Sestra Lucie z Fatimy vysvětluje, proč je denní modlitba růžence nezbytností. Vizionářka z Fatimy nám dává mnoho jasných důvodů, abychom pochopili, proč Panna Maria doporučuje každému denní modlitbu růžence.
V roce 2017, kdy jsme oslavili 100 let fatimských zjevení, byste chtěli další vysvětlení, proč bychom se měli modlit růženec denně tak, jak to Panna Maria řekla fatimským dětem a tedy i nám?
Může nám to říci služebnice Boží, sestra Lucie. Jako první uvádí, že
sama Panna Maria přišla s touto výzvou při svém prvním zjevení 13. května 1917.
Panna Maria ukončila své první poselství s prosbou, aby se děti modlily růženec každý den, aby tak vyprosily ukončení války a mír pro svět.
Dále se sestra Lucie zmiňuje o tom, jak důležité je modlit se, abychom získávali milosti a překonávali pokušení. Růženec je dostupnou modlitbou nejen pro vizionáře, kterými byly fatimské děti, ale i pro všechny lidi.
Sestra Lucie, už jako karmelitánka v Coimbře, opakuje otázku, na kterou se jí mnohokrát ptali: "Proč nám Panna Maria říkala, abychom každý den modlili růženec, a ne abychom chodili na mši každý den?"
"
Nebudu si absolutně jistá odpovědí, protože Panna Maria nám toto nikdy neřekla a popravdě řečeno, nikdy mě nenapadlo, že se na to ptám." Sestra Lucie ale sdílí to, co si myslí a co pochopila, přičemž ochotně připouští jinou interpretaci významu poselství v intencích Svaté církve, protože „
…je to samotná Církev, které se pokorně a ochotně podřídím ve věcech opravy, změny nebo prohlášení k poselstvím.“
Sestra Lucie udává důvody
Věří, že Bůh je Otec, který se „
přizpůsobuje potřebám a možnostem svých dětí. Nyní, kdyby nás Bůh prostřednictvím Panny Marie požádal, abychom šli na mši a přijímali Jeho svaté tělo každý den, bylo by nepochybně mnoho lidí, kteří by řekli zcela oprávněně, že to není možné. Někteří z důvodu vzdálenosti, která je dělí od nejbližšího kostela nebo z jiných důvodů – okolnosti jejich života, stavu, práce, zdraví atd.“
Nicméně: „
Na druhé straně, modlitba růžence je něco, co se může modlit každý – bohatý i chudý, moudrý i neznalý, velký i malý.“
Lucie udržuje všechny v napětí. Růženec se může modlit kdokoli kdekoli a v různých situacích.
„
Všichni lidé dobré vůle mohou a měli by se modlit růženec každý den. Proč? Abychom se dostali do kontaktu s Bohem. Abychom mu poděkovali za jeho dary a požádali o milosti, které potřebujeme. Je to modlitba, která nás uvádí do užšího kontaktu s Bohem, například jako když syn jde ke svému otci, aby mu poděkoval za dárky, které dostal, a aby si s ním povídal o potřebách, aby si vyprosil jeho vedení, pomoc a požehnání.”
Zdůrazňujíc, že se všichni musíme každý den modlit, říká Lucie, že
Bůh nás žádá o modlitbu, která je v našem dosahu: růženec, který se můžeme modlit buď společně, nebo soukromě, buď v kostele před Nejsvětější Svátostí nebo doma, ať už po cestě nebo tichou procházkou po venku. „
Matka rodiny se může modlit růženec, zatímco kolíbá své dítě v kolébce nebo dělá domácí práce. Náš den má 24 hodin. Růženec nevyžaduje mnoho času. Odložme čtvrt hodiny na duchovní život a na náš důvěrný a známý rozhovor s Bohem.”
Popisuje, jak věří, že
po mši svaté je modlitba růžence Bohu nejpříjemnější modlitbou, kterou mu můžeme nabídnout. Uvažujeme o tajemstvích vykoupení, se kterými se setkáváme i během mše.
„Růženec je pro naše vlastní duše nesmírně prospěšný. Pokud by tomu tak nebylo, tak by ho Panna Maria tak úpěnlivě nežádala.”
Lucie odpovídá na všechny otázky, které by lidé mohli mít v souvislosti s tím, kolik modliteb růžence se modlit. Objasňuje, že „
… musíme mít jasnou a živou představu o tom, co děláme a poznávat, jestli jsme splnili vše, co jsme plánovali nabídnout Bohu každý den. Takto zachováme a posílíme náš vztah intimity s Bohem a posílíme v sobě naši víru, naději a lásku.”
„
A co ti lidé, kteří denně chodí na mši? Měli by se i oni stále modlit modlitbu růžence?
Samozřejmě. I ti lidé, kteří jsou přítomni na mši každý den, by neměli zanedbávat modlitbu růžence.”
K tomu přidá takovou podrobnost: „
Je zřejmé, že čas, který věnujeme růženci, není totožný s časem stráveným na mši. Tito lidé se mohou modlit růženec jako přípravu na mši, aby byli více účastní Eucharistie, a také je způsobem, jak poděkovat za dary mše.”
Kromě toho Lucie popisuje, jak vidí jen velmi málo skutečně kontemplativních duší, které v sobě udržují blízký vztah s Bohem. „
On je připravuje na důstojné přijetí Krista v Eucharistii. Hlasná modlitba je pro ně nezbytná. Měli by přemýšlet, meditovat a rozvažovat co nejvíce. Tak, jak by měl být růženec modlený.”
Vždy je to o růženci. Dodává, že můžeme použít mnoho krásných modliteb jako formu přípravy na přijetí Ježíše v Eucharistii a zachování našeho důvěrného vztahu s Bohem, „
ale nemyslím si, že bychom našli univerzálnější modlitbu než modlitbu pěti nebo patnácti tajemství růžence.“
Sestra Lucie sama podněcuje i k modlitbě liturgie hodin, přestože si myslí, že není dostupná pro všechny.
Jaká je tedy její odpověď? „
Možná ze všech těchto nebo jiných důvodů, o kterých nemáme ani tušení, se Bůh, který je naším Otcem a rozumí potřebám Svých dětí, rozhodl, zahrnout do jedné úrovně každého z nás, abychom se modlili růženec každý den, a abychom si usnadnili cestu k Němu.“
Sestra Lucie přidává větší důvody
Lucie přidává další připomínku: „
Magistérium už mnoho let hovoří o modlitbě růžence. To, k čemu nás Bůh prostřednictvím poselství tak naléhavě zve, můžeme shrnout do konstatování, že růženec je forma modlitby, která je obecně nejvíce vhodná pro lidi. A toto musíme ocenit a přitom vynaložit veškeré úsilí, abychom se ho nikdy nevzdali.”
Proč?
„Bůh a Panna Maria vědí nejlépe, co je pro nás dobré a co nejvíce potřebujeme. Kromě toho bude růženec silným prostředkem, který nám pomůže zachovat si vlastní víru, naději a lásku.”
Tady je
důvod, proč je výzva ke každodennímu růženec určena všem.
Říká: „
Dokonce i ti, kteří nevědí jak se modlit, nebo se nedokážou dostatečně soustředit na modlitbu a meditaci, už v momentě, kdy berou do rukou růženec, myslí na Boha. Zmínka o různých tajemstvích života Ježíše Krista, která se objeví v jejich mysli, rozzáří v duši jemné světlo víry a zabrání tomu, aby úplně zhaslo.”
Takže,
co se může stát, když zanedbáme toto nařízení naší nebeské Matky ve Fatimě?
Sestra Lucie říká: "
Na druhé straně ti, kteří se vzdají modlitby růžence a ti, kteří nechodí na denní mši, nemají nic, co by je podpíralo, a tak končí ztraceni v materialismu pozemského života."
To všechno nás vede k závěru, že
růženec je modlitba, kterou Bůh skrze svou Církev a Pannu Marii doporučil nám všem jako cestu a bránu spásy: „Modlete se růženec každý den.”
Tipy na knihu:
Fatima – celá pravda,
Posledné Máriino volanie,
Ako sa modliť ruženec
Převzato z
https://www.verim.sk/,
článek naleznete
zde.