Milí bratři a sestry v Kristu, vstupujeme společně do nového měsíce - června, který je zasvěcen Nejsvětějšímu Srdci Ježíšově a proto by bylo vhodné si připomenout odkud tahle úcta k Božskému Srdci pochází a jaké existují formy úcty.
Příběh o Longinovi přímo vypráví o zážitku se Srdcem Ježíšovým.
Podle tradice právě Longinus probodl
bok Ježíše na kříži. Byl vojákem, který spolehlivě sloužil, ale měl bolestivé oči, za což byl posměchem ostatních vojáků. Když byl soud s Ježíšem, litoval ho a spolu s Pilátem ho považoval za nevinného. Přesto byl Ježíš odsouzen a Longinus musel vést vojenský průvod na Kalvárii. Tam byl svědkem muk Ukřižovaného, zatmění slunce a zemětřesení. Poté, co Kristus odevzdal svého ducha Otci, pohanský setník, přemožen silou zázraků, zvolal známá slova:
„Opravdu, toto byl Boží Syn!” Sestoupil z koně a kopí předal Longinovi. On viděl katy, jak lámal kosti oběma ukřižovaným lotrům a probodl kopím Ježíšův bok. Sotva kopí vytáhl z rány, začala z ní vytékat krev a voda. V tom okamžiku byl Longinus uzdraven z nemoci očí a osvícen světlem milosti uznal Pána Ježíše za pravého Boha. Poté se vrátil domů a mluvil o Ježíšovi.
Popis sv. Jana o probodnutí Kristova boku a srdce (Jn 19, 33-37) je důležitým biblickým textem, který dává základ úctě Božského Srdce Ježíšova. K tomuto textu je třeba připojit další biblická místa. Nejprve text Zachariášova proroctví, který nám přináší evangelista:
„... pak budou hledět na mě, kterého probodli...” (Zach 12, 10) Také Izaiáš prorokuje:
„On však byl probodnutý pro naše hříchy, ...” (Iz 53, 5)
Ačkoliv duchovní význam těchto textů se nepřímo vztahuje na úctu Ježíšova Srdce, výrazně napomáhá jejímu zdomácnění v Církvi. O plnost chápání a šíření této úcty se zvláště zasloužila svatá Markéta Marie Alacoque.
Papež Jan Pavel II. ve svém projevu z 8. června 1994 o sv. Markétě Marii Alacoque a o dnešní úctě k Božskému Srdci Ježíšovu řekl:
„Největší osobností, kterou Boží prozřetelnost použila na rozšíření úcty k Nejsvětějšímu Srdci Ježíšovu, byla svatá Markéta Marie Alacoque. Tato panna z řádu Navštívení měla osobitá zjevení Nejsvětějšího Srdce Ježíšova. V červnu 1675 slyšela svatá Markéta Marie tyto milostivé slova:
„Hle, Srdce, které tak milovalo lidi... a místo vděčnosti dostává většinou jen nevděčnost..." Dnes úcta k Božskému Srdci nabízí lidstvu možnost se identifikovat... ” Proto vás vyzývám, drazí bratři a sestry, hledět s důvěrou na Božské Srdce Ježíšovo a často opakovat zejména v tomto měsíci červen: Nejsvětější Srdce Ježíšovo, v tebe důvěřuji." Další papežové jako Lev XII., Benedikt XI. nebo Pius XI. potvrdili úctu k
Božskému Srdci Ježíšovu.
Je mnoho
forem úcty k Božskému Srdci Ježíšovu. Některé schválil a dokonce i doporučil Apoštolský stolec. Jde zejména o těchto 6 forem:
1, Osobní zasvěcení a odčinění
2, Zasvěcení rodin
3, Litanie k Nejsvětějšímu Srdci
4, Úkon odprošení
5, Pobožnost devíti prvních pátků měsíce na smír Božskému Srdci
6, Svatá hodinka
**OSOBNÍ ZASVĚCENÍ A ODČINĚNÍ**
Úcta k Božskému Srdci Ježíšovu je ve své podstatě
zasvěcení a odčinění. Církev uznává a doporučuje tyto dva úkony úcty, které konala a doporučovala sv. Markéta Marie Alacoque.
Zasvěcení je
smlouva lásky, která nespočívá jen v tom, že se pomodlíme zasvěcující modlitbu. Zasvětit se Božskému Srdci Ježíšovu znamená přijmout nový život, dát
vlastnímu životu nový smysl. To se dá udělat tak, že do vlastního srdce vložíme Ježíšovo Srdce s jeho city, s jeho bolestmi, s jeho touhami, s jeho chtěním. Nebude to lehké, ani bezbolestné. Zvláště na začátku. Kristova láska však vše ulehčí.
Zjevení sv. Markétě Marii Alacoque v červnu 1675 obsahuje jasnou
výzvu k odčinění hříchů lidstva: svátek, který se měl ustanovit, byl určený právě k odčinění za urážky
skutečné Ježíšovi přítomnosti v Nejsvětější svátosti. Kvůli tomu se má modlit zvláštní odprosení. Pobožnost k Božskému Srdci Ježíšovu žádá obrácení lidského srdce, postupné očištění, zdvihá člověka ke spojení s Bohem.
**ZASVĚCENÍ RODINY**
Kristus slíbil ve svém zjevení svaté Markétě Marii Alacoque, že požehná všechny, kteří budou ctít jeho
obraz Nejsvětějšího Srdce. Tato úcta může být spojena se zasvěcením rodin.
Součástí zasvěcení rodin je modlitba, kterou schválil papež Pius X. Každý člen rodiny je povinen se v den svého zasvěcení Božskému Srdci Ježíšovu pomodlit tuto
modlitbu před obrazem nebo sochou Božského Srdce.
**LITANIE K BOŽSKÉMU SRDCI JEŽÍŠOVU**
Základy litanie k Božskému Srdci Ježíšovu vznikly ve Francii. Pět let po prvních zjeveních Božského Srdce Ježíšova svaté Markétě Marii Alacoque. Litanie obsahují
33 vzývání, která symbolizují 33 let života Pána Ježíše na zemi. Výraz „Srdce Ježíšovo” symbolizuje samotného Krista s láskou jeho Srdce. Většina vzývání je doslovný citát ze Svatého písma, další jsou jím inspirovány.
**ÚKON ODPROŠENÍ**
Úkonem odprošení prosíme Božské Srdce Ježíšovo za mnohé urážky, které jsme spáchali a žádáme o Boží milost. Tak známe:
Odprošení Božského Srdce Ježíšova za společné hříchy; odprošující modlitbu na první neděli v měsíci; odprošující modlitbu na svátek Božského Srdce Ježíšova. Papež Pius XI. v encyklice
„Miserentissimus Redemptor" nařídil vykonávat tuto modlitbu na svátek Božského Srdce Ježíšova, a to spolu s litaniemi o Božském Srdci před vystavenou Svátostí Oltářní.
**PRVNÍ PÁTKY V MĚSÍCI**
Božské Srdce Ježíšovo samo sebe nabízí ve svatém přijímání na
první pátek jako náhradu nebeskému Otci od pokorných a kajícných lidí.
Tato prvopáteční pobožnost má svůj základ v slibech, které byly dány svaté Markétě Marii Alacoque. Pán Ježíš jasně určil podmínky velkého slibu. Žádá:
Devět přijímání po sobě jdoucích prvních pátků během devíti měsíců. Abychom správně pochopili jeho požadavek, svatá přijímání na první pátky po devět měsíců nesmí být přerušena. Jelikož jde o výjimečnou milost, tuto podmínku je třeba dodržet.
Podle Ježíšových požadavků má prvopáteční přijímání
smírčí charakter. Prvopáteční pobožnost je tedy úkonem úcty k Božskému Srdci Ježíšovu v duchu náhrady za spáchané hříchy.
Ve velkém slibu se Kristus obrací na všechny, aby se snažili
vyhnout věčnému zatracení a aby získali velkou
milost spásy.
**SVATÁ HODINKA**
Kromě zbožnosti prvních pátků prosil pán Ježíš Markétu Marii také o tzv.
svatou hodinku smírčí adorace:
„Probudím tě
každou noc ze čtvrtka na pátek a ty budeš smět se mnou prožívat všechna má utrpení a veškerý zármutek na Olivové hoře. Aby ses účastnila i mé pokorné modlitby, kterou jsem tehdy konal,
vstaneš a budeš se od 23. do 24. hodiny modlit.“
Toto přání Božského Mistra světice věrně plnila po celý svůj život, aby byla účastná utrpení Pána a modlila se, aby
usmírňovala Boží hněv, hříšníkům vyprošovala milosrdenství a nahrazovala své modlitby za ospalost apoštolů na Olivové hoře před Jeho smrtí.
V červnu 1927 P. Mateo založil
nejmladší větev úcty Božského Srdce – Svatou hodinku, domácí noční adoraci, jejíž úlohou je usmírňování Božského Srdce Ježíšova za hříchy spáchané v noci tím, že měsíčně obětujeme jednu hodinu spánku. (Svatou hodinku je možné se modlit vždy v noci ze čtvrtka na pátek nebo alespoň jednou za měsíc před prvním pátkem)
Vy, kteří chápete utrpení Pána a kteří se snažíte, abyste Ho těšili a odprošovali, vytrvejte! Čiňte rádi, svědomitě a s láskou dobrovolně přijatou službu. Rádi obětujte, tuto hodinu v noci a nedovolte se nikým a ničím zdržovat. Naší záchranou jsou
adorující duše, které svými modlitbami, oběťmi a životem pomáhají zachraňovat duše pro nebe.
Už odpradávna bylo srdce považováno za
středisko života a lásky. I příběh o vojákovi Longinovi hovoří o Ježíšově Srdci, které je vyjádřením Boží lásky a nadpřirozeného života. Jeho probodnutí a následně z něho vyvěrající krev a voda jsou pozváním k této Ježíšově lásce a životu s Ježíšem.
Svátost oltářní má proměňovat i naše srdce. Úcta k Božskému Srdci Ježíšovu je nejlépe vyjádřena častým sv. přijímáním a pobožností prvních pátků, ke kterým nás vyzýval Pán Ježíš. Toto vyjádřil svým Srdcem prostřednictvím veřejné služebnice sv. Markéty Marie Alacoque.
Text připravil: Mikuláš Lipták – Rytíř Neposkvrněné
Zdroj: Spiritualita k Božskému Srdci Ježíšovu/Jozef Vasiľ
Článek přeložený a upravený z
https://slovenskydohovorzarodinu.sk/
v originálním znění ho naleznete
zde.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Nejsvětější srdce Ježíšovo a milosti, které vycházejí ze zachovávání prvních pátků
Modlitba k Nejsvětějšímu Srdci Ježíšovu
„ZASVĚCENÍ RODIN BOŽSKÉMU SRDCI JEŽÍŠOVU“
Božské Srdce
Božské Srdce