Dario Betancourt v knize Vstaň a jdi píše: „Jednou jsem navštívil obchod, ve kterém prodávali náboženské předměty. Jakmile jsem do něj vstoupil, jako první věc jsem spatřil obraz Panny Marie ozdobený fosforeskujícími světly.
Blahopřál jsem majiteli obchodu k jeho velké úctě k Panně Marii, protože mi on sám řekl, že ji vzývá a prosí o ochranu.
Když jsem však odcházel, všiml jsem si na dveřích obchodu zavěšený svazek česneku s podkovičkou. Zeptal jsem se obchodníka: ,,
Co má znamenat toto?"
,,To jsou předměty, aby se mi dařilo," odpověděl muž.
Znovu jsem se podíval na obraz Panny Marie a řekl jsem mu: ,,
Proč ji tu potom máš?"
,,
Abych si přitáhl a získal více štěstí," odpověděl mi.
Kolik křesťanů má v sobě smíšeninu posvátného s pověrčivostí, aniž by si uvědomovali absolutní protichůdnost těchto dvou věcí. Například nosí přívěsky se znázorněními nebo symboly křesťanské víry, kterými vyjadřují příslušnost k Církvi nebo zvláštní úctu k ní, spolu s červenou šňůrkou, rohy štěstí a amulety či talismany různého druhu. To je forma pověrčivého chování vycházející z běžného života, která tvoří smýšlení a jednání u mnohých.
Magicko-pověrčivé smýšlení je v člověku zakořeněno tehdy, když si myslí, že se prostřednictvím určitých formulí, rituálů, gest, amuletů nebo talismanů uchrání od neštěstí a přivolá si štěstí; nebo že získá neobvyklou moc a vládu nad realitou, která jej obklopuje.
Naopak,
člověk má náboženský postoj, když věří v Boha, spoléhá na Boha a dává mu svůj život zcela a bezpodmínečně. S plnou důvěrou a klidem se předává do Boží prozřetelnosti. Když ho vzývá a prosí, nechce ho nikdy svou modlitbou přimět nebo oblomit, aby splnil jeho vůli. Chce jen získat potřebnou milost, aby přizpůsobil sám sebe tomu, co chce Bůh, protože ví, že jeho skutečné dobro je plnit Boží vůli. Jak říkají svatí: „
Vůle Boží je můj ráj.“
Tedy podstatný rozdíl spočívá ve faktu, že
nábožensky založený člověk se obrátí pokorně na Boha a řekne mu: „Ať se stane tvá vůle“,
zatímco
člověk s magicko-pověrčivým založením, který je plný sebe sama, řekne: „Ať se stane moje vůle.“
Pověra je lež a lež nás činí otroky. Pověrčivost utlačuje a dusí, odklání nás od pravdy a noří do temnoty.
Pán Ježíš Kristus přišel, aby osvobodil člověka od moci temnoty. Říká nám: „
Já jsem světlo světa. Kdo mě následuje, nebude chodit ve tmách, ale bude mít světlo života.“ (Jan 8,12)
Svěřme se Kristu a rázně zavrhněme magicko-pověrčivé chování, pozůstatek pohanského kulturního pozadí, který se stále snaží projevit.
Pověrčivost je velký zdroj „znečištění“ naší víry. Očistěme naši víru, odevzdejme se Kristu a on nám dá poznat pravdu. A pravda nás osvobodí.
Text a obrázek připravil: Mikuláš Mária Lipták – Rytíř Neposkvrněné
Zdroj: Nebezpečenstvo mágie/Francesco Bamonte
Převzato z
https://slovenskydohovorzarodinu.sk/,
článek ze 14. 6. 2024 naleznete
zde.