"Krása růžence spočívá v tom, že je to nejen hlasitá modlitba, ale i modlitba mysli. Někdy si vyslechneme dramatickou prezentaci; na pozadí lidského hlasu zní pěkná hudba, která dává slovům sílu a důstojnost. Při růženci je to podobné.
Když se modlíme, srdce neposlouchá hudbu, ale rozjímá znovu a znovu o Kristově životě aplikujíc to na svůj vlastní život a potřeby.
Tak jako drátek drží pohromadě zrnka, tak meditace drží pohromadě modlitby. Často, když si povídáme s lidmi, naše mysl všude možně bloudí. V růženci však modlitby říkáme a zároveň si je myslíme.
Betlém, Galilea, Nazaret, Jeruzalém, Golgota, Kalvárie, Olivová hora, nebe – to všechno nám přichází před oči mysli, zatímco se rty modlí.
Jako vitrážní okna v kostele zvou oko, aby přemýšlelo o
Bohu, tak růženec zve naše prsty, rty a srdce do jedné velké symfonie modlitby. Z tohoto důvodu je růženec největší modlitbou, jakou člověk složil."
(Ctihodný Fulton John Sheen)
"
Růženec je velký test víry. Co je Eucharistie v řádu svátostí, to je růženec v řádu svátostin - tajemství a zkouška víry - měřítko, podle kterého se posuzuje pokora duše. Znakem křesťana je ochota hledat božské v dítěti v jeslích, vnímat Krista pod způsobem chleba na oltáři a meditovat a modlit se na zrnkách růžence."
(Ctihodný Fulton John Sheen)
Růženec je evangelní modlitba, jejímž středem je tajemství vtělení a lidského vykoupení. Proto je naprosto kristoligickou modlitbou. Vždyť nejvlastnější složka růžence - litaniové opakování andělského pozdravení ,
Zdrávas, Maria' - se přeměňuje na Kristovu neustálou chválu. Na Krista jako na nejvyšší metu se vztahuje andělovo poselství i pozdrav Křtitelovy matky:
,
Požehnaný plod života tvého '
(Lk 1, 42).
Ba opakování '
Zdravas, Maria' je jakoby osnovou, na které se rozvíjí kontemplace tajemství.
Neboť Ježíš, který se zmiňuje v každém Zdravasu, je tentýž, kterého postupně připomínají tajemství jako Božího Syna a Syna Panny Marie."
(papež Pavel VI.)
Převzato z
FC - Marián Maximilián ,
články naleznete
zde,
tady
a
tady.
Růženec na internetu 1:
živě, ze záznamu i ke stažení
(a další odkazy)
Modlíte se rádi růženec, ale raději se společenstvím než sami? Chcete se ho lépe naučit nebo při modlitbě těžko udržujete pozornost a "ztrácíte se"? Nemáte se ho s kým modlit? V tomto článku naleznete řadu odkazů, kde si můžete modlitbu růžence spustit (ať už živě nebo kdykoli ze záznamu) a připojit se k modlitbě.
https://www.fatym.com/view.php?nazevclanku=ruzenec-na-internetu-1-zive-ze-zaznamu-i-ke-stazeni&cisloclanku=2011090115