Jak máme podle Panny Marie poznávat jejího božského Syna, který jediný je naší spásou, a sloužit Mu? Když svatému Juanu Diegovi oznámila pravdu o sobě a svém vztahu k Bohu i pravdu o svém božském Synu, Spasiteli světa, žádala, aby byla postavena kaple, v níž bude moci přitahovat věřící k setkání s Ježíšem Kristem.
Když svatému Juanu Diegovi oznámila pravdu o sobě a svém vztahu k Bohu i pravdu o svém božském Synu, Spasiteli světa, žádala, aby byla postavena kaple, v níž bude moci přitahovat věřící k setkání s Ježíšem Kristem.
Nenavrhuje, aby založil hnutí nebo nějakou jinou iniciativu pro plnění jejího poslání, nýbrž aby požádal biskupa Juana de Zumárragu o vybudování kaple:
„
Věz, můj nejdražší a nejmladší synu, věz s jistotou, že já jsem vždy dokonale svatá Panna Maria, která má tu čest být Matkou jediného pravého Boha, pro něhož všichni žijeme, Stvořitele lidí, Pána všeho kolem nás a toho, co nám je blízké, Pána nebes a Pána země“ (Nican Mopohua, č. 26).
V jakém kontextu nás chce Panna Maria Guadalupská učit tajemství vždy věrné a nanejvýš milosrdné Boží lásky? Je to v situaci, kdy vstupujeme do Božího domu, abychom se modlili a přinášeli Mu bohopoctu, kterou v nás On sám inspiruje a posiluje nás k ní pod mateřským pohledem Panny Marie, shlížející na nás z tilmy, neboť ona nás přitahuje ke svému božskému Synu, jenž pro nás žije v Církvi, především ve svátosti pokání a ve svatém přijímání. „
Ukážu Ho,“ říká Panna Maria Guadalupská při svých zjeveních, „
a dám Ho všemu lidu ve veškeré své osobní lásce.“
Být posly Panny Marie, přivádět k ní lidi, aby Ho mohla ukázat a dát „všemu lidu“, také znamená dávat sami sebe za prostředníky její mateřské lásky, tak jako je ona prostřednicí Boží milosti. Její obraz, který nám Bůh zázračně zanechal na tilmě, plášti svatého Juana Diega, zviditelňuje pravdu o jedinečné spolupráci Panny Marie na Kristově vykupitelském díle.
I my jako její služebníci a poslové proto musíme zviditelňovat pravdu o působení Panny a v jistém smyslu nosit duchovní tilmu, aby celý svět slyšel skrze naše slova a viděl skrze naše skutky. Všem lidem tím nabídneme pozvání k duchovní pouti k Panně Marii, aby je mohla přivést ke svému božskému Synu. Vždyť konečným cílem každé pouti do nějaké svatyně či na nějaké svaté místo je srdcem se sjednotit s Nejsvětějším Srdcem Páně, zejména skrze eucharistickou oběť. Panna Maria nám jasně říká, že milosrdenství Boha vtěleného v jejím Synu zažíváme především v Božím domě prostřednictvím modlitby a bohoslužby:
„
Poněvadž je mi opravdovou ctí být tvou soucitnou matkou, tvojí i všech lidí, kteří společně žijí v této zemi, i všech ostatních lidských plemen; těch, kteří mě milují, kteří ke mně volají, kteří mě hledají, kteří ve mě důvěřují. Poněvadž tam [v mém svatém domě] opravdu uslyším jejich nářek, jejich smutek, a napravím a vyléčím všechny jejich různé nesnáze, jejich bídu, jejich bolesti.“ Nican Mopohua, č. 29-32
Proto i já vás zvu na pouť do poutního chrámu Panny Marie Guadalupské v La Crosse ve Wisconsinu 12. prosince 2024 na mši svatou ve 12.15 hod. místního času. Pod mozaikou Panny Marie Guadalupské, kterou umělci z Vatikánského studia mozaiky vytvořili tak, aby se podobala obrazu Panny Marie na tilmě, vykonám v přítomnosti věřících úkon zasvěcení Panně Marii Guadalupské, při němž pronesu oficiální modlitbu této devítiměsíční novény. Přijeďte a zúčastněte se zasvěcení spolu se mnou.
Raymond Leo kardinál Burke
Překlad Lucie Cekotová
Převzato z
www.duseahvezdy.cz/,
článek
Dvanáctá úvaha k novéně k Panně Marii Guadalupské z 13. 11. 2024 naleznete
zde.
MODLITBA NOVÉNY
a další odkazy
https://www.fatym.com/view.php?nazevclanku=kardinal-leo-burke-devitimesicni-novena-k-panne-marii-guadalupske&cisloclanku=2024030093