Zamyšlení nad evangeliem 3. neděle postní.
Byly blízko židovské velikonoce a Ježíš se odebral vzhůru do Jeruzaléma. V chrámě zastihl prodavače býčků, ovcí a holubů i směnárníky, jak tam sedí. Tu si udělal z provazů důtky a vyhnal všechny z chrámu i s ovcemi a býčky, směnárníkům rozházel peníze a stoly jim zpřevracel a prodavačům holubů řekl: "Jděte s tím odtud! Nedělejte z domu mého Otce tržnici!" Jeho učedníci si vzpomněli, že je psáno: "Horlivost pro tvůj dům mě stravuje."
Židé mu však namítli: "Jakým znamením nám dokážeš, že tohle smíš dělat?"
Ježíš jim odpověděl: "Zbořte tento chrám, a ve třech dnech jej zase postavím."
Tu židé řekli: "Tento chrám se stavěl šestačtyřicet let - a ty že bys ho zase postavil ve třech dnech?"
On však to řekl o chrámu svého těla. Teprve až byl vzkříšen z mrtvých, uvědomili si jeho učedníci, co tím chtěl říci, a uvěřili Písmu i slovu, které Ježíš řekl.
Když byl v Jeruzalémě o velikonočních svátcích, mnoho jich uvěřilo v jeho jméno, když viděli znamení, která konal. Ježíš se jim však sám nesvěřoval, protože znal všechny a nepotřeboval, aby mu někdo něco o lidech vykládal. Sám totiž věděl, co je v člověku. (Jan 2,13-25)
ZBOŘTE TENTO CHRÁM A ZA TŘI DNY HO POSTAVÍM!
Kristus, když vstoupil do Božího chrámu a viděl tam nepořádek, lotrovskou peleš, pověděl: „Nedělejte z domu mého Otce tržnici!“ Jeho učedníci si vzpomněli, že je napsané: „Horlivost pro tvůj dům mě stravuje.“
Horlí za očistu Božího domu. Dům má hlubokou symboliku. Lidé staví domy kvůli bezpečí, jistotě, pohodlí, rodinné atmosféře….
Nemít dům je bolestné, ale nemít domov je tragické. Proto Ježíš ujišťuje: „V domě mého Otce je mnoho příbytků…..“
Pozemské domy jsou znečišťované: přílišnou láskou k penězům, hádkami, kletbami, závistí na požitcích, alkoholu, hlučné hudbě.
Je potřebné očistit zejména nezřízenou lásku k penězům, neboť ona je kořenem všeho zla. Experti v jednom Biblickém institutu zjistili, že modlitba je v Písmu svatém vzpomenuta 200 krát, nebo – náš cíl 400 krát, ale o penězích e hovoří 2500 krát. To je velmi varující, protože je potřeba nápravy, obnovy, očisty!
Velký kontrast v tomto problému nabízí film Amadeus. Jde v něm o dva hudební skladatele, Salieriho a Mozarta. Salieri touží být nejslavnější skladatel. Věří v Boha a uzavírá s ním smlouvu: Budu dobrý, zachovám Bože tvoje příkazy a ty mi dáš úspěch – slávu. Nějaký čas mu to vychází. Ale přijde na scénu Mozart. Mládenec, který žije uvolněně poživačně, ale jeho hudba je fascinující. Salieri se mění, naplní ho závist a zlost nejen vůči Mozartovi, ale vůči Pánu Bohu. Ve svém nitru si dělá plány: Musí znemožnit a zničit Mozarta. Ten po čase umírá a Salieri žije dál. Je opět dvorním skladatelem ve Vídni, ale jeho skladby se nedají porovnat s Mozartovými.
Obchodnický vztah nás každého jednoho poznačí i ve vztahu k Pánu Bohu, ale ten vztah se nám nelíbí a odsuzujeme ho jen u druhých. U sebe ho umíme tolerovat! Toto se musí očistit – musíme vyhodit ven tu lotrovskou peleš! Je potřebné zbavit se zla, hříchu, zlozvyku a připoutanosti k nečistotě.
Svatý Anzelm pozoroval jednoho chlapce, který pouštěl z ruky ptáka. Ten, když pocítil volnost, vzlétl k obloze, ale chlapec mu před tím přivázal šňůrku na nožičku. Když lítal ve vzduchu, chlapec ho násilím stáhl na zem. Marně třepal křídly a bránil se.
Při této hře najednou nezachytil konec šňůrky a ptáček mu uletěl. Biskup si tehdy říkal: „Není dobré vzdávat se. Je potřebné odtrhnout se od připoutanosti. Nedejme se zotročit.“
Postní čas je vhodnou dobou osvobodit se od různých naších připoutaností, nepořádků i lotrovské peleše, jestliže je v našem nitru.
Chraňme se Božího hněvu a odstraňujme všechno zlo ze sebe.
S Ježíšovou pomocí nechť se i na nás vztahuje slovo Písma, které můžeme parafrázovat: Horlivost pro Tvůj dům – pro Tvoje přebývání v mojí duši, mě stravuje.“