Při letošním misijním týdnu v Jeníkově postavili soluňáci nový kříž na vrcholu kopce Chotyně. Jak tento nápad vznikl a jak celá realizace postavení nového kříže vypadala se můžete dočíst v tomto článku.
Celé to začala někdy začátkem února, kdy někteří lidé z Moravy vyrazili na jarní prázdniny do Jeníkova. Jeden den jsme tak v rámci výletu vyrazili právě na kopec Chotyně, který se nachází nedaleko Rtyně nad Bílinou." Na tomto kopci je Paradies což je zřícenina šlechtického hradu z přelomu 14. a 15. století. Nachází se v nadmořské výšce 273 m n. m. na vrchu Chotyně u Rtyně nad Bílinou. Doba jeho zániku není známá. Z hradu se dochovaly jen nepatrné zbytky zdiva a terénní nerovnosti. Od roku 1964 je chráněn jako kulturní památka. Je zde také velký dřevěný kříž, který zde byl postaven v roce 2003." - tolik citace z wikipedie. Když jsme na kopec dorazili my, žádný kříž tu nestál, ale bylo vidět, že tu kdysi byl. A někteří z účatníku výpravy říkali, že by nebylo špatné postavit tu nový kříž. A tak slečna Lenka z vranovské fary se chopila iniciativy a s panem starostou ve Rtyni vyjednala, že je možné tu nový kříž postavit. No a kdy jindy se do tohoto díla pustit, než v době, kdy bývá na faře v Jeníkově větší počet kluků, kteří mají dostatek sil a chuť se do tohoto náročného díla pustit.
A tak při letošním misijním týdnů soluňáků v Jeníkově se do tohoto díla kluci pustili. Tři dny jezdili na kopec Chotyně, aby zde vykopali jámů pro nový kříž. A nejen to. Také kříž sami vyráběli z kmene stromu. Bylo potřeba kmen dopravit na kopec, opracovat ho, dát železnou konstrukci, která kříž bude držet v zemi, a nakonec kříž postavit. Všeho toho se soluňáci chopili s velkým nadšením a všichni se do práce zapojili tak, jak každý toho byl schopen.
Když se pak vraceli na faru, bylo vidět, že z odvedené práce mají každý den radost a těší se, až bude kříž postavený. V pátek se podařilo kříž vztyčit a soluňáci si u něj udělali i soukromou pobožnost. A naše země je zase o něco krásnější.
Díky všem, kdo se o to všechno zasloužili. Bohu díky!