Dominik kardinál Duka reflektuje Olympijské hry v Paříži 2024 a vytváří paralelu s olympiádami v Berlíně 1936 a Moskvě 1980, kde byly sportovní akce zneužity pro ideologické účely. Český církevní hodnostář kritizuje současné trendy, které podrývají lidskou identitu a mír, přičemž zmiňuje konkrétní události z olympiády, které považuje za nevhodné, a to nejen z křesťanského hlediska.
Text se také věnuje duchovnímu rozměru, zejména křesťanské tradici.
Kardinál vyjadřuje vděk těm sportovcům, kteří se i přes obtížnou situaci drží tradic, zdravých hodnot sportu a fair play a nikoliv ideologie.
Článek kardinála Dominka Duky nabízí hlubokou reflexi nad historií a vývojem Olympijských her
V textu blogu na serveru iDNES
Jak proběhla Olympiáda?
https://blog.idnes.cz/duka/jak-probehla-olympiada.Bg24080261?
Dominik Duka srovnává mezi třemi zásadními olympiádami: Berlín 1936, Moskva 1980 a Paříž 2024. Kardinál zdůrazňuje, jak byly tyto hry zneužity k propagaci různých ideologií, tedy nacismu, komunismu a nových ideologií, které ohrožují lidskou identitu a společenské hodnoty.
V úvodu se kardinál Dominik Duka zmiňuje o úvodním ceremoniálu Pařížské olympiády, kde byla symbolika propojena s uměleckými a historickými událostmi, konkrétně s Poslední večeří Leonarda da Vinci a s popravou Marie Antoinetty. Tato paralela spojuje náboženské a historické významy s moderními událostmi a právě to je terčem kardinálovy kritiky, neboť je současnou zideologizovanou společností zneužívána historická symbolika a historických odkazů.
Kardinál připomíná, že Olympijské hry mají své kořeny ve Spartě a zdůrazňuje význam slov vyřčených v bitvě u Thermopyl „
My mrtví tu ležíme, jak zákony kázaly nám“. Jedná se o zápas o existenci rodiny, domova, o svou vlast. Jsou to zákony, které chrání člověka a jeho důstojnost. Cit.: "
Jsou to zákony, které chrání rodinu, zákony, které chrání můj národ, moji vlast". [ Duka, Dominik. "
Jak proběhla Olympiáda? (odkaz je externí)" Blog iDNES, 12. srpna 2024, přístup: 13.08.2024 ]
Dominik kardinál Duka se dále zabývá významem Poslední večeře v křesťanském kontextu, kdy srovnává díla Leonarda da Vinci a Tintoretta, přičemž zdůrazňuje jejich význam pro pochopení Janova evangelia a jeho poselství. Tento náboženský a historický kontext Dominik kardinál Duka propojuje s tématem olympiády a jejími kořeny ve starověkém Řecku, kde hry nebyly jen sportovní soutěží, ale také součástí vojenské výchovy a kulturního života. Kardinál doslova píše:
"Olympiáda od 19. století staví na kráse,
fyzické kráse, kráse člověka,
i na jeho sportovním výkonu. To je tělesná stránka.
Na druhé straně olympiáda také staví
na kráse lidského ducha,
na jeho kultuře a umění,
ovšem také i na pravém přátelství.
Tento prvek vneslo do obnovy olympiády křesťanství.
„Neboť každý člověk se rodí svobodný“,
říká slavný profesor z Valladolidu Francesco de Vitoria,
když odmítne otroctví v jihoamerických koloniích."
[ Duka, Dominik. "Jak proběhla Olympiáda?(odkaz je externí)" Blog iDNES, 12. srpna 2024, přístup: 13.08.2024 ]
Olympijské hry kardinál chápe jako výraz boje za důstojnost, rodinu a vlast
V článku také Dominik Duka připomíná historii obnovy olympiády v roce 1896, kde figurovali Coubertin a P. Luis Henri Didon, kteří spojili sport s morální a fyzickou výchovou mládeže. Kardinál připomíná, že autorem motta olympijských her "
Rychleji, výše, silněji" je právě francouzský dominikánský mnich, který byl v roce 1890 ředitelem Školy sv. Alberta Velikého v Paříži, kde zavedl sport jako součást školního vzdělávacího programu a propagoval sportovní soutěže. Při prvním závodě, který uspořádali, se Didon rozhodl vyšít na školní vlajku právě ono slavné heslo, které se v roce 1894 stalo olympijským mottem, a to během prvního olympijského kongresu, který se konal v Paříži v roce 1894.
[ Cárdenas, N. (2024, July 26).
French Dominican friar created the motto for the Olympic Games.(odkaz je externí) Catholic News Agency. via Člověk a Víra. (2024, July 26).
Francouzský dominikánský mnich je autorem motta olympijských her(odkaz je externí). Cirkev.cz., dostupné online, přístup: 13.08.2024 ]
Kardinál kritizuje olympijské v Paříži pro ztrátu původních hodnot a za zneužití sportovců k propagaci ideologií, které popírají lidskou identitu a mír
Poukazuje na příklady, které považuje za problematické, jako jsou fyzické střety mezi biologickými muži a ženami ve sportu, a vnímá paralelu s historií, kdy byly olympijské hry zneužity k politickým účelům. Kardinál píše, že současná olympiáda je ovlivněna ideologiemi, které narušují tradiční hodnoty, jako jsou lidská identita a důstojnost.
Kardinál Dominik Duka vyjadřuje úctu k těm sportovcům, kteří i přes ideologizaci dodržují principy fair play a ztělesňují ideály olympijských her
Na závěr odkazuje kardinál na potřebu respektovat lidskou svobodu a důstojnost, které by měly olympijské hry podporovat, a poukazuje na to, že současná společnost by měla vyvodit závěry z těchto historických a současných událostí. Církevní hodnostář kritizuje ztrátu původních olympijských hodnot, které měly být založeny na míru, přátelství a úctě k lidské důstojnosti, nikoliv na propagaci ideologických konceptů.
Český kardinál dále píše: cit.:
...myslím, že měly tyto Olympijské hry vyslat úplně jiný signál.
Čestní sportovci naplnění zásadou:
„Mens sana in corpore sano“,
nám ale dali určitou odpověď.
[ Duka, Dominik. "Jak proběhla Olympiáda?(odkaz je externí)" Blog iDNES, 12. srpna 2024, přístup: 13.08.2024 ]
Jeden z nejvyšších českých církevních představitelů dále upozorňuje na skutečnost, že ideologizace Olympiády v Paříži 2024 oslavovali ctitele bakchanálií, kteří mohou vidět své projevy v takzvaných průvodech Pride. Domnívá se, že rozhodně nebylo náhodou, že v souběhu se Prague Pride konal v Praze, v hlavním městě země, která se nazývá srdcem Evropy.
"Především bych chtěl poděkovat
slavnému srbskému tenistovi Novaku Djokovićovi,
ale také i postojům dalších politických,
kulturních i duchovních představitelů,
kteří poznali, že zde došlo k zneužití Olympiády určitými skupinami,
které nám ovšem nezaručují ani dobrou výchovu ve školách, ani formaci."
[ Duka, Dominik. "Jak proběhla Olympiáda?(odkaz je externí)" Blog iDNES, 12. srpna 2024, přístup: 13.08.2024 ]
Dominik kardinál Duka upozorňuje na paralelu s bakchnáliemi, starořeckými a římskými slavnostmi na počest boha vína, úrody a extáze Dionýsa
Bakchnálie, starořecké a římské slavnosti na počest boha vína, úrody a extáze Dionýsa, v Římě známého jako Bacchus byly původně pochody, slavnosti, které se nejdříve konaly v tajnosti, plné divokého tance, zpěvu, sexuálních zvráceností, rituálů a opileckých orgií. Zpočátku byly omezeny na ženy, tzv. bakchantky, ale později se rozšířily i na muže, dospívající a někdy i děti a staly se pro svou nevázanost velmi populárními. "
Večer se oslava boha Dionýsa proměnila v mystérium, provázené sexuální nevázaností v okamžiku, kdy se falus přinesený v koši odhalil. Když ani vážené manželky římských patricijů nedokázaly udržet večer při slavnosti vášně na uzdě, staly se oslavy boha Dionýsa terčem značné kritiky. Proto přijal senát r. 186 př. n. l. na svou dobu vcelku přísné opatření (senatus consultum de Bacanalibus). Nařízení bylo kontrolováno úřady a hříšníci přísně trestáni. (Livius kniha XXXIX)." [ Sedláček, Martin,
"Bakchanálie" (odkaz je externí). Znalec vína, dostupné online, přístup: 13.08.2024]
Kardinál v textu blogu upozornil na současné ideologické společenské trendy a na zneužívání významných sportovních a kulturních událostí k propagaci ideologií, které zjevně popírají tradiční hodnoty a lidskou identitu.
Převzato z
www.zachranmedeti.cz/,
článek z 13. 8. 2024 naleznete
zde.