Představujeme Přibyslavice u Třebíče – poutní místo Panny Marie
V Přibyslavicích stojí těsně vedle sebe hned 2 kostely – kostel svaté Anny a poutní kostel Narození Panny Marie.
Kostel sv. Anny byl postaven v druhé polovině 12. století, zřejmě na místě ještě staršího kostela datovaného k 1150. Kostel byl zbudován v románském stylu jako jednolodní s půlkruhovou apsidou, později byla přistavěna věž s dřevěnou zvonicí. Ze severní strany na kostel přiléhá patrová budova z počátku 13. století, kde sídlila duchovní správa. Původně byl kostel patrně zasvěcen Narození Panny Marie, pak sv. Gothardovi a od 1694 po postavení oltáře svaté Anny právě této světici. Vnitřní i vnější stěny kostela byly bohatě zdobeny malbami, povětrnostní vlivy vnější výzdobu těžce poškozovaly, místy byla omítka smyta až na kámen. Jen jeden obraz na fasádě odolával – gotický obraz Panny Marie s Ježíškem.
Již v 16. století začal být obraz uctíván. Za dočasného obsazení kostela protestanty nechal protestantský farář Jiří stěny vybílit. Ale obraz Panny Marie se zabílit nepodařilo. I přes veškerou snahu stále vystupoval na povrch. Dochovalo se také mnoho zázraků a zázračných uzdravení, které se v souvislosti s obrazem udály. Úcta rostla a místo navštěvovalo stále více poutníků – prý až 40 tis. ročně.
Proto na počátku 18. stol bylo rozhodnuto proslavit kolem obrazu kapli, která nakonec (z kapacitních důvodů) byla proměněna na velký poutní kostel. Stavba v pozdně barokním slohu se protáhla až do roku 1769. Z finančních důvodů však nebyl kostel zcela dokončen, dostavět věže se podařilo v roce 1936.
Dnes, i když už sem neputují tisíce poutníků, je originál zázračného obrazu Panny Marie s Ježíškem na stěně za hlavním oltářem (původní vnější stěna sousedního kostela sv. Anny) a je krytý otevíratelnou kopií.
Hlavní pouť se koná v nejbližší neděli památce narození Panny Marie.