu (21.08.2017)
Bývalá Miss Pennsylvánie byla počata při znásilnění - její matka se rozhodla pro její život (21.08.2017)
Vdala jsem se za kněze (02.07.2017)
Svědectví na KEFASFESTu: muži z komunity CENACOLO - „Ze tmy do světla“ (22.06.2017)
TOP příběh! Vidět mého otce, jak se modlí růženec, mě zachránilo před homosexualitou (23.05.2017)
Ze znásilnění těhotenství. Louise si vybrala život a už se nikdy neohlédla zpět (05.05.2017)
Jsi ochoten zemřít za svou víru? (video) (27.04.2017)
Bůh neopouští (svědectví) (19.04.2017)
Uděluji ti rozhřešení... (svědectví) (14.04.2017)
Jak nedostatek úcty k eucharistii odrazuje lidi od katolicismu (13.03.2017)
Jak mě "Bůh zachránil od sebevraždy": Bývalá ateistka a rocková hvězda Lacey Sturm našla Ježíše (24.02.2017)
Americká hvězda přiznává svou závislost na pornu - a jak se jí zbavila (25.12.2016)
Nechtěla jsem vidět zemřít své dítě (02.11.2016)
Co jsem se naučil od unaveného kněze (aneb lekce pokory...) (26.09.2016)
Vždycky jsem si myslel, že jsem se gayem narodil. Dnes jsem šťastně ženatý otec. (21.09.2016)
Sedmibolestná v domě Myrny Nazzour (18.09.2016)
Mladá muslimka hozená do studny napospas smrti tvrdí, že ji zachránil Ježíš (06.09.2016)
Modlitbové setkání s mystičkou Myrnou Nazzour (04.09.2016)
Každý má svoji cestu (02.09.2016)
Dr. Gloria Polo na Slovensku - Svědectví ženy zasažené bleskem (Video) (23.08.2016)
Dr. Gloria Polo přijede na Slovensko (07.07.2016)
Zvolte si správnou cestu: Odkaz kajícího vraha (06.07.2016)
Téměř ochrnul, pak se stal nejlepším. Bez Boha nezmůžu nic, tvrdí fotbalista Kaká (07.06.2016)
Aktualizované: V Jižním Súdánu postřelili slovenskou misionářku a lékařku
+ Sr. Veronika Terézia Racková v relaci TV LUX Vlastná cesta z 28.10.2012
(20.05.2016)
Bývalá pornoherečka Jan Villarubia: Bůh mi odpustil a uzdravil mě (08.04.2016)
Medžugorje: Oáza v poušti tohoto světa (svědectví) (24.02.2016)
Půst a jeho nesmírné hodnoty (09.02.2016)
Matka Ježíšova oslovila lékaře, který provozoval potratovou kliniku (09.02.2016)
Svědectví: Už nikdy více pro-choice ... protože si mě našla Pravda (01.02.2016)
Úžasné svědectví herce, který hrál Ježíše Krista (video) (21.01.2016)
Porodila ve dvanácti po znásilnění a nelituje toho (01.01.2016)
Svědectví: Radili mi nechat předčasně narozená dvojčata zemřít, bojovala jsem za ně celou svou bytostí (25.12.2015)
Žili 25 let jako "bratr a sestra", aby mohli chodit ke svatému přijímání (13.12.2015)
Leoš Ryška: Vděčím babičce za to, že žiju (27.11.2015)
"Dělal jsem satanistické rituály na potratových klinikách, dnes jsem katolík!" (02.11.2015)
Žena po rozvodu: Zůstala jsem věrná manželovi (21.10.2015)
Svědectví: Proměnění (19.10.2015)
Boží otcovství a satanův útok (10.10.2015)
Když jsem měla šestnáct, byla jsem znásilněna. Ale potrat byl mnohem horší. (20.09.2015)
Proč jsem a zůstávám katolíkem (PhDr. Radomír Malý) (17.09.2015)
Nejvyhledávanější porno hvězda zveřejnila šokující zprávu o porno průmyslu (01.09.2015)
Jak jeden skeptický vědec uvěřil Turínskému plátnu (23.08.2015)
Svědectví z Medžugorje: Immaculée, která přežila genocidu v Ruandě (13.08.2015)
Beáta Chrenová: Děti nepotřebují exotické dovolené, ale náš čas (09.08.2015)
Svědectví Gabrielly Colins o prožitku Medžugorje (25.07.2015)
"Dnes nejdete na potrat": Sestřička, která změnila můj život (svědectví) (22.07.2015)
Svědectví - boj s nemocí (20.07.2015)
Světově uznávaný fotbalista se rozhodl počkat se sexem až do manželství (17.06.2015)
Teologie těla a život v celibátu, jde to dohromady? (12.06.2015)
Svědectví úcty k Božskému srdci (01.06.2015)
Povolání je ustavičné dobrodružství (21.05.2015)
Žádostivost vyhrála: Jak porno zničilo moje manželství (11.05.2015)
Adoptovaná žena našla svou biologickou matku - byly kolegyně (07.05.2015)
A ochutnal jsi někdy? (27.04.2015)
Odkaz ženy s přelepeným okem: Narodili jsme se a už nikdy nezemřeme (18.04.2015)
Přičiň se a Pán Bůh ti pomůže (14.04.2015)
* Svědectví děvčátka v utečeneckém táboře...
* Svědectví bratra syrských mučedníků ...
(01.04.2015)
Děsivé svědectví katechetky z Belgie: Kam kráčí Církev na západě ? (13.03.2015)
Byla jsem satanistkou (svědectví) (15.02.2015)
Žena, která si po znásilnění ve 12-ti vybrala život, ničeho nelituje. (11.02.2015)
Keňa - Afrika očima dobrovolnice (30.01.2015)
Příběh mého obrácení – Timothy Tindal-Robertson, spisovatel a publicista (28.01.2015)
Nečekaná příhoda (31.12.2014)
Test NASA (31.12.2014)
Svědectví: Mé tělo patří Pánu a Pán vládne mým tělem (18.12.2014)
Můj příběh: o. Jozef Maretta - Jsem exorcista. (video) (24.11.2014)
Skryté požehnání neplodnosti (17.11.2014)
Dynamický rozvoj křesťanství v Indii (01.11.2014)
Obětovala se za děti (27.10.2014)
Ochrnutý katolík obětoval život při záchraně dítěte (23.10.2014)
Ateismus je překonán (22.10.2014)
Svědectví z jednoho setkání nezadané katolicky zaměřené mládeže. (21.10.2014)
92letá odzbrojila lupiče (21.10.2014)
Volejbalová trenérka se nevzdává a bojuje za své dítě (21.10.2014)
Duchovní uzdravení v Lurdech (18.10.2014)
Bolestná cesta návratu - Markéta Armstorferová, mistryně reiki, se po létech bloudění vrací (17.10.2014)
Jakého tě najdu, takového tě odsoudím... (16.10.2014)
Vymodlili si zázrak - jeden den se svým děvčátkem (14.10.2014)
Svědectví učitelky: Moje zkušenost ze školení o muzikoterapii (10.10.2014)
Moji manželku jsem nemiloval, když jsme se brali (01.10.2014)
Přišla jsem domů bez děťátka (01.10.2014)
Profesionální zápasník počatý při znásilnění podporuje otcovství (29.09.2014)
Syn s rozštěpem páteře je darem pro naši rodinu (21.09.2014)
Učitelka (02.09.2014)
Svědectví: Bez šance na přežití (28.07.2014)
Rumunská modelka riskujete kariéru kvůli pro-life názoru (11.07.2014)
Svědectví: Ježíši přijď a uzdrav mě (08.07.2014)
FOTKY obětí potratu - způsobují matkám trauma? (07.07.2014)
„Byl jsem gangsterem“ (05.07.2014)
Děťátko prohlášené za mrtvé, ožilo. Dnes už má 3 měsíce. (26.06.2014)
Španělská modelka se stala řeholnicí (25.06.2014)
Matka odmítla operaci mozku, chlapečka porodila v kómatu (23.06.2014)
Ďábel je dnes aktivnější, než kdy jindy. (07.06.2014)
Britský teenager veřejně prezentuje svoje panenství (03.06.2014)
Otec mi pomohl stát se "opravdovým mužem" a skončit s pornem. Teď jsem knězem. (26.05.2014)
Mladý poutník Petr svědčí o svém obrácení (10.05.2014)
Nádherná odpověď 29-leté ženy na otázku proč jsi ještě stále panna? (11.04.2014)
Raději zemřela, než by zabila své dítě. (10.04.2014)
Prožila jsem opravdové divy (10.04.2014)
Vidíme v druhých Krista? (03.04.2014)
Bůh se dotkl mého života (13.03.2014)
Církev a občanská společnost na dnešní Ukrajině (08.03.2014)
Turínské plátno je z 1. století, tvrdí autor posledního výzkumu (04.03.2014)
Nákup v Bille (19.02.2014)
Cesta do Alp (14.02.2014)
Darované květiny (13.02.2014)
P. Pavel Havlát: Kněžství je príma svátost (12.02.2014)
Passoliniho Evangelium podle svatého Matouše (25.01.2014)
Ježíš je Bohem života - myšlenky podsouvané satanem a myšlenky inspirované Duchem Svatým (24.01.2014)
Obrácení olympijského vítěze v boxu (23.01.2014)
Ježíš mě přivedl k plnosti víry (27.12.2013)
Benefiční vánoční koncert - Lidečko (26.12.2013)
Seděl jsem za kulometem a rozmýšlel, zda střílet. Byl Štědrý večer. (23.12.2013)
Svědectví: Medžugorjem se začal můj život měnit (22.12.2013)
Existuje Bůh? (18.12.2013)
Svědectví ve svědectví (23.11.2013)
Pro Boha a Matku Boží není nic nemožného (31.10.2013)
Moje obrácení – dlouhá cesta k pravdě (26.09.2013)
Zeptali jsme se...sestřičky Vojtěchy (11.08.2013)
Svědectví paní Libuše Danišové s prosbou o pomoc (31.07.2013)
Kněžské svěcení v Brně - Michal Cvingráf (10.07.2013)
Ztráta křesťanské víry (21.05.2013)
Uzdravení muslimského parašutisty (16.05.2013)
Modlil se za mne a za moji dcerušku (16.05.2013)
Kde končí naděje, začíná peklo...Každý je potřebný, na každém záleží (22.04.2013)
Smrt sestry Resoluty (bl. Restituty Kafkové) (10.03.2013)
Talkshow Cesta k andělům (12.01.2013)
Babi, kolik vlastně ti je let? (12.01.2013)
Fejeton novoroční aneb Matka Boží Panna Maria králická zůstává Útočištěm hříšníků (11.01.2013)
Opožděné interview s Matkou chudých (09.01.2013)
Svědectví ze školního výletu na Macochu (17.12.2012)
Matko, odevzdávám ti svého syna (17.10.2012)
Obrácení Andrého Frossarda (15.10.2012)
Získej druhé skutky lásky (30.09.2012)
Zajímavý citát 5 (02.09.2012)
Božské srdce splnilo slib (27.06.2012)
Proč jsem se stal katolíkem (24.06.2012)
Svědectví Honzy (06.06.2012)
Sebevražda (25.05.2012)
Pro nás (16.05.2012)
Důkaz, že EXISTUJE (13.05.2012)
Boží milosrdenství v mé duši (28.04.2012)
Zázrak korporálu (25.04.2012)
HIV-Příběh (23.04.2012)
Viktorie (12.04.2012)
Utonulý symbol 20. století (11.04.2012)
Podivuhodná Boží znamení (09.04.2012)
Na svatého Prokopa (02.04.2012)
Jsem katolík (31.03.2012)
Víra, naděje, láska (20.03.2012)
„Manifest víry“ aneb od islámu k Ježíši (25.02.2012)
Setkání před postní dobou (24.02.2012)
Zpověď =nádherný restart! (02.02.2012)
Turínské plátno opět středem zájmu vědců (31.12.2011)
Když Bůh s námi, kdo proti nám? (16.12.2011)
Adventní zamyšlení (30.11.2011)
Když se řekne exercicie na moři (29.11.2011)
Pouť na Velehrad - Dotek Boží lásky (24.11.2011)
Uzdravení na přímluvu Conchity Armidy (15.11.2011)
Otevřené dveře (20.10.2011)
Žena po potratu: Ten největší podvod! (16.10.2011)
„Nikdy ti nebude scházet láska“ (10.10.2011)
Získala jsem odpovědi na otázky (09.10.2011)
Půjč mi svůj úsměv (08.10.2011)
Blahořečení Drinských mučednic (04.09.2011)
Kdo hledá, najde (30.07.2011)
Být platným křesťanem (05.04.2011)
Dvě svědectví z 11.9. 2001 (04.02.2011)
Síla víry a modlitby (svědectví a modlitby k Pražskému Jezulátku) (19.12.2010)
Podivuhodné obrácení - svědectví dané v Medjugorje v březnu 2010. (29.10.2010)
Varování před nebezpečím šamanizmu a ezoteriky (04.09.2010)
| Autor: Roman Tomek | Vydáno dne 04. 01. 2021 | 1381 přečtení | Počet komentářů: 1 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: www.postoj.sk
Nové filmy, videa a audia (mp3) pro vás:
Hledání na našem webu:
Doporučujeme:
Anketa:
Volná šiřitelnost:
Na obsah tohoto webu si FATYM nevyhrazuje žádná autorská práva! Obsah můžete dále používat, pokud není někde stanoveno jinak.

Na obsah tohoto webu si FATYM nevyhrazuje žádná autorská práva! Obsah můžete dále používat, pokud není někde stanoveno jinak.
Používáme
phpRS - redakční systém zdarma.

Kontakt | O nás | Webmaster | Administrace