Svatí sedmipočetníci, jak si je připomínáme v řeckokatolické tradici, respektive svatý Gorazd a druhové, jak tento svátek nazývají latinští katolíci, nám připomíná sedm světců, kteří rozhoupali kolébku naší víry a kultury novým způsobem.
Řeckokatolický arcibiskup Cyril Vasil je označil titulem „
sedm statečných“ hrdinů naší víry. Některé z jmen jsou známější, dva z nich,
svatí Cyril a Metoděj, to před čtyřmi lety dotáhli dokonce do první desítky v anketě Největší Slovák. Ostatních pět jmen se už takové popularitě netěší. Kromě ještě jakž takž známějšího svatého
Gorazda by jmenování dalších čtyř asi potrápilo nejednoho studenta:
Kliment, Naum, Angelár a Sáva. Alespoň jednou v roce, během jejich svátku 27. července, však máme příležitost oprášit nejen jejich jména, ale také jejich odkaz pro současnost. Cennou pomůckou při této akci je odborná monografie řeckokatolického kněze Andreje Škoviera
Svätí slovanskí sedmopočetníci z roku 2010. Autor ní vyplnil chybějící mezeru v předmětné oblasti.
Co má společného vyhnání Metodějových žáků a nemorální život Svatopluka?
Svatí sedmipočetníci promlouvají už svým samotným názvem. Chtějí nám přetlumočit, že velkomoravská misie svatých soluňských bratří i její následné pokračování nebyly jen záležitostí dvou výjimečných učenců. Bez týmu blízkých spolupracovníků by nedosáhla své podoby ani úrovně. Byzantsko-slovanská misie skončila Metodějovou smrtí, po které byla větší část jeho žáků vyhnána z území Velké Moravy a část z nich byla prodána do otroctví.
Krátce před svou smrtí stihl arcibiskup Metoděj určit svého nástupce v úřadu - Gorazda, který podle dostupných pramenů pocházel z Velké Moravy a vynikal velkou vzdělaností a zbožností. List papeže Štěpána V. však situaci mění a vedení velkomoravské církve se ujímá Viching. Následná teologická disputace mezi Metodějovými žáky a vichingovci se končí až před Svatoplukem, který spor vyřešil formou „přísahy“.
Odborníci dodnes spekulují, jaká přísaha vlastně způsobila následnou porážku a pronásledování spolupracovníků cyrilo-metodské misie. Vítězná přísaha vichingovců pravděpodobně znamenala uznání Svatopluka za svrchovaného vládce i v otázkách víry a církevní disciplíny. Podle této teorie prohráli Metodějovi žáci proto, že odmítli předat Svatoplukovi větší kontrolu nad místní církví.
Otec Andrej Škoviera ve své monografii uvádí i další hypotézu: „
Také není zcela vyloučeno, že přísahou měli přísahající uznat za dobrý Svatoplukův nemorální život, který, jak čteme v Životě Klimentově, byl 'otrokem ženských rozkoší a válel se v bahně odporných styků'. O franských kněžích se přitom píše, že mu 'otvírali všechny dveře k náruživostem' a dovolovali mu neřestný život, možná tedy neměli s podobnou přísahou problémy.“ Po přísaze před Svatoplukem jsou žijící členové ze skupiny svatých sedmipočetníků nejprve uvězněni, když však hrozí vzpoura lidu, jsou na jaře v roce 886 z Velké Moravy vyhnáni. Většina spolupracovníků svatých Cyrila a Metoděje odešla do Bulharska, protože i tamní panovník Boris plánoval zřídit samostatnou bulharskou církev. Ostatní prodaní žáci se dostali do Benátek, kde je vykoupil císařův vyslanec, po čemž většina z nich odešla do Konstantinopole, ale i do Dalmácie a Chorvatska. Cyrilo-metodská misie tak plodně pokračovala i v dalších slovanských národech.
Živý odkaz svatých sedmipočetníků
Slavista a kněz Andrej Škoviera vyzdvihuje při hodnotovém odkazu svatých sedmipočetníků mimo jejich obětavosti, pokoře, vzdělání a moudrosti i morální zásadovost: „
Zejména o svatém Metoději víme, že trval na dodržování morálních zásad, nebyl ochoten tolerovat mnohoženství a nepořádky v manželském životě, i když to západní misionáři na Velké Moravě tolerovali. Metoděj byl důsledný v morálce i vůči mocným, dokonce i vůči samému Svatoplukovi. Napomínal tehdejší vladaře a soudce (Napomenutí k vladařům, nazývané nejednou i Napomenutí soudcům), aby především sami dodržovali zákony a byli příkladem pro jiné, aby 'nekřivdili nikomu ze slabších'.“
Misie svatých sedmipočetníků sice v našem prostoru církevně-politicky ztroskotala, ale navzdory nepřízni pokračovala v jiných formách na jiných místech. Řeckokatolický arcibiskup Cyril Vasil to výstižně shrnul v závěru své památné homilie na svátek sv. Cyrila a Metoděje v Nitře před dvanácti lety:
„Rostislavův projekt v našich dějinách ztroskotal. Rozbil se na lidské zlobě a závisti. Rostislava zradil jeho vlastní synovec Svatopluk. Nejprve ho zaprodal Frankům, poté zradil i ty a dal se na cestu vojenské expanze. Svatoplukem upřednostňovaný biskup Viching, první nitranský biskup, nejprve sv. Metodějovi kladl všemožné překážky a po jeho smrti vyhnal jeho žáky pryč z říše. Expanze, věrolomnost, závist a hrubost načas zvítězily, ale ve skutečnosti přivedly k pádu i své strůjce. Na státnické a duchovní ideály Rastislava jsme brzy zapomněli a postavili jsme si na piedestal – obrazně i doslovně – věrolomného, lehtikářského a expanzivního Svatopluka, kterého vnímáme jako národního hrdinu a krále starých Slováků. O jeho příteli Vichingovi raději moc nemluvíme, abychom si nemuseli rozpačitě vysvětlovat, co jsme na Slovensku udělali s byzantskou částí cyrilo-metodského dědictví. A přece, přesto všechno, byl vklad sv. Cyrila a Metoděje do našich dějin opravdu tak silný, že překonal a překonává všechny tyto nepřízně lidi, osudu i historie a je zde přítomen dodnes.“
Z kolébky víry a kultury, na které pracovali svatí sedmipočetníci, jsme mezitím vyrostli. O míře a způsobu, jakým žijeme a budeme žít jejich odkaz, rozhodujeme my sami. Řeckokatolíci si ho proto každoročně zpřítomňují zejména duchovně – měnivými částmi spojenými se svátkem sv. sedmopočetníků: „
Věnci chvály ověnčujme slavné sedmopočetníky, kteří zazářili jako světla a zvěstovali nám trojjediného Boha, Cyrila s Metodou, Klimenta, Nauma se Sávem a Gorazda s Angelárem, neotřesitelné sloupy slovanské církve, Božím duchem naplněných bojovníků našeho Slova, kteří odhánějí démonické učení a modlí se ke Kristu Bohu, aby našim duším daroval pokoj a velké milosrdenství“ (Tropár svátku.)
Římští katolíci si tento svátek připomínají jako svátek sv. Gorazda a druhů.
Autor: Rastislav Čižik
Zdroj:
https://standard.sk/400841/dnes-si-pripominame-jedinecny-velkomoravsky-sviatok-siedmich-statocnych, 27. 7. 2023
Převzato z
https://slovenskydohovorzarodinu.sk/,
článek z 27. 7. 2023 naleznete
zde.