
Nejpřesvědčivějšími svědky naděje nám jsou mučedníci, kteří se díky své pevné víře ve zmrtvýchvstalého Krista dokázali vzdát samotného života zde na zemi, aby nezradili svého Pána.
Je zapotřebí, abychom střežili jejich svědectví, a tím umožnili, aby naše naděje byla plodná. (papež František - Spes non confundit)
JANOVSKÝ ANTONÍN LEO OP
*18.4. 1928, Břest
+11.12. 1953,Banská Bystrica (Slovensko)
Pocházel z Hané, kde se narodil v Břestu (u Hulína) jako syn rolníka Jakuba Janovského, politika Čs strany lidové, který byl v letech 1925-1935 poslancem národního shromáždění a poté v letech 1935-1939 senátorem. Antonín Janovský studoval na gymnáziu v Kroměříži, které v roce 1947 ukončil maturitou. Po dvouletém pobytu v arcibiskupském semináři v Olomouci vstoupil do dominikánského řádu. Noviciát zahájil v září 1949 v Olomouci a při obláčce dostal řeholní jméno Leo.
Po zabrání tamního dominikánského kláštera v noci z 27.na 28.4. 1950 byl internován v Broumově. Již 5.9. 1950 musel nastoupit základní vojenskou službu a byl zařazen k pomocným technickým praporům, tedy ke službě beze zbraně. V PTP sloužil na různých místech na Slovensku – nejprve v Komárnu, krátce na to byla jeho rota dislokována v Hájnikách (u Sliače). Nakonec byl zařazen k jednotce PTP v Banské Bystrici.
Dne 10.12. 1953 navečer, kdy vedl při okraji silnice směrem do Banské Bystrice jízdní kolo, ho srazil podnikový osobní vůz Tatra. Po převozu do nemocnice v Banské Bystrici těžkým zraněním následujícího dne 11.12. 1953 podlehl. Při vyšetřování této dopravní nehody nebylo zjištěno úmyslné zavinění (řidič odsouzen na 1 rok vězení nepodmíněně). Rovněž řeholníci, kteří s ním sloužili u této jednotky PTP a dobře ho znali, považovali úmyslné zabití za vysoce nepravděpodobné.
Frátera Leo Janovského, který je v evidenčním listu o vojenské službě charakterizován jako „politicky nespolehlivý a nebezpečný svými rozvratnými řečmi“, lze tak považovat za oběť v souvislosti s perzekucí mužských řeholí. Také jeho starší bratr byl vězněn v Jáchymově.
| Zdroj: Mučedníci a oběti pro Krista - Jan Stříbrný a kol.