Svatý Saturninus ve třetím století trpěl pronásledováním za evangelizaci a slavení mše svaté a byl uvězněn.
Jednoho dne dav obklíčil svatého Saturnina, vyhrožoval mu a snažil se ho přimět obětovat býka na Jupiterově oltáři. Když biskup odmítl obětovat zvíře, a oni se rozzuřili, protože svatý Saturninus řekl, že se nebojí Jupiterových blesků, neboť je bezmocný, protože neexistuje.
Přivázali ho k býkovi, kterého nechtěl obětovat falešnému pohanskému bohu Jupiterovi, čímž dosvědčil svou katolickou víru.
Popohnali býka, aby běžel dolů po schodech Kapitolu a vláčel biskupa. Saturninus zůstal s tělem roztrhaným na kusy a krátce nato zemřel.
Kdyby to bylo dnes, mnozí, kteří se nazývají „katolíky“, by tohoto svatého biskupa nazvali náboženským fanatikem. Stále by říkali: "
že neuměl vést dialog s odlišnými a že důležitá je láska, že náboženství nespasí a že Kristus by nebyl smutný, kdyby se zúčastnil pohanské oběti, neboť by to bylo jen něco kulturního".
"
Když do Církve vstoupí relativismus, už nevydáváme svědectví, ani mučednictví, ale pohoršení".
Dnes existuje relativistický názor, že neexistuje pravda, ale více pravd. Stal morálním a duchovním pádem nesčetného množství lidí. A přivedl nás k víře ve falešný respekt, kde se mnozí bojí vyslovit a bránit jedinou Pravdu.
Dnes se jasná víra podle Vyznání víry Církve často označuje za fundamentalismus.
Dnes je člověk lehce odsouzen jako extremista, radikál a netolerantní; to byly strategie postmoderny k umlčení těch, kteří poznali Pravdu a odporují dominantnímu diskurzu.
Ze strachu, že budeme odmítnuti, nemůžeme zůstat spolupachateli mlčení.
Konstituuje se diktatura relativismu, která nic neuznává za definitivní a která jako konečné kritérium používá jen "já" a své choutky.
Na druhé straně máme jiné kritérium: Božího Syna, pravého člověka. On je měřítkem pravého humanismu.
Víra, která se řídí vlnami módy a posledními novinkami, není „dospělá“; dospělá a zralá je především víra hluboce zakořeněná v přátelství s Kristem.
Je to přátelství, které je otevřené všemu dobrému a které nám dává kritérium pro rozlišování mezi tím, co je pravdivé, a tím, co je falešné, mezi klamem a pravdou. Tuto dospělou víru musíme nechat dozrát.
zdroj: [CATEQUESIS TRADICIONAL]
Máme se přizpůsobovat liberálnímu křesťanství nebo zachovat Učení v původní Kristově „verzi“? Jak to dělat?
Převzato z
https://www.facebook.com/s.p.kovac,
článek z 2. 2. 2024 naleznete
zde.