23. DEN přípravy na zasvěcení se Ježíšovi skrze ruce Panny Marie podle sv. L. M. Grigniona
23. den zasvěcení připravené SDZR. Video s nahrávkou příslušných modliteb + texty. 2. týden, III. část přípravy, který je nadepsaný pozvání Panny Marie
ČÁST III. (20.-26. den)
Druhý týden – Téma: Poznání Panny Marie
Během druhého týdne ať se ve všech svých modlitbách a skutcích každého dne usilují poznávat přesvatou Pannu. Ať si toto poznání vyprošují od Ducha Svatého. Mohou číst a meditovat, co jsme o ní řekli. Jako v prvním týdnu, ať se modlí litanie k Duchu Svatému, Litanie loretánské a Zdrávas Hvězdo Mořská. K tomu ještě denně celý růženec nebo alespoň pět desátků na tento úmysl.
Skutky lásky, zbožné náklonnosti k blahoslavené Panně, napodobování jejích ctností, zejména hluboké pokory, živé víry, slepé poslušnosti, neustálé vnitřní modlitby, všestranného umrtvování, vroucí dobročinné lásky, hrdinské trpělivosti, andělské vlídnosti a božské moudrosti: deset hlavních ctností Blahoslavené Panny, jak říká svatý Ludvík z Montfortu.
Musíme se sjednotit s Ježíšem skrze Marii – to je charakteristika naší oddanosti. Proto svatý Ludvík z Montfortu žádá, abychom se usilovali poznávat Blahoslavenou Pannu. Maria je naše Vládkyně a Prostřednice, naše Matka a naše Paní.
Pojďme tedy společně zakoušet účinky jejího kralování, jejího prostřednictví, jejího mateřství, stejně jako vznešenosti a výsad, které jsou toho základem či důsledkem.
Naše blahoslavená Matka je také dokonalou formou, ve které můžeme být formováni tak, aby se její záměry a dispozice staly našimi. Toho nelze dosáhnout bez poznávání vnitřního života Marie, jejích ctností, citů, skutků, její účasti na Kristových tajemstvích a její jednoty s ním.
Během těchto dnů se přidává modlitba: svatý růženec a modlitba k Panně Marii (najdete níže).
23. DEN
O PRAVÉ ÚCTU K PANNĚ MARII (Ludvík Marie Grignion z Montfortu)
Celá naše dokonalost spočívá v tom, že se přizpůsobíme, spojíme a oddáme Ježíši Kristu. Tedy nejdokonalejší ze všech pobožností je jistě ta, která nás co nejdokonaleji jemu připodobní, s ním spojí a jemu zasvětí. Protože Maria se mu ze všech stvoření nejvíce připodobnila, z toho vyplývá, že ze všech pobožností právě úcta k nejsvětější Panně, jeho svaté Matce, nejvíce duši zasvětí a jemu přizpůsobí; a že čím více jí bude duše oddaná, tím více bude oddaná Ježíši Kristu. Tedy dokonalé zasvěcení se Ježíši Kristu není nic jiného než dokonalé a úplné oddání se nejsvětější Panně, nebo také dokonalé obnovení slibů a závazků svatého křtu, a to je právě pobožnost, kterou ozřejmuji.
Tato úcta tedy spočívá v oddání celého sebe nejsvětější Panně, abychom skrze ni zcela celí patřili Ježíši Kristu. Je třeba jí oddat:
1. své tělo spolu se všemi smysly a údy;
2. svou duši se všemi jejími schopnostmi;
3. svá vnější dobra, jak nazýváme majetky, přítomné i budoucí;
4. své vnitřní a duchovní dobra, minulé, přítomné a budoucí, kterými jsou naše zásluhy, ctnosti i dobré skutky:
jinými slovy, všechno, co máme v přirozeném řádu i v řádu milosti, jakož i všechno, co můžeme v budoucnu získat v řádu přirozenosti, milosti i oslavení, a to na celou věčnost a absolutně bez výhrady, ať už jde o haléř, vlas nebo nejnepatrnější dobrý skutek, a bez očekávání jiné odměny za svou oběť a službu než cti, že patříme Ježíši skrze ni a v ní, i kdyby tato laskavá Paní nebyla – jakože vždy je – nejštědřejší a nejvděčnější ze stvoření.
Zde je třeba poznamenat, že dobré skutky obsahují dvě věci: zadostiučinění a zásluhu, nebo jinak řečeno, odčiňující, čili vyprošující hodnotu, a záslužnou hodnotu. Odčiňující, čili vyprosující hodnota dobrého skutku, je taková, co odčiňuje trest za hřích, nebo dosahuje nějaké nové milosti. Záslužná hodnota neboli zásluha nám zasluhuje milost i věčnou slávu.
Tedy v tomto svém zasvěcení dáváme svaté Panně všechny odčiňující, vyprošující i záslužné hodnoty, tedy zadostiučinění i zásluhy všech našich dobrých skutků: dáváme jí naše zásluhy, milosti i ctnosti ne proto, aby je mohla udělit jinému (vždyť naše zásluhy, milosti a ctnosti - abychom byli přesní – nejsou přenosné, neboť jedině Ježíš Kristus, který se stal u svého Otce naším garantem, nám může zprostředkovat své zásluhy), ale proto, aby nám je chránila, zvětšovala a okrášlovala – jak to později ještě vysvětlíme. Svěřujeme jí naše zadostiučinění, aby je podle svého uvážení udělila jiným k co největší Boží slávě.
Zamyšlení: Všechno s Pannou Marií, učitelkou ctností.
Hle, služebnice Páně! – Lk 1, 38
Když prosíš Pannu Marii, zprostředkuje ti milosti v hojné míře. Milost však nepůsobí v tobě bez tebe. Musíš spolupůsobit, nebo alespoň neklást odpor. Tvé spolupůsobení ti usnadní Panna Maria svým příkladem.
Využila každé milosti. Proto postupovala stále výš a výše. Hleď na Ježíše a následujte ho jako Panna Maria a s Pannou Marií. Jako pravá Panna darovala celé své srdce Pánu Bohu, tato pokorná, upřímná a proto tak vznešená služebnice Páně. Každé stvoření milovala pouze v Bohu. Bůh, jedině Bůh jí byl vším.
V tom spočívá zvláštní krása panenských duší. Ony nedělí své srdce, ale slouží Pánu Bohu s nerozděleným srdcem, jak sv. Pavel krásně popisuje ve svém listu Korinťanům 1 Kor, 7, 32 – 34. Jak je to šlechetné!
Modlitby: Litanie k Duchu Svatému, Zdrávas, Hvězdo mořská, svatý růženec, Modlitba k Panně Marii
Raduj se Maria, milovaná Dcero věčného Otce!
Raduj se Maria, obdivuhodná Matko Syna! Raduj se Maria, převěrná Nevěsto Ducha Svatého!
Raduj se Maria, moje drahá Matko, milovaná Paní a mocná Panovnice.
Raduj se, má radosti, slávo, srdce i má duše!
Milosrdenstvím mi patříš celá, a já podle práva celý tobě. Ale ještě nejsem dostatečně tvůj a tak se ti znovu celý dávám jako věčný otrok, bez ponechání něčeho pro sebe nebo pro jiné. Jestli ještě ve mně vidíš něco, co ti nepřináleží, prosím tě, hned v této chvíli se toho zmocni a staň se absolutní Paní nade vším, co mám.
Zbourej, vykořeň a znič všechno, co se Bohu nelíbí. A vysaď, pěstuj i dělej všechno, co se ti bude líbit. A světlo tvé víry ať rozežene temnoty mého ducha.
Tvoje hluboká pokora ať nahradí mou pýchu.
Tvá vznešená kontemplace ať zastaví roztržitosti mé toulavé představivosti.
Tvoje stálé vidění Boha ať naplní mou paměť jeho přítomností.
Oheň lásky tvého srdce ať rozšíří a rozpálí vlažnost i chladnost mého.
Tvé ctnosti ať nahradí moje hříchy. Tvé zásluhy ať jsou mou ozdobou a doplňkem před Bohem.
A jestli je to možné, má předrahá a milovaná Matko, dej, ať Ježíše Krista a jeho svatou vůli poznávám pouze tvým duchem; ať chválím a oslavuji Pána jen tvou duší; ať miluji Boha pouze tvým srdcem, abych ho miloval tak čistou a vroucí láskou jako ty.
Nežádám si od tebe ani vidění, ani zjevení, ani záliby či potěšení, byť jen duchovní. Tobě patří jasné vidění bez temnot. Tobě patří vychutnávání bez hořkosti. Tobě v nebi patří vítězství po pravici tvého Syna bez jakéhokoli pokoření. Tobě zcela patří moc přikazovat andělům, lidem i démonům bez odporu. A také podle své vůle spravovat všechna Boží dobra bez výjimky.
Božská Maria, hle, ten lepší podíl, který ti dal Pán a který ti nikdy neodejme, a to mi přináší velkou radost.
Za svůj podíl tady dole nechci nic jiného, než to, co jsi měla ty, tedy:
čistě věřit bez jakéhokoli chutnání či vidění,
radostně trpět bez útěchy stvoření,
ustavičně umírat sobě samému bez oddechu
a odhodlaně pro tebe pracovat až do smrti bez jakéhokoli podílu jako nejpodlejší z tvých otroků.
Jediná milost, o kterou tě pro čiré milosrdenství prosím, je to, že bych po všechny dny a chvíle svého života říkal trojité Amen: Amen na všechno, co jsi vykonala na zemi za svého života; Amen na všechno, co nyní děláš v nebi; Amen na všechno, co konáš v mé duši, abys ve mně jen ty dokonale slavila Ježíše v čase i ve věčnosti. Tak ať se stane.
(Na Fatym.com vydáno 4. . 2023; 25. 9. 2023 - 148 přečtení)
Na obsah tohoto webu si FATYM nevyhrazuje žádná autorská práva! Obsah můžete dále používat, pokud není někde stanoveno jinak.
Na obsah tohoto webu si FATYM nevyhrazuje žádná autorská práva! Obsah můžete dále používat, pokud není někde stanoveno jinak. Používáme phpRS - redakční systém zdarma.