je modlitba za dítě, kterému hrozí smrt v lůně jeho matky (potrat). Pouze Bůh zná jméno tohoto dítěte.
Duchovní adopce trvá 9 měsíců a sestává z:
Duchovní adopce trvá 9 měsíců a sestává z
– každodenní modlitby jednoho tajemství růžence (1 „
Otče náš…“, 10 „
Zdravas Maria…“, 1 „
Sláva Otci…“)
– každodenní zvláštní modlitby za dítě a jeho rodiče,
– dobrovolné předsevzetí (např. oběť svatého přijímání, půst, dobré skutky, malé odříkání).
Tradičně se duchovní adopce nenarozeného dítěte koná na svátek Zvěstování Páně, ale může se uskutečnit i v kterýkoli jiný den v chrámu nebo doma před křížem či ikonou.
Duchovní přijetí začíná dalším slibem, modlitbou:
„
Přesvatá Panno, Bohorodičko Maria, všichni andělé a svatí. Vedený(á) touhou přinést pomoc nově počatým dětem, já … (jméno)
přijímám vážné rozhodnutí a slibuji, že od … (dnes, zítra, datum)
si beru do duchovní adopce jedno dítě, jehož jméno zná pouze Bůh, abych se 9 měsíců každý den modlil(a) za záchranu jeho/jejího života, a také za spravedlivý a zákonný život po jeho/jejím narození.“
Denní modlitba duchovní adopce:
„
Pane Ježíši, prostřednictvím tvé Matky Marie, která tě s láskou porodila, a také prostřednictvím Svatého Josefa, člověka důvěry, který se o Tebe staral již před Tvým narozením, prosím Tě za to dítě, které jsem si duchovně adoptoval(a), ale jehož život je v nebezpečí smrti. Prosím Tě, dej jeho rodičům lásku a odvahu, aby zachránili život svému dítěti, které jsi jim Ty sám vybral a poslal. Amen.“
Ještě předtím, než si děťátko adoptujete
Co je to duchovní adpoie nenarozeného dítěte?
Duchovní adopce je modlitba za dítě, kterému hrozí nebezpečí zabití v lůně jeho matky (interrupcí – umělým ukončením těhotenství).
* Výběr konkrétního dítěte necháváme na Boha s důvěrou, že On vybere přesně to děťátko, které modlitby nejvíc potřebuje.
* Jeho/její jméno se dozvíme až po své smrti.
* Taková modlitba trvá 9 měsíců. Spočívá v každodenní modlitbě jednoho desátku růžence (radostného, bolestného, slavného nebo růžence světla) a také ve speciální modlitbě za Bohem vybrané dítě a jeho rodiče.
- K modlitbě lze připojit vlastními slovy zformulovaná dobrovolná předsevzetí obětovaná za dané dítě a jeho rodiče.
Jaká mohou být dobrovolně přidaná předsevzetí?
Mezi taková dobrovolně přidaná předsevzetí se řadí:
* častá sv. zpověď a sv. přijímání,
* účast na adoraci,
* čtení Písma sv.,
* půst o chlebu a o vodě,
* boj s nezdravými zvyky a závislostmi (cigarety, alkohol a jiné),
* pomoc bídným a chudým,
* další modlitby jako litanie, novény, celý růženec, nebo jiné různé růžence (milosrdenství, osvobození apod.).
Je však třeba hledět na své reálné možnosti, aby stanovená předsevzetí byla splnitelná a aby se opravdu dodržela. Tato přidaná předsevzetí nejsou závazná.
Jak vznikla duchovní adopce?
Duchovní adopce vznikla jako odpověď na zjevení Panny Marie ve Fatimě, která vyzývala k modlitbě posvátného růžence, pokání a zadostiučinění za hříchy, které nejvíce zraňují její neposkvrněné srdce. V roce 1987 začala tato myšlenka existovat v Polsku, kde se také objevilo první centrum duchovní adopce ve Varšavě. Odtud se rozšířilo i do dalších zemí světa.
Jaké je ovoce duchovní adopce?
Duchovní adopce efektivně a spolehlivě léčí hluboké rány způsobené hříchem interrupce. Pomáhá matkám najít víru v Boží milosrdenství, přináší pokoj a uzdravení do jejich srdcí. Jako velmi konkrétní nezištný osobní dar (modlitba, oběť, půst) pomáhá (zejména mladým lidem) vypěstovat si charakter, bojovat s vlastním egoismem, objevit radost zodpovědného mateřství a otcovství, které uschopňuje (zejména mladé) vidět lásku a sex Božíma očima. Učí systematické modlitbě a užitečné činnosti, posiluje kontakt s Bohem. Pomáhá nalézt hluboký smysl asketických cvičení. Může se stát důvodem zrodu společné modlitby a oběti lásky v rodinách (pokud se do této adopce zapojí např. velká část rodiny a společně se modlí každodenní modlitbu za dané dítě a jeho rodiče apod.).
Kdo si může duchovně adoptovat nenarozené dítě?
Každý člověk – věřící, řeholníci, kněží či biskupové, muži i ženy, a to v jakémkoli věku. Jedině u dětí je duchovní adopce povolena pouze pod vedením a péčí jejich rodičů.
Kolikrát se můžu rozhodnout duchovně si adoptovat dítě?
Počet duchovně adoptovaných nenarozených dětí není omezen za předpokladu, že byl splněn předchozí závazek.
Je třeba pokaždé dávat Bohu slib?
Ano.
Lze si adoptovat najednou více dětí?
Ne, vždy jen jedno.
Víme, jaké národnosti bude adoptováno dítě?
Ne, dítě vybírá sám Bůh. O jeho/její národnosti se dozvíme až po smrti.
Existuje nějaká viditelná jistota, že Bůh vyslyší mou modlitbu?
Naše jistota se vždy opírá o víru v Boží všemohoucnost a neohraničené Boží milosrdenství. Jen Bůh dává život a Jeho vůlí je, aby každé počaté dítě žilo a bylo obklopeno láskou rodičů.
Je třeba složit slib Duchovní adopce slavnostní formou výlučně v kostele za přítomnosti kněze?
Doporučuje se, aby sliby byly skládány ve slavnostní formě za přítomnosti kněze, ačkoli je lze dávat i soukromou formou doma či v kostele – bez přítomnosti kněze.
Jak je možné složit slib soukromou formou?
Formuli slibu je třeba přečíst před křížem, vyobrazením Panny Marie nebo některého světce a od toho momentu je třeba se následujících devět měsíců modlit libovolně vybraným desátkem růžence na úmysl za nenarozené dítě, které je v nebezpečí zabití v lůně své matky, jakož i za jeho/jejího otce a matku. Doporučuje se zapsat si datum začátku duchovní adopce, aby bylo možné přesně určit její konec.
Přeruší se duchovní adopce, když se denní modlitba na delší dobu vynechá?
Delší přestávka (měsíc nebo dva měsíce) přerušuje duchovní adopci. V takovém případě je třeba obnovit slib a snažit se jej tentokrát opravdu splnit. V případě kratšího přerušení je třeba v modlitbách jednoduše pokračovat a chybějící počet modliteb se v době trvání duchovní adopce domodlit.
„
Člověkem je i nenarozené dítě. Vždyť Kristus se privilegovaným způsobem ztotožnil s nejmenšími (Mt 25,40). Jak tedy nelze vidět Jeho zvláštní přítomnost ještě v nenarozeném, mezi všemi stvořeními nejmenším, nejslabším, bez nejmenší možnosti a prostředku ochrany, dokonce hlasu, který by mohl pozvednout na protest proti porušování jeho základního práva na život.“
Jan Pavel II.
Zdroj: www.40dnizazivot.sk
Převzato z
https://svetlomariino.sk/,
článekz 24. 3. 2023 naleznete
zde.