Jak naplno prožít mši svatou - Z přednášky Dominik Chmielewski: Panna Maria a Eucharistie, 4. část
Boží Slovo je tím nejlepším lékem na všechny problémy. Lék, ze kterého se čte na každé mši svaté, lék, který máme doma častokrát odložený a zaprášený v poličce. Samotné Evangelium má moc uzdravovat. Jak nám Panna Maria může pomoci s přijetím Božího Slova? Proč jsou hříchy zanedbání dobra tak závažné? Kvůli čemu bychom se měli přestat litovat?
Hřích můžeme spáchat myšlenkami, slovy, skutky i zanedbáním dobrého. Svatí a mystici, kteří měli kontakt s dušemi z očistce, říkají, že nejtěžší očistec je právě za hříchy zanedbání dobra. Když vím, že můžu udělat nějaké dobro, ale mně se nechce. Z lenosti nebo egoismu nevykonám dobro. Bůh nám během dne dává spoustu příležitostí, abychom činili dobré skutky. Ovšem nám se nechce. A jde o maličkosti typu:
Vidím smutného člověka, tak se na něj usměji, obejmu ho, zeptám se ho jak se má.
Moje souseda žije sama, umírá samotou a tak nebudu sledovat seriály, ale pozvu ji na kávu a promluvím si s ní.
Jednoduché věci. Co bych dal za to, kdybychom obdrželi takovou milost citlivosti srdce, abychom lhostejně neobešli žádného člověka. Abychom se zaposlouchali do svého srdce, ve kterém nám Duch Svatý chce dát milost vykonání dobrého skutku, který připravil pro nás ještě před stvořením světa. V konečném důsledku to ne my konáme dobrý skutek, ale Duch Svatý v nás. My se jen napojujeme na Boží projekt, který naprojektoval pro nás na konkrétní den konkrétní dobrý skutek. Záleží na tom, jak moc jsme všímaví, abychom to viděli a vykonali.
Spousta lidí prožívá těžké chvíle a utrpení ve svém životě a já jim velmi dobře rozumím. Ale nejhorší je uzavřít se do sebe. Lítost nad sebou samým je neuvěřitelnou taktikou zlého ducha, aby nás uzavřel v naší bolesti a utrpení. Hlavně tehdy se přestaň dívat na sebe. Nesoustřeď se na sebe, ale řekni: „Duchu Svatý, komu můžu pomoci obyčejným úsměvem nebo rozhovorem?“ Poohlédni se dokola a najdi někoho, komu můžeš posloužit myšlenkami, slovy, skutky. Tehdy je démon odzbrojen. Nejlepším lékem jak vyjít ze své bolesti, je hledání příležitostí, jak mohu pomoci jinému člověku.
Možná mým zanedbáním dobrého, už dávno Pán chtěl mít Boží království v mém domě, v mé rodině, v mém manželství. Ale mně se nechtělo budovat toto Boží království. Raději jsem se soustředil na svou bolest a utrpení, než bych otevřel oči a rozléval milosrdenství na ty, kterým je ještě hůř než mně. Za toto všechno bych měl odprosit Boha v tom krátkém aktu pokání na každé mši svaté, než vypovím formulku. Je třeba si to doma dopředu připravit zpytováním svědomí, jdouce třeba i z domu do kostela, přeanalyzovat si spolu s Duchem Svatým, za co chci dnes odprosit Boha celým srdcem. Musím prosit Ducha Svatého o dar kajícího srdce, abych v naprosté lítosti vypověděl těch 20 sekund: ,,Pane, smiluj se nade mnou, aby to nebylo znovu jen něco vysloveno mými ústy, ale aby i moje srdce bylo připravené. Pane, já skutečně lituji z celého srdce, lituji tak, jako by to byla poslední mše svatá v mém životě, jako bych měl po této mši svaté zemřít.“
Liturgie slova
Před liturgií slova zazní slova: „Sláva, Bohu na výsostech…“ Nádherný film, který nám promítá Duch Svatý v našem srdci, ale tento film je skutečností. Po pokání a ponížení se před Pánem, nás On vyvyšuje.
"Kdo se však bude povyšovat, bude ponížen, a kdo se poníží, bude povýšen." (Mt 23:12)
Protože jestli se někdo sám vyvyšuje, Pán ho rychle poníží. Naším úkolem v duchovním životě je neustálé ponižování se, aby nás vyvyšoval On a ne my sami sebe.
V tom "Sláva, Bohu na výsostech" jsme přeneseni před trůn Beránka. Proto všichni stojíme. Bylo by hezké, kdybychom všichni měli zvednuté ruce, protože s kajícím srdcem stojíme před trůnem Beránka po obmytí hříchu Jeho krví. S vírou se na Něho díváme. Kolem nás jsou všichni andělé a svatí, naši patroni, cherubové, serafíni - všichni zahledění na trůn Beránka a společně chválíme Svatou trojici. To je „Sláva, Bohu na výsostech“. Potom všichni sejdeme na zem z té Hory Tábor a Pán k nám začíná mluvit skrze své Slovo.
Boží slovo má moc léčit
Kdyby se tě kněz zeptal: ,,Řekni mi jednu větu, kterou sis zapamatoval z prvního čtení, z Evangelia nebo ze Žalmu. A řekni mi, co jsi včera četl na internetu?“ Určitě bys spíš odpověděl na druhou otázku. Proč je to tak, že si bez problému zapamatujeme celé zprávy, které jsme četli na internetu, ale nejsme schopni si zapamatovat jednu větu ze Písma svatého? Bůh k nám mluví své Slovo, které my posloucháme „jedním uchem dovnitř a druhým ven.“ Satan má moc krást nám Boží Slovo, protože Boží Slovo má moc léčit. Má moc léčit z každé naší nemoci, ať už duchovní, fyzické nebo emocionální. Lidé, kteří byli nemocní nediagnostikovatelnými chorobami, přicházeli ke mně s prosbou o modlitbu. Já jsem slíbil modlitbu, avšak vždy pod jednou podmínkou: Každý den číst Evangelium pomalu, s přemýšlením, reflexivně a se slovy: ,Ježíši, ty jsi slíbil, že tvé Slovo má moc uzdravení. Chci zůstávat ve tvém Slově a ty mě uzdravuj. Ti lidé se uzdravovali z nejtěžších chorob. Lékem bylo čtení Božího Slova.
Dnes, když máme problémy se zdravotnictvím, tak někdy čekáme i měsíc na to, aby nás začali léčit, léky jsou drahé. Bůh nám dává lék, častokrát zaprášený na naší poličce. Lék, který máme na každé mši svaté a který jedním uchem vpouštíme a druhým hned vypouštíme. Kněz po přečtení Evangelia, políbí to Evangelium a řekne: ,,Ať slova Evangelia zahladí naše provinění.“ Evangelium má moc zahladit naše hříchy. Nedivme se, že satan má moc krást toto Slovo a udělá všechno, aby nám je ukradl. Proto před Evangeliem děláme trojitý exorcismus: Znak kříže na čele, na ústech a na hrudi. Exorcizuji své myšlenky, svá ústa a své srdce, aby Slovo Boží vešlo s celou mocí do mého procesu myšlení, mluvení a prožívání srdcem. Ale když to má fungovat, musí to být konáno vědomě aktem víry. Pokud je to jen mechanické gesto, nic nám to nedá, protože konáme úkony, které nemají význam. Jedině to, čeho jsme si vědomi, může změnit náš život. Jedině to, co si uvědomujeme, můžeme prožít celým srdcem. Pokud něco děláme bezsmyslně, nemáme šanci to prožít celým srdcem.
Panna Maria neustále přemýšlela nad všemi Ježíšovými slovy, proto nám Ona nejvíce může pomoci s přijetím Božího Slova. Protože Ona to dělala pořád. Maria nepřemýšlela soustavně nad tím, jak je Její muž hrozný: možná přišel pozdě z dílny, neuklidil po sobě, možná někoho má. Nebyla neklidná. Maria se tímto vůbec nezabývala. Faktem je, že měla muže v celé historii světa, který byl svatý a mohl se stát ženichem Nevěsty. Musel být úžasný, on také je úžasný. Ale Maria se nezabývala ničím. Neměla strach, neuvažovala nad něčími skutky. Ona ve svém srdci neustále uvažovala nad slovy Pána Ježíše. Učme se to od Ní a prosme, aby nás naučila neustále uvažovat nad Slovem Ježíše.
Boží slovo, které podává kněz, by mělo mít moc zachraňovat duše z pekla
Prosím vás, abyste se mimořádným způsobem modlili za kněze, kteří vám budou ohlašovat Boží Slovo. Řeknu vám upřímně, my v semináři se učíme, jak říkat kázání. Ale nenaučili nás, že Bůh chce zachránit srdce lidí od zatracení mocí hlásaného Slova. Kdyby nás od počátku v semináři učili, že naše kázání má vytrhnout někoho z otroctví satana a vrhnout ho do nebe, jak jinak by vypadala příprava kněze na ohlašování Slova. A tak máme celou armádu hypnotizérů, anesteziologů, mistrů v uspávání druhých. Proto se musíme modlit za probuzení kněží, o uvědomění si, že moc hlásaného Slova je jim dána v daru kněžství proto, aby vytrhli lidi ze spárů démona a přiváděli je do náruče Otce. Modlete se za pomazání Duchem Svatým pro vaše kněze.
Pamatuji si, že jsem byl na duchovních cvičeních, která byla vedena sestrou Briege McKenna a jednou řekla slova, která jsem si velmi dobře zapamatoval: ,,Otče, každou neděli máš 15 minut na to, aby lidé vstali z mrtvých. Jak ten čas využíváš?“ Nejde o to, že by se lidé dobře cítili, ale aby vstávali z mrtvých, aby byli Božím Slovem vytrženi ze spárů démona. Jistěže toto všechno je darem Ducha Svatého, ale modlete se za to pro vaše kněze.
Po kázání přichází čas obětování darů.
,,Kněz je něco tak nesmírného, že kdyby to on sám pochopil, zemřel by.“ sv. Jan Maria Vianney
Jak naplno prožít bohoslužbu oběti
V prvních staletích Církve, ti, kteří nebyli připraveni na další část mše svaté, odcházeli od stolu Slova a vraceli se domů. Teprve po zasvěcení se mohli zúčastnit druhé části mše svaté, která začíná obětováním darů. Neuvěřitelně důležitý moment, který když promeškáme, též můžeme vstát a odejít z kostela.
Kněz (lektor, ministrant) rozkládá na oltáři kalich a mezi ambonem liturgie Slova a přechodem k oltáři jsou 3 vteřiny. Ale v tom momentě musíme vykonat neuvěřitelně důležitou věc:
Kněz bere kalich s paténou a obětuje to Otci, za chvíli nalévá víno a trochu vody a také to obětuje Nebeskému Otci. Víno vlité vcelku a trocha vody znamená mé spojení s obětí Ježíše. Ježíš se celý oddá Otci a za chvíli na oltáři zemře na kříži, dá svůj život za každého z nás, i za ty úmysly, se kterými jsme přišli na mši svatou.
Já chci také přiložit svou oběť a kapka vody je moje oběť spojená s obětí Ježíše. A co víc, Ježíš se dívá na mě - kněze a říká: ,,Knězi Dominiku, ty máš sebe také vložit v oběť. Jsi připraven složit oběť svého života, aby děti obdržely to, o co prosí na mši svaté?“
Oběť má bolet, mám trpět za ty, které vůbec neznám. Musím prosit, abych dostal lásku milovat ty, které neznám. Mámo, táto, možná se modlíš za uzdravení svého dítěte, co složíš v oběť, abys obdržel/a to, o co prosíš? Oběť není něco, co dávám z přebytku, oběť musí bolet. Muži, možná se ti hroutí manželství, co složíš v oběť, aby Pán mohl přijít s milostí uzdravení tvého manželství? Vlož v oběť to, co tě bude něco stát, co tě zabolí. Ženo, možná máš problém budovat vztah se svým mužem. Tvojí obětí možná bude, že celý týden mu nebudeš říkat, jak je špatný. Konkrétní oběti mohou být velmi malé, stačí, když se nepodíváme na x-tu část seriálu. Malé oběti, které dáváme na oltář v kalichu a paténě. A tuto oběť je třeba si připravit dopředu.
Kněz později od oltáře řekne: ,,Modlete se, aby mou i vaši oběť přijal Bůh.“ Ale pokud si nic nesložil v oběť, tak co má přijmout Bůh Otec Všemohoucí? V tom momentě bychom správně měli vstát, uklonit se a odejít. Mše svatá pro nás končí, už jen přihlížíme tomu, co se bude dít. Eucharistie vyžaduje přípravu už doma. Třeba ji připravit dopředu, protože jedině tehdy má moc proměnit naše srdce.
I když na mši svatou půjdeme až zítra, tak předtím než půjdeme spát, si přečtěme Evangelium, které se bude číst další den a žijme tímto Slovem celý den. Jak by to bylo hezké, kdybychom usínali s tím posledním slovem, které čteme. Ne SMS od známého, ne články z internetu, ale Slovo Boží. Možná se ráno neprobudíme a chtěli bychom zemřít s poslední informací, kdo co někde udělal? Nebo bys chtěl usnout a zemřít se Slovem Božím ve svém srdci? Prosím vás, mějte u postele Písmo svaté a usínejte s Božím Slovem, aby to bylo poslední slovo při zavírání vašich očí. Z celého srdce prosme o milost přípravy na každou mši svatou. Ať už nejsou mše svaté, na které se nepřipravíme, nebo na které přijdeme pozdě.
„Eucharistie, tak jako Mariin chvalozpěv, je především chválou a vzdáváním díků. Přesně toto je eucharistický postoj. Eucharistie je nám dána, aby se náš život, tak jako Mariin, celý stal Magnifikatem.“ sv. Jan Pavel II.
Na obsah tohoto webu si FATYM nevyhrazuje žádná autorská práva! Obsah můžete dále používat, pokud není někde stanoveno jinak.
Na obsah tohoto webu si FATYM nevyhrazuje žádná autorská práva! Obsah můžete dále používat, pokud není někde stanoveno jinak. Používáme phpRS - redakční systém zdarma.