Ve dvoudílném pořadu
The Bishop Strickland Show tento týden biskup Joseph Strickland hovoří
o Kristově přítomnosti ve svaté Eucharistii, o tom, proč by se ženy měly v kostele zahalovat, o odvrácení se od těžkého hříchu, aby zahnaly démony, o potřebě přemýšlet o svatosti a moudrosti papeže svatého Pia X. v dnešní době a o dalších tématech.
Biskup Strickland začíná tuto epizodu komentářem
Lukáše 4,31-37, v němž náš Pán vyhání démona z jednoho muže v Kafarnaum. Strickland zdůrazňuje, že toto evangelium nám připomíná, jaké to je být v přítomnosti Pána, a připomíná posluchačům, že
když jsme v přítomnosti svaté Eucharistie, jsme také v přítomnosti Pána.
„
Neměli bychom to brát jako samozřejmost a nenechat to otupit nedostatkem, dalo by se říci, smyslových podnětů, které to podporují. To, že když jdu na mši svatou, když stojím u eucharistického oltáře, beru chléb a víno a říkám jeho slova, není to smyslovými vjemy, že poznáváme tuto pravdu o tom, co se tam děje. Chléb a víno se stávají Ježíšem Kristem: Tělo a Krev, Duše a Božství,“ řekl biskup. Dodal, že
o těchto skutečnostech musíme uvažovat a prohlubovat svou víru tím, že se nebudeme dívat na to, co nám o Eucharistii říkají naše smysly, ale na to, co poznáváme díky své víře..
Jeho Excelence dále zdůraznil, že
nečistý duch v tomto evangeliu věděl, kdo je náš Pán a že je přítomen, ale mnozí věřící to nevědí. Na příkladu nedávné výstavy eucharistických zázraků v jeho diecézi Tyler v Texasu Strickland poznamenal, jak je
zarážející, že démoni inspirují mnoho lidí k tomu, aby kradli hostie se špatnými úmysly.
„
[Aby] na někoho uvalili kletbu nebo k vykonali něco zlého, vědí, že On tam opravdu je, že je přítomný. Neberou si něco, co vypadá jen jako malý kousek chleba. Jakou škodu by to mohlo napáchat? Kdyby to byl jen symbol, co to komu ublíží?“ položil řečnickou otázku. „Ale
démoni a ti, kdo mají zlé úmysly, vědí, že je v tom moc; je to Ten, kdo má velkou autoritu, kdo promluvil, a lidé byli uzdraveni a osvobozeni od démonů.“
Biskup se pak věnoval tomu, kolik kněží dnes stojí u Kristova oltáře a pochybuje nebo dokonce nevěří v přítomnost našeho Pána. „
Kněží zapomínají, že to nejsou jejich slova, že říkají slova Kristova. V kontextu mše svaté, příčin, velké události transsubstanciace, se ten chléb a víno stávají tím, kdo s autoritou pronesl slova. Myslím, že to je krásná a důležitá připomínka pro dnešní Církev.“
Dodal, že
nedostatek víry v eucharistickou přítomnost Krista se odvíjí od nedostatku víry v Kristovu autoritu a v to, co říká. Poznamenal, že Bůh Otec pronesl Slovo, kterým je Kristus, a vzniklo stvoření. „
V tomto kontextu není až tak zarážející, že tentýž Ježíš, který je Slovem, a vyslovil slovo o osvobození těchto lidí z jejich [démonické] posedlosti, Ježíš vysloví slovo a svět se změní.“
Poté se moderátor Terry Barber zeptal Stricklanda na mnoho mladých katoliček, které nyní nosí v kostele závoje. Když před lety pozval
Alici von Hildebrandovou
na přednášku, Barber poznamenal, že povzbuzovala účastnice, aby z úcty k Nejsvětější svátosti a andělům přítomným v kostele nosily v kostele závoje. Biskup s tímto názorem souhlasil a řekl, že rozhodně povzbuzuje všechny ženy, aby se zahalovaly, i když to již není vyžadováno.
„
Myslím, že potřebujeme veškerou úctu, kterou můžeme získat. Potřebujeme si připomínat, že existuje rozdíl mezi posvátnem a zbytkem světa, zbytkem života,“ řekl biskup. „
Nádoby používané při mši svaté jsou vyčleněny jako posvátné nádoby; jsou vyrobeny ze stejného kovu jako třeba stříbrný podnos, který máte doma, ale jsou vyčleněny pro posvátné použití. A to je třeba respektovat.“
Když se vrátil k úryvku z evangelia, Jeho Excelence poznamenal, že
Boží Syn je přítomen při mši svaté a věřící musí mít tuto posvátnost na paměti. „
Chtěl bych povzbudit a podpořit všechny matky a dcery, které říkají: 'Pojďme si vzít na mši závoj; buďme dalším znamením, že se jedná o posvátné místo,'“ dodal biskup.
Biskup Strickland zahájil druhou část epizody
komentářem k Lk 4,38-44, v němž náš Pán uzdravuje Šimonovu (Petrovu) tchýni a mnoho dalších lidí v Kafarnau z tělesných i duchovních neduhů a vyhání z nich démony. Strickland nejprve zdůraznil, jak se apoštolové přimlouvali u Ježíše, aby pomohl Šimonově nemocné tchýni, stejně jako my nyní.
„
Připadá mi to jako krásný obraz toho, co Církev dělá už dva tisíce let. Obracíme se k Ježíši a svatým, kteří se k němu obrátili; je to něco jako řetězová žádost. ... Ale ta modlitební přímluva, kterou tam vidíme ztělesněnou u učedníků, když se učí, kdo je On, to je podle mě přímo krásný moment v tomto úryvku evangelia,“ řekl biskup.
Strickland se pak věnoval
vyhánění démonů, o němž čteme v tomto evangeliu, konkrétně tomu, jak démoni uznali, že je Kristus, a On je pokáral. „
O této skutečnosti stále slyšíme mluvit exorcisty, jako je otec Ripperger, který jasně říká, že démoni znají svatost, démoni znají Marii a Ježíše a tato svatost je odpuzuje, protože jsou jejím opakem, jsou zlí a spřáhnutí s otcem lži.“
Strickland poznamenal, že v mnoha dalších pasážích evangelia vidíme, že
démoni vědí, kdo je Ježíš, a jako jedni z prvních uznávají Krista za Božího Syna, a zdůraznil, že si toho musíme být vědomi i v dnešní době. Upozornil na souvislost se
svatým Augustinem, který se předtím, než se stal světcem, skutečně zapletl se zlem, a je tak krásným světcem pro naši dobu.
„
Zvláště za každého z nás, kdo se může modlit za jednotlivce ve své rodině nebo v okruhu svého společenství a přátel... kteří jsou zapleteni do toho, do čeho byl zapleten svatý Augustin, do života v hříchu a zhýralosti. Život velmi vzdálený od Ježíše Krista a dokonce i od Boha. A to, že se svatý Augustin tak důsledně obrátil, je pro nás prostě připomínkou naděje, kterou vždy potřebujeme mít,“ řekl.
Biskup poznamenal, že často hovoří s lidmi, kteří se potýkají s těžkými hříchy, a že je snadné nechat se odradit tím, že tyto hříchy nemůžeme porazit, protože jsme příliš slabí. Příběh svatého Augustina nám však připomíná, že všichni jsme schopni se obrátit a všichni se potřebujeme obrátit do hloubi duše. Tyto boje s hříchem ukazují, že svět se od doby, kdy byl tento úryvek evangelia napsán, zase tak moc nezměnil.
„Démoni velmi často vědí, co víme i my, čemu věříme, ale se silami zla pracují proti Kristově dobrotě. Proto je třeba posilovat se v naději, vědět, že je vždy možné se obrátit a nikdo z nás není beznadějným případem, dokud žijeme a jsme schopni se rozhodovat, máme možnost zvolit si světlo a odvrátit se od temnoty,“ řekl Strickland.
Později v pořadu se Barber biskupa zeptal na svatost
papeže svatého Pia X.
, jehož svátek se slavil minulý týden, a odkázal na nedávný článek o něm v Catholic World Report. Moderátor se zaměřil na tu část článku, která popisovala, jak francouzská vláda trvala na odluce Církve od státu, aby Církev potrestala, a svatý pontifik na to reagoval tak, že raději nechal Církev zbankrotovat, než aby ustoupil ze zásad víry. „Dělá to, co dělal svatý Atanáš: 'Ať si nechají církve, my máme víru,'“ poznamenal Barber a dodal, že papeže jako byl Pius X. bychom dnes potřebovali.
Strickland souhlasil a dotkl se některých dalších aspektů svatosti v životě Pia X., včetně toho, jak žil v chudobě. „To je znakem svatosti, ale také znakem velké moudrosti. Věděl, že bohatství tohoto světa a moc tohoto světa, vše, co tento svět nabízí, nás zanechává chudé, pokud nejsme bohatí na milost a život, který nám nabízí Kristus. A to je důvod, proč se díky této svatosti a této oddanosti Kristu tak rychle stal papežem Piem X.
Jeho Excelence dále zdůraznil, že při pohledu na současný stav Církve je dobré si uvědomit, že jsme v Církvi již dříve zažili temná období, ale Pius X. nám připomíná, že existovala i období síly a svatosti. „Je třeba se tím inspirovat, je třeba si uvědomit, že to není jediné období, kdy Církev trpěla kompromisy, korupcí a vším tím, čím právě teď trpíme.“
„Musíme to však vyvážit tím, že budeme pokračovat ve studiu - myslím na Johanku z Arku - těchto velkých světců, kteří možná bojovali s některými temnotami a bitvami podobnými těm, kterým čelíme my. Jsou však připomínkou velké svatosti, která je zde - když jsme silní v Kristu, jsme skutečně silní.“
Chcete-li od Jeho Excelence slyšet více, nalaďte si tento týden epizodu pořadu The Bishop Strickland Show.
Chcete-li se podívat na všechny předchozí epizody pořadu The Bishop Strickland Show, klikněte sem a navštivte videostránku LifeSite věnovanou pořadu The Bishop Strickland Show.
Zdroj:
https://www.lifesitenews.com/news/bishop-strickland-st-pius-x-was-a-holy-wise-pope-who-upheld-the-deposit-of-faith/, 8. 9. 2024
Převzato z
https://www.lifenews.sk/,
článek naleznete
zde.