Svatý Dominik popisuje zajímavý rozhovor mezi otcem Benedettem, který obětoval své modlitby a oběti k úlevě duším v očistci,
a otcem Bertrandem, který dělal totéž za obrácení hříšníků.
Otec Bertrando se pozastavil nad bídou těchto duší, které jsou v každém okamžiku vystaveny nebezpečí věčného zatracení, a připomněl mnohé případy Kristovy péče o hříšníky. Řekl však, že duše v očistci mají spásu zaručenou, neutěšená situace hříšníka je tedy zajisté naléhavější.
Benedetto odpověděl, že „řetězy hříchu jsou řetězy, které si člověk ukoval sám, a že se jich lze v okamžiku zbavit upřímným „Pane, smiluj se“.
Kterého z těchto dvou lze považovat za hodnějšího soucitu: toho, který navzdory tomu, že je silný a zdravý, odmítá vydělávat si na živobytí nebo toho, který je chromý a neschopný pomoci si? Vždyť svatý Tomáš o tom napsal: ,Modlitba za zesnulé je Bohu příjemnější než modlitba za živé. Mrtví mají mnohem větší potřebu pomoci už jen kvůli tomu, že si na rozdíl od žijících nemohou sami pomoci.'“
Ale ani to otce Betranda nepřesvědčilo.
Legenda dále uvádí, jak se pravdivost názoru otce Benedetta potvrdila ve vidění otci Bertrandovi. Toto vidění mu ukázalo, že
tyto dva cíle se navzájem nevylučují. Pomocí duším v očistci se člověk stará zároveň o potřeby hříšníků – avšak s desetinásobnou účinností.
Projevit lásku duším v očistci proto znamená vykonat úžasným způsobem skutky milosrdenství, které požehnal náš Spasitel. V tomto smyslu je i myšlenka svatého Františka Saleského, který píše: „
Když svými modlitbami získáváme úlevu pro duše v očistci – neznamená to svým způsobem navštěvovat nemocné? Neznamená to dávat pít těm, kdo žízní po pohledu na Boha? Neznamená pomoc prostřednictvím modlitby krmit hladové? Požehnání, které Kristus veřejně ohlásí u posledního soudu, již dříve soukromě ohlásil duši, která věrně vykonávala apoštolát očistce. Pokud podle Písma za hmotné almužny dostáváme tak skvělou odměnu, jak velká bude odměna za duchovní almužny, které jsme získali pro duše zesnulých!“
V poslední době se katolická zbožnost začala zvláště zajímat právě o tyto duše. Když se Panna Maria podruhé zjevila třem fatimským dětem, mimo jiné jim řekla: „
Po každém desátku růžence říkejte: „Ó Ježíši, odpusť nám naše hříchy, uchraň nás pekelného ohně a přiveď do nebe všechny duše, zvláště ty, které tvého milosrdenství nejvíce potřebují.“
Při šestém a posledním zjevení se Panna Maria zjevila ve společnosti svatého Josefa a dítěte Ježíše, aby tak splnila svůj slib. Nadpřirozený původ zjevení potvrdila zázrakem slunce, který je dnes již znám.
Jedním z cílů Boží Matky při těchto zjeveních bylo doporučit do našich modliteb duše v očistci. Znovu se setkáváme s něžnou mateřskou láskou Marie k trpícím. Pokud odpovíme na její pozvání, zajisté si získáme její zvláštní ochranu. Budeme-li se modlit za ty trpící duše, vzpomene si na nás a vyslyší tu modlitbu „
nyní i v hodinu smrti naší“, kterou tak často vyslovujeme v modlitbě Zdrávas, Maria. Není snad tato žádost nebeské Matky dostatečným podnětem k modlitbě za velký zástup zapomenutých duší?
K tomu přidejme, že úkon lásky, kterým je modlitba za tyto trpící duše, je Bohu o to milejší, protože je zcela nezaujatý a zbavený všech lidských úvah či výhod. Zakládá se výlučně na Boží lásce. Všechno v této modlitbě za duše v očistci je nadpřirozeného charakteru, a proto její zásluha musí být před Bohem obrovská. Právě takovou zásluhou je zásluha milosrdného samaritána, který se zastavil a sklonil ke zbitému – opuštěnému muži a nalil mu olej na rány, na které by se jiní ani nepodívali.
Když se tedy modlíme – hodně a v každé době – za naše zemřelé rodiče, přátele a dobrodince, také bychom se měli starat i o ten ohromný zástup trpících duší. Církev nás učí, abychom tak činili, proto využijme tohoto listopadového času (od 1. listopadu do 8. listopadu) a získejme úplné odpustky pro duše věrné zemřelé v očistci.
Naplno se chopme této příležitosti a pomozme duším dostat se z očistce do nebe. Získáme tak mnoho orodovníků, kteří budou jednou prosit za naši duši.
Text a obrázek připravil: Mikuláš Mária Lipták – Rytíř Neposkvrněné
Zdroj: Martin Jugie: Pravda o očistci
Převzato z
https://slovenskydohovorzarodinu.sk/,
článek z 2. 11. 2023 naleznete
zde.