V dvoudílném pořadu The Bishop Strickland Show tento týden biskup Joseph Strickland hovoří o souvislostech mezi Církví 15. století a dneškem, o tom, jak se chránit a být připraven na setkání s Kristem, o povinnosti katolíků hlásat Kristovu pravdu, o nové encyklice papeže Františka o Nejsvětějším Srdci Ježíšovu a dalších tématech.
Biskup Strickland zahájil první část epizody komentářem k
Lk 12,35-38, v němž náš Pán vypráví podobenství o pánovi, který se vrací ze svatby do svého domu.
Strickland zdůraznil, že Kristus nabádá učedníky, aby se měli na pozoru před jeho návratem, a dokonce předpovídá, co udělá při poslední večeři, když říká: „
Amen, pravím vám, že se přepáše, nechá je zasednout ke stolu a přistoupí k nim, aby je obsluhoval“.
„
Přesně to dělá Kristus při Poslední večeři: myje jim nohy. A tak nám pokorně předvádí, jakým Pánem je a jakými služebníky máme být,“ řekl biskup.
Jeho Excelence poznamenal, že v Novém zákoně často vidíme, jak si učedníci kladou otázky typu: „
Kdo je nejdůležitější?“ a „
Kdo bude sedět po [Kristově] pravici a levici?“. „
To jsou přirozené lidské otázky, ale Pán nám říká, abychom nebyli připraveni zaujmout své místo v jeho království, ale abychom byli připraveni sloužit, abychom byli připraveni se s ním setkat,“ řekl Strickland.
Biskup zdůraznil, že v této době je třeba být obzvláště ostražití, protože na synodě o synodalitě probíhají znepokojivé rozhovory a Američané budou v příštích dnech hlasovat v rozhodujících volbách.
Strickland se zabýval tím, jak často odkládáme zlepšení svého zdraví, rodinného života a především života modlitby. Přesto dnes opravdu
potřebujeme posílit svůj duchovní život. „
To je přesně to, co nám Pán říká: 'Nečekejte na zítřek. Buďte připraveni už teď. Přepásejte svá bedra. Zapalte své lampy. Buďte jako služebníci, kteří čekají na pánův návrat,“ řekl biskup.
Strickland zdůraznil, že
abychom byli připraveni na návrat Mistra, musíme se pravidelně účastnit mše svaté a přijímat svátosti. "
Pán se vrací při každé mši svaté; musíme dbát na toto poselství a být připraveni ho přivítat. Součástí této připravenosti [je]: Vyznal jsem své hříchy? Udělal/a jsem vše, co bylo v mých silách, abych litoval/a své hříšnosti a usiloval/a o milost posvěcující? Aby se smyl ten nános hříchu a temnoty a všeho toho bahna, které se usazuje na objektivu našeho jasného vidění Pána,“ řekl biskup.
Později v první části se moderátor Terry Barber věnoval paralelám mezi stavem současné Církve a Církví 15. století, kdy byla celá řada duchovních sužována skandály, mnozí z nich měli milenky a žili v přepychu. Moderátor pustil ukázku z homilie
otce Jeffreyho Kirbyho,
v níž kněz hovořil o tom, že kdyby v Církvi po
pátém lateránském koncilu
v 16. století existovali skuteční reformátoři, nemuselo nikdy dojít k protestantské revoluci. Dodal, že po
Tridentském koncilu
bylo zapotřebí jediného biskupa,
svatého Karla Boromejského,
aby reformy řádně provedl. Kirby dodal, že stále čekáme na svatého Karla Boromejského, který povstane a uskuteční reformy Druhého vatikánského koncilu.
Barber poznamenal, že v současné době opravuje chyby církevní hierarchie pouze
Strickland
a hrstka dalších biskupů, jako je
Athanasius Schneider
a
kardinál Raymond Burke.
Jeho Excelence zdůraznil, že on a další duchovní, kteří se ozývají, prostě přijímají sílu, kterou jim nabízí Kristus, jako to svého času dělal svatý Karel Borromeus. „
Pán pro něj měl obrovské poslání. Ale svatý Karel Borromeus by byl první, kdo by řekl: „Nejde o Karla Borromea, jde o to, abychom my všichni byli věrní Ježíši Kristu“.“
Biskup Strickland zahájil druhou část epizody komentářem k
Lk 12,39-48, v němž náš Pán pokračuje v podobenství o Pánovi a služebnících domu a tentokrát zdůrazňuje, že je třeba být připraven na zloděje, protože nevíme, kdy přijde.
Biskup zdůraznil, že tento úryvek z evangelia ukazuje, že
musíme být vždy připraveni na přivítání Pána tím, že se odvrátíme od hříchu a zůstaneme ve stavu milosti. „
Nejen na konci světa nebo dokonce na konci našeho života, ale pozdravit ho každý den a snažit se plnit jeho vůli,“ řekl Strickland.
Biskup zdůraznil, že závěr tohoto evangelia - „
Od těch, kteří mnoho přijali, se mnoho vyžaduje“ - nám
připomíná odpovědnost, kterou mají katolíci za účast v nadcházejících amerických volbách a za každodenní hlásání učení Ježíše Krista.
„
Slyšel jsem lidi říkat: 'Je to tu takový zmatek, že ani nepůjdu volit.' A já věřím, že nemůžeme slevit ze své odpovědnosti být těmi, kdo hlásají pravdu. Ano, věci v Církvi, ve světě, v podnikání, všude jsou v nepořádku. ... O to víc musíme hlásat a říkat pravdu, hlásat Ježíše Krista, světlo světa,“ řekl a dodal, že
jako katolíci máme plnost Krista a máme odpovědnost hlásat ji zbytku světa.
Biskup zdůraznil, že
katolíci často dělají kompromisy v pravdě, protože nechtějí být obviněni z toho, že jsou „svatější než vy“. „
Máme tendenci říkat: 'No, vy máte pravdu a my máme pravdu a necháme vám vaši pravdu'. To není to, co je naše katolická víra, určitě každý z nás musí žít podle katolické víry, kterou zná,“ řekl biskup.
Strickland poznamenal, že
kdyby se Pán dnes vrátil na naši planetu, řekl by nám katolíkům, kteří máme plnost víry, že jsme příliš často selhávali v hlásání pravdy.
„
Příliš často jsme nejednali, neříkali pravdu, nevystupovali proti kultuře smrti, nevolili jsme nejlepším možným způsobem toho kandidáta, který možná nemá tolik pravdy, kolik bychom chtěli, ale musíme volit toho kandidáta, který má nejvíce pravdy, a pak se pustit do práce a vyzvat ho, aby pravdu žil ještě plněji,“ řekl biskup.
Jeho Excelence dodala, že bohužel neslyšíme o velké odpovědnosti, kterou máme, z Vatikánu. „
Slyšíme spíše o té synodální záležitosti, slyšíme o tom, že 'aha, tak si všichni spolu mluvit, udělejme ty diskuse a vycházejme spolu'. Ale nehlásáme Kristovu pravdu,“ řekl Strickland.
Později ve druhé části se Barber biskupa zeptal na
novou encykliku
papeže Františka
o Nejsvětějším Srdci Ježíšovu, přičemž zažertoval, že je příjemné vidět, jak Svatý otec vydává encykliku na důležité téma, a ne na téma globálního oteplování.
Strickland souhlasil a řekl, že je vděčný, že papež mluví o Nejsvětějším Srdci Kristově, a pak vysvětlil krásu této úcty.
„
Ve světě, který zoufale touží poznat svého Pána, zoufale touží poznat, že Bůh je s námi, tak my víme, že je, a Jeho Nejsvětější Srdce a Jeho Eucharistické Srdce, to je to, co mi dává sílu a co mě více spojuje s Kristem,“ řekl biskup.
„[Oddanost Nejsvětějšímu Srdci] je tak krásná, protože nám připomíná [že] On je druhou osobou Trojice, celé té teologie, ale má srdce jako my. Skutečné lidské srdce bije v Jeho hrudi, ale posvátné lidské srdce, protože je srdcem Syna Božího. A tak vlastně není nic, co bych potřeboval více zdůrazňovat,“ pokračoval.
„
Srdce Kristovo pumpovalo Jeho drahocennou krev Jeho tělem, stejně jako to naše právě teď pumpuje krev naším tělem, a to je prostě nádherný obraz Krista.“
Chcete-li se podívat na všechny předchozí epizody pořadu The Bishop Strickland Show,
klikněte sem a navštivte videostránku LifeSite věnovanou pořadu The Bishop Strickland Show.
Zdroj:
https://www.lifesitenews.com/news/bishop-strickland-im-grateful-that-pope-francis-is-speaking-about-the-sacred-heart-of-jesus/
Převzato z
https://www.lifenews.sk/,
článek naleznete
zde.