Zajímavé...

Léta letí k andělům - Peter Kopa

Autorská a režisérská dvojice – Jana Kristina Studničková a Otakáro Maria Schmidt a televize NOE představují cyklus dokumentárních portrétů duchovních osobností: Léta letí k andělům - Peter Kopa – právník, spisovatel a člen Opus Dei.

Zvuk.mix: Vojtěch Komárek
Kamera: Otakáro Maria Schmidt, Jana Kristina Studničková
Střih, zvuk, hudební režie, barevné korekce: Jana Kristina Studničková
Komentář, produkce: Otakáro Maria Schmidt
Scénář a režie: Jana Kristina Studničková, Otakáro Maria Schmidt

www.tvnoe.cz

Středa 11.6. (21:05)
Čtvrtek 12.6. (06:55)
Pátek 13.6. (13:15)
Sobota 14.6. (07:25)
Pondělí 16.6. (10:30)

Peter Kopa se narodil v Praze v roce 1944 jako druhé dítě manželů Wilhelma a Boženy Kopové, rozené Kláskové, z Nového Bydžova. Otec se narodil jako syn generála Kopy v Grazu v Rakousku, v roce 1900, ve starých dobrých časech císaře Franze Josefa. Po 2. světové válce byl jako Němec zatčen a lynčován davem. Nemohl dále odolávat perzekuci (na základě Benešových dekretů) a nechal se zatknout státní bezpečností, která ho uvěznila v roce 1946 v Terezíně. Po 11 měsících byl propuštěn na svobodu, protože se nenašly žádné důvody k dalšímu věznění a o rok později byla zkonfiskována rodiná vilka a v říjnu 1947 byla celá rodina odsunuta. A tak se dostali do Jižní Ameriky do Asunción, hlavního města Paraguaye (celým názvem Santa Maria de la Asunción – Svatá Maria Nanebevzatá), kde Vilém Kopa založil malou fabriku na výrobu pletacích strojů, kterou dostal od příbuzných z Čech, zde rovněž usazených.

Peter Kopa se ke konci roku 1969 vrátil do Evropy, kde studoval v centrálním sídle Opus Dei v Římě do roku 1971. Tady se mohl často setkávat se zakladatelem Opus Dei - José María Escrivá de Balaguer, později svatořečeným Janem Pavlem II. Pak dokončil studia v Pamploně ve Španělsku a v roce 1973 se přesunul do Curychu, kde začal pracovat ve finančním poradenství. V roce 1991 se přestěhoval zpátky do Prahy, za účelem zakládat Opus Dei v Čechách a na Slovensku. Opus Dei, česky Boží dílo, plným názvem Prelatura Svatého kříže a Opus Dei je osobní prelaturou katolické církve. Rozšiřuje vědomí univerzálního povolání ke svatosti - zásadní myšlenku, že každý člověk je povolán Bohem, aby se stal svatým - zvláště skrze svou každodenní práci a běžné povinnosti.

V současné době doktor Kopa spravuje řadu českých firem se zahraničními klienty a zároveň je finančním poradcem. Peter Kopa se věnoval, kromě své duchovní profesionální práci, vždy hodně mládeži a to už v Paraguayi a pak také ve Švýcarsku. Svůj talent projevil také jako spisovatel. Kouzlo tropického světa, které prožil v mládí v Paraguayi, se odráží v jeho románu MITAI, který napsal ve španělštině a až roku 2006 byl náhodně objeven pro velké nakladateství v San José - Costa Rica a byl ihned vydán a posléze vyznamenán na kongresu mezinárodním nakladatelstvím Editorial Promesa. V románu se prolíná reálný svět s fantaskním. Další román představuje docela odlišný žánr, vychází z vlastní zkušenosti v oblasti finančního světa. Scény v románu NEW YORK NEW YORK jsou Wall Street, miliardové burzové nákupy a prodeje ropy za učelem rozbít ropný kartel OPEC. Hrdina románu je sicilský mafián, který se na vrcholu své kariéry obrátí a stává se dobrým katolíkem, který se spřátelí s židovským šéfem CIA. Je to thriller který byl vydán v Madridu.

peterkopa.com/booktrailer

youtube.com


Sdílet

| Autor: Bohumila Hubáčková | Vydáno dne 10. 06. 2014 | 4779 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Nové filmy, videa a audia (mp3) pro vás:
Hledání na našem webu:
Doporučujeme:
Anketa:
Volná šiřitelnost:
Na obsah tohoto webu si FATYM nevyhrazuje žádná autorská práva! Obsah můžete dále používat, pokud není někde stanoveno jinak.

Na obsah tohoto webu si FATYM nevyhrazuje žádná autorská práva! Obsah můžete dále používat, pokud není někde stanoveno jinak.
Používáme
phpRS - redakční systém zdarma.

Kontakt | O nás | Webmaster | Administrace