
Katolická teologická fakulta UK je již po několik desetiletí místem střetu různých teologických i ideových proudů. Spory a napětí zde nejsou ničím novým. Co však jako student dálkového studia vnímám s rostoucím znepokojením, je skutečnost, že tento konflikt v posledních letech přerůstá v systematické vytlačování katolického učení – a spolu s ním i samotného Krista – z výuky a života fakulty.
Nejde o nepodložené nařčení ani o osobní dojem. Řada výroků a přístupů vyučujících je veřejně dostupná – například ve videích na YouTube, která mají mnoho tisíc zhlédnutí – a je v přímém rozporu s učením Církve. Na fakultě, která má být domovem katolické teologie, jsou tyto postoje nejen tolerovány, ale mnohdy systematicky prosazovány.
O co skutečně jde
Zejména opozice vůči současnému vedení se snaží veřejnosti prezentovat tento spor jako manažerský konflikt: prý mezi skupinou „diletantů“ v čele s děkanem Jaroslavem Brožem a skupinou schopných „reformátorů“, z nichž nejviditelnější je historik a kněz Tomáš Petráček.
Ve skutečnosti se však nejedná primárně o konflikt řízení, ale o zásadní střet duchovních a teologických vizí. Podle statutu UK má být výuka na KTF UK v souladu s učením Katolické církve. O tom nemůže být diskuse – a přesto je tato zásada systematicky oslabována.
Jak se relativizace projevuje
Setkal jsem se během výuky opakovaně s výroky, které podkopávají jádro křesťanské víry. Například:
Hřích je označován za „menší dobro“ či „omyl“, nikoli za vědomé provinění, které vyžaduje vykoupení.
Zjevení je nahrazováno „lidským hledáním Boha“, víra zažívá posun k individuálnímu prožitku či esoterickému osvícení.
Kristova oběť je prezentována spíše jako symbolické gesto než jako smírčí dar.
Náboženství jsou chápána jako různé jazyky pro stejnou realitu – bez uznání jedinečnosti křesťanského zjevení.
Kromě toho někteří vyučující nabízejí mimo rámec výuky vlastní „duchovní kurzy“, které podle mého názoru mají charakter esoteriky (např. enneagramy), ale přitom se tváří jako doplněk katolické spirituality. V praxi pak víra přestává být odpovědí na Boží zjevení a stává se subjektivní zkušeností hledajícího, vedeného „duchovním průvodcem“.
Umenšování evangelia a Zjevení
Nejzávažnější na tomto vývoji je systematická demontáž evangelia. Víra přestává být zvěstí o tom, co Bůh učinil pro člověka v Ježíši Kristu. Místo toho je představována jako „cesta člověka k Bohu“ – často bez kříže, bez smíření, bez milosti.
Taková forma „teologie“ je ve svém základu gnostická: člověk hledá vyšší poznání, světlo, transformaci. Ale chybí pokání. Chybí uznání pravdy o hříchu. Chybí Vykupitel. A co je nejzávažnější – tito vyučující mluví v Jeho jménu.
Význam vedení a duchovní rovina konfliktu
V tomto prostředí není divu, že mnoha zaměstnancům vadí, že fakultu vede doc. Jaroslav Brož – muž, který je biblista, katolický kněz a exorcista. Jeho věrnost evangeliu a poslušnost Církvi nejsou vítány. Právě proto čelí silnému tlaku.
Není bez významu, že předseda akademického senátu pojmenoval svou firmu po zaklínadle z Harryho Pottera – kontrast k vedení, které slouží Kristu, už nemůže být větší.
Jako student nechci z nikoho dělat modlu ani svého guru. Ale podporuji ty, kdo následují Krista, protože i já jej následuji. A proto se nemohu tvářit neutrálně, když vidím, že někdo za svou věrnost evangeliu čelí šikaně. A rozhodně nemohu tolerovat obsah výuky, který je v přímém sporu s učením Katolické církve.
Výzva a prosba
Jsem jeden ze studentů, kteří přišli studovat teologii s úctou k Církvi a vírou v Krista. Nechceme, aby nás učili ti, kdo vědomě nebo nevědomě popírají podstatu víry, relativizují evangelium nebo nahrazují Krista synkretismem.
Prosím všechny, kdo mají odpovědnost za podobu výuky na KTF UK – studenty, akademiky, pastýře – aby pomohli zachovat věrnost ke Zjevení a nauce Katolické církve.
Nežádáme výjimky. Žádáme věrnost. Věrnost Kristu. Věrnost Církvi. Věrnost evangeliu a učení Katolické církve. A podle Statutu Katolické teologické fakulty UK na to máme i právní nárok.
"
Pane, ke komu bychom šli?“ odpověděl mu Šimon Petr. „
Ty máš slova věčného života a my jsme uvěřili a poznali, že ty jsi ten Svatý Boží!“ (Jan 6:68-69)
Ještě tomu co se děje na KTF UK.
18.6. má být odvolán z funkce
současný děkan Doc. Brož.
V čele akademického senátu je nějaký David Vopřada, co pojmenoval svojí firmu podle zaklínadla z Harryho Pottera a na FB má avatara s otočeným pentagramem na krku (na obrázku), což je často považováno za okultní. Ano, tato osoba je předseda AS KTF UK.
Na druhé straně je tedy Doc. Brož (na fotografii). Biblista a exorcista. Člověk nikoli bez chyb, ale věrný Církvi i Kristu. Kněz, který již pár lidí z vlivu okultismu vytrhl.¨
Tohle není manažerský spor,
tohle je duchovní válka přesně tak, jak o ní hovoří např. apoštol Pavel. Udělá nám Vopřada z KTF UK Bradavice? Školu kouzel? Ideologicky se tomu propůjčuje Tomáš Halík (bez fotografie).
Převzato z
facebook - Jan Sova,
články z 15. 6. 2025 naleznete
zde.