Bylo

Cyklovýlet na Nový Hrádek

Jiřka na koleVe středu 13. srpna jsme na kolách vyrazili na Nový Hrádek. Sraz jsme měli kolem 10. hodiny u rodiny Cejpků na Šumné...

Hned na začátku jsme měli možnost vyzkoušet svou zdatnost při výšlapu kopce ze Šumné na Lesnou. Z Lesné jsme pokračovali na Horní Břečkov, následoval Lukov a lesní cestičkou jsme dojeli na Nový Hrádek.


Svačinová pauza


Svačinová přestávka před prohlídkou zříceniny Nový Hrádek.


Zde jsme se už mohli těšit na prohlídku zříceniny hradu a Národního parku Podyjí. Naším průvodcem byl Petr Badošek, který svůj historický výklad obohacoval zajímavostmi z místní přírody.


Petr Badošek


Náš průvodce Petr Badošek.


Nestačili jsme se divit, co všechno zde roste a jak může být pobyt v tak nádherné přírodě pro neználka nebezpečným. Naleznete tu: májky, hmyz, jehož sekret je pro člověka smrtelně jedovatý, zvláštní druh včely s žihadlem delší než sršeň, dva druhy užovek, pavouka křížáka, strom javor babyka, různé byliny a mnoho dalšího.


Třezalka


Třezalka tečkovaná, nebo-li bylinka sv. Jana Křtitele. Její okvětní lístky připomínají jazyk. Když se máčí v oleji, vypustí červené barvivo, které se používá jako obkklad.Šanta kočičí


Šanta kočičí, mírný halucinogen, který pomáhá kuřákům odnaučit se kouřit, její lístky se suší a po té kouří.Zřícenina Nový Hrádek leží na moravské straně řeky Dyje. V minulosti patřil rodu Eintzingerů, který významně ovlivnil jeho stavební vývoj. V 17. století byl opuštěn a stal se zříceninou...


Hrádek - Pohled na nádvoří


Část Nového Hrádku pohled na nádvoříNa zpáteční cestě jsme se zastavili na faře v Lukově, kde právě probíhal TYNAF a po delší přestávce jsme pokračovali dále.


Lucka s kotětem


Lucka s kotětem, které jsme stihli pojmenovat Tynáfek.paní Cejpková


Naše cykloprůvodkyně paní Cejpková ze Šumné.Výlet jsme ukončili mší svatou na Lesné, kterou sloužil o. Pavel Zahradníček. Líbil se vám náš výlet? Pojeďte příště s námi!


Hrádek - pohled z věže


Pohled z hradní vyhlídky na Novém Hrádku.
Sdílet

| Autor: Táňa Dohnalová | Vydáno dne 17. 08. 2008 | 12161 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Nové filmy, videa a audia (mp3) pro vás:
Hledání na našem webu:
Doporučujeme:
Anketa:
Volná šiřitelnost:
Na obsah tohoto webu si FATYM nevyhrazuje žádná autorská práva! Obsah můžete dále používat, pokud není někde stanoveno jinak.

Na obsah tohoto webu si FATYM nevyhrazuje žádná autorská práva! Obsah můžete dále používat, pokud není někde stanoveno jinak.
Používáme
phpRS - redakční systém zdarma.

Kontakt | O nás | Webmaster | Administrace