
Nejpřesvědčivějšími svědky naděje nám jsou mučedníci, kteří se díky své pevné víře ve zmrtvýchvstalého Krista dokázali vzdát samotného života zde na zemi, aby nezradili svého Pána.
Je zapotřebí, abychom střežili jejich svědectví, a tím umožnili, aby naše naděje byla plodná. (papež František - Spes non confundit)
KNAJBLOVÁ HELENA MARIE OT
*25.4. 1888, Nová Ves
+13.2. 1961, Jiřetín pod Jedlovou
Narodila se v Nové vsi nyní místní části Litovle, do rodiny domkáře Františka Knajbla a jeho ženy Mariany, rozené Němcové, a při křtu 26.4. 1888 dostala po matce jméno Mariana. Byla nejstarší z velmi početné rodiny s deseti dětmi (7synů, 3 dcery). Přestože byla českého původu, navštěvovala německou měšťanskou školu. V roce 1902 vstoupila do kongregace sester Německého řádu (dnes Milosrdných sester Panny Marie Jeruzalémské) a absolvovala německý učitelský ústav v Opavě. Později ještě navštěvovala vysokoškolský učitelský kurz v Praze. Jako učitelka pak působila v klášterních školách v Bruntálu, Opavě, Andělské Hoře a Vrbnu pod Pradědem. Po úředním uzavření řádových škol na jaře 1939 se rekvalifikovala na ošetřovatelku ve dvouletém ošetřovatelském kurzu v Novém Jičíně a poté působila v bruntálské nemocnici. Po válce byla roku 1946 jmenována představenou bruntálského domu.
Večer 2.4. 1951 provedla Státní bezpečnost koordinovanou akci proti sestrám Řádu německých rytířů v Opavě, Svitavách i na Slovensku. Z opavského kláštera, kde od října 1950 pobývaly i sestry z Bruntálu, Loučky a Uničova, byla v noci na 3.4. Helena Marie Knajblová s ostatními spolusestrami odvlečena do internace do bývalého kláštera františkánek v Hradci nad Moravicí. Devět z internovaných řeholnic bylo krátce nato StB zatčeno a podrobeno několik měsíců trvajícím výslechům. Státní soud v Praze pak na svém výjezdním zasedání v Opavě 25.-26.2. 1952 ve zcela vykonstruovaném procesu „Witková a spol.“ odsoudil 9 řeholnic této kongregace a familiáře Německého řádu P. Jindřicha Stuchlíka OT k vysokým trestům odnětí svobody. Vedle provinciální představené Antonie Anežky Witkové, odsouzené k 15 letů,vězení, a P.Stuchlíka ke 12letům vynesl Statní soud v případě sestra Heleny Marie Knajblové třetí nejvyšší trest – 10 let vězení za údajnou velezradu. U ostatních sedmi řeholnic, odsouzených pro trestný čin sdružování proti republice zazněly rozsudky od 7 do 1 roku odnětí svobody.

Sestra Helena Marie Knajblová byla vězněna na více místech, mj. i ve známé věznici pro ženy v Pardubicích. Útrapy dlouholetého vězení, včetně odpírání lékařské péče, podlomili její zdraví, takže krátce po propuštění zemřela 13.2. 1961 v soustřeďovacím klášteře Charity v Jiřetíně pod Jedlovou nedaleko Varnsdorfu.
| Zdroj: Mučedníci a oběti pro Krista - Jan Stříbrný a kol.