Zajímavé...

Označen pečetí Ducha Svatého

zdroj: www.pixabay.com, CCO V této náročné době se setkáváme – možná dokonce i v našich rodinách či ve vlastním srdci – se strastiplnými situacemi, které nás tíží, snad nám nahánějí strach a chtějí nás obrat o vnitřní klid a radost ze života. Proto potřebujeme Ducha Svatého, jehož jsme přijali ve svátosti biřmování...







Jeho dary však často přijdou nazmar, jelikož je neumíme využít. Již ve 4. století svatý Ambrož napsal: „Proto si zopakuj také to, že jsi dostal duchovní pečeť, ducha moudrosti a rozumu, ducha rady a síly, ducha poznání a zbožnosti, ducha posvátné bázně, a chraň si, co jsi dostal. Bůh Otec tě označil, Kristus Pán tě posílil a vložil ti do srdce závdavek Ducha.“ (De mysteriis 7, 42: CSEL 73, 106; PL 16, 402–403)

Proměňující síla Ducha Svatého


Ačkoliv evangelia přímo nevzpomínají, že by Ježíš dal svým učedníkům příkaz, aby udělovali svátost biřmování, skutečnost, že již krátce po Letnicích tak apoštolové činili, naznačuje, že je Ježíš o této svátosti musel poučit. Nejdříve však museli sami zažít něco ze síly Ducha Svatého, aby ho poznali. Jan, milovaný učedník Pána Ježíše, popisuje jejich stav po zmrtvýchvstání Pána těmito slovy: „Když byli učedníci ze strachu před Židy shromážděni za zavřenými dveřmi...“ (Jan 20,19) A pak v den Letnic se najednou všechno změnilo: „Náhle se strhl hukot z nebe, jako když se žene prudký vichr, a naplnil celý dům, kde byli. A ukázaly se jim jakoby ohnivé jazyky, rozdělily se a na každém z nich spočinul jeden; všichni byli naplněni Duchem Svatým a začali ve vytržení mluvit jinými jazyky, jak jim Duch dával promlouvat.“ (Sk 2,2–4) S jakým úžasem naslouchal shromážděný lid v Jeruzalémě Petrově řeči, když tento prostý rybář z Galileje silnými slovy vydával svědectví o Ježíši Kristu! To již nebyl tentýž Petr, který v ranních hodinách Velkého pátku třikrát zapřel našeho Pána. Rovněž členové velerady se divili, s jakou odvahou Petr a Jan dokazovali a svědčili o tom, že Ježíš je Mesiáš, Boží Syn. (srov. Sk 4,1–13)

Pánova zaslíbení se naplnila: „Když neodejdu [k Otci], Přímluvce k vám nepřijde. Odejdu-li, pošlu ho k vám.“ (Jan 16,7) „Jakmile však přijde on, Duch pravdy, uvede vás do veškeré pravdy...“ (Jan 16,13) Stejně tak důvěřovali apoštolové slovům svého Mistra, když je později vyslýchali: „Když vás povedou ... před úřady ... nedělejte si starosti ... co řeknete. Vždyť Duch Svatý vás v té hodině naučí, co je třeba říci.“ (Lk 12,11–12

Bez mimořádného Božího zásahu v den Letnic by se z nich nikdy nestali ti neohrožení, smělí a výřeční svědkové víry, kteří byli ochotní dokonce položit svůj Celina a Terezie Martinovy život za pravdu evangelia. Duch Svatý je od toho okamžiku posiloval a vedl a pomáhal jim, aby dokázali zůstat věrní Kristu i vmučednictví. Skutky apoštolů nás též informují o tom, že Petr a Jan kladli ruce na pokřtěné a vyprošovali jim zaslíbeného Utěšitele: „Když apoštolové v Jeruzalémě uslyšeli, že v Samařsku přijali Boží slovo, poslali k nim Petra a Jana. Oni tam přišli a modlili se za ně, aby také jim byl dán Duch Svatý, neboť ještě na nikoho z nich nesestoupil; byli jen pokřtěni ve jméno Pána Ježíše. Petr a Jan tedy na ně vložili ruce a oni přijali Ducha Svatého.“ (Sk 8,14–17)

Svátostná milost


V prvotní církvi následovala prosebná modlitba o Ducha Svatého většinou hned po křtu zejména proto, že žadatelé o křest byli dospělí. Časem se ale biřmování osamostatnilo a začalo se jasně rozlišovat jako svátost odlišná od svátosti křtu, i když zůstala se křtem spojená. Zatímco křtem vstupujeme do Ježíšova synovského vztahu k Otci, biřmování způsobuje, že se sjednocujeme s posláním Vykupitele. Křest se týká posvěcení vlastní duše, zatímco biřmování uschopňuje pokřtěného, aby dokázal účinně spolupracovat na budování Božího království. Obě svátosti patří neoddělitelně k sobě, jsou zároveň počátkem i završením. Svatý Tomáš Akvinský srovnává nadpřirozený účinek obou svátostí s přirozeným životem: Ve křtu se uskutečňuje duchovní znovuzrození člověka, zatímco narození je počátkem přirozeného života na této zemi. Stejně můžeme přirovnat biřmování jako svátost posilnění pro rozvoj vnitřního života s tělesným růstem. Spolu s prvním svatým přijímáním se křest a biřmování označují jako tzv. iniciační svátosti či svátosti uvádění do křesťanského života; to znamená, že kdo je přijal, byl uveden do katolické věrouky a byl plně přijat do společenství věřících. Latinský název confirmatio (biřmování), který je odvozen od slovesa firmare – znamená upevnit, posílit, potvrdit – popisuje podstatu svátostné milosti: Pokřtěný člověk je vkládáním rukou, pomazáním a modlitbou vnitřně posílen dary Ducha Svatého a je uschopněn vydávat svědectví o Kristu. Od okamžiku Letnic v Jeruzalémě již nespočetné zástupy lidí milujících Boha, svatí a mučedníci dosvědčují proměňující sílu Ducha Svatého ve svém životě.

Život z milosti biřmování


Naskýtá se však otázka: Proč tak zřídka cítíme účinky této svátosti, jsme často tak nerozhodní, znechucení, nahněvaní, smutní, bezmocní či bezradní? Je to proto, že dary Ducha Svatého přijaté při biřmování zůstávají nevyužity, příliš málo anebo vůbec s nimi nespolupracujeme, a tím je naplno nerozvíjíme. Co znamená spolupracovat? Nejprve nám musí být jasné, že přijetí Ducha Svatého není jednorázová záležitost, ale musí se prohlubovat každý den. Velký starec a patron Ruska svatý Serafim Sarovský (1759–1833) o tom vyprávěl svému duchovnímu synovi Nikolaji Motovilovi. Tento rozhovor o Duchu Svatém se stal všeobecně známým, ale především slova: „Skutečným cílem křesťanského života je získat Ducha Svatého.“ Tím se myslí, že kdo vlastní Ducha Svatého, ten bude moci skrze něho, který je zosobněná láska, žít všechny situace každodenního života v lásce. Cílem každého křesťana je, aby se celý proměnil v lásku, aby se stal láskou. Jak ale můžeme získat tohoto Ducha, Boží lásku? Svatý Serafim Sarovský vysvětluje: „Každý skutek vykonaný z lásky ke Kristu nám přináší milost Ducha Svatého, ale nejvíce modlitba, protože ta je vždy nástrojem v našich rukou pro získání milosti Ducha.“ Zkušený starec zdůrazňuje, že především účast na bohoslužbě a charitativní služba lásky rozvíjí dar Ducha Svatého, který sám je Láska. Avšak ne vždy má člověk tuto možnost. „Modlit se ale může každý a vždy. Jak velká je síla modlitby...

Ze všeho nejvíce přitahuje Ducha Svatého.“ Modlitba otevírá duši. Pak může Duch Svatý působit a my zakusíme, jak nás jeho dary budou proměňovat v laskavé lidi. Z mnoha prostředků, které nám pomáhají zakusit dary Ducha Svatého, chceme vzpomenout především dva. Při modlitbě, která je nenahraditelná, je dalším silným prostředkem také odevzdanost, zasvěcení se Panně Marii. Touto odevzdaností žije duše vroucí jednotu s Pannou Marií, která je nevěstou Ducha Svatého. Svatý Ludvík Maria Grignion z Montfortu píše: „Když ji Duch Svatý, její Ženich, najde v duši věřícího, pospíchá tam vstoupit a vlévá se do ní v takové míře, v jaké tato duše dala prostor jeho Nevěstě. Nejvážnějším důvodem, proč nyní Duch Svatý nedělá tak zjevné divy v duších, je, že v nich nenachází dostatečně velké sjednocení se svojí věrnou a nerozlučnou Nevěstou.“ (O pravé mariánské úctě, č. 36)

Ovoce dobré přípravy


K tomu, aby svátost biřmování mohla přinést ovoce, je určitě nevyhnutelná dobrá příprava, při níž biřmovanec pochopí význam, účinky a cíl biřmování, uvědomí si zodpovědnost, kterou přebírá, a též je poučen o darech Ducha Svatého. Protože jen to, co známe, můžeme milovat, a co milujeme, po tom také toužíme. Blahoslavený Paul Josef Nardini (1821–1862), zakladatel řádu mallerdorfských sester a významný reformátor v sociální oblasti, dosvědčil už jako kněz: „Náš rektor nás důrazně upozorňoval, abychom se dobře připravili na přijetí svátosti biřmování. Já jsem si na přípravě dal skutečně záležet. Později jsem měl neustále dojem, že bych od Boha nikdy nedosáhl toho, co mi ve své milosti udělil, kdybych se tenkrát tak dobře nepřipravil.“ A svatá Terezie od Dítěte Ježíše, která byla vyhlášena učitelkou církve, píše ve své autobiografii, jak důležitá byla příprava na biřmování, které přijala jako jedenáctiletá: „Krátce po prvním svatém přijímání jsem znovu začala duchovní obnovu před biřmováním. Velmi pečlivě jsem se připravovala na návštěvu Ducha Svatého a nechápala jsem, že se přijetí této svátosti lásky nevěnuje dost pozornosti. (...) Jako apoštolové jsem blaženě očekávala návštěvu Ducha Svatého. (...) Měla jsem radost při pomyšení, že brzy budu dokonalou křesťankou ale zejména že budu mít věčně na čele tajemný kříž, kterým mě pan biskup označí při udělování této svátosti. (...) Konečně nadešla šťastná chvíle: v okamžiku sestoupení Ducha Svatého jsem necítila prudký vichr, ale spíše lehký vánek, jehož šum zaslechl prorok Eliáš na hoře Chorebu. (...) V ten den jsem dostala sílu trpět, protože brzy se mělo započít utrpení mé duše...“

Biřmování je zpečetěním vyznání víry, které se modlili rodiče a křestní kmotři jménem biřmovance, pokud byl pokřtěn jako dítě. Aby na své cestě životem nemusel kráčet sám, zvolí si biřmovanec kromě biřmovacího patrona – světce také biřmovacího kmotra, jehož úkolem je provázet ho na cestě víry a být mu příkladem.

Její sestra Celina později vyprávěla, s jak velkým očekáváním její malá sestra přijala tuto svátost, stejně tak i o tom, že tato milost vysloveně přešla na ni samotnou: „Jinak tichá Terezka byla k nepoznání: překypovala nadšením a v jistém smyslu jakýmsi opojením. Když jsem jednoho dne během její přípravné duchovní obnovy vyjádřila podivení nad jejím stavem, vysvětlila mi, jak chápe tuto svátost: že tehdy se Duch lásky zmocní celé její bytosti. Při vyprávění byla tak unešená, její pohled tak zářivý, že se mě zcela zmocnily nadpřirozené pocity a odcházela jsem od ní s hlubokým dojetím. Tato událost se mi natolik vryla do paměti, že ještě dnes ji vidím před sebou, její pohyby, její postoj, místo, kde stála, a nikdy na to nezapomenu.

Vysluhování svátostí

Svátost biřmování může vysluhovat pouze biskup anebo jím pověřený kněz a běžně se uděluje v rámci mše svaté. Před samotným udělením svátosti biřmovanci obnovují křestní sliby. Pak biskup anebo pověřený kněz s rozpjatýma rukama vyprošuje sedmero darů Ducha Svatého, ak to popisuje prorok Izaiáš v 11. kapitole, a přitom vztáhne ruce na biřmovance. Na závěr křižmem (olivový olej smíchaný s balzámem, který biskup žehná na Zelený čtvrtek přímo pro tento účel) označí ve tvaru kříže čelo každého biřmovance, přičemž říká: „Přijmi pečeť daru Ducha Svatého.“ V okamžiku pomazání se naplní svátostná milost biřmování, což znamená, že duši je vtisknuto nesmazatelné znamení a je v ní završena křestní milost. Pomazaný biřmovanec od tohoto okamžiku navždy nosí nesmazatelnou pečeť Božího dítěte a bojovníka za Boží království.

Vyzbrojen pro duchovní boj


Každý, kdo chce opravdově žít jako křesťan, projde ve svém životě také duchovním bojem, o kterém píše svatý Pavel v listě Efezanům v 6. kapitole. Proto nám Bůh přislíbil Ducha Svatého jako pomocníka. Dokonce i malé dítě může být naplněno Duchem Svatým a stát se skutečným bojovníkem za Boží království. Jedinečným příkladem toho je čtyřletá Nellie Organová, polosirotek z Irska. Nellie měla těžkou tuberkulózu a pár měsíců před svým odchodem na věčnost (8. října 1907) přijala biřmování. Již během přípravy na tuto událost vyzařovala z děvčátka mimořádná radost. Všem, kdo se s ní v den biřmování setkali, včetně biskupa zCorku, Dr. O’Callaghana, a jejích pečovatelek, vysvětlila: „Nyní jsem vojákem Ducha Svatého.“ A brzy se ukázalo, že jasně pochopila, co to znamená. Ode dne biřmování snášela své velké bolesti tak statečně a bez reptání, že dokonce její ošetřovatelé byli dojati vnitřní silou tohoto dítěte.

Duch Svatý v kazašské stepi

Pavol Mária Hnilica SJ, slovenský biskup-vyznavač (1921–2006), vyprávěl o jedné mimořádné zkušenosti, kterou měl při biřmování v září 1992 v německy mluvících oblastech Kazachstánu. „Když jsem dorazil na místo, lidé byli plní nadšení, protože většina z nich ještě nikdy neviděla biskupa. Ve vesnici Krasnoarmejka stálo mnoho věřících v zástupu před domem, který jim sloužil jako kostel, aby mě přijali spolu s místním biskupem, který přijel spolu se mnou. Dvě sedmileté děti nás pozdravily s kyticemi květů a asi 30 děvčat v šatech z prvního svatého přijímání rozsypávalo lupínky květů na cestu, po níž jsme šli. V jedné vesnici si mě dokonce spletli s papežem, protože jsem přijel z Říma a měl jsem oblečený bílý misijní hábit. Mnozí ani nevěděli, zda už byli biřmováni, nebo ne. Jedna žena se mě zeptala: »Otče biskupe, potřebuji k biřmování bílé šaty, věneček a závoj?« Biřmování jsem již uděloval za nejrozmanitějších okolností, i uprchlíkům. Ale to, co jsem prožil zde, bylo jedinečné. K biřmování nepřišli téměř žádní mladí, zato mnozí sedmdesátníci a osmdesátníci, oblečení ve víceméně bílých šatech. Když jsem spatřil tyto hluboce věřící křesťany, ptal jsem se sebe samého, proč jsem vůbec přišel. Udělit svátost biřmování? Tito lidé již přijali biřmování od samotného Ducha Svatého, protože odkud by jinak vzali sílu zůstat věrnými své víře během celých těch roků komunistického režimu, a byli dokonce ochotni riskovat vlastní život za pravdu. Mnozí z mých biřmovanců z Pavlodaru a přilehlých míst strávili pro svoji víru deset i více let ve věznicích či v různých táborech. Celá desetiletí byla důkazem toho, co způsobuje svátost biřmování: být věrným bojovníkem a svědkem své víry. Z jejich očí vyzařovala síla Ducha Svatého: jásot a radost, které se nedají popsat a které svět nemůže dát. V ten den jsem byl i já jedním z těch, které Duch Svatý obdaroval nejvíce.“ Biskup Pavol Mária Hnilica, který byl v době pronásledování komunistickým režimem označován za nepřítele státu číslo jedna, sám zakusil, jak mu Duch Svatý dal v nebezpečných situacích statečnost a odvahu, aby zůstal věrným víře katolické církve. Také proto měl vždy mimořádně blízko k věřícím, kteří – podobně jako on – pro víru přestáli pronásledování a velké soužení. Proto to byla pro něho skutečně velká radost, když ho místní biskup pověřil vysluhováním svátosti biřmování v těchto vesnicích v Kazachstánu. Rád vzpomínal: „Na závěr liturgie zpívali starší věřící s celou vroucností píseň Bože, chválíme Tebe. Pro uši hudebníka by tento zpěv nezněl obzvlášť sladěně, ale pro mne to bylo to nejkrásnější Te Deum, které jsem kdy slyše.

zdroj: www.pixabay.com, CCO


Zdroj: Světlo- Týdeník Matice Cyrilometodějské, č. 20/XXX. ročník, 22. května 2022, str.10-12

Sdílet

Související články:
Pozvání do Hoješína (03.11.2024)
Lidově na co jsou odpustky? (30.10.2024)
Podmínky pro získání plnomocných odpustků za duše v očistci je třeba začít, co nejdříve (28.10.2024)
O uzdravování rodových kořenů (20.10.2024)
Křesťanské aplikace do mobilu (12.10.2024)
Andělé (02.10.2024)
Svěcení kostela ve Starém Městě (10.09.2024)
Z deníku exorcisty 10: Démoni z televize (27.07.2024)
Z deníku exorcisty 9: Růženec jako zbraň exorcisty (20.07.2024)
Duchovní obnova v Brně: Uzdravení a duchovní dary s Dr. Mary Healy (17.07.2024)
Z deníku exorcisty 8: Pravidlo 70/30 během exorcismu (16.07.2024)
Z deníku exorcisty 7: Falešné vize od démonů (14.07.2024)
Zajímavý pohled na nepříliš jednoduché situace (05.06.2024)
Příprava na biřmování ve Štítarech - předposlední před prázdninami (28.05.2024)
Rozum kontra cit (27.05.2024)
Tři příběhy s Duchem Svatým (21.05.2024)
Kain a Ábel (02.04.2024)
Sloužit nebo nesloužit? (27.03.2024)
Z deníku exorcisty 6: Démon únavy (24.03.2024)
Hříšnost, nemusí být překážkou (20.03.2024)
Co ještě musí přijít? (09.03.2024)
Jak Henoch (05.03.2024)
Z deníku exorcisty 5: Žena jako exorcista? (04.03.2024)
Páter Josef Toufar (25.02.2024)
Už jste to objevili? (25.02.2024)
Z deníku exorcisty 4: Satanova snaha manipulovat kněze (22.02.2024)
Radost čistého srdce (19.02.2024)
Životní jistota (13.02.2024)
Z deníku exorcisty 3: Pustina zoufalství (12.02.2024)
Zaseté semeno (12.02.2024)
Co je Boží vůle (07.02.2024)
Čelem k pravdě (05.02.2024)
„Náhodou“ měla naše rodina štěstí (29.01.2024)
Neužitečný smutek po napomenutí (25.01.2024)
Oblažující výpověď velkého vyznání víry (08.01.2024)
Tady je to zase (02.01.2024)
21 úkolů pro duchovní růst, staňme se těmi, kteří postupně mění svět. (07.12.2023)
O švýcarských hodinkách, hvězdách a Pánu Bohu (01.12.2023)
Křesťanská víra - 2. díl (28.11.2023)
Křesťanská víra - 1. díl (27.11.2023)
I my máme podíl na existenci zla. Proč se pak divíme, že je ho tolik? Co s tím? Existuje cesta ven? (28.09.2023)
Spojenci (19.09.2023)
Příběh o hnízdě a ptáčcích (09.08.2023)
Pořiďte si klekátko (28.03.2023)
Nejdůležitější část svátosti smíření (23.03.2023)
Nestará se proč chybuje (21.03.2023)
Rafał Soroczyński: Každodenní úvahy na postní dobu XII (11.03.2023)
Rafał Soroczyński: Každodenní úvahy na postní dobu XI (10.03.2023)
Rafał Soroczyński: Každodenní úvahy na postní dobu X (09.03.2023)
Rafał Soroczyński: Každodenní úvahy na postní dobu IX (08.03.2023)
Rafał Soroczyński: Každodenní úvahy na postní dobu VIII (07.03.2023)
Rafał Soroczyński: Každodenní úvahy na postní dobu VII (06.03.2023)
Rozjímání na postní dobu VI: Spasitelský smutek, tedy srdce v kajícném rouchu (28.02.2023)
Postní rozjímání V: 40 dní šance (27.02.2023)
Rafał Soroczyński: Každodenní úvahy na postní dobu IV (25.02.2023)
Rafał Soroczyński: Každodenní úvahy na postní dobu III (24.02.2023)
Rafał Soroczyński: Každodenní úvahy na postní dobu II (23.02.2023)
Popeleční středa (22.02.2023)
Waldorfská škola - zkušenost katolických rodičů (13.02.2023)
Mějme srdce a oči otevřené (20.12.2022)
Dušičkové kázání jáhna Františka Řezníčka (oefa) z Lančova (05.11.2022)
4. přikázání: Cti otce svého i matku svou. Přikázání je obousměrné. Přehnaná rodičovská kritika je projevem narcismu (04.11.2022)
3. přikázání: Pomni, abys den sváteční světil. Krize svěcení neděle. (14.10.2022)
2. přikázání: Nevezmeš jméno Boží nadarmo. Zavládla pomýlená představa, že hřešit v přímém přenosu je vtipné (09.09.2022)
1. přikázání: Pověry, magie, věštby. Ďábel pracuje jako lichvář - půjčí rád, aby časem získal vše (01.09.2022)
Deset Božích přikázání v moderním světě – Úvodní rozhovor s biblistou Jozefem Jančovičem (22.08.2022)
Jak bojovat s hříchem - myšlenka z kázání o. Marka Dundy (06.07.2022)
Jak konat pokání v této postní době - impulzy z kázání o. Marka Dundy (02.03.2022)
Posedlost dnes (31.01.2022)
Buď mým Vůdcem (10.01.2022)
Slovo "náboženství"? (08.01.2022)
Ze života: Jak jsem pochopila pokání... (03.12.2021)
Učíte se i vy vidět všude impulsy Boží? (03.12.2021)
Exodus 90 (11.11.2021)
5 důvodů, proč Satan miluje porno (05.10.2021)
ZAMYŠLENÍ NA SVÁTEK sv. Cyrila a Metoděje, slovanských věrozvěstů (05.07.2021)
Nabídka programů v Hoješíně u Seče (20.06.2021)
Rozjímání online (26.04.2021)
Už jsi vykonal velikonoční svatou zpověď? (01.04.2021)
Komu patříme? (08.03.2021)
Nabídka programů Hoješín u Seče (06.03.2021)
Online ve světě - P. Dominik Chmielewski - příprava na velký půst (video) (24.02.2021)
Proč, duše křesťanská, nepřijímáš denně svatostného Spasitele, kdykoli se účastníš mše svaté? (21.02.2021)
Proč, duše křesťanská, nepřijímáš denně svatostného Spasitele, kdykoli se účastníš mše svaté? (12.02.2021)
Online duchovní obnova pro mládež (11.02.2021)
Paní a dívky u oltáře (26.01.2021)
Promluva jáhna Ladislava Kince z 24. 1. (24.01.2021)
Rozhovor s Bohem (15.01.2021)
Sebeodevzdání Bohu (26.11.2020)
Katolíci nemohou dovolit výjimky ze zákona o rozvodu, cizoložství, smilstvu, homosexualitě (10.11.2020)
V Kristu zůstávám Židem (08.11.2020)
Ježíšův učedník v době koronaviru (02.11.2020)
Exorcista P. Ľuboslav Petričko: Nenávistné myšlenky v sobě nesou smrt (20.10.2020)
P. Marian Kuffa: Co je to Boží požehnání? (01.09.2020)
Víru je třeba předkládat za každou cenu (28.08.2020)
Zázračný kříž v Limpias (23.07.2020)
27. DOBROTA - vlastnost charakterního člověka (07.07.2020)
Pavol Hucík: Harry Potter mánie ukazuje, že člověk je duchovní bytost. Děti touží po věcech mezi nebem a zemí. (05.07.2020)
Co Bůh chce, abych dělal? (16.06.2020)
26. INTEGRITA - vlastnost charakterního člověka (15.06.2020)
25. ZDVOŘILOST - vlastnost charakterního člověka (03.06.2020)
Všichni jsme nositeli radosti (21.05.2020)
Jako on už nebude žádný (15.05.2020)
Emanuel Segatašja - chlapec, který se setkal s Ježíšem (14.05.2020)
24. ZDRŽENLIVOST - vlastnost charakterního člověka (05.05.2020)
Vzbuzení dokonalé lítosti - manuál (01.04.2020)
23. ZAKOŘENĚNOST - vlastnost charakterního člověka (06.03.2020)
Témata k zamyšlení od o. Lubora Dobeše č. 56 (05.03.2020)
Proměňující trpělivost - postní výzva lásky 1 (05.03.2020)
Svědectví o Pompejské novéně (03.03.2020)
Překladač aneb Jak se změnily hodnoty života (20.02.2020)
22. VÍRA - vlastnost charakterního člověka (19.02.2020)
21. VESELOST - vlastnost charakterního člověka (17.02.2020)
14 zázračných účinků mše svaté (07.02.2020)
20. VĚRNOST - vlastnost charakterního člověka (22.01.2020)
Témata k zamyšlení od o. Lubora Dobeše č. 49 (16.01.2020)
19. VELKODUŠNOST - vlastnost charakterního člověka (16.01.2020)
18. VDĚČNOST - vlastnost charakterního člověka (13.01.2020)
17. UPŘÍMNOST - vlastnost charakterního člověka (02.12.2019)
16. ÚCTA - vlastnost charakterního člověka (18.11.2019)
15. TRPĚLIVOST - vlastnost charakterního člověka (13.11.2019)
14. SVATOST - vlastnost charakterního člověka (12.11.2019)
13. SOUCIT - vlastnost charakterního člověka (06.11.2019)
12. STŘÍDMOST - vlastnost charakterního člověka (30.10.2019)
11. STAROSTLIVOST - vlastnost charakterního člověka (15.10.2019)
10. SPRAVEDLNOST – vlastnost charakterního člověka (30.09.2019)
9. SKROMNOST – vlastnost charakterního člověka (23.09.2019)
8. ROZVÁŽNOST - vlastnost charakterního člověka (05.09.2019)
7. ODVAHA A ODHODLANOST - vlastnosti charakterního člověka (26.08.2019)
6. POKORA – vlastnost charakterního člověka (23.08.2019)
5. MÍRNOST – vlastnost charakterního člověka (14.08.2019)
4. ODVAHA – vlastnost charakterního člověka (09.08.2019)
Jak hlouběji prožívat mši svatou (02.08.2019)
3. LOAJALITA – vlastnost charakterního člověka (18.07.2019)
2. NADĚJE – vlastnost charakterního člověka (03.07.2019)
1. MOUDROST: vlastnost charakterního člověka (20.06.2019)
Setkání pro holky v Rajhradě (21.03.2019)
Postní předsevzetí (04.03.2019)
Uvedení do pravd katolické víry (27.02.2019)
V Ježíši začíná a ožívá přislíbená budoucnost (01.02.2019)
Mše svatá pro mládež: z kázání - zkratka pro duchovní život CTNTF (31.01.2019)
Jedině láska nás polidšťuje (31.01.2019)
Homilie papeže při eucharistii s panamským duchovenstvem, katedrála v Panama City (30.01.2019)
Promluva papeže při pobožnosti Křížové cesty 25. ledna 2019, Panama – Cinta Costera (29.01.2019)
Promluva papeže Františka na zahájení Světového dne mládeže 24. ledna 2019, Panama (28.01.2019)
Nové farizejství dláždí cestu příchodu Antikrista (24.11.2018)
Sqělba (31.10.2018)
Pane, nikdo jiný... (01.10.2018)
Protože Bůh je... (26.09.2018)
Témata k zamyšlení od o. Lubora Dobeše... č. 11 (04.09.2018)
Modlitba ke svaté Barboře (16.06.2018)
Máš živou víru? (10.06.2018)
Pohled na tvář Ukřižovaného zve k přemožení démonů nedůvěry, apatie a rezignace (16.02.2018)
Desatero na prázdniny (25.06.2017)
Týden modliteb za duchovní povolání (02.05.2017)
Zamyšlení jáhna Ladislava Kince - 1. neděle postní A - 5. 3. 2017 (06.03.2017)
Společenství, které zachraňuje (21.01.2017)
Z myšlenek otce Jiřího Balabána - sv. Václav (13.12.2016)
Den reformace – tragické memento pro luterány i katolíky (30.10.2016)
Žena v adventu (12.10.2016)
Jak jsem se snažil nemodlit (21.06.2016)
I v kuchyni a mezi hrnci prochází Pán (12.04.2016)
Týden modliteb za duchovní povolání a Světový den modliteb za duchovní povolání (11.04.2016)
Rok milosrdenství a pastorační aktivity ve farnosti Vrchlabí (18.03.2016)
Církev má průhledně nakládat s majetkem (11.03.2016)
Nastala postní doba (14.02.2016)
Jarní prázdniny u sester "klarisek" (12.02.2016)
Síla, kterou někdy nevidíš hned (07.02.2016)
Zamyšlení se nad exhortací papeže Františka na faře ve Vranově nad Dyjí (10.01.2016)
Co mám dělat se svým synem? (05.01.2016)
Vánoce Svatého roku milosrdenství (31.12.2015)
Cena daru z nedostatku (08.11.2015)
O odpouštění vin (06.11.2015)
P. Vojtěch Kodet: Pohlédl na něho s láskou - 2. část (30.10.2015)
Pohlédl na něho s láskou - 1. část (27.10.2015)
Připisování jmen andělům (28.09.2015)
Jak se žije v klášteře? (23.08.2015)
Setkání na nad exhortací papeže Františka (02.06.2015)
Víkend pro mámu a dceru - Máma a já (16.05.2015)
Nechme svůj život uchvátit a proměnit Vzkříšením (07.04.2015)
P. Vojtěch Kodet - Milost svátosti smíření (přednáška) (29.03.2015)
Myšlenky z duchovní obnovy III. (12.03.2015)
Myšlenky z duchovní obnovy II. (07.03.2015)
Myšlenky z duchovní obnovy (05.03.2015)
Boží obraz nenajdu v komputeru či encyklopedii (15.02.2015)
Mnozí křesťané jsou dnes obětí těch, kdo nenávidí Ježíše (12.02.2015)
Víru předávají hlavně ženy (09.02.2015)
Pamatovat si první setkání s Kristem je pro křesťana nezbytné, aby nezvlažněl (08.02.2015)
Kázání P. Mariána Kuffy také o referendu v Prešově – video (06.02.2015)
Kontemplovat evangelium a nikoli televizní seriál (06.02.2015)
Předmisijní kázání z Třebíče (05.02.2015)
Kdo miluje Boha, je svobodný (26.01.2015)
Jít ke zpovědi není jako jít do čistírny (25.01.2015)
Dovolím Bohu, aby mne měl rád? (31.12.2014)
Mlčení (27.12.2014)
Papež o strachu před nezištnou Boží štědrostí (14.11.2014)
Považovat druhé za lepší, tak se vytváří atmosféra svornosti (06.11.2014)
Desatero klidu (18.10.2014)
Odpuštění – texty z Nového zákona (16.10.2014)
První národní eucharistický kongres ČR v říjnu 2015 (23.09.2014)
Škola křesťanského života - duchovní obnova (09.09.2014)
Nezapomeňte nahlásit děti do náboženství (07.09.2014)
Kdo čte evangelium, nachází Krista (05.09.2014)
Církev – nová smlouva a nový lid (09.08.2014)
Zajímavá a poučná myšlenka sv. Alfonse z Liguori (07.08.2014)
Duchovní život jako naslouchání (15.07.2014)
Myšlenka k nedělnímu evangeliu - Nejsvětější Trojice (16.06.2014)
Šest pravd víry (04.06.2014)
Sv. Alfonz Liguory -Láska a čistý úmysl. (03.06.2014)
Teologický kurz 2014/2015 (03.06.2014)
Bůh miluje i ´mamlase´, kterého já ´nemusím´… (28.05.2014)
TV Lux: FUNDAMENTY - nový diskusní pořad rozebírá Katechismus Katolické církve (28.05.2014)
Církev je svatá navzdory našim hříchům (11.05.2014)
Homilie otce Nika ke 3. neděli velikonoční (10.05.2014)
Cesta do Emauz je symbolem naší cesty víry (08.05.2014)
Co protestanty provokuje na katolících? (07.05.2014)
Homilie papeže na kanonizaci Jana XXIII. a Jana Pavla II., nám. sv. Petra (07.05.2014)
Exorcista a filosof Sante Babolin o tekutém ďáblu (02.05.2014)
Homilie papeže Františka při Velikonoční vigilii, bazilice. sv. Petra (29.04.2014)
Všichni jsme pro všechny drahocenní (10.04.2014)
Myšlenka sv. Terezie z Avily o nezbytnosti modlitby (08.04.2014)
Nevěřit každému a nevěřit všemu (04.04.2014)
Exercicie pro ženy v Prosiměřicích (25.03.2014)
Odpuštění přináší uzdravení (24.03.2014)
Ukotvit lásku v každodenním životě (06.03.2014)
Srovnejme si žebříček životních hodnot (27.02.2014)
Spisovatelka J.K. Rowlingová, autorka knih o Harry Potterovi (27.02.2014)
Jak máme konat s užitkem rozjímání? (26.01.2014)
Jaká musí být duše, aby napravila své chyby? (26.01.2014)
Co činit, aby byl boj proti chybám z pýchy pocházející vítězný? (26.01.2014)
Jak začátečníci chybují s pýchou? (26.01.2014)
| Autor: Anička Balintová | Vydáno dne 14. 09. 2024 | 194 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Nové filmy, videa a audia (mp3) pro vás:
Hledání na našem webu:
Doporučujeme:
Anketa:
Volná šiřitelnost:
Na obsah tohoto webu si FATYM nevyhrazuje žádná autorská práva! Obsah můžete dále používat, pokud není někde stanoveno jinak.

Na obsah tohoto webu si FATYM nevyhrazuje žádná autorská práva! Obsah můžete dále používat, pokud není někde stanoveno jinak.
Používáme
phpRS - redakční systém zdarma.

Kontakt | O nás | Webmaster | Administrace