
Arcibiskup arcidiecéze Matky Boží v Moskvě vítá rozhodnutí p. Františka zasvětit Rusko a Ukrajinu Neposkvrněnému Srdci Panny Marie a říká, že jde o výzvu k obrácení a znovuobjevení naděje, míru a pokoje.
V pátek 25. března bude p. František předsedat kající slavnosti ve Svatopetrské bazilice. Během ní zasvětí Rusko a Ukrajinu Neposkvrněnému Srdci Panny Marie.
Arcibiskup Paolo Pezzi z arcidiecéze Matky Boží v Moskvě podle Vatican News řekl, že tento akt zasvěcení je výzvou k zapálení plamene naděje v době temnoty. Smyslem tohoto zasvěcení je podle abp. Pezziho "
obrátit naše srdce ke Kristu".
Papež se rozhodl vložit všechno do Mariiných rukou. Co takové svěření se Panně Marii znamená?
Prožíváme období temnoty. Co v temnotě potřebujeme nejvíc? Přece světlo, nebo alespoň malý plamínek. Toto zasvěcení je právě výzvou zažehnout plamen naděje, který v našem srdci nikdy nezhasne; který už nikdy nikde nezhasne. Právě proto i papež otevřeně, upřímně a důrazně oslovuje celou Církev a prosí za to, aby se právě plameny naděje zvlášť rozhořely v obyvatelích Ruska a Ukrajiny.
Jak přijali přání papeže zasvětit Rusko a Ukrajinu Neposkvrněnému Srdci Panny Marie ruští katolíci?
Přijali ho s obrovským nadšením. V Rusku se zasvěcení Srdci Panny Marie těší mezi katolíky velké úctě. Během Mariánského roku jsem obnovil zasvěcení naší diecéze Neposkvrněnému Mariinu Srdci. Musím říci, že tato výzva byla opravdu přijata jako gesto, podporující naši naději a řekl bych i jako gesto probouzející, či které má za úkol probudit touhu stát se prostřednictvím tohoto zasvěcení účinnými tvůrci pokoje.
Jaký má smysl a význam tento akt, který papež František uskuteční 25. března v Římě, zatímco kdl. Krajewski učiní totéž ve Fatimě?
Podle mě má velmi symbolický a povzbuzující význam. V první řadě je pozoruhodné už jen to, že papež František se rozhodl vykonat toto zasvěcení zároveň v Římě i ve Fatimě. Víme velmi dobře, že ve čtvrtém poselství (červenec 1917) Panna Maria mluví výslovně o obrácení Ruska. Smyslem tohoto zasvěcení je přesně to –
obrácení našeho srdce ke Kristu, k návratu Krista do našeho života. Kristus je Knížetem pokoje, je Tím, který - jak říká sv. Pavel - sjednocuje rozdělené národy, shromažďuje je kolem sebe. A víme, že Neposkvrněné Srdce Panny Marie má účast na utrpení Krista, které pokračuje všude tam, kde je nepokoj, kde mezi lidmi nevládne přátelství. V jistém smyslu je to jako touha svěřit tyto národy Nejčistší Panně jako zrcadlu Nejsvětější Trojice v samotném srdci Boha. Je to jakoby magneticky přilnout ke Kříži, který je Láska.
Co byste vzkázal vůdcům Ruska a Ukrajiny?
Vzkazuji jim přesně to, co jim vzkázal i sv. Otec. Nepřidal bych k tomu nic, snad jen to, co řekl Jan Pavel II celému světu a zejména jeho vůdcům: "
Nebojte se Krista." Parafrázujíc tato slova, můžeme říci, že "
s Kristem je všechno možné; bez Něho nemůžeme nic udělat". Nebojme se tedy, zejména ti, kdo mají větší zodpovědnost. Nebojíme se Krista; On nás neodsuzuje, jen nás vyzývá udělat vše pro to, aby byl On vždy středem vztahů mezi lidmi.
Zdroj:
www.vaticannews.va/en
Převzato z
https://www.lifenews.sk/spravy,
článek z 22. 3. 2022 naleznete
zde.