Zajímavé...

Různopisy naděje - Konzervatoř ulice (Marthin Richard Bessenyi)

klavir Pan Marthin Richard Bessenyi nám napsal z vězení. Má velký dar na psaní a rád by se podělil o své texty s druhými. Soubor svých textů pojmenoval Různopisy naděje. Tento příběh "Konzervatoř ulice" je inspirován skutečnými událostmi a autor použil také svou vlastní tvorbu.


Konzervatoř ulice
Marthin Richard Bessenyi


Tomova maminka byla volnomyšlenkářka. Nikdy si nedělala příliš velkou starost o to, co bude zítra. A svého prozatím jediného syna brala spíše jako nudný módní doplněk, než živého tvora. Většinu času trávila výhradně na ulici. Domů se vracela buď pozdě nebo vůbec.
Nevěděl co, kde a s kým dělá – byl tenkrát malinký. Někdy ho brávala s sebou do hospody. Tam tancovala, aby něco vydělala, zatímco on spal na lavici. Stávalo se, že ho zapomněla v lokále a Tom se zčistajasna ocitl na sociální péči. Když byl větší – v polepšovně. Stát o toho chlapce pečoval odjakživa. Nejhorší místa dostane vždycky chudina – asi proto, že je jí nejvíc.
Jeden z klientů, kterému matka své taneční kreace předváděla v soukromí, doporučil, aby Toma odvezla na venkov, kde se o dítě může postarat její teta, která matce čas od času finančně vypomáhala.
Teta Ágnes, venkovská žena kyprých tvarů – se Toma ráda ujala. Brzy se zjistilo, že chlapec má hudební talent. Vždycky šel za zvukem klavíru a houslí. Služebná Tomovi přikládala prstíky na klávesy, on se potom pokoušel ty zvuky napodobit. Brzy se naučil hrát jednoduché melodie. Když jej jednou služebná při hraní oslovila, otočil se za jejím hlasem, ale ve hře neustal. Podávala mu partituru s notami. Přiložil si papír až k očím, ale hned jej odložil. Tak zjistili, že chlapeček je slepý. Teta Ágnes byla ženou činu. Především jí pomohla překlenout složitá životní údobí její víra v Boha. Dokonce si oblíbila i několik světců. A protože byla také vášnivou čtenářkou, zapátrala v paměti a vzpomněla si na pohnutý osud francouzské šansoniérky Edith Piaf, kterou postihlo podobné neštěstí jako jejího synovce. V tu chvíli udělala prakticky totéž, co kdysi učinila Edithina příbuzná: začala prosit o navrácení zraku svatou Terezii z Lisieux. Řekla jsi, že když ta pěkná karmelitka dokázala vyvolat déšť růží, proč by nemohla vrátit čas tomu ubohému chlapci..?
Za několik měsíců malý Tom prozřel. Začal se ještě více věnovat hře na klavír a učil se zpívat. Svůj talent Tom trénoval v ulicích předměstských čtvrtí a občas i ve městě, kde byl čilý společenský ruch. Naučil se několik světových evergreenů, zkomponoval k nim aranžmá a znovu je oživil. Brzy mu lidé začali házet peníze do klobouku. Byl vděčný ulici. Stala se jeho konzervatoří i školou ulice. Když mu bylo asi čtrnáct let, přijel do města cirkus. Jeden z komediantů šel náhodou kolem náměstíčka, zastavil se a zaposlouchal do Tomovy verze Sinatrovy „My Way“. Ty dětské oči mu připomínaly někoho z dávné minulosti. A ten ještě dětský ale přece pevný hlas...
Kde jenom ty oči viděl? Kde slyšel ten hlas?
Muž se přiblížil k chlapci a vysypal mu do klobouku hrst drobných. Zeptal se chlapce na jméno. Příjmení mu nic neřeklo. Zkusil to se jménem chlapcovy matky. „Margita,“ odpověděl chlapec. Muž se zarazil. Ta skutečnost ho šokovala. Tom byl jeho syn... Najednou v chlapci viděl společné rysy s těmi svými. Nevěděl, co by měl udělat. Stál tam jako solný sloup, ale chlapec už byl pryč.
Vždyť je to dítě, pomyslel si cirkusák, snad přijde na představení? Anebo bude znovu zpívat?
Margita, Margarita – tehdy před patnácti lety, jako by to bylo včera, zasnil se muž...
Teta Ágnes už měla svůj věk, více odpočívala a možná i tak trochu uvítala, že si Margita vzala chlapce k sobě. Zbývalo mu dokončit ještě poslední rok základního vzdělání. Ona už svoje taneční umění pověsila na hřebík, Tom tedy zpíval v ulicích. Hudba byla jeho vášní.
Matka mu ze svých pestrých životních zkušeností radila: „Čí chleba jíš, toho píseň zpívej. Repertoár si musíš vybírat podle čtvrti. Ta určuje společenskou vrstvu.“ K takovému rozpoznání se Tomovi stala ulice školou k nezaplacení. Vidět publikum přímo před očima, cítit jeho dotek, slyšet tlukot jeho srdce... Člověk okamžitě pozná – co se líbí a co ne. Když se Tomovi někdy podařilo ty lidi rozplakat, byli jeho. A klobouk se mincemi i bankovkami plnil po okraj.
Skončil školu, ale nechtělo se mu dál studovat. Z matky by stejně nikdy koruna nevypadla, a tak si našel práci poslíčka. Bavilo ho to a tu a tam si za drobné služby vydělal něco navíc. Brzy se od matky přestěhoval. Muž, který Toma zaměstnával měl v domě svého otce menší půdní byt a dlouhodobě jej nikdo nepoužíval. Ten se stal teď Tomovým královstvím.
Přicházel do věku, kdy už pokukoval po děvčatech a nejednou si všiml, že se občas najde nějaká, která ho přichází poslouchat pravidelně. S jednou se dal do řeči. Jmenovala se Aneta a patřila k cirkusu. Tak se už podruhé náhodně setkal se svým biologickým otcem. Těžko se rozhodoval, ale nabídku nastoupit k cirkusákům odmítl. Chyběla by mu volnost ulice. Jenomže Aneta mu po odjezdu začala chybět.
Netoužil po levném, pomíjivém sexu. Toužil po první a poslední nikdy nekončící lásce. Vnitřně se rval jako by byl utržený z řetězu. Užíral se myšlenkami na Anetu a žárlil na cizí hochy, kteří jí každý den tleskali v Bůh ví, kterém městě pod šapitó. Potom se zase nutil do klidu, vždyť si přece nic neslíbili a on koneckonců mohl odjet s nimi...
Když se bolestínsky zamykal před světem na klíč, napadaly ho verše a v uších mu zněly docela nové melodie. Rychle si zapsal text a párkrát to celé přezpíval. Večer už to za doprovodu kytary broukal zbloudilým milencům i turistům na Karlově mostě. Napjatě očekával, zda se novinka chytí a on ji bude moci zařadit mezi svoje staré dobré šlágry...
Jednou, bylo to už po představení v divadle v Karlově ulici, ho uslyšela sboristka. Zaposlouchala se do jeho písně a pokradmu si kousek natočila na mobil. Druhý den na zkoušce nahrávku pustila kolegům v divadle. Na večer si šli Toma na Karlův most poslechnout. Nebyl tam. Objevil se až za několik dní.
Seděl na dlažbě, hrál a zpíval si spíše pro sebe. Opodál stáli žebráci a kolem procházeli lidé. Do zvuku kytary a Tomova hlasu se zaposlouchala řeholní sestra. Když píseň dozněla, zeptala se, zda by si nechtěl zazpívat v kostele. Jen pokrčil rameny a tužkou na papír si napsal kdy a kam by měl přijít.
Druhý den zazvonil u kláštera Boromejek. Sestra, která vedla sbor, Toma vyzkoušela a nabídla, aby s nimi zazpíval „Buď Bohu chvála, dík a čest“, píseň, která se často hraje při křtu.
Tom souhlasil a brzy se stal posilou boromejského klášterního sboru. Přesto však se snažil utrhnout pro sebe i kousek času, aby mohl zpívat na ulici. Táhlo ho to tam. Ulice ho udělala. Ale k řeholním sestrám se rád vracel.
Dozvídal se o Bohu, naučil se číst v Bibli a jeho život se změnil. Začal mít hodnotu. Věděl, že charisma hudby je jen zlomek toho, co po něm Bůh chce. A co mu nadělil. Proto u sester řádu sv. Karla Boromejského vystudoval střední zdravotní školu a stal se sanitářem.
Netušil, zda svoje studia využije v praxi, ale líbilo se mu něčím být, a především být prospěšný.
Nakonec práci sanitáře několik let vykonával.
Potom však přišlo něco, co jej dokázalo naplnit ještě mnohem víc. Napsal několik písní o Bohu a přidal se ke skupince lidí, kteří navštěvují vězně, nemocné, staré a opuštěné, ale taky děti v dětských domovech.
Toto jsou jeho vděční posluchači a sem – na toto místo si jej vybrala Boží prozřetelnost…
Vždyť nakonec potěšit někoho v jeho trápení může být hodnotným darem Božím.

Sdílet

Související články:
Je to ženich nebo čenich? (10.09.2024)
Různopisy naděje - Předsudky, realita a Duch Boží (Marthin Richard Bessenyi) (19.06.2024)
Různopisy naděje - Ranč Boží milosti (Marthin Richard Bessenyi) (26.05.2024)
Tvář (17.03.2024)
Různopisy naděje - O naději (Marthin Richard Bessenyi) (24.02.2024)
Různopisy naděje - Bůh odepsaných (24.01.2024)
SLAVNOST NEJSVĚTĚJŠÍHO SRDCE JEŽÍŠOVA (16.06.2023)
Rafał Soroczyński: Význam Fatimy (12.05.2023)
Rafał Soroczyński: Jsi přesvědčen, že Bůh je tvůj Otec a miluje tě? (24.04.2023)
Rafał Soroczyński: Nádherné matky (25.03.2023)
Rafał Soroczyński: Dva plus jedna (19.03.2023)
Rafał Soroczyński: Faustynka. Jak svatá patronka navštívila doma naši dceru (27.02.2023)
Rafał Soroczyński: Hodiny hlasitě tikají - tak si třeba můžete představit nečistotu... (26.02.2023)
Rafał Soroczyński: I vy chcete odejít? (25.02.2023)
Rafał Soroczyński: Nezbytná součást poctivého života (24.02.2023)
Poselství papeže Františka k postní době 2023 (23.02.2023)
Rafał Soroczyński: Lidská touha po spravedlnosti (23.02.2023)
Rafał Soroczyński: Nejznámější betlémy pocházejí z Neapole (22.02.2023)
Rafał Soroczyński: Církev v ruinách? (21.02.2023)
Zaujalo mě - Jeptiška mezi prostitutkami (20.02.2023)
Lékař chudých (20.02.2023)
Rafal Soroczyński: Jsem přesvědčena, že Bůh považuje hudbu za způsob, jak s Ním mluvit (20.02.2023)
Rafał Soroczyński: Svědectví obrácení (19.02.2023)
Rafał Soroczyński: Dar proroctví (18.02.2023)
Rafal Soroczyński: Magdaléna - Svědectví mého obrácení (17.02.2023)
Rafał Soroczyński: Svědectví obráceného narkomana (16.02.2023)
Rafał Soroczyński: Jaký je Bůh? (15.02.2023)
Rafał Soroczyński: Nico Battaglia – Věřím, že v životě věřícího jsou nejdůležitější tři věci: Bůh, rodina a církev (14.02.2023)
Rafał Soroczyński: Verše o Marii (13.02.2023)
Rafal Soroczyński: Zastav se (12.02.2023)
Rafał Soroczyński: Jste nevěřící nebo praktikující? Je čas se rozhodnout! (10.02.2023)
Rafał Soroczyński: Pozoruhodná sestra, která dala ztraceným mladým lidem domov (09.02.2023)
Rafał Soroczyński: Obrácený homosexuál s apelem na LGBT komunitu: slogan „takový jsi se už narodil“ to je lež (08.02.2023)
Rafal Soroczyński: Tobías Buteler, katolický hudebník z USA (07.02.2023)
Rafal Soroczyński: Odpuštění (06.02.2023)
Rafal Soroczyński: Sylwia vypráví o Betlémě (04.02.2023)
Rafal Soroczyński: SRDCE JESLÍ (03.02.2023)
Rafał Soroczyński: „Jako bratr mezi bratry“: rozhovor s Fr. Angelem De Padova, vězeňským kaplanem (02.02.2023)
Rafał Soroczyński: „Jeden jistý způsob“ otce Amortha, jak nás vysvobodit z vlivu ďábla (01.02.2023)
Zlatý míč (23.01.2023)
Rafał Soroczyński: Sestra Ida přežila dvě smrtelné nemoci. Dnes říká: "Díky Bohu za všechno" (16.01.2023)
Vánoční přání (25.12.2022)
Jen radost (10.12.2022)
Adventní zamyšlení (01.12.2022)
Nabízím zajímavý impuls do života s Bohem (08.07.2022)
Připravenost na věčnost (28.12.2021)
Řekli svatí a to platí! v obrázcích III. (06.12.2021)
Řekli svatí a to platí! v obrázcích II. (03.11.2021)
Řekli svatí a to platí! v obrázcích I. (21.10.2021)
Bůh ještě nad lidstvem nezlomil hůl.... (25.07.2021)
Jak je to s tím darováním lidských vajíček? (19.12.2020)
Kázání ostravsko-opavského otce biskupa při česko-polské mši svaté v Třinci (30.09.2020)
Podobenství o... (16.04.2020)
Katarína Mikulová: Peripetie ženské duše v moderním světě (13.12.2019)
To, na čem nesmírně záleží (03.09.2019)
Vánoce v Anti-křesťanském čase (28.12.2016)
Samozřejmost nebo dar? (22.01.2016)
Duchem modlitby (19.01.2016)
Modlitba č.2 (19.01.2016)
Neumím to, ale snažím se (18.01.2016)
Láska nebeská a pozemská (18.01.2016)
Bosý chlapec (29.11.2015)
Plnomocné odpustky - rozhovor s P. Markem Dundou (05.11.2015)
Myšlenka "3D" na téma dobro (08.09.2015)
Pohled očí a pohled srdce (22.06.2015)
Církev ve světle irského referenda. Je třeba se probudit do reality (05.06.2015)
Komentář Antona Seleckého: Otázka věčnosti (04.05.2015)
Pochopili jsme? (03.05.2015)
Největší umění: stárnout s radostným srdcem (10.04.2015)
Boží hod velikonoční- Poznám Tě, Pane? (05.04.2015)
Bílá sobota (04.04.2015)
Pátek Svatého týdne- Dokonalé utrpení (03.04.2015)
Čtvrtek Svatého týdne - Dar eucharistie (02.04.2015)
Středa Svatého týdne (01.04.2015)
Úterý Svatého týdne - Pane, kdo je to? (31.03.2015)
Pondělí Svatého týdne - Týden utrpení (31.03.2015)
Video: Projev prof. Petra Piťhy: Našimi nepřáteli jsme my sami (11.03.2015)
Půst, který povzbuzuje (05.03.2015)
Cesta ke svobodě (02.03.2015)
O cibulce a stařence (01.03.2015)
Proč jsem blázen a chci zůstat věrnou i po rozvodu? (17.02.2015)
Počítá se jen láska (12.02.2015)
Udělej ze své práce úkon modlitby (10.02.2015)
Výzva otcům FATYMu (13.12.2014)
Poděkování panu Rostislavu Václavu Vlčkovi (25.11.2014)
Kázání k 16. neděli v mezidobí (30.07.2014)
Kardinál Burke o víře, právu na život a rodině (11.06.2014)
První list Korintským, 13. kapitola- pro dnešek (09.06.2014)
Ján Vojtaššák - kdo to byl? I dnes nám má co říci... (02.06.2014)
Proč předáváme víru dalším lidem? (19.05.2014)
"Jdu bez doprovodu a neozbrojen... ale jsem silnější!" (12.05.2014)
Petr Ludwig - Kniha: KONEC PROKRASTINACE (05.04.2014)
Báseň (09.03.2014)
Věříš??? (14.02.2014)
Kázání k 5. neděli v mezidobí na TV-MIS (10.02.2014)
Křížová cesta (09.02.2014)
NAPROHELP v Brně (04.02.2014)
Průběh lidových misií za první republiky ve farnostech o. Pavla Buchty (04.02.2014)
Důsledky apostase (04.02.2014)
O pozvání (30.01.2014)
Smiř se sám se sebou! (28.01.2014)
Neexistuješ náhodou (27.01.2014)
Bůh není snílek, ale realista (27.01.2014)
Trestá Bůh? Aneb následek hříchu... (26.01.2014)
1. K čemu jsme na světě? (23.12.2013)
Paradox Vánoc (16.12.2013)
Prorok, který miloval Církev (07.12.2013)
Žehnejte (05.12.2013)
| Autor: Marie D. | Vydáno dne 13. 10. 2024 | 105 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Nové filmy, videa a audia (mp3) pro vás:
Hledání na našem webu:
Doporučujeme:
Anketa:
Volná šiřitelnost:
Na obsah tohoto webu si FATYM nevyhrazuje žádná autorská práva! Obsah můžete dále používat, pokud není někde stanoveno jinak.

Na obsah tohoto webu si FATYM nevyhrazuje žádná autorská práva! Obsah můžete dále používat, pokud není někde stanoveno jinak.
Používáme
phpRS - redakční systém zdarma.

Kontakt | O nás | Webmaster | Administrace