Františkánský řád plnil významnou roli v uznání privilegia Neposkvrněného početí pro Pannu Marii. Tyto snahy vyvrcholily vyhlášením dogmatu
Ineffabilis Deus (
Nevýslovný Bůh) 8. 12. 1854 papežem Piem XI., které zní: „
Panna Maria byla počata bez poskvrny dědičného hříchu.“ O čtyři roky nato se Panna Maria zjevila v Lurdech sv. Bernardetě a řekla jí své jméno: ,,
Jsem Neposkvrněné početí.“
Sv. Maximilián Maria Kolbe navázal na tuto pravdu a tvrdil: ,,
Privilegium Neposkvrněného početí ji činí spolehlivým Božím nástrojem, kterým Bůh uskutečňuje své nejsmělejší plány milosrdenství… Ona je zosobněním Božího milosrdenství…“
Tento velký mariánský světec ztotožňoval poslání Neposkvrněné s Božím milosrdenstvím. Vyjádřil to v dopise svému spolubratrovi:
„
Je vůle naší Maminky stejná jako vůle Boží? Nepochybně, ale (pokud tak lze říci) je i určitý rozdíl, v tom, že Maminka je nástrojem Božího milosrdenství, a ne spravedlnosti. Dobrý Bůh nám dal Maminku, aby nás netrestal, aby mohl co nejvíce omezit svou spravedlnost.“
Panna Maria se stará především o obrácení hříšníků. Dokonce čím více se duše zašpinila hříchem, tím pečlivěji se o ni stará. O. Kolbe nazýval Neposkvrněnou ,,
zosobněním Božího milosrdenství.“
A dále zdůrazňuje:
,,
Protože se Neposkvrněná sama nikdy neodchýlila od Boží vůle, právem se nazývá ,Prosící Všemohoucnost', je nad vším vládnoucí Královnou i nad Ježíšovým Srdcem, Ježíš jí nedokáže nic odřeknout. Neposkvrněná může všechno, i zázraky, v nebivšichni uznávají vládu její lásky a slouží jí. Jenom peklo ji nenávidí, avšak je vůči ní bezmocné: ,Ona vždy šlape na satanovu hlavu v každé duši, která se k ní utíká.'“
Obraz sv. Maximiliána o Neposkvrněné nádherně vystihuje i tato věta:
„
Neposkvrněná se stará o spásu všech a každého zvlášť. Bůh jí dal takové srdce, aby nemohla nevidět ani jedinou slzičku na zemi, aby se nemohla nestarat o spásu a posvěcení každého člověka… není chvíle, ve které by nesestupovaly na každou duši stále nové milosti – osvícení rozumu, posílení vůle, povzbuzení k dobrému, milosti obvyklé i mimořádné…“
Když Marii hříšný člověk jen pootevře svoje nitro, hned vstupuje se svými milostmi, aby se vzpamatoval a obrátil k Bohu. Kudy Neposkvrněná prochází, tam mizí hřích, ustupují bludy i bezbožnost, rozkvétá svatost. Potom vede ke svatosti, stále větší, až hrdinské. Právě v tom je podle slov sv. Maxmiliána mistryní:
,br>
„
Všichni svatí jsou dílem Nejsvětější Panny.“
Text a obrázek připravil: Mikuláš Maria Lipták – Rytíř Neposkvrněné
Zdroj: Františkánska marionológia a jej využitie v katechéze/A. Baroková
Převzato z
https://slovenskydohovorzarodinu.sk/,
článek z 8, 12. 2024 naleznete
zde.