33. DEN přípravy na zasvěcení se Ježíšovi skrze ruce Panny Marie podle sv. L. M. Grigniona
33. den zasvěcení připravené SDZR. Video s nahrávkou příslušných modliteb a textů.
ČÁST IV. (27.-33. den)
Třetí týden – Téma: Poznání Ježíše Krista
Třetí týden ať se naplňují poznáním Ježíše Krista. Mohou číst a meditovat, co jsme o něm řekli a modlit se modlitbu svatého Augustina, která je na začátku této druhé části. Ať s tímto světcem říkají a opakují třeba i stokrát za den: „Pane, ať znám tebe!“ nebo také: „Pane, ať vidím,“ kdo jsi! Ať se jako v předchozích týdnech modlí litanie k Duchu Svatému a Zdrávas, Hvězdo mořská a denně přidají Ježíšovy litanie.
Skutky lásky k Bohu, díkůvzdání za Ježíšova požehnání, kajícnost a rozhodnutí. Během tohoto období se snažíme poznávat Ježíše Krista.
Co znamená poznávat Ježíše Krista?
Za prvé: Člověka - Boha, jeho milosti a slávu, jeho práva na suverénní vládu nad námi, protože poté, co jsme se vzdali hříchu, zřekli se Satana a světa, zvolili jsme si Ježíše Krista za svého Pána.
Za druhé: Jeho vnitřní život, ctnosti a činy jeho Nejsvětějšího Srdce, jeho sjednocení s Marií v tajemstvích Zvěstování a Vtělení, během jeho dětství a skrytého života, na svatbě v Káně a na Kalvárii.
33. DEN
Následování Krista IV. Kniha 11. kapitola: Ježíšova přítomnost v duši
Hovoří učedník:
1. Nejmilejší Pane Ježíši, jaká je to slast pro zbožnou duši s tebou hodovat na tvé hostině, kde se jí nepředkládá na pokrm jiné jídlo než ty sám, jediný její miláček, nad všechny touhy jejího srdce žádaný!
2. I mně by bylo největší rozkoší prolévat ve tvé přítomnosti slzy nejvroucnější lásky a se zbožnou Magdalénou slzami kropit tvé nohy.
3. Ale kde vzít mnohou zbožnost, tak hojný proud slz milosti?
4. Amen, před tebou a před tvými svatými anděly mělo by celé mé srdce vzplanout a plakat radostí.
5. Vždyť tě mám ve Svátosti opravdu přítomného, byť skrytého v jiné podobě.
6. Neboť hledět na tebe ve tvé vlastní a božské velebnosti by mé oči nesnesly; ba ani celý svět by nemohl setrvat v záři tvé velebnosti.
7. Skrýváš se ve Svátosti z ohledu na mou slabost.
O PRAVÉ ÚCTU K PANNĚ MARII (Ludvík Marie Grignion z Montfortu)
c) Všechno konat v Marii
Všechno je třeba konat v Marii. Pro správné pochopení je třeba vědět:
1) Že přesvatá Panna je pravým pozemským rájem nového Adama a že starý pozemský ráj byl jen jeho předobrazem. V tomto pozemském ráji jsou tedy nevyslovitelná bohatství, krásy, výjimečnosti a sladkosti, které tam zanechal nový Adam, Ježíš Kristus. Právě v tomto ráji se kochal během devíti měsíců, kdy konal divy a vystavil svá bohatství s velkolepostí Boha. Toto přesvaté místo sestává pouze z panenské a neposkvrněné země, ze které byl působením Ducha Svatého utvořen a živen nový Adam bez každé skvrny a nečistoty, který tam přebývá. Právě v tomto pozemském ráji je opravdový strom života, který zrodil plod života, Ježíše Krista, i strom poznání dobra a zla, který dal světu světlo. Na tomto božském místě jsou stromy sázeny Boží rukou a zavlažovány božským pomazáním, které denně rodily a rodí ovoce božské chuti. Jsou tam záhony zpestřené krásnými a rozmanitými květy ctností, které vůní okouzlují samé anděly. Jsou zde zelené louky naděje, nedobytné věže síly, nádherné domy důvěry a podobně. Duch Svatý jediný může dát znát pravdu, skrytou pod těmito obrazy hmotných věcí. Na tomto místě je čirý vzduch čistoty, bez nákazy. Krásný den svatého člověčenství, bez noci. Zářivé slunce Božství, bez stínů. Zářivá a ustavičná výheň lásky, ve které se všechno železo rozpaluje a mění ve zlato. Teče tam řeka pokory, která vyvěrá ze země, rozvětvuje se na čtyři ramena, zavlažuje celé to překrásné místo. To jsou čtyři kardinální ctnosti. (Moudrost – rozvážnost, Spravedlnost, Mírnost a Mravní síla)
[2)] Duch Svatý ústy Otců nazývá svatou Pannu také:
a) východní branou, kterou velekněz Ježíš Kristus vstupuje a vychází do světa. Vstoupil jí poprvé a vrátí se jí i podruhé.
b) Svatyní Boha, spočinutím Nejsvětější Trojice, trůnem Boha, Božím městem, Božím oltářem, Božím chrámem, světem Boha. Všechny tyto rozličné přívlastky a chvály jsou naprosto pravdivé ve vztahu k rozličným divům a milostem, které Nejvyšší vykonal v Marii. Ó, jaká bohatství! Ó, jaká sláva! Ó, jaká potěcha! Ó, jaké štěstí moci vstoupit a přebývat v Marii, kde si Nejvyšší postavil trůn své svrchované slávy!
Jak těžko však hříšníci jako my získají povolení, způsobilost a světlo vstoupit na takové vznešené a svaté místo, které již nehlídá cherubín, jako starý pozemský ráj, nýbrž sám Duch Svatý, který se stal jejím svrchovaným Pánem.
Říká o ní: „Jsi zavřenou zahradou, má sestro, snoubenko, zahradou zavřenou, zapečetěným pramenem.“ (Pís 4,12) Maria je zamčená, zapečetěná, a proto ubohé děti Adama a Evy, vyhnané z pozemského ráje, nemohou do ní vstoupit, jenom když zvláštní milostí Ducha Svatého, kterou si však musí zasloužit.
Když díky její věrnosti dosáhneme této výjimečné milosti, musíme se zálibou setrvávat v krásném nitru Marie, abychom si v něm klidně odpočinuli, důvěrně se podepřeli, bezpečně se schovali a bezvýhradně se v něm ztratili. Musíme v jejím panenském lůně setrvávat, aby se v něm naše duše:
1) živila mlékem její milosti i mateřského milosrdenství;
2) osvobodila se od svých problémů, strachů a úzkostí;
3) uchýlila se do bezpečí před všemi svými nepřáteli: démonem, světem i hříchem, kteří sem nikdy nevstoupili. A to je důvod, proč o sobě hlásá, že „ti, co v ní pracují, vůbec nehřeší“ (Sir 24,30) – Čili ti, kteří duchem setrvají ve svaté Panně, nikdy nespáchají závažný hřích.
4) A konečně, aby byla v tomto panenském lůně duše formována v Ježíše Krista a Ježíš Kristus v ní, neboť, jak říkají Otcové, její lůno je síní božských tajemství, kde Ježíš Kristus a všichni vyvolení byli vyformováni: Ten i tamten se v ní narodil (Ž 87,5 Vulgáta)
d) Vše konat pro Marii
A konečně, je třeba konat všechny své skutky pro Marii. Vždyť když jsme všechno oddali její službě, je jen spravedlivé, abychom všechno dělali pro ni: jako sluhové, služebníci a otroci. Ale ne tak, že ji pokládáme za poslední cíl svých služeb, kterým je pouze Ježíš Kristus, ale za blízký cíl, tajemné prostředí a lehký prostředek, abychom přišli k němu. Jako dobří sluhové a otroci nesmíme zůstat nečinnými, ale je třeba začínat i konat velké věci pro tuto majestátní Vládkyni, spoléhaje na její ochranu.
Je třeba hájit její výsady, když jí je upírají. Podpořit její slávu, když se na ni útočí. Přitáhnout všechny, jak je to jen možné, do její služby a k této pravé a zdravé úctě.
Mluvit a křičet proti těm, kteří zneužívají její úcty k urážení jejího Syna a současně zavádět tuto opravdovou úctu. Nic od ní nepožadovat jako odměnu za tyto malé služby, kromě cti patřit tak laskavé Kněžně a štěstí moci být skrze ni spojeni s Ježíšem, jejím Synem, nerozlučným poutem v čase i ve věčnosti.
Sláva Ježíši v Marii! Sláva Marii v Ježíši! Sláva Bohu samému!
Modlitby: Litanie k Duchu Svatému; Zdrávas, Hvězdo mořská; Litanie k Nejsvětějšímu Jménu Ježíš; Modlitba k Ježíši Kristu; Modlitba k Duchu Svatému
Na obsah tohoto webu si FATYM nevyhrazuje žádná autorská práva! Obsah můžete dále používat, pokud není někde stanoveno jinak.
Na obsah tohoto webu si FATYM nevyhrazuje žádná autorská práva! Obsah můžete dále používat, pokud není někde stanoveno jinak. Používáme phpRS - redakční systém zdarma.