Od 19.8. - 22. 8. probíhal na Šumné pro děti Typokos (= týden pod kostelem) s názvem Za pokladem. V tomto článku si můžete přečíst o tom, co všechno děti podnikaly a také si můžete prohlédnout fotografie.
Když jsme ve středu přijížděli autem na Šumnou, děti už na nás mávaly a radostí poskakovaly. Kdo by se taky netěšil na výlet...? Po desáté hodině jsme odjeli autobusem do Vranova nad Dyjí. Na plácku za kostelem jsme si zahráli hru Ocásky.
Začalo trochu poprchávat, tak jsme se schovali na faru, kde jsme posvačili. Naučili jsme děti hesla na jména a kdo nám ho správně řekl, dostal bonbón. Pak jsme se vydali opět ven. Rozdělili jsme se do třech týmů, kdy jeden tým jel na projížďku lodičkou, druhý lovil rybičky v kašně a třetí skotačil na kolotoči. Skupinky se v aktivitách po půl hodině střídaly.
Někteří vedoucí šli uklízet a balit věci a zbytek se vydal i s dětmi na průzkum do obchůdku.
Po nakupování jsme se vrátili autobusem zase zpět na Šumnou, kde jsme se s dětmi rozloučili.
Čtvrtek, poslední den Typokosu, jsme zahájili Židličkovanou.
Když jsme dohráli Židličkovanou, tak nás přijel navštívit otec Deepak s otcem Markem, který nás naučil Indiánskou modlitbu. Pak jsme si poslechli další vyprávění o Vinnetouvi a jeho velkém kamarádském poutu s Oldem Shatterhandem a dostali oříšek z krabičky přátelství.
Následovala příprava na odpolední olympiádu. Nanečisto si malí odvážlivci mohli vyzkoušet házení s lasem, střílení z luku a bojování s papírovými meči. Odměnou a odpočinkem pak bylo čtvrté stanoviště s bublinami.
Během odpoledního klidu se hrála nejoblíbenější hra vedoucích - na mrtvé indiány.
Odpolední klid byl ale tentokrát velmi krátký, jelikož jsme museli stihnout nachystat 11 stanovišť s disciplínami na olympiádu. Na olympiádu pak dorazilo asi třicet dětí, které si zasoutěžily např. ve skákání se švihadlem, v Kimově hře, ve Frisbee golfu, v přenášení rybiček,...
Po ukončení soutěží nastalo vyhodnocování a vítězové byli odměněni sladkostmi a balónky.
Děti, které se zúčastnily všech dní Typokosu sbíraly body, za které si mohly vybrat odměnu, která byla nachystána v místnosti pod kostelem.
Celý Typokos ukončila mše svatá s poděkováním za ty krásně prožité dny a potom se uskutečnila ještě velká honba za pokladem, který našla Kristýnka.
A co bylo pokladem? V indiánském písmu děti vyluštily text, který zněl: ,,Pokladem jsou zbraně schované k boji za mír, přátelství a lásku." Byly jím tedy růžence, které byly, jsou a vždycky budou nejsilnější zbraní proti zlu, obranou dobra a branou do věčného štěstí.
Dá-li Pán, těšíme se příští rok na další Typokos!