Zajímavé...

Evy v poločase III

Tříkrálové setkání ve Vranově n. D. Pro volné chvíle nabízíme k přečtení třetí povídku ze souboru Evy v poločase.

Po několika hodinách v poklusu pochopila, že to s těmi botami na vysokých jehlách dnes přehnala. Zavíračka se zdála být v nedohlednu a v baru to hučelo jako v úle. Svatý Patrik z plakátu nad výčepním pultem přihlížel se zamyšleným výrazem, jak otvírá další lahev whiskey a nalévá vysmáté skupině místních. Tenhle věrný parťák tu už víc než rok sledoval její snažení.
V kapse jí najednou zadrnčel mobil, v tomhle mumraji ho nezvedne ani náhodou. Beztak volá Anita kvůli hlídání. Raději si zítra dopřeje volno a zajde na spining. Naložila na podnos pár piv, která šéf mezitím, co odbavovala zákazníky namáčnuté na baru, natočil a vyrazila je roznést po place. Zdatně prokličkovala mezi stoly a nasázela před žíznivce sklenice s bílou pěnovou čepicí.
Když se vracela kolem posledního stolu nazpátek, o cosi zakopla. Cítila, že nohy zapomněla vzadu za sebou, pokoušela se tedy alespoň nějak udržet tác skla, který pro změnu mířil vpřed rychleji, než aby mu stačila... Přistála na dlažbě hned po sklenicích. Hukot kolem utichl a jakýsi škodolibec se neomaleně rozchechtal. Zrak jí ulpěl na obrovském báglu, trčela z něj do uličky kytara. Nejraději by ji nakopla, jaký měla vztek. "Kterej blbec to tu nechal válet!" pronesla do nastalého ticha, než se jí podařilo dostat zpět na nohy.
U nejbližšího stolu se vztyčil zarostlý chlápek. "Promiňte, to já, ta kytara je moje. Neublížila jste si?" řekl provinile a zaklekl mezi střepy, ty větší skládal v dlani do komínku. Překvapeně na něj zírala a polykala zástup nadávek, které ji ještě před chvílí z bolesti svrběly na jazyku. "To je dobrý, nechte to, já skočím pro smeták," koktala. Do krcálku za barem se sotva dobelhala. Během přezouvání se vzpamatovávala ze zážitku jako vystřiženého z nějaké komedie. Že je zoosobněný Piere Richard v sukních, to už dávno pochopila, ale přesto z toho byla opakovaně neskutečně zaskočená... Vydala se v ošlapaných plátěnkách a se sebevědomím hluboko pod normálem na místo činu.
"Už se nezlobíte? Je vážně fajn zase slyšet češtinu," sebral jí krajan z ruky koště. "Nemám vám tu domluvit brigádu?" pozeptala se smířlivě a tentokrát si ho lépe prohlédla. Pod mírně rozcuchanými delšími vlasy ji zaujaly jiskřivé oči. Jeho pohled ji pronásledoval po celý zbytek večera, nebo si to alespoň tak namlouvala. Měla co dělat, aby se zas o něco nepřerazila.

Když vyprovodili s šéfem poslední štamgasty a zamkli vchod do baru, zahlédla mladíka s kytarou postávat pod lampou na protější straně ulice. Že by na ni čekal? To je nepravděpodopné a i kdyby, na žádné seznamování nemá náladu. Kevin s ní jako tradičně došel až před ubytovnu. Tak zas zítra po šesté. Kývla na pozdrav a padla rovnou do postele.
Probudilo ji sluníčko, prodíralo se do jejího podkrovního pokojíku skrz špinavé okno, vyšplhalo na obloze už pěkně vysoko. Zalila si v hrnku šípkový čaj a pustila na plné pecky Shined. "Tobě se nic nevyrovná...," vyzpěvovala si spolu s cédéčkem. "Jsem jako slavík bez písničky...," rezonovalo jí stále dokola mozkovými závity. Vychutnávala si, že právě nikam nespěchá a má pár hodin jen pro sebe. Většina známých Čechů, s nimiž trávila donedávna veškeré volno, tu už s prací sekla, nekonečným mejdanům a víkendovému cestování odzvonilo. Stejně už potřebovala zvolnit tempo. Občas jí přátelé a klábosení trochu chyběli a na domov si vzpomněla rozhodně mnohem častěji než dříve, ale bylo pořád co dělat a pocit nezávislosti se jí líbil, nebyl důvod cokoliv měnit na životě solitérky.

Dobře věděla, co by proběhlo, kdyby se vydala domů. Ségra by donekonečna omílala, ať se usadí, jako už to udělala většina spolužaček. Usadit se, to znamenalo podle Terky co nejdřív vozit kočárek. Ty řeči o biologických hodinách nenávidí. A tátovy věčné narážky na dva dlouholeté vztahy a následné rozchody už zná taky dokonale. Určitě by jí zas zopakoval, že nechápe, na jakého idola pořád čeká, když by v tomhle věku a s vysokoškolským vzděláním měla přece dávno vědět, že ideál neexistuje. Bez rodinných promluv na téma její budoucnost se ráda obejde, na vánoce to stačilo! Někdo tiše zaťukal. "Čus, Market! Nebudím tě? Vyrážíme na Howth, jedeš taky?" nakoukla do dveří Veronika s úsměvem od ucha k uchu a s automapou. Jak zaslechla Howth, vybavil se jí poslední výlet s jejím bývalým. Tam jí oznámil odjezd do Toronta za skvělou pracovní nabídkou a jedním dechem dodal, že s ní dál ve svých plánech nepočítá. Ten úder mezi oči rozdýchat prostě nešlo, na poloostrov plný vzpomínek na bývalého ji to netáhne.
Omluvila se celkem pohotově, že zrovna dnes něco má. Hlavou jí problesklo, že jí ta opálená holka v šortkách leze na nervy... Je jí minimálně o deset let míň, čiší z ní nesnesitelně moc optimismu, nemá ani páru o zklamáních. Veronika a celá ta nová skupinka krajanů se uhnízdila o patro níž asi před čtrnácti dny. Pár tahů s nimi absolvovala, jenže ve společnosti nedávných maturantů působí jako jejich starší sestra... Páčí z ní rozumy, jak to tu chodí, jinak je naprosto nezajímá. A jeden z těch bezstarostných vtipálků jí ještě ke všemu začal oslovovat "mami"... Zapnula si telefon. Měla tam z předešlého večera několik propáslých hovorů a dvě esemesky. Jedna byla od táty a druhá od Terezy. Přečetla si gratulace k narozeninám. Docela úspěšně se jí na další třicátiny povedlo zapomenout. Když slavila desáté narozeniny, považovala třicátníky za odepsané osoby na sklonku života. V osmnácti poopravila své mínění v tom smyslu, že tak letití lidé už mají jistě dořešeny profesní i soukromé záležitosti a žijí fádně usazeným životem. Nyní, když do uvedené kategorie sama spadá, definice nevyslovuje. Očekávaný zenit třicetiletých se u ní rozhodně nekoná, ani není v dosahu. Mobil, který ještě pořád držela v ruce, začal pronikavě zvonit, málem ho z leknutí upustila. Volala Anita, asi měla něco nutného, jinak by to už dávno vzdala. Na moment zaváhala, zda dát sbohem vzácnému nicnedělání, když v podvečer zas musí letět na další šichtu K Patrikovi. "Hello!" zvítězilo její zodpovědné já a touha utéct od chmurů, které na ni z přemýšlení o přibývajících letech najednou lezly. "Markéto! Konečně! Potřebuji odjet, nemohla bys na pár hodin k nám?" vychrlilo na ni sluchátko. Vklouzla do riflí, narazila si kšiltovku a vydala se lehkým klusem o pár bloků vedle. Pracovala v téhle rodině několik let jako chůva, než holky povyrostly a na celodenní hlídání už ji nepotřebovaly.

Anita, obchodní zástupkyně firmy prodávající léčiva, jako vždy v kostýmu a dokonalá od hlavy až po paty jako panenka Barbie, přešlapovala netrpělivě před domovními dveřmi. Tři ratolesti trůnily za jejími zády na pohovce před televizí. "Ráda tě vidím, Markéto. Pádím na seminář a Mika zavolali do nemocnice, vrátí se po obědě. Nech holky koukat na televizi, včera se zas na zahradě popraly a jsou samý škrábanec," řekla chvatně během nasedání do auta. Mávla na rozloučenou za rychle ujíždějícím autem a vešla do domu. Hala připomínala objekt zasažený výbuchem. Barbie si s nepořádkem hlavu nelámala, spoléhala na uklízecí službu. Uprostřed té spouště seděly holky a tupě zíraly na obrazovku. Nejmladší slovo od slova odříkávala s chlupatým pajdulákem nějaké bláboly, očividně ten pořad sledovala poněkolikáté. Nemohla vystát Anitinu teorii, že je lepší, když děti civí nekonečné hodiny na všemožné televizní nesmysly, než aby byly vystaveny riziku úrazu při skákání a honění se po bytě a po zahradě. Co je tohle za dětství? Chůvu, která onehdy nastoupila na místo po ní, zakrátko vyrazili, protože holkám cpala sirup proti kašli. Kašel sice neměli, ale potřebovala je udržet v ospalém stavu, který sirup navozoval, aby mohla číst a připravovat se na zkoušky. Anita, když to prasklo, šílela a zřídila si kancelář přímo v domě. Hyperaktivitu svých dětí pro změnu řešila tabletkami na zklidnění a zmáčknutím knoflíku televize nebo počítače. Možná by rodičové uvítali na neposedných dítkách nějaký čudlík, jako mají jejich computery, aby si je mohli zapínat, když mají náhodou kapku času uprostřed budování slibných kariér. Společná večeře – cvak, výjezd na luxusní dovolenou – cvak na celých deset dní. Zaregistrovaly ji, vyskočily ze svých hlubokých dolíčků v gauči a všechny se na ni sesypaly.
"Čau holky, vy jste zas vyrostly, co jsme se neviděly! Za chvíli bude poledne, nechcete se přestrojit? Mohly bychom pak zajít do parku!" použila osvědčenou taktiku. "Jó, super, dostaly jsme od táty kolečkové brusle, to se hodí!" zapištěla nadšeně nejstarší devítiletá. Vyběhly v pyžamech schody do podkroví, div se nepřerazily. Než odnesla ze stolku do kuchyně pozůstatky od snídaně, letěly už přestrojené zpátky, každá s obří krabicí nad hlavou. Pochytala je dole do náruče a přendala jim nové brusle do batůžků. Děvčata s ní držela na ulici krok a byla úžasně poslušná a rozumná. Užívala si tahle občasná sobotní setkání a veselé štěbetání s nimi. Bylo to úplně jiné, než v časech, kdy se o ně starala denně, vozila je do školky a po obědě na kroužky, chystala svačiny a vymýšlela program, aby nesnadno ovladatelné holčičí trio zabavila. Občas už jí nápady při dlouhém čekání na návrat vytížených rodičů docházely a jediným cílem bylo ve zdraví přežít a odevzdat děti večer v plném počtu a se všemi končetinami. Překvapivě ani šestiletá Kate dnes nekňourala, proč místo procházení se raději nesedly do auta. Líčila barvitě své zážitky s kluky ve školce a poskakovala vedle ní jako hříbátko. Brzy měly rušnou ulici za zády a procházely poklidnou vilkovou čtvrtí, posledním úsekem, který je dělil od cíle. Kochala se ve skrytu duše vítězným pocitem, jak to s dětmi perfektně umí, jak si i na tyhle tři výkvěty dokázala časem najít správný postup pro bezkomfliktní vycházení, vytvořit s nimi kamarádský vztah. Vlastně je zvládá líp než jejich věčně zaneprázdněná a unavená matka, chválila sebe samu. Možná by se mohla zkusit s Ani domluvit, jestli by nepotřebovala, aby chodila častěji. Docela by ji po té odpočinkové pauze zase bavilo vídat se s dětmi pravidelněji.

Konečně se před nimi otevřel pohled do městské zeleně, na kruhovitý parčík lemovaný z jedné strany vodní hladinou a z druhé nízkými domky s obchůdky. Bylo tu krásně. Udělala dobře, že nezůstala trčet doma nebo v tělocvičně. Dívky byly v minutě přezuté a rozjely se odvážně vpřed. Posbírala za nimi v trávě rozházené boty, rozhlédla se po voňavých záhonech a šla si najít místo, odkud by měla přehled o jejich pohybu. Po pár krocích směrem k řadě laviček ztuhla, všimla si totiž na jedné z nich povědomého mladíka z včerejška. V následující sekundě ji zahlédl také. Nějak se jí podlomila kolena. Rychle uvažovala, kam se nenápadně ztratit. Proč panikaří? Může jí být přece úplně ukradený! Zastavila se a zaostřila zrak skrz houští rostoucí uprostřed parku, aby zkontrolovala své divoké svěřenkyně. Zahlédla je na opačné straně, jak se s křikem vrací druhou stranou nazpátek. Jen aby si neodřely kolena, to by zas Ani vyšilovala. "Ahoj, nechceš si na chvilku přisednout?" stál najednou ten kluk proti ní a podával jí velkou tlápotu. "Včera jsem se nějak nestihl nepředstavit, Tom." "Markéta. Pak že Dublin není jenom větší vesnice," pokusila se zažertovat a urputně předstírala děsně překvapenou, že ho vidí. Nijak přesvědčivý herecký výkon však nepodávala. Naprosto nekontrolovaně se jí při pohledu na něj hrnula do tváře červeň jako nějaké patnácce.
"Tak co kotník? Nebolí? Vlastně bych se ti chtěl ještě jednou omluvit, normálně holkám nohy nepodtrhávám. Támhle je místo, jestli máš chvilku...," ukázal bradou k lavičce. Klid, zmatkařko, říkala si, když zaujímala místo vedle kytary, pokecáš si s krajanem a zas půjdeš. Jenže intelekt se nacházel na bodě mrazu a ty tiché domluvy, kterými se pokoušela zklidnit, vůbec nezabíraly. Stav totálního mozkového ochromení ji drtil a silný tlukot na hrudi děsil. Ještě štěstí, že si dnes nezapomněla ty tmavé brýle - schovávačky, uvažovala dál a pozorovala, jak si ten kluk rozpačitě pohrává s plyšovým přívěškem na báglu. Seděli tak vedle sebe skoro nehnutě a mlčeli několik nekonečných, trapných, naprosto nesnesitelných vteřin.
"Odkud jsi sem přijel?" vylétlo z ní zmateně, když už to ticho bylo k nepřežití. Narazila zas očima do těch jeho a polilo ji horko. Puls měla tak silný, až jí připadalo, že vlivem jejích srdečních ozev vibruje celá lavička. Mladík se právě nadechoval k odpovědi, když se pár metrů od nich vynořily ze zatáčky rozdováděné bruslařky. Ani se nenamáhaly brzdit. Zastavily až o lavičku a Kate vlétla přímo do Tomovy náruče.
"Jé, kdo to je? Ty ho znáš? Jů, on umí na kytaru?" prohlížely si neznámého spolusedícího s nadšením a zasypávaly ji lavinou dotazů. "Ahoj, holky. Jmenuju se Tom a jsem z Čech," odvětil klidně, jelikož ona zírala před sebe jako čerstvě vyoraná myš.
"Kate, Jane a Carol," pohotově se představila celá smečka a Jane opět nezklamala, hned se zvědavě pídila, jestli se Tom zná s Petrem, Markétiným bývalým, když je taky z toho Česka.

Vysvětlila jí poměrně klidně, že ne. Jedním dechem navrhla odchod na oběd a doufala, že vidina hamburgeru a coly zavře proříznuté pusy. Šeredně se zmýlila, holky neměly na jídlo nejmenší pomyšlení a pokračovaly ve vřelé konverzaci se svým objektem zájmu, absolutně ji ignorovaly. Vystřízlivění z předchozího dojmu, jak ty tři dárečky perfektně ovládá, bylo nevyhnutelné. Bezradně tam trčela a nevěděla, co si počít. V levém oku ucítila tik.
Holky ji přehlížely jako vzduch a měly oči jen pro Toma. Podrobily ho křížovému výslechu, potřebovaly vědět, jakou vystudoval školu, čím se živil, jaké země procestoval, asi aby mohly večer dělat důležité a nahlásit své matce všechny detaily o jejím novém objevu. Oklikou se opět vrátily k Petrovi. "A byl jsi taky v Peru, Tome? Markéta s Petrem podnikli cestu kolem světa, byli skoro všude, až do Kanady odjel Petr sám. Škoda..." vzdychla Kate.
"Taky mě to mrzelo, Petr byl fajn. I když zase neměl kytaru. Máma jednou říkala tátovi, že ji Petr zklamal, když se na Markétu po tolika letech vykašlal kvůli lepší práci," svěřovala se Jane a vzápětí přešla do prudkého útoku na city, jak to měla pravděpodobně okoukáno z nějakých telenovel: "Doufám, že ty, Tome, Markétu neopustíš! Další zradu by už nepřežila a já taky ne!" Při těch slovech vyslala k překvapenému mladíkovi zničený, prosebný pohled. Měla sto chutí ji umlčet, ale naštěstí Caroline byla rychlejší a nakopla ji bruslí přesně do holeně. Samozřejmě to tím neskončilo. Nesnesitelné pištění na celý park silně vylekalo a rozštěkalo několik venčících se psů v okolí.

"Půjdem jíst, přezouvejte se, holky!" konečně se probrala z němého zděšení a zasáhla. Rvala ječící Kate z nohy brusli a hodlala se urychleně ztratit nejlépe na druhou stranu zeměkoule. Už se nadechovala, že se rozloučí, když v tom Jane pohotově mrkla na Toma a zeptala se ho s výrazem neviňátka, jestli nemá také hlad. "Zrovna jsem chtěl s vámi probrat, kde tu dobře vaří. Nevadilo by, kdybych se přidal, Markéto?" vyslovil s ledovým klidem. Pěnil v ní děsný vztek na užvaněné holky, na zkažený den i na něj. Nesnáší přicpávače! Ale zaprotestovat nedokázala, ani ji nenapadala žádná kloudná výmluva. Mozek pořád fungoval jen na úsporný režim. "Dobře, ale dost spěcháme," odsekla odměřeně a povstala z lavičky. "Tak vás všechny zvu, dámy! Veďte mě!" zahlaholil, hodil si ranec na záda a nabídl rámě Jane a Kate. Visely na něm jako klíšťata a on se s nimi začal točil dokola, jako by objemné zavazadlo nic nevážilo. Caroline jí soucitně pomohla s bruslemi a než všichni vešli do bistra, zašeptala s potutelným úsměvem: "To je ale šašek ten tvůj Tom. Ale kdyby se oholil a ostříhal, vypadal by skoro jako Hugh Grant..."

Oklepala se dnes už poněkolikáté z mrákot a pozdravila místní obézní servírku, s níž se znala z kurzu angličtiny. Vpustila je zadním vchodem na terasu. Křesílka ve stínu nádherného jilmu vybízela k spočinutí. Pár od vedlejšího stolu brzy vstal a odešel, asi během dalšího holčičího hašteření při výběru jídla správně pochopil, že s klidem je tu definitivně konec. "Tak co si dáme? Když to tu máte prověřené, rád se nechám inspirovat, Markéto," vyslovil tak divně pomalu její jméno. "Dělají tu dobrou pizzu, dávám si třeba tuhle s mozzarellou," ukázala na obrázek v jídelním lístku a nalila do sebe celou sklenici džusu. Postupně z mysli vytěsňovala předchozí trapnou rozpravu v parku a nasávala okolo panující odpolední pohodu. Mezírkami mezi šumícími listy probleskovalo sluníčko a odráželo se v nápoji, který svírala v ruce. "Zažilas někdy tak silný dejavi, až sis připadala jako šílenec?" řekl najednou. "Mám ho už od včerejška...," povzdechl a upřel přimhouřené oči do rozložitých větví nad sebou. "Co konkrétně myslíš?" vyhrkla. "Začalo to holkou sedící uprostřed střepů, prostě tě odněkud znám... A teď tohle zvláštní místo, ten strom mi připomíná jeden takový z dětství, z prázdnin u prarodičů," natáhl se z židle směrem ke kousku neposečeného trávníku za sebou, utrhl jeden květ a podal jí ho.
"Kopretiny miluju," usmála se a zastrčila si kvítek za ucho. "Tady bych ti spíš měl najít čtyřlístek, ne?" poposedl a opřel si stejně jako ona bradu o dlaň. Holky se zakously do obřích hamburgerů, které před ně servírka položila, a s nelibostí po očku sledovaly, jak s Tomášem rozmlouvají v jim neznámé řeči. Zeptala se ho už podruhé, odkud přijel. Ulamovala si z talíře kousky křupavé pizzy s táhnoucím se sýrem a nastouchala líčení čerstvého zážitku z cesty skrz Ukrajinu. Povídal kvůli holkám anglicky a občas s ní konzultoval, jak něco správně vyjádřit, v mateřštině. "Putovali jsme s kámoši několik týdnů pustou krajinou, až nás jednoho večera zachránila před deštěm dřevěná pustá chatrč. Zalezli jsme na půdu, uvelebili se v seně a chystali se k spánku, když se z nedaleké paseky ozvala střelba a přibližující se hlasy. Jeden pastevec nás pár dní předtím varoval před tlupu pytláků a zlodějů, okamžitě jsme si na něj v ten moment vzpomněli a zahrabali se až po bradu do sena. Během pár sekund skutečně dorazila skupina zarostlých mužů s puškami, rozdělali v kamnech oheň a připravovali si na něm jídlo nalévajíc se vodkou. Koukali jsme na ně skrz děravou podlážku, na níž jsme leželi, a doufaly, že na nás nepřijdou. Jenže znenadání se jeden z podnapilých chlapíků na kumpány naštval, sáhl po své pušce a chtěl jít pravděpodobně spát nahoru. Slyšeli jsme, jak se k nám s funěním blíží, jak pod ním vrže žebřík a už se v duchu loučili s foťáky i penězi. Najednou se ozvalo prasknutí a skoro zároveň výstřel ze zbraně, jíž muž svíral křečovitě v ruce. Kulka se odrazila od komína a prosvištěla kousek nad našimi nosy. Pytláci táhli rozčileného kolegu po žebříku, jehož jedna příčka pod ním rupla, za nohy nazpět do přízemí a chlácholili ho další vodkou." "Jé, to muselo být napínavé, já bych asi strachem na té půdě potřebovala na záchod..." mínila Kate, která po celou dobu napětím málem ani nedýchala. "A jak to s váma nakonec dopadlo?" "Naštěstí ti čtyři dole hned usnuli, velmi časně zrána vrávorajíce poskládali na záda upytlačené laně a ztratili se nám z dohledu v husté mlze. Pak jsme zahlédli, jak se to po půdě hemží spoustou velkých myší, takže jsme se raději taky hned zvedli a nevyspalí pokračovali v cestě opačným směrem než ti pytláci," popisoval a labužničky přežvykoval poslední sousta oběda. "Tome, vezmi nás příště s sebou! Já miluju dobrodružství a zvířata! Ty myši by mi vůbec nevadili!" přesvědčovala ho užvaněná Jane s kečupovými vousy. Kate se připojila: "Jela bych taky! Jen kdyby tam nebylo seno, mám na něj alergii. Kam se s těmi svými přáteli chystáš teďka?" Tom se zamyslel: "Kluci se toulají po Indonésii a já letím domů. Tlačí mě boty a rád bych své sestře pomohl s přesilou dětí na skautském táboře. Tam bych vás s sebou vzít klidně mohl..." "To by bylo super! Copak ty máš sestru? Jak se jmenuje?" vyzvídaly ty dotěrky. "Magdaléna. A představte si, že je to skoro trojnásobná sestra!" nafoukl se Tomáš a zahýbal obočím srostlým u kořene nosu téměř v jeden celek. Znak upřímnosti, jak se tuhle někde dočetla... Holky byly z jeho legračních grimas nadšené a málem se válely smíchy pod stolem.
"Máš víc sourozenců než já? Vy jste čtyři?" zajíkala se Kate a cintala si obsah sklenice do klína. "Ne, jsme jen dva. Ale Magda je trojnásobná proto, že je to moje sestra, že je vystudovaná zdravotní sestra a ještě ke všemu uvažuje o vstupu do řeholního řádu, takže by se z ní časem mohla stát řádová sestřička." "Jé, jeptiška! To by se mi taky líbilo!" zahulákala Caroline a přestala se houpat na židli. Na chvíli se zamyslela a pak nasadivši si andělský výraz se k ní obrátila s překvapivým dotazem: "Markéto, jaká se studuje vysoká škola na jeptišku? Asi nějaká klášterní, ne?" Pokrčila rameny a bylo jí jasné, jaké má Caroline představy o klášteře a jeptiškách, když jejím oblíbeným filmem je Sestra v akci.
"Magda vystudovala psychologii, ale u tebe žádná vysoká určitě nebude nutná, když vidím tu svatozář," dobíral si Tom zachmuřenou dívku a viditelně se skvěle bavil. "Smůla, naši by mě nejspíš na ten tábor nepustili, ale moc ráda bych tvou sestru poznala. Jenže máme letět na dva týdny do Egypta a povinné dovolené s rodiči se nemohu vyhnout...," povzdechla si Caroline. Překvapeně naslouchala a rázem jí došlo, že Tom za pár minut zmizí stejně rychle, jako se tu objevil. Otočila se po děvčatech, která konečně odtrhla uchvácené pohledy od Toma a hrála na honěnou mezi stolky. Seděli proti sobě a opět mlčeli. Najednou to ticho vůbec nevadilo. Nenápadně si prohlížela tu tvář, opravdu ji odněkud zná... Zas se začervenala a vrátila mu jeho úsměv. Proč se chová jako nějaká slepice ze sladkobolných romancí, vždyť tyhle typy přímo nesnáší?! "Dovolíš?" zeptal se. Nechápavě pokrčila rameny, tak přeložil ubrousek a jemně jí setřel těsně u ucha poobědovou šmouhu od kečupu. Skotačící Kate to zahlédla a z překvapení vrazila do krosny opřené o nedalekou zídku. Ozvalo se zoufalé, jí od včerejšího večera povědomé zanaříkání strun. "Zahraj něco, Tome!" vrhl se trojlístek k nástroji a žadonil tak dlouho, dokud mladíka nedonutil jej zvednout a vyladit. "Oči dokořán, vešlas do mých bran...," zazpíval nakřáplým hlasem. Z divokého stáda se naráz staly tiché, pokojné ovečky. Visela mu rovněž na rtech jako zhypnotizovaná a nějaké neznámé struny rezonovaly v jejím nitru. Příšerný mobil v batohu se opět ozval v nejméně vhodném čase. To se Mike, otec holek, vrátil ze zaměstnání a sháněl se po nich. Skončil sen v rajské zahradě. Mike stál před domem a dcery, jak ho spatřily, rozběhly se hned tryskem k němu. Pověsily se tátovi na krk všechny téměř současně, takže zavrávoral a musel se zachytit o plot, aby se s nimi nesložil k zemi. Bylo legrační sledovat, jak původní zděšení v tváři vybalancoval křečovitým úsměvem a rozzářeně pronesl cosi o vosách na bonbónu. Vzpomněla si v tu chvíli na svého senzačního tátu, studnici legrácek, který rovněž odjakživa zvládá přesilu žen ve své rodině s obdivuhodným nadhledem. Představila mu Toma a zahlédla se v jeho doktorských brýlích. Opět v obličeji hrála všemi barvami a už jí to ani samotnou nepřekvapovalo. Jen Mike se na ni zaraženě díval a tvářil se, jako by u ní právě diagnostikoval zarděnky. Zamávali a vzdalovali se od zahrady, z níž se za nimi nesl pronikavý řev. Byl tu příjemný podvečer. Velmi zvolna se loudali podél barevných domů směrem k nádraží.

Jak má teď zapadnout K Patrikovi a dělat, co je obvyklé? Je vůbec možné, aby se vše vrátilo do starých zajetých kolejí? Raději za sebou co nejrychleji zavřela dveře, aby nic nepoznal a snažila se vyhnat z hlavy změť chaotických myšlenek tím, že se naplno pustila do pravidelných činností před otvíračkou. Otevřela okno, aby vyvětrala. Toma spatřila sedět na trávníku v protilehlém parčíku, cosi si brnkal. Poznala i na tu vzdálenost Nohavicu: "Bláznivá Markéta v podchodu těšínského nádraží zpívá, zpívá, zpívá a zametá..." Pobavilo ji to. Snad se tu ten vtipálek ještě alespoň na chvilku za ní zastaví, než odkráčí na letiště a ztratí se. Ze skříňky pod pultem vyndávala čisté sklenice. Vzadu objevila Alchymistu, kterého nedávno dočetla. Zatoužila si alespoň na moment osvěžit ten příběh o putování jednoho chlapce a o znameních na cestě. "Důvěřuj svému srdci," stálo tam napsáno na stránce, kde knížku náhodně otevřela. Její srdce sice potichu něco šeptalo, ale zbytky rozumu to odmítaly vzít na vědomí. "Čus, Markéto. Co to tady vyvádíš, snad se neschováváš?" překvapil ji Ron, který právě dorazil, a nechápal, proč sedí přikrčená za barem. Místa za stolky se zaplňovala prvními hosty, převážně hladovými cestujícími. Schovala honem Alchymistu do batůžku a roznesla jídelní lístky. "Vypadáš, děvče, nějak utahaně. Nepřehnalas to se slavením?" ozvalo se z kuchyně do zvuků svižného krájení okurek Ronovo halekání. Jak ten to ví?
Pochopila, jakmile se ve dveřích objevil zadýchaný Kevin s rozkřáplou růží za zády. "Nemysli si, že tvý narozeniny přejdem bez povšimnutí! Tajilas to dokonale, ale na nás si nepřijdeš, Kopretino! Poznačil jsem si to dokonce do kalendáře," cvrnknul ukazovákem do kvítku od Toma, který měla stále ještě zastrčený za uchem, a vláčel ji za ruku dozadu. Ron v kuchyni dotvářel na úžasný dort hnusnou šlehačkovou číslici prozrazující její věk. "Díky, kluci, to jsem od vás nečekala," huhňala s plnou pusou dojatě a olizovala si vousy.
"Přejem ti krásný narozeniny a konečně ideálního chlapa!" šklebil se Ron. "S gratulací máme pro tebe v záloze i jedno překvapení! Stěhujem se od prvního na perfektní místo kousek od centra a opravdu to rozjíždíme!" zářil Kevin a vytasil se s velkou žlutou růži, jíž pravděpodobně zcizil někde v parku. "Cože?" koukala se na něj jako zjara. Jenže v hospodě se rozběhl obvyklý frmol, který nedovoloval, aby zjistila další podrobnosti. Když mávání od stolků na chvíli ustalo a ocitla se opět za barem vedle šéfa, nemohla se ho nezeptat, proč stěhovat jinam skvěle zavedený podnik. Prý dostali už před dvěma měsíci od města výpověď, celý dům je určen ke zbourání kvůli nové nádražní hale. Už znala Kevina dlouho, takže věděla, že v radostném rozpoložení mezi větami vždy podivně hýká. Teď, když ji seznamoval s tím, že pro nový podnik vymysleli společně s manželkou nový název, prokládal šťastným hýkáním snad každé slovo: "Pojmenujeme - to - tam - U - mlsnýho - kocoura! Uznej, to se bude do Temple Baru skvěle hodit!" Očividně byl blahem bez sebe a očekával, že pochválí jejich bezva nápad. Jenže na ni sednul šílený smutek. Přetvařování nebylo její doménou, bez Patrika to tu pro ni všechno ztrácí smysl... "Vážně myslíš, že je ta změna názvu nutná, Kevine?" pokusila se opatrně namítnout. "Víš, už jsem si na Patrika zvykla a lidi, co k nám chodí, taky. I ty sám jsi přece vyprávěl, jak ti přinesl v začátcích podnikání, kdy jsi byl úplně švorc, štěstí. Přece Patrik k nám patří, není fér ho vyšachovat pryč!" vzdychla a koukla na dobráckou tvář z plakátu nad svou hlavou. Kevin zalapal po dechu a pak na ni prudce vystartoval, až se před ním dala na ústup. Plakát strhnul ze stěny a cpal jí ho pod nos: "Toho si odnes domů a pověs nad postel, když to je pro tebe srdeční záležitost! Koukej se ale vrátit nohama na zem, Markéto! Mám před sebou neopakovatelnou šanci, nenechám si ji od nikoho kazit nostalgickými keci!"

Vyškubla mu Patrika z ruky a otočila se k tomu vzteklounovi zády. "Prosím tě, odkdy jsi právě ty pověrčivá?" dodal už mírněji a uchopil ji za paži. Nehodlala to s ním dál řešit, ten mlsný kocour ho vystihuje dokonale, tak ať si ho na té své ceduli nade dveřmi má, ale s ní nepočítá! Kapsa u zástěry se rozvibrovala zrovna, když se to Kevinovi chystala sdělit. Málem mobil típla, ale všimla si ještě včas na displeji sestřina jména. Mrskla podnosem o pult a zabouchla za sebou dveře do kumbálu. Spojení zrovna ideální nebylo, Tereza mluvila vzdáleně a tiše. Nejdřív jí pořádně nerozumněla, zachytila až poslední větu: "Tátu odvezla záchranka, leží na JIPce." "Cože? Přijedu, co nejdřív to půjde, Terko...," blekotala, ale na druhé straně už bylo slyšet jenom šumění.


Helenka

Sdílet

Související články:
Pomozte nám zajistit elektricky polohovatelná lůžka pro Domácí hospic sv.Mikuláše (04.12.2022)
Nebeská brána, aneb nikdy není pozdě (30.11.2022)
Alžběta Uherská (17.11.2022)
Zajímavá kniha (15.11.2022)
Hospic svatého Mikuláše ve Velkém Meziříčí (31.10.2022)
FATYM pomáhá v pátrání (20.09.2022)
Poděkování za sbírku pro domobrance na Ukrajině (17.03.2022)
Covid - odborná konference (28.01.2022)
Kouzelná moc zvonů (09.12.2021)
Zajimava diskuze ze Slovenska k pohledům na realitu doby kovidové - druhá část (08.12.2021)
Brigáda na dřevo v Jeníkově, aneb sv. Josef se stará a sv. Juda Tadeáš se také dal poznat (07.12.2021)
Zajimavá diskuze ze Slovenska k pohledům na realitu doby kovidové (03.12.2021)
Paměť národa - prosba o spolupráci při kontaktování pamětníků (31.08.2021)
Modlitba přes hranice (20.06.2021)
Plastinované mrtvoly z Číny (Hluboké ponížení lidské důstojnosti) (05.06.2021)
Sčítání lidu (22.03.2021)
Covid 19 (27.01.2021)
Na hranici života a smrti (07.11.2020)
Kostel na prodej? (26.10.2020)
Jeníkov - sobota 5.5. 2012 - aneb Bohu díky za velké milosti a dary (05.05.2020)
Nabídka pomoci pro následující týden (19.03.2020)
Naše domácí liturgie během coronaviru (18.03.2020)
Život je dar – BOHU DÍKY! (03.02.2020)
Vrátit se k duchovním pramenům (14.01.2020)
Štědrý den, aneb co dokáže jen Bůh (26.12.2019)
Pozapomenutí krajané – Samuel Fritz: misionář v Amazonii (22.04.2019)
Inspirace i pro druhé (12.04.2019)
Masakr na návrší nedaleko Přerova (03.04.2019)
Rady poutníkova zpovědníka (20.02.2019)
Medaile svatého Benedikta vyhodila démona z nemocničního pokoje (06.02.2019)
Erik Dujava: Křesťan a konspirační teorie (01.02.2019)
Pozvánka do Lesné na připomínku výročí 150 let od vysvěcení kostela svaté Terezie (26.08.2018)
Eucharistický zázrak v Indii (30.06.2018)
Eucharistický zázrak v Polsku (29.06.2018)
Eucharistický zázrak v Paříží (27.06.2018)
Eucharistický zázrak v Itálii (25.06.2018)
Eucharistický zázrak ve Francii (23.06.2018)
Eucharistický zázrak v Peru (21.06.2018)
Eucharistický zázrak ve Španělsku (19.06.2018)
Eucharistický zázrak ve Francii (17.06.2018)
Eucharistický zázrak v Nizozemí (15.06.2018)
Eucharistický zázrak v Polsku (13.06.2018)
Eucharistický zázrak ve Španělsku (11.06.2018)
Eucharistický zázrak v Německu (07.06.2018)
Eucharistický zázrak v Římě (06.06.2018)
Eucharistický zázrak v Lehnici (02.06.2018)
Eucharistický zázrak v Sieně (01.06.2018)
Urbi et Orbi - Kristovo vzkříšení je opravdová naděje světa (15.04.2018)
Ježíš se pokořil také svým křtem (08.01.2018)
Panna nám dává pochopit, jak je třeba přijímat událost Vánoc (07.01.2018)
Urbi et Orbi-Pastýři rozpoznali znamení, které zvěstovali andělé (25.12.2017)
Lidové misie Kdousov, Velký Újezd - změna (24.11.2017)
Láska, nejsilnější zbraň (23.05.2017)
Silvestr už 30. dubna? (25.04.2017)
Připojíte se k ženám ze Šumné? (19.01.2017)
Maxmilián Kolbe, světec z Osvětimi (05.12.2016)
ŽIVOT NA ZÁMKU: Břežanské sestřičky na TV Noe (17.10.2016)
Pomoc potřebným - stále aktuální (16.10.2016)
P. Pio: Satan se mě bojí. (23.09.2016)
Zázrak opakovaného zkapalnění krve sv. Januária, umučeného roku 305 (video) (20.09.2016)
Kalendář: Svatá země 2017 (05.09.2016)
Čas, čas, čas... (03.08.2016)
Kvalitní včelí med přímo od včelaře (02.07.2016)
Stigmatizovaná Catalina Rivas (25.03.2016)
Je víra neslučitelná s vědou? (08.03.2016)
Urbi et Orbi - Kde se rodí Bůh, kvete milosrdenství (25.12.2015)
Naši pastýři - kněží, oběti druhé světové války - 30 (30.11.2015)
Naši pastýři - kněží, oběti druhé světové války - 29 (29.11.2015)
Naši pastýři - kněží, oběti druhé světové války - 28 (28.11.2015)
Naši pastýři - kněží, oběti druhé světové války - 27 (27.11.2015)
Strůjci války jsou zločinci (26.11.2015)
Naši pastýři - kněží, oběti druhé světové války - 26 (26.11.2015)
Naši pastýři - kněží, oběti druhé světové války - 25 (25.11.2015)
Naši pastýři - kněží, oběti druhé světové války - 24 (24.11.2015)
Naši pastýři - kněží, oběti druhé světové války - 23 (23.11.2015)
Naši pastýři - kněží, oběti druhé světové války - 22 (22.11.2015)
Naši pastýři - kněží, oběti druhé světové války - 21 (21.11.2015)
Naši pastýři - kněží, oběti druhé světové války - 20 (20.11.2015)
Naši pastýři - kněží, oběti druhé světové války - 19 (19.11.2015)
Naši pastýři - kněží, oběti druhé světové války - 18 (18.11.2015)
Naši pastýři - kněží, oběti druhé světové války - 17 (17.11.2015)
Naši pastýři - kněží, oběti druhé světové války - 16 (16.11.2015)
Naši pastýři - kněží, oběti druhé světové války - 15 (15.11.2015)
Tradiční setkání bývalých politických vězňů komunistického režimu ve Znojmě - Louce (14.11.2015)
Naši pastýři - kněží, oběti druhé světové války - 14 (14.11.2015)
Naši pastýři - kněží, oběti druhé světové války - 13 (13.11.2015)
Naši pastýři - kněží, oběti druhé světové války - 12 (12.11.2015)
Naši pastýři - kněží, oběti druhé světové války - 11 (11.11.2015)
Naši pastýři - kněží, oběti druhé světové války - 10 (10.11.2015)
Naši pastýři - kněží, oběti druhé světové války - 9 (09.11.2015)
Naši pastýři - kněží, oběti druhé světové války - 8 (08.11.2015)
Naši pastýři - kněží, oběti druhé světové války - 7 (07.11.2015)
Naši pastýři - kněží, oběti druhé světové války - 6 (06.11.2015)
Naši pastýři - kněží, oběti druhé světové války - 5 (05.11.2015)
Naši pastýři - kněží, oběti druhé světové války - 4 (04.11.2015)
Naši pastýři - kněží, oběti druhé světové války - 3 (03.11.2015)
Naši pastýři - kněží, oběti druhé světové války -2 (02.11.2015)
Naši pastýři - kněží, oběti druhé světové války (01.11.2015)
Ambice a šplhounství jsou neslučitelné s následováním Krista (27.10.2015)
Je papež katolík? (16.10.2015)
Mezinárodní den míru - 21. září 2015 (14.09.2015)
Farní den v Třebíči (12.09.2015)
Prosba o pomoc mamince dvou dětí - 7. června (05.06.2015)
Radioaktivní mrak z Černobylu – 25. výročí (26.04.2015)
Urbi et Orbi - požehnání papeže Františka (05.04.2015)
Jarní běh kurzu Alfa 2 (28.02.2015)
Muž z plátna zmizel jako při Big Bangu (22.02.2015)
Lyžováni pro mládež v Dolním Domašově o jarních prázdninách (09.02.2015)
Počet katolíků v Norsku (25.10.2014)
Výběrové řízení na ředitele Náboženské matice (21.10.2014)
Církev musí opustit "dialog" (21.10.2014)
Když ďábel zuří… (06.09.2014)
Prosme za mír a za pronásledované křesťany (29.08.2014)
Sbírejte víčka (23.06.2014)
Talkshow Cesta k andělům - politolog Alexander Tomský - židovsko-křesťanský dialog (13.05.2014)
Svatořečení Jana XXIII. a Jana Pavla II. (27.04.2014)
Dík za SMS hlasy v soutěži JMK - i Břečkov vyhrál... (05.04.2014)
Hlasování do soutěže v kategorii: DÍLA VÝTVARNÉHO UMĚNÍ (01.04.2014)
Prosba (13.03.2014)
Pěkné a vtipné (18.12.2013)
Zaujalo mě... (17.12.2013)
Nikdy nevíš… (25.11.2013)
Volby 2013 - Komu dát svůj hlas? (24.10.2013)
Volby do poslanecké sněmovny 2013 ; PRAVICE nebo LEVICE? (23.10.2013)
Pán Bůh zaplať (10.09.2013)
Když Bůh mluví a člověk neslyší …. (01.09.2013)
Třebíč oslaví výročí zápisu památek na seznam UNESCO (19.08.2013)
Povzbuzení (10.07.2013)
Záměr výstavby kostelu Panny Marie Karmelské v Dolní Lhotě u Luhačovic (01.07.2013)
Eucharistický zázrak v Lanciano, Itálie (28.06.2013)
Modlitební setkání u Svatého kamene (24.06.2013)
Animovaná mše svatá ve Vranově u Brna (22.06.2013)
Obchodování s lidskými bytostmi = dlouhodobé otroctví (15.06.2013)
Z Ďáblova katechismu (13.06.2013)
Návštěva spolupracovníka Kamila v Brně u salesiánů (12.06.2013)
Nový pohled (19.04.2013)
Slovíčko na cestu od matky Vojtěchy Hasmandové. (09.04.2013)
Jak to bylo při vernisáži výstavy o Matce Vojtěše Hasmandové (08.04.2013)
Sixtinská kaple - virtuální prohlídka + výklad ředitele vatikánských muzeí (10.03.2013)
Dobro a zlo - Kristus a svět - moderní a konzervativní...Jak to je? (26.02.2013)
Hloupost, naivita, nebo Boží dotek či nakopnutí??? (12.02.2013)
Zaujalo mě... (02.02.2013)
Volba prezidenta - znáte kandidáty? (09.01.2013)
Jeníkovský kalendář 2013 - aktualizováno (22.12.2012)
Betlém ve Vranově nad Dyjí (18.12.2012)
Ocenění - Americké velvyslanectví (26.11.2012)
Konec církevního roku FATYM oslavil v Moravských Budějovicích (26.11.2012)
Projekt „Misie na živo, aneb naděje pro Jeníkov“ -jak projekt pokračuje? (24.11.2012)
Traktory pro Tanzanii-prosba o podporu (05.11.2012)
Žehnání soch v Jeníkově (01.11.2012)
Tradiční pietní vzpomínka na oběti komunismu ve Znojmě - Louce (13.10.2012)
Útěk sestry Cecílie - brožurka (03.10.2012)
Jsem nadšená... (28.09.2012)
kostel sv. Cyrila a Metoděje - Větéřov - oslavy (28.08.2012)
PMD na setkání mládeže ve Žďáru 14. – 19. 8. 2012 (16.08.2012)
Cyklistický a turistický pobyt v Českém lese (10.08.2012)
Výstava jiřin a mečíků ve farnosti Znojmo – Louka (08.08.2012)
Rozloučení s pražskou arcidiecézí v Libochovicích při pěší pouti Praha_Jeníkov (03.06.2012)
Marihuana - drogy (27.05.2012)
Počet křesťanů v Německu klesá (14.05.2012)
1. máj a jeho předvečer 30. duben – keltský silvestr (02.05.2012)
Věčné sliby mladé dívky ze Znojemska - sestra Michaela (12.04.2012)
Srí Lanka: Velikonoce s pikantní příchutí (09.04.2012)
Jan Maria Vianney o vlažnosti (07.04.2012)
POSELSTVÍ PAPEŽE BENEDIKTA XVI. K XXVII. SVĚTOVÉMU DNI MLÁDEŽE (02.04.2012)
Fara v Nemoticích - nabídka ubytování (31.03.2012)
Hlasujte pro hotel Weiss v Lechovicích (22.03.2012)
Webové stránky iniciativy JKK 21 (22.03.2012)
Varhany sv. Edmunda Kampiána pro Brno (20.03.2012)
O dvou radostných setkáních (11.03.2012)
Nové letní ubytování pro farní skupiny blízko Třeboně (07.03.2012)
Čas kyvadla - Max Kašparů (24.02.2012)
Ludvík Armbruster v talkshow televize NOE Cesta k andělům (15.02.2012)
Maškarní rej na rybníku - farní bruslení v Nedakonicích (04.02.2012)
Projekt "Památník sv. Zdislavy v jejím rodišti Křižanově" (03.02.2012)
Vyhrožování a varování (19.01.2012)
Sestra Klára - setkání už za několik dní... (18.01.2012)
Rozhovor s boromejkou o Václavu Havlovi (09.01.2012)
Novoroční přání a bilancování roku 2011 (01.01.2012)
Vánoční poselství Benedikta XVI. Urbi et Orbi (25.12.2011)
Boromejky a Václav Havel (23.12.2011)
Betlémské světlo -Jeníkov (18.12.2011)
Kalendář 2012 pro podporu stavby kostela
v Brně-Lesné
(12.12.2011)
Josef Vrána - minorita (09.12.2011)
Video: Vánoční příběh (09.12.2011)
Odloučení bratři (07.12.2011)
Nabídka velkoformátových plakátů k roku biřmování (29.11.2011)
Adventní věnec (27.11.2011)
Neuveď nás v pokušení, ale zbav nás Zlého (18.11.2011)
Jeníkov - je možné ho podpořit??? (05.11.2011)
Benefiční koncert „Naděje pro Jeníkov“ – Jaké to bylo? -aktualizováno o fotky (04.11.2011)
DÍKY MARTINA (03.11.2011)
Lidská přání a Boží záměr? - pokračování (01.11.2011)
Puzzle třebíčského svatomartinského betléma a další (01.11.2011)
Lidská přání a Boží záměr? (31.10.2011)
Fotografie a povídání o Argentině v Lechovicích (25.10.2011)
Dům (07.10.2011)
Kumránské rukopisy na internetu (03.10.2011)
Jeníkov, aneb jak… 2. díl (21.09.2011)
Jeníkov - zářijová brigáda (20.09.2011)
RAKOUSKÁ CÍRKEV VE VARU…- Stanovisko P. Petra Dokládala (20.09.2011)
Přednášky o architektuře v Brně (13.09.2011)
Prosba o pomoc pro mladou maminku (04.09.2011)
Jak Pán Bůh zorganizoval svatební sobotu (03.09.2011)
Nabídka pracovního místa (07.08.2011)
Zemřel pan Silvestr Rozkydal (07.08.2011)
Zemřela sestra Marie Vojtěcha Julie Kočišová (03.08.2011)
Prodej bytu v Novém Městě nad Metují (30.07.2011)
Kalendář 2011 - co vše se v Jeníkově podařilo z jeho výtěžku (25.07.2011)
Homeopatie-logické rozpory? (14.06.2011)
Zemřela paní Marie Kincová (12.06.2011)
Zemřel poutník RNDr. Tomáš Jirsák, CSc. (05.06.2011)
Lidské vztahy - přednáška Maxe Kašparů (04.06.2011)
Noc kostelů - také ve Vranově nad Dyjí (17.05.2011)
Mariánská zahrada v Suchdole u Prostějova (16.05.2011)
Zahynul pastor David Wilkerson (02.05.2011)
Slavnost blahořečení Jana Pavla II. (01.05.2011)
Noviciát - vstup bývalé slečny katechetky Petry (30.04.2011)
Boží sluha Frank Duff, Mariin oslavovatel (30.04.2011)
Nově otevřená prodejna vín v Brně (15.04.2011)
Případů syfilidy na Znojemsku dvojnásobně přibylo (28.03.2011)
Co se stalo ve Fukušimě (25.03.2011)
Přednáška Etika a život (24.03.2011)
Co znamená být benediktinem dnes? - setkání s Prokopem Siostrzonkem v Třebíči (24.03.2011)
Zemřela paní Božena Nováková (17.03.2011)
Pronájem bytu v Brně (07.03.2011)
Přednáška Cesta do nitra hmoty v Pavlicích - zveme (03.03.2011)
TV: Vzkříšena z mrtvých po 72 hodinách (21.02.2011)
Jarní prázdniny na Svatém Hostýně (05.02.2011)
Farnost Bořetice má nový web (03.02.2011)
Odloučení bratři aneb co jste se v KT nedočetli (02.02.2011)
O vedlejších účincích hormonální antikoncepce (24.01.2011)
Pozvání na Dobrou Vodu u Sušice (15.01.2011)
Úsměv přináší nečekanou proměnu (03.01.2011)
Bůh přišel mezi nás… (24.12.2010)
Vánoční přání (24.12.2010)
Premiéra filmu Blázen z La Verny (02.12.2010)
Historické brněnské betlémy od 24. 12. 2010 (01.12.2010)
Dechová kapela REQUIEM (01.12.2010)
Betlémské světlo - 21. ročník (26.11.2010)
Nemá ruce ani nohy, ale je šťastný (19.11.2010)
Vatikán ve 3D (16.11.2010)
Salesiánské středisko v Teplicích hledá sociálního pracovníka (15.11.2010)
Podpořme sestry františkánky (02.11.2010)
Ďábel řekl - dobový záznam jeho výpovědi z roku 1810 (02.11.2010)
Maria je naší Matkou (29.10.2010)
Světlo v okně jako nový symbol pro Halloween (24.10.2010)
Úmysly Apoštolátu modlitby na celý rok 2010 (17.10.2010)
Otázka kořenů - reakce na uznání pohanství oficiálním náboženstvím (09.10.2010)
Prosba o pomoc se stavbou kostela v Brně - Lesné (01.10.2010)
V San Giovanni Rotondo (23.09.2010)
Rozdělení křesťanů spočívá v .... (20.09.2010)
BOJ S KNÍŽETEM TEMNA (15.09.2010)
Kotva na brněnské přehradě (12.09.2010)
Podívejme se Bohu do očí... (11.09.2010)
Akce s FATYMem v roce 2010 - zapište si do svého programu (10.09.2010)
Česká televize s novým projektem Tančící skály (01.09.2010)
Znojemské vinobraní - program v kostele sv. Mikuláše (31.08.2010)
Blesková sbírka na povodně ukončena - díky (31.08.2010)
Hostýn - bazilika Panny Marie Nanebevzaté (15.08.2010)
Povodně - FATYM pořádá bleskovou sbírku (13.08.2010)
Zemřel vizionář z Turzovky (13.08.2010)
Pád Mela Gibsona a jeho souvislosti (27.07.2010)
Charismatická konference - sobota (12.07.2010)
Charismatická konference - pátek (11.07.2010)
Argumenty pro existenci Boha (02.06.2010)
Stop genocidě v Českých Budějovicích (31.05.2010)
A pak jsem vstal... (30.05.2010)
Volby 2010 se blíží! (27.05.2010)
Kardinál Tomáš Špidlík o volbách (26.05.2010)
Volby 2010 (26.05.2010)
Volby 2010 (18.05.2010)
Čtyři dobrovolníci pro misie v Ugandě (14.05.2010)
Slavnost Božího Těla v Křivoklátě (10.05.2010)
Výsledky Postní almužny na Znojemsku (24.04.2010)
Zjevení Panny Marie v Mexiku (22.04.2010)
Metodický seminář Dnes budu Tvým hostem (11.04.2010)
Kurz Učím se říkat ty (11.04.2010)
Učitel řekl pravdu o potratu a narazil (10.04.2010)
Upálili křesťana (08.04.2010)
Pojeďte s námi na slavnost převzetí úřadu pražského arcibiskupa (04.04.2010)
Výsledky literární soutěže Úcta k životu (31.03.2010)
Čestný sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci (23.03.2010)
Přenosy velikonočních bohoslužeb 2010 v našich médicíh (22.03.2010)
Zveme na komentované prohlídky kostelů v Brně (18.03.2010)
Zveme na pašije do Žďáru nad Sázavou (15.03.2010)
Mezinárodní výzva za práva a důstojnost lidské osoby a rodiny (14.03.2010)
Pochod pro život 2010 - další informace (14.03.2010)
Pokání k Bohu a proměna národa na Haiti skrze Ježíše Krista (13.03.2010)
Prosba o pomoc - Salesiánské středisko hledá spolupracovníka (02.03.2010)
Benediktinky (27.02.2010)
Sbírka Svatopetrský haléř v brněnské diecézi (21.02.2010)
Vzpomínky ze života mukla (10.02.2010)
Zveme na akce KPV v roce 2010 (01.02.2010)
IV. Valná hromada Matice velehradské (01.02.2010)
Výzva otce biskupa Vojtěcha - pošlete svůj příběh (23.01.2010)
Rozhodnutí o vyhlášení celonárodní sbírky (21.01.2010)
Panna Maria se zjevuje v Káhiře (19.01.2010)
Svatá země - řeka Jordán, Kána Galilejská (17.01.2010)
Vánoční báseň (31.12.2009)
Nabízíme možnost zakoupit si velmi pěkný kalendář (26.12.2009)
Svatá země - Betlém (24.12.2009)
Vánoční přání našeho otce biskupa Vojtěcha (24.12.2009)
Evy v poločase IX (17.12.2009)
Přednáška Hlaholské písmo a jeho tisková podoba (17.12.2009)
Betlémské světlo 2009 přivezou skauti z Vídně do Brna (03.12.2009)
Izrael - Svatá země (01.12.2009)
Průvod světla 2009 (01.12.2009)
Evy v poločase VIII (29.11.2009)
Oznámení o neoprávněné evidenci (25.11.2009)
Projev papeže Benedikta XVI. při uvítacím ceremoniálu (21.11.2009)
Evy v poločase VII (20.11.2009)
Setkání s Mons. Philipem Reillym v Praze (19.11.2009)
Pozor změna - Zveme do Olbramkostela na promítání fotek o Svaté zemi (10.11.2009)
Výstava - Příběh Mariánského sloupu (27.10.2009)
Evy v poločase VI (27.10.2009)
Výzdoba kostela (13.10.2009)
Setkání se svatým otcem v Brně - JEDINEČNÝ ZÁŽITEK (11.10.2009)
Ostrov Reichenau (28.09.2009)
Zajímavé video o muslimech (22.09.2009)
Evy v poločase V (22.09.2009)
Kniha o západní civilizaci (20.09.2009)
Každý den SMS od Svatého Otce (04.09.2009)
Evy v poločase IV (03.09.2009)
Uzdravení v Lurdech (02.09.2009)
Svatoklementská turisticko-naučná stezka (31.08.2009)
Nabídka práce v CENAP v Brně (28.08.2009)
Evy v poločase II (16.08.2009)
Evy v poločase I (14.08.2009)
Diktatura a lékařská věda (12.08.2009)
Mladá maminka prosí o pomoc (02.08.2009)
Hodnota chleba (01.08.2009)
Modlitba siouxských Indiánů (18.07.2009)
Zemřel Mons. Josef Olejník (16.07.2009)
XX. Charismatická konference 2oo9 - čtvrtek (10.07.2009)
Odhalení sochy a otevření Svatoklementské stezky (04.07.2009)
Blesková sbírka na pomoc farnostem postiženým povodněmi (02.07.2009)
Zakončení roku sv. Pavla v Brně (22.06.2009)
Pošlete pohlednici Svatému otci (22.06.2009)
Ateliér Štěpán navrhl podium pro Svatého otce (19.06.2009)
Pomozte s přípravou na návštěvu Svatého otce (15.06.2009)
Farnost a nové komunikační technologie (03.06.2009)
Zveme do Brna na slavnost Těla a krve Páně (02.06.2009)
Kurzy Univerzity třetího věku (01.06.2009)
Obchod s lidmi - seminář (20.05.2009)
Národní ředitel PMD z Nového Zélandu navštíví Česko (11.05.2009)
Jsou Češi ateisté? (03.05.2009)
Námět pro novou vládu (20.04.2009)
Hospodářská krize? (20.04.2009)
Příprava k návštěvě Svatého otce v ČR (14.04.2009)
Křížová cesta na Haiti (12.04.2009)
Krádeže na farách (25.03.2009)
24 hodin s Božím slovem (25.03.2009)
Změny v papežských liturgiích (20.03.2009)
Pochod pro život - autobus (15.03.2009)
Velký pátek státním svátkem? (14.03.2009)
Petice na podporu Benedikta XVI. (09.03.2009)
Bůh nás má rád (05.03.2009)
Budoucnost našeho národa (03.03.2009)
Slovo života na březen 2009 (02.03.2009)
Pohřbívání BASY 2009 ve Vranově - řeč faráře (22.02.2009)
Pouť do Říma: Zajímavosti Říma aneb večerní procházka Římem (17.02.2009)
Svatý otec pozdravil poutníky ze Znojma a okolí (12.02.2009)
Další foto z Říma - aneb jak to viděli naši poutníci (11.02.2009)
Krátká fotoreportáž z probíhající pouti nejen v Římě (10.02.2009)
Slovo života na leden 2009 (11.01.2009)
Výzva pro všechny (09.01.2009)
Ztráty a nálezy (06.01.2009)
Až takto blízko se dostal Ivoš v Sydney ke svatému otci... (20.07.2008)
Cyklopouť do Jeníkova (27.06.2008)
Žehnání motorek v Lančově (27.06.2008)
Pochod pro život 2008 (02.04.2008)
Vystoupení scholy Paprsek v Lančově 30. 12. 08 v 15.00 (16.12.2007)
Žehnání motorek při motosrazu na Pohádce (08.09.2007)
Vranovská PORTA 2007 (10.05.2007)
| Autor: Bohumila Hubáčková | Vydáno dne 26. 08. 2009 | 14153 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Nové filmy, videa a audia (mp3) pro vás:
Hledání na našem webu:
Doporučujeme:
Anketa:
Volná šiřitelnost:
Na obsah tohoto webu si FATYM nevyhrazuje žádná autorská práva! Obsah můžete dále používat, pokud není někde stanoveno jinak.

Na obsah tohoto webu si FATYM nevyhrazuje žádná autorská práva! Obsah můžete dále používat, pokud není někde stanoveno jinak.
Používáme
phpRS - redakční systém zdarma.

Kontakt | O nás | Webmaster | Administrace