Zajímavé...

Namísto antikoncepce je zde mini počítač či mobilní aplikace

CC0 License, www.pexels.com Hormonální antikoncepci nahrazují alternativy, založené na sledování cyklu ženy.

Mnoho žen dnes frustruje nabídka antikoncepce na trhu a hledá alternativy. V posledních letech dochází ke kritice hormonální antikoncepce, jejíž prokázané vedlejší účinky straší nejednu ženu.

I odborníci už dnes varují před lehkomyslným předepisování hormonů bez poučení o možných doprovodných efektech na tělo ženy. Stoupající nedůvěra žen ve farma průmyslu a rostoucí poptávku po ekologických řešeních způsobil, že principy přirozeného plánování rodičovství už dnes nejsou výsadou pouze katolíků.

Po alternativách je větší poptávka zejména v německy mluvících zemích, kde je ekologické povědomí zvlášť silně zakořeněné. V sousedním Rakousku například klesla podle statistik spotřeba hormonální antikoncepce z roku 2012 do roku 2015 o sedm procent. Téměř 13 procent dotázaných v průzkumu uvedlo, že se vzdali jakýchkoliv forem hormonální antikoncepce. To, že se na trh dostala i jiná alternativa jako spirála nebo sterilizace, podle rakouského deníku Standard přivítalo mnoho žen.

Švédsko-rakouská dvojice vědců přišla s novinkou mobilní aplikace Natural Cycles, kterou si certifikovali jako zdravotnickou pomůcku.

Efektivnost aplikace má být srovnatelná s běžně dostupnou antikoncepcí. Vědkyně Elina Berglund zúročila své matematické znalosti a vytvořila aplikaci, která na základě údajů teploty ženy vytváří algoritmus, který s přesností určí plodné dny. Potřebný je jen teploměr a stažení aplikace do smartphonu.

Autorka aplikace však tento produkt vymyslela pro zabránění otěhotnění, a ne pro plánování rodičovství. Podle studie z roku 2015 o efektivitě aplikace na vzorku 5 000 žen vyšlo, že má být dokonce ještě účinnější než hormonální antikoncepce.

Kritici však studii vyčítají, že byla dělaná retrospektivně a že zadavateli studie byli samotní tvůrci Natural Cycles.

Mini počítač plodnosti

Ještě jednodušší způsob určení plodných a neplodných dnů nabízí novinka na slovenském trhu mini monitor plodnosti Daysy, který funguje na podobném principu, ale jednodušeji, neboť samotný přístroj po odměření ranní teploty vyhodnotí plodnost ženy na příštích 24 hodin.

Na Slovensko tuto pomůcku přinesla Monika Hirmajerová, která sama pátrala po možnostech přirozených metod.

"Používala jsem jeden monitor plodnosti, ale ne zcela vyhovoval, protože nebyl vhodný pro kojící ženy a také tam bylo omezené časové okno, ve kterém je potřeba ráno měřit. Začala jsem proto pátrat po kvalitním a spolehlivém monitoru plodnosti. Přečetla jsem množství recenzí, studií a blogů a jednoznačným vítězem byl švýcarský monitor Daysy."

Manželé Hirmajerovi byli po osobní zkušenosti z produktu nadšeni a rozhodli se ho přinést i na Slovensko, protože nabídka monitorů plodnosti u nás není příliš pestrá.

Daysy není jen bazální teploměr, ale je to mini počítač, který se dokáže na základě měření bazální teploty v ústech a svého unikátního zabudovaného algoritmu naučit individuální cyklus ženy a umí jí prostřednictvím světelných indikátorů ráno ihned po měření oznámit aktuální stav plodnosti.

Na stejném principu fungují i monitory jako Lady comp nebo Pearly, ty jsou však dražší než novinka Daysy.

Days nabízí vědecky potvrzenou 99,3% spolehlivost, její Pearlův index (jeden ze způsobů matematického vyjádření spolehlivosti antikoncepce, vyjadřuje, kolik žen ze 100 za rok při používání dané metody neplánovaně otěhotní - pozn.) je 0,7, což je srovnatelné s hormonální antikoncepcí, která je dnes v rozmezí 99,1 - 99,9%. Tento algoritmus byl klinicky testován.

Daysy byl sestrojen Švýcary a vyrábí se v Německu, jeho životnost je odhadována na 7 - 10 let a je také certifikovanou zdravotní pomůckou. Podle distributorky Moniky Hirmajerové byl o přístroj hned po uvedení na trh velký zájem a poptávka dokonce převýšila nabídku.

"Stačí si pod jazykem ráno po probuzení změřit svoji teplotu a ve dnech menstruace tuto informaci zadat do Daysy. Daysy se naučí individuální cyklus ženy a umí i případné teplotní výkyvy vyhodnotit. Eliminuje "user error", tedy vylučuje uživatelskou chybu při vyhodnocování či zapisování dat."

Výhodou je, že není nutné měřit si teplotu ve stejnou dobu každé ráno, jedinou podmínkou je změřit si teplotu po 3 hodinách nepřerušovaného spánku. Days je vhodná pro ženy, jejichž cyklus je v rozmezí 19 až 40 dní. Pro ženy s delším cyklem již není tak efektivní.

Jen teploměr a papír?

Samozřejmě, na stanování plodných či neplodných dnů se umíte dopracovat i bez technických výdobytků, ale zabere to více času na studium, kurzy a analýzu zápisů a grafů.

Liga pár páru, která na Slovensku už léta propaguje symptotermální metodu, nabízí na svých stránkách jednoduchý teploměr, který měří s přesností na dvě desetinná místa, a tabulky, do kterých si ranní teploty zapisujete. Tato metoda sleduje dva příznaky plodnosti ženy, jde o kombinaci příznaků bazální teploty a hlenu děložního hrdla, čímž se zvyšuje její účinnost.

I když jde o nejlevnější metodu, zpětné vyhodnocování grafů je poměrně složité, což může odradit mnohé ženy, které se rozhodnou jít přirozenou cestou plánování rodičovství.

Klasické měření teploty a zapisování dat vyžaduje určitou úroveň znalostí a v případě nesrovnalostí cyklu i konzultace s odborníky, aby tato metoda byla spolehlivá. Pro mnohé ženy to není lákavá představa, protože nemají čas či energii se tomu věnovat.

Jozef Predáč z Ligy pár páru nové technologie vítá. "Odklon od používání antikoncepce k praktikování odpovědného rodičovství vnímám jednoznačně jako pozitivní trend a těším se, pokud se na trhu objevují spolehlivé a cenově přijatelné technické pomůcky, které mohou pomoci manželům, ať věřícím nebo nevěřícím, se lépe vyznat v plodnosti."

Občanské sdružení Liga pár páru se snaží být v obraze v tom, jaké přístroje se objevují na trhu, a sami je i testují. Doporučují i ovulační tester Persona nebo monitor iFertracker.

Na otázku, zda má katolické nazírání na plodnost díky eko trendům přesah už i do širší společnosti, odpovídá Jozef Predáč skepticky:

"Katolické nazírání na plodnost říká i to, že používání jakékoli antikoncepce v manželství - nejen hormonální antikoncepce nebo nitroděložních tělísek, ale i kondomů či přerušovaného styku je samo o sobě špatný, nemorální skutek, a jestliže manželé mají oprávněný důvod předcházet dalšímu těhotenství, mají svůj sexuální život podřídit přirozené neplodnosti ženy, což vyžaduje také přijetí zdrženlivosti. A s tímto se neztotožňují ani mnozí katolíci. Myslím si, že liberální společnost nechce změnit svůj životní styl, nechce se zbavit antikoncepce, ale spíše reaguje na masivní úbytek uživatelek jistého druhu antikoncepce, konkrétně té hormonální."

Jako úskalí zmíněných přístrojů vidí Jozef Predáči v tom, že neumí předvídat změny v délce cyklu. "Přístroje určující jednotlivé fáze cyklu pouze na základě změn bazální teploty nedokáží rozlišit, zda naměřená teplota je regulérní nebo je něčím ovlivněna. V neposlední řadě slabou stránkou většiny technických pomůcek je neschopnost nebo nepřesné určování plodných a neplodných dní v obdobích po porodu a v období přechodu, kdy ženy vykazují značnou hormonální nerovnováhu, která ovlivňuje sledované příznaky plodnosti."

Liga pár páru proto doporučuje manželům, kteří se rozhodli používat některý z moderních monitorů, aby správnost hodnocení podpořili sledováním ještě jednoho příznaku plodnosti, a když jim něco nesedí, aby zbystřili pozornost a nespoléhali se výhradně na výstup z přístroje.

Zuzana Hanusová

logo- postoy.sk


Převzato z www.postoj.sk, článek z 31. 8. 2017 naleznete zde.

geralt, CC0 Public Domain / FAQ, pixabay.comSdílet

Související články:
Čtyři tajemství manželství (Arcibiskup Fulton J. Sheen) (14.01.2023)
O. Dominik Chmielewski – Jak bojovat o své manželství a rodinu v dnešní době (28.12.2022)
Humanae vitae – svetlo pre dilemy katolíckeho manželstva (30.11.2022)
Vladyka Milan odpovídá: zachraňovat a zachránit vztah? (22.11.2022)
Tradice, která stoji za 0% rozvodovostí v regionu (23.07.2022)
Nabídka pro manžele (Společenství čistých srdcí manželů) (16.06.2022)
MARIINA VÍTĚZSTVÍ 45: Příběh manželského zázraku / Jak jsme poznali titul Rozvazovačka uzlů? (03.05.2022)
A kdybych neměl lásku, nejsem nic... část 12 (13.03.2022)
A kdybych neměl lásku, nejsem nic... část 10 (03.03.2022)
A kdybych neměl lásku, nejsem nic... část 8 (21.02.2022)
Poselství, nad kterým by se manželské páry měly zamýšlet (17.02.2022)
A kdybych neměl lásku, nejsem nic... část 7 (16.02.2022)
Inzerát: hledám známost (14.02.2022)
A kdybych neměl lásku, nejsem nic... část 6 (11.02.2022)
Dlouhá cesta ke štěstí (04.01.2022)
Páter Slaven Brekalo - Antikoncepce v manželství? (video) (18.09.2021)
Svědectví o manželské věrnosti a lásce - Tancovat za každého počasí ... (26.08.2021)
Svatební promluva otce nevěsty (24.08.2021)
Muž je hlavou rodiny. Čím je žena? (24.08.2021)
Platí i dnes, že se žena má podřizovat muži ve všem? (22.08.2021)
6 způsobů, jak milosrdenství dokáže zachránit vaši rodinu (09.08.2021)
Manželství: kříž a koruna (23.07.2021)
Otec Dominik Chmielewski o manželství - "Manželský slib je úžasný exorcizmus pro jednotlivce bojující za věrnost" (28.05.2021)
7 kroků k odpuštění v manželství (29.04.2021)
Redefinice manželství? - video (17.03.2021)
Vladyka Milan odpovídá - Odpuštění nevěry (10.03.2021)
4 vrstvy manželské lásky (13.02.2021)
BOJ O DUŠE SVÝCH DĚTÍ (02.01.2021)
Chci se zeptat, otče biskupe, jak by se měl rodič zachovat ve třech případech (09.12.2020)
P. Dominik Chmielewski - "Manželský slib je úžasný exorcismus pro jednotlivce bojující za věrnost" (29.09.2020)
Manželství a kříž (21.08.2020)
Biskup Stanislav Stolárik - dopis rodinám (16.05.2020)
Největším ničitelem vztahů je právě toto! (14.04.2020)
Film Sňatky z tlakového hrnce - film o šťastných koncích manželských krizí (10.03.2020)
MODLITBA manželů (29.02.2020)
Raději odložit termín svatby, než se u nás za tři roky domáhat zneplatnění (27.02.2020)
Rodičovské prokletí (25.01.2020)
Katolický psychiatr: 12 rad pro dobré manželství (04.12.2019)
Mami, já se nudím! (14.11.2019)
Někdy je těžké přijmout vlastní dítě (28.10.2019)
Luhačovice - město krásných míst (09.10.2019)
6 věcí, které se Vaše děti naučí, když v neděli vynecháváte mši svatou (04.10.2019)
Kdy je žárlivost ve vztahu skutečným problémem (19.09.2019)
Často se rozvádějí manželství, která by se dala zachránit (03.09.2019)
Jednota - nejtěžší úkol manželství (26.08.2019)
Pět mýtů o sexu, na které by měly katoličky zapomenout (24.06.2019)
Medžugorje - Mons. Hoser: Chraňte rodinu a vlastní identitu! (23.03.2019)
Radost z mateřství (08.03.2019)
Když v manželství hledáme štěstí (podcast) (06.02.2019)
Naplňte džbány – Sedm zvyklostí šťastného manželství (28.01.2019)
Dobré rady pro manžele (21.01.2019)
Blogující: Sex (18.01.2019)
Na Slovensku vzniká nový film o šťastných koncích manželských krizí (22.12.2018)
Manželství - jeden z pohledů na přirozenou rodinu (15.12.2018)
Obnova manželských slibů na svátek Svaté Rodiny při mši svaté ve Vranově nad Dyjí (14.12.2018)
Manželé, jak je možné, že jste takto dopadli? (12.12.2018)
Blogující: Manželská cenzura (14.11.2018)
O. Marian Kuffa – o manželství (10.10.2018)
Když se ze sexu stane nezbytnost, život se stane průměrným (09.10.2018)
Blogující: Můj manžel - jinýma očima (13.09.2018)
21 KROKŮ K PEVNĚJŠÍMU MANŽELSTVÍ - 3/3 (10.09.2018)
21 KROKŮ K PEVNĚJŠÍMU MANŽELSTVÍ - 2/3 (05.09.2018)
Proč jsem bláznem a chci zůstat věrnou i po rozvodu? (01.09.2018)
21 KROKŮ K PEVNĚJŠÍMU MANŽELSTVÍ - 1/3 (01.09.2018)
Nevěra v manželství - svědectví a pět rad (07.08.2018)
Manželská věrnost - výzva nebo přežitek? (23.07.2018)
Manželé z Uherčic v pořadu Českého rozhlasu 2 Brno (01.07.2018)
Prosíme, podpořte manželství muže a ženy - vytiskněte si petici - sežeňte podpisy a odešlete... (22.06.2018)
Šťastné manželství a bible (17.06.2018)
NA CESTĚ V RODINĚ (7) Rodiče a rodiče partnera (svokrovci) (16.05.2018)
4 řešení nejběžnějších problémů ve vztazích (11.04.2018)
5 postních výzev pro páry: Dokázali byste se tohoto vzdát společně? (24.02.2018)
Je rozvod neodvratná záležitost? (18.02.2018)
NA CESTĚ V RODINĚ (6) Za dveřmi ložnice (15.02.2018)
Týden manželství ve Zlíně (07.02.2018)
Pět způsobů, jak rodiče mohou zachránit duše svých dětí (04.02.2018)
NA CESTĚ V RODINĚ (5) Miluješ mě? (03.02.2018)
NA CESTĚ V RODINĚ (4) Síla odpuštění (29.01.2018)
NA CESTĚ V RODINĚ (3) Co s konfliktem? (24.01.2018)
NA CESTĚ V RODINĚ (2) Poslouchej mě, milláčku! (19.01.2018)
NA CESTĚ V RODINĚ (1) Manželské randění (14.01.2018)
2018: Rok žen. Nebo ne? (08.01.2018)
Rodina přede vším a nade všechno (07.01.2018)
Zklamání z manželství (03.01.2018)
Výkřik srdce katolického manželského páru. (Blog otce Z.) (01.01.2018)
P. Ján Viglaš: Rodičovství je dar. Nemůžete si ho nárokovat, vynutit či vydupat (11.10.2017)
Co potřebují dnešní muži, aby se stali skutečnými kněžími rodiny? (10.10.2017)
Svatý páter Pio o antikoncepci (04.08.2017)
* Jak se modlit ZA ZÁCHRANU MANŽELSTVÍ
* MODLITBA ZA ZÁCHRANU MANŽELSTVÍ
(12.06.2017)
Jak účinně rozvíjet dar víry u dětí (05.06.2017)
9 kroků k budování důvěry (26.05.2017)
Proč se Bůh při milování manželů nečervená (25.05.2017)
Co znamená Ježíšovo zmrtvýchvstání pro tvé manželství (24.05.2017)
Studie: Čtvrtina žen po zahájení užívání antikoncepce ztrácí do 6 měsíců zájem o sex (21.04.2017)
Manželské desatero, kterým by se měl řídit každý zdravý vztah (22.03.2017)
Zvonění na poplach ve vztahu (08.03.2017)
Když padá vztah, je třeba ho chytat (08.03.2017)
Tolkien hovoří o tajemství šťastného manželství (17.02.2017)
Manželské prekážky 2: Netradiční manželské dvojice (17.02.2017)
Poslušnost v manželství (07.02.2017)
Devatero pro rozvedené a znovusezdané (11.12.2016)
Manželské překážky 1: Kdy nás kněz nemůže oddat? (01.12.2016)
Richard Vašečka: Co je lepší než přerušovaný sex? (13.11.2016)
Pozvánka na podzimní seminář manželských párů v Medžugorje (02.10.2016)
Nejlepší způsob komunikace s partnerem, jehož jazykem lásky jsou slova ujištění (30.07.2016)
Nepřestávejte randit se svou manželkou: 25 způsobů jak ukázat své manželce, že ji milujete (06.07.2016)
25 způsobů, jak ukázat svému manželovi, že ho miluješ (06.07.2016)
Richard Vašečka: Jak předávat víru? (30.06.2016)
Jak získat dobrou knihu a ještě podpořit portál zastolom.sk (30.06.2016)
Toxické porno a toxický sex (30.06.2016)
Manželství se přežilo (22.06.2016)
Ničitelé lásky (recenze) (03.06.2016)
Odkud vzít odvahu říct "ano"? (24.04.2016)
Téměř každé manželství se dá zachránit (18.04.2016)
Druhé setkání kurzu STM–Plodnost není problém, ale dar! 14.4.2016 Brno (07.04.2016)
Sebedarování - cesta manželství (04.03.2016)
Recenze: Pobořený chrám (29.01.2016)
Studie: Muže, kteří mají rádi miminka, méně zajímá porno (15.01.2016)
Kdy člověk není schopen uzavřít manželství? (14.01.2016)
Nejčastější problémy ve vztahu s tchýněmi (17.12.2015)
P. Konštanc Adam OP: Co přináší reforma procesů manželské nulity ? (11.12.2015)
Jednota muže a ženy jako obraz Boha (19.11.2015)
Myšlienky, ktoré mladé páry ještě nikdy neslyšely (08.11.2015)
Co všechno mohou rozvedení podle církevního práva (30.10.2015)
Poradna Ruth Třebíč: Jak mít šťastné a stabilní manžeství (22.10.2015)
Cílem manželského života není pouze zůstat spolu navždy, nýbrž navždy se milovat (08.10.2015)
Petrův nástupce urychlil a zjednodušil kanonické procesy o manželské nulitě (19.09.2015)
Bůh, sex a manželství 10. díl - Proč je nemorální oplodnění ve zkumavce? (02.09.2015)
Manželská věrnost – sex a co ještě? (23.08.2015)
7 pravd o manželství, které vám v kostele neřeknou (18.08.2015)
Nádherný Boží plán pro sex versus antikoncepce (14.08.2015)
Věřící rodina z Brna-Bystrce hledá nový domov (23.07.2015)
První kroky duchovního doprovázení dítěte: 1. část: Požehnávejme své dítě (23.07.2015)
Německý laik ve své knize hájí manželskou věrnost (19.07.2015)
Během synody budou svatořečeni rodiče sv. Terezie z Lisieux (30.06.2015)
Na signály.cz vychází video seriál Bůh, sex a manželství (28.06.2015)
Máme se rádi i bez papíru! (18.06.2015)
Je prohlášení neplatnosti manželství klíčem ke štěstí? (31.05.2015)
Sám Bůh stačí ... (28.04.2015)
Vidět víc než vidí ostatní (23.04.2015)
„Nesnesu manžele, kteří se milují“, řekl ďábel exorcistovi (01.04.2015)
Co dlužíte své manželce (07.03.2015)
Jestliže chcete dát správný rám vaší lásce - jděte s láskou před oltář... (05.03.2015)
Poradna Ruth Třebíč: MANŽELSKÁ SETKÁNÍ (08.02.2015)
"Odpovědné rodičovství" v dokumentech církve (28.01.2015)
Nevěra nezačíná v posteli (27.01.2015)
Exkluzivní host na svatbě (27.01.2015)
Co jsme se naučili během prvních 10 dní manželství (17.01.2015)
Postní duchovní obnova manželů ve Vranově u Brna (06.01.2015)
Duchovní seminář pro manželské páry (23.12.2014)
Vatikánský Úřad pro nauku potvrzuje: Přijímání musí být odmítnuto těm, kteří jsou rozvedení a nově oddáni (30.11.2014)
Může být manželská krize pozitivním jevem? (08.11.2014)
Mýtus osudové lásky (06.11.2014)
Milost svátosti manželství (29.10.2014)
Po rozvodu v novém svazku. Co na to povíš, Bože? (17.10.2014)
Svátostné manželství - nepoznaná krása (15.10.2014)
Priorita výlučnost vztahu mezi manželi (14.10.2014)
(Jako) muže a ženu je stvořil. ... že nám manželství nefunguje? Proč?... (25.08.2014)
Rozvedené věřící vnímám jako lidi s hlubokým zraněním. Rozhovor s jezuitou Ladislavem Csontosem (12.08.2014)
Manželská věrnost - výzva nebo přežitek? (28.07.2014)
TV LUX: Když zkrachuje manželství - život rozvedených v církvi (05.07.2014)
Studie poukázala na zvýšení rozvodovosti v důsledku sledování pornografie (28.06.2014)
Proč je manželství jen mezi mužem a ženou a není to diskriminace ? (19.06.2014)
Setkání manželů na faře ve Štítarech (11.06.2014)
ALZHEIMEROVA CHOROBA - dojemný příběh (28.05.2014)
9 psychologických úkolů pro dobré manželství (27.05.2014)
Mše svatá v nově opravé kapli v Podmýčí (10.05.2014)
Peťo a Mirka Valaškovi: Až když stojí člověk nahý před Bohem, padnou všechny masky a iluze, jací jsme dobří, úspěšní a oblíbení (26.03.2014)
Kardinál Caffarra kritizuje návrhy kard. Kaspera k řešení situace rozvedených (18.03.2014)
Ty se v tom nevyznáš... (09.02.2014)
Diecézní setkání pro rozvedené (26.01.2014)
Kardinál Meisner ke sporu o přijímání pro rozvedené (28.12.2013)
Otevřenost přijmout děti podmínkou platného katolického manželství (03.11.2013)
Přijímání pro znovu sezdané? Vatikán říká NE. (30.10.2013)
MUDr. Lázničková doporučuje: Na začátku těhotenství. (18.10.2013)
Kurz partnerství v Osové Bítýšce (22.09.2013)
Pozvánka na kurz Na cestě k opravdovému partnerství (08.08.2013)
Povzbuzení pro manžele a nejen pro ně (05.06.2013)
RECENZE: Co je to manželství? Obhajoba svazku muže a ženy (27.05.2013)
Interaktivní kurz O manželství 30. 5. 2013 (23.04.2013)
PPR v praxi 13.4. 2013 (25.03.2013)
Prostituce "řádným podnikáním"? Budou chtít zaměstnávat naše ženy a dcery? (11.03.2013)
Benedikt XVI.: Absence víry ohrožuje dobro manželství (24.02.2013)
Pilíře a zabijáci šťastného manželství (26.12.2012)
Kurz Na cestě k opravdovému partnerství… aby se život v manželství vydařil… (16.12.2012)
Den „D“ pro slečnu Martinu (24.11.2012)
Deset mýtů o homosexuálním „manželství“ (01.11.2012)
K mladým lidem ve Žďáře promluví rodiče blahoslavené Chiary Luce Badano (12.08.2012)
Vy muži, milujte své ženy (05.04.2012)
Rozvod a život v Církvi - Diecézní setkání pro rozvedené (26.03.2012)
Britští biskupové proti nové definici manželství (16.03.2012)
Pastýřský list o pastoraci rozvedených katolíků, žijících v druhém, civilním svazku (16.03.2012)
Obnova manželských slibů (16.12.2011)
Milost svátosti manželství (09.11.2011)
Láskyplná komunikace (22.09.2011)
Je možné žít v manželství a stát se svatým? (20.04.2011)
Víkend pro ženy (04.03.2011)
Pozvánka na oslavu 1. roku manželství (23.10.2010)
Poděkování a prosba (08.03.2010)
IV. brněnské bioetické dny (12.02.2010)
Příběh k zamyšlení (03.01.2010)
Duchovní obnova manželů „Láska a pravda“ v Prosiměřicích (30.12.2009)
Zveme k obnově manželského slibu (19.12.2009)
Telefonní pomoc v těžkostech - vítaná služba (27.10.2009)
Rodina prosí o finanční pomoc (18.09.2009)
Pouť manželů (20.03.2009)
Naléhavá prosba (27.12.2008)
Pouť ke svaté Zdislavě z Křižanova v Křižanově (02.06.2008)
| Autor: Roman Tomek | Vydáno dne 01. 09. 2017 | 5661 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: www.postoj.sk
Nové filmy, videa a audia (mp3) pro vás:
Hledání na našem webu:
Doporučujeme:
Anketa:
Volná šiřitelnost:
Na obsah tohoto webu si FATYM nevyhrazuje žádná autorská práva! Obsah můžete dále používat, pokud není někde stanoveno jinak.

Na obsah tohoto webu si FATYM nevyhrazuje žádná autorská práva! Obsah můžete dále používat, pokud není někde stanoveno jinak.
Používáme
phpRS - redakční systém zdarma.

Kontakt | O nás | Webmaster | Administrace