Svatý otec Pio v dopisech pro své duchovní děti odpovídal na jejich pochybnosti spojené s duchovním životem. Mnohé z těch otázek si klade každý z nás...
Proč se mám modlit?
Nezapomínej na má doporučení, která jsem ti odkázal, aby ses v modlitbě přibližoval k Bohu a pobýval v jeho přítomnosti ze dvou zásadních příčin: zaprvé, abys Bohu vzdával čest a vyjadřoval jemu náležející odevzdanost(...) Žádná z těchto dvou hodnot (vzdávání cti Bohu a vyjádření oddanosti) nesmí ve tvé modlitbě chybět. Jestliže dokážeš rozmlouvat s Pánem, tak k němu mluv, chval ho, modli se k němu, naslouchej mu, pokud mluvit nedokážeš, tak se nenechávej odradit. (...) Pán, který si všímá tvé trpělivosti a prokáže laskavost, přijme tvé mlčení a v určené době tě obdaří útěchou. Druhý důvod , pro který se někdo v Boží přítomnosti chystá k modlitbě, je vyjádřen tím, že on chce hovořit i naslouchat Pánovu hlasu skrze jeho inspiraci a vnitřní osvícení. (...) Tento způsob postavit se v Boží přítomnosti, aby byla vyjádřena naše vůle být uznáni za jeho služebníky, je nejsvětější, nejvyšší, nejčistší a největší dokonalosti.
Vyslyší Bůh naše modlitby?
Můžeme zase mít pevnou naději, že budeme vyslyšeni ve svým obtížích, důvěřujme jen v příslib Božského Mistra, který říká. "proste, a bude vám dáno, hledejte, a naleznete, tlučte a bude vám otevřeno." (Mt 7,7) "A o cokoli budete prosit ve jménu mém, učiním to, aby byl Otec oslaven v Synu. Budete-li o něco prosit ve jménu mém, já to učiním." (Jan 14,13-14). Tak se tedy modleme ve vyrovnanosti a v klidu víry, modleme se vždycky, vždyť vroucí a žhavá modlitba probíjí nebesa a nese s sebou splnění Božích příslibů.
Jaké jsou stupně modlitby?
Svatý Bernard v programu svého kláštera rozlišuje čty stupně čili prostředky, s jejichž pomocí se dochází k Bohu a k dokonalosti. Patří k nim četba a meditace, modlitba a kontemplace. Aby to bylo zdůvodněno, uvádí slova Božského Mistra: "Hledejte, a naleznete, tlučte a bude vám otevřeno." (Mt 7,7; Lk 11,9) a uplatňuje je ve čtyřech prostředcích čili stupních dokonalosti, říká, že skrze četbu Písma svatého a náboženských knih hledáme Boha, prostřednictvím meditace ho nacházíme, modlitbou ťukáme na jeho Srdce a skrze kontemplaci vcházíme na scénu Božích krás, otevřenou četbou, meditací a modlitbou před očima naší mysli.
Je potřeba duchovní četba?
Snaž se dobře využít čas na čtení náboženských knih, velmi vroucně toužím po tom, abys četl takové knihy, které by se staly pokrmem tvé duše a přičinily se o větší pokrok v dokonalosti, a to ne v menším stupni než modlitba a meditace, protože při modlitbě a v meditaci sami mluvíme k Pánu, zatímco v době náboženské četby k nám hovoří Bůh. Ať je to tedy poklad, který budeš shromažďovat během duchovního čtení, a brzy prožiješ duchovní obnovu. Kromě toho, když se oddáš takové četbě, povznes mysl k Pánu, a pros ho, aby on ti byl průvodcem tvé mysli, aby ráčil promlouvat ke tvému srdci a povzbuzoval vůli. To ale není všechno, je třeba nejprve stanout před Pánem, než se oddáš četbě, a obnovovat tuto myšlenku čas od času, jmenovitě během samotné četby, že nic nekonáš pouze pro samotné studium nebo ze zvědavosti, ale jedině proto, aby ses líbil Pánu a splňoval jeho přání.
Jak se modlit v myšlenkách?
Modlitbu mysli čili meditaci je možno vést podle následující metody: nejdříve je třeba připravit téma, o kterém chceme uvažovat. Nemusí k tomu vždy sloužit knížka, abychom si připravili předmět meditace, protože přece každá pravda víry může být duši křesťanské předmětem uvažování. Chtěl bych poznamenat, že duše by měla obvykle rozvažovat o životě, umučení a smrti našeho Pána Ježíše Krista. (...) když už máme připravený materiál k rozvažování, postavme se v přítomnosti Boží, pokořme se před Bohem a uvědomme si, kým jsme a koho představujeme. Následně prosme Boha o milost dobré modlitby mysli, abychom si z onoho rozvažování mohli odnést takový užitek, jaký pro nás Bůh chystá. Na konci se svěřme Matce Boží a také celému nebeskému dvoru, abychom mohli správně vést celé rozjímání a byli zbaveni nesoustředěnosti a pokušení. Když to učiníme, vejděme do samotného rozvažování a zdržme se u toho bodu, který jsme si dříve připravili. Dobře rozvažme celé téma s jeho jednotlivými vztahy a potom přejděme k rozhodnutím. Průběžně se snažme zbavit těch slabostí, které způsobují překážky při sjednocení s Bohem a také zdrojů různých chyb a hříchů. Rozhodněme se cvičit sami sebe v takové nebo jiné ctnosti a následně se snažme ji upevnit. Prosme také Boha o milosti, jejichž potřebu vnímáme. Doporučujeme Pánu Bohu všechny lidi, ať už všeobecně, nebo konkrétně. (...) Poté obětujme svoje rozjímání a modlitbu, sami sebe i ty osoby, které jsou blízké našemu srdci. Odevzdejme Bohu všechno ve spojení se zásluhami Pána Ježíše a jeho (i naší) Matky. To všechno předejme Bohu skrze ruce Matky Boží, Strážného Anděla, sv. Josefa a jiných svatých. Na zakončení udělejme krátké zpytování svědomí: jak jsme provedli rozvažování; odprosme za zanedbání, pokořme se před Bohem a prosme o odpuštění, rozhodněme se napravit.
Mám se modlit, když nevnímám přítomnost Boží při modlitbě?
Ještě jednou ti říkám rozhodně a jasně: neboj se, když máš nedostatek cítění v době meditace, v modlitbě i ve všech jiných praktikách zbožnosti(...). Snaž se konat meditace a jiné praktiky zbožnosti a vždy obnovuj čistý úmysl a netrap se příliš tím, že ti všechno nevyjde tak dokonale, jak po tom toužíš.
Co dělat v situaci, kdy zažívám roztržitost při modlitbě?
Nediv se nesoustředěnosti a duchovní vyprahlosti, to co se v tobě děje pochází částečně od tvých smyslů, částečně z tvého srdce- to nezáleží zcela na tobě. (...) Zachovej tedy pokoj. Jestliže tato podoba zla trvá, není třeba propadat zatrpklosti, nesmíme nikdy z toho důvodu opouštět přistupování ke stolu Božího Beránka (sv. přijímání), protože nic nedokáže lépe obohatit tvou duši než Pán, který je Králem, nikdo více než Pán nedokáže tak sladce vyléčit rány duše. On je balzámem. Není lepšího léku.
Jak plodně prožít mši svatou?
Když se účastníš mše svaté, snaž se povzbudit svou víru a rozvažuj, jak veliký byl obětní dar za tebe složený Boží spravedlnosti, aby byla odprošena a usmířena její mírnost. Neodcházej od oltáře bez vylití bolestných slz a lásky k Ježíši, který byl ukřižován pro tvoje věčné spasení (...).Každý mše svatá, které se ze zbožností a dobře účastníme, v naší duši vykoná přímo zázračné skutky, obohatí nás dary duchovními i materiálními, o nichž ani sami nevíme. Máš-li toto v paměti, nelituj svého symbolického denáru; když ho vydáváš na věci bez hodnoty, nelituj ho na tuto Oběť. Když přicházíš do kostela, aby ses účastnil mše svaté, učiň z něj oběť. Svět by mohl existovat také bez slunce, ale nemůže existovat bez mše svaté.
Co dělat, když kvůli nemoci, péči o děti nebo množství úkolů nemohu jít do kostela?
Přenes se v duchu před svatostánek. Konej to zvláště tehdy, když se tam nemůžeš dostat fyzicky. Před Ježíšem v Nejsvětější svátosti vzbuzuj svatý cit, rozmlouvej s Ním, modli se a setrvávej duší v náruči Milovaného.
Zdroj: Výběr a zpracování Maria Zboralská, Pramen: O. Gracjan Franciszek Majka OFMCap., Z Chrystusem przybity do kryza, Krakov 1992, Z Milujcie sie! 4/2021, Světlo- Týdeník Matice Cyrilometodějské, č. 6/XXX. , dne 13. února 2022