Ctihodný arcibiskup Fulton Sheen: O tom, proč ženy nemohou být v Katolické církvi kněžími
Přiznám se, že s velkými obavami v poslední době sleduji dění v Katolické církvi v Německu. Pokud pravidelně čtete portál Christianitas.sk, zajisté jste si všimli i vy, že je zřejmě jen otázkou času, kdy tam uvidíme ženu celebrovat mši svatou. Před těmito snahami však už před více než 70 lety prorocky varoval ve svých slavných televizních kázáních ctihodný arcibiskup Fulton Sheen.
Dnes vám budu povídat o naší svaté Matce. A začnu Lurdy, kde se v minulém století zjevila Panna Maria. Byl jsem tam 30krát. Nikdy však nezapomenu na první moji návštěvu. Tehdy jsem studoval v Belgii a měl jsem peníze pouze na jednosměrnou cestu vlakem. Neměl jsem ani na hotel, ani na jídlo. Ale řekl jsem si, že tam chci oslavit páté výročí kněžského svěcení a nechám na Pannu Marii, aby mě z Lurd pak dostala i domů. Takto jsem se tedy bez peněz ocitl v Lurdech.
Když žádáte o zázrak, nebuďte přehnaně skromný. A tak jsem si vybral ten nejlepší hotel, udělal jsem si novénu a zůstal jsem tam devět dní. Nikdo však za mě účet nezaplatil. Věc začala být vážná. Řekl jsem si však, že dám ještě naší nebeské Matce jednu šanci a vydal jsem se večer ke skále zjevení.
Modlil jsem se tam a najednou mě poplácal po rameni neznámý muž a chtěl vědět, jestli jsem americký kněz a jestli mluvím francouzsky. Když jsem odpověděl ano, požádal mě, abych s jeho rodinou odcestoval do Paříže a na pár dní je tam doprovázel. Když jsem souhlasil, položil mě otázku, na kterou jsem tak čekal: „Už jste zaplatili za hotel?“ Velmi rád jsem mu posunul svůj účet za pokoj a vrátil jsem se do Belgie mnohem bohatší, než jsem ji opustil.
Podstata mé zkušenosti však není v tom, abyste chodili do hotelů bez peněz. I když mně to v Lurdech vyšlo. Podstata je, abyste důvěřovali, že naše Matka miluje, když jí bezmezně důvěřujeme a že jí na nás záleží.
Maria jako touha, matka a nevěsta
Než byla Panna Maria počata, byla Božím snem a jeho touhou. I člověku se stává, že předtím, než se zamiluje do skutečné osoby, miluje nejprve představu o tom, jaká by měla ideální osoba být, jak by měla vypadat. Tuto představu ideální ženy si muž vytváří na základě drobných zkušeností, setkání, čtení.
V momentě, kdy se objeví v jeho životě taková holka, která se jeho představě podobá, muž ví, že to je ta pravá. Stejně tak měl na začátku Bůh sen o ideální ženě, matce svého Syna a nevěstě Ducha Svatého. Neposkvrněné početí bylo v mysli Boha od samého počátku.
Když se jednou ptali známého malíře na obraz jedné ženy, jak se mu podařilo takovou krásu namalovat, odpověděl, že chtěl namalovat svou matku tak krásnou a dokonalou, jak jen dokáže. Není logické očekávat, že když máme my lidé snahu vlastní matku vidět v dokonalosti, že by tuto touhu neměl i Bůh, pokud jde o jeho matku?
A proto se Panna Maria stala odrazem Boží touhy. Jeho dokonalé představy. Stala se novou Evou. Bůh stvořil rajskou zahradu a do ní umístil prvního muže a ženu. Oba padli, zhřešili a ztratili ráj. A tehdy si Bůh představil jinou rajskou zahradu, do které bude vtělené Slovo, které se stane tělem. Touto druhou rajskou zahradou se stane tělo Panny Marie, které přijme nového Adama.
Jsem opravdu hluboce a upřímně přesvědčen, že Panna Maria je tou ženou, kterou každý muž miluje jako svůj ideál. Stejně jsem přesvědčen, že v podvědomí je ona tou ženou, jakou by každá holka chtěla být. Bůh poslal anděla za Marií de facto s touto otázkou: „Dáš Bohu dítě? Dáš Bohu lidskou přirozenost?“
Takovou otázku dostává každý při křtu. Bůh se ptá každého: „Dáš mi svou lidskou přirozenost?“ Nás chce využít stejně, jako použil Pannu Marii, když se mu odevzdala. Maria souhlasila a následně se „Slovo tělem stalo a přebývalo mezi námi.“
Nebylo snadné být Ježíšovou matkou
Když matky s dětmi mluví o nebi, ukazují ho dětem nahoře. Panna Maria byla jedinou matkou, která nebe držela v rukou a dívala se na něj dolů. Stala se Ježíšovou matkou a nebylo snadné jí být.
Na tomto místě zmíním událost, kdy Maria přinesla Ježíše do chrámu. Byl tam starý muž jménem Simeon. Očekával narození Mesiáše. Když mu Maria podala dítě, starý Simeon řekl Bohu, že teď už může zemřít, protože viděl Mesiáše. Potom promluvil k Marii se slovy: „a tvou vlastní duši probodne meč“.
V řečtině, ze které byla Bible přeložena, známe dva výrazy pro meč. První výraz popisuje menší a druhý větší meč, který bychom mohli nazvat i mačetou. Simeon použil právě tento druhý výraz. To byl obraz k vyslovení nesmírného rozsahu utrpení, který bude Marii doprovázet.
Přenesme se nyní na místo, kde Ježíš začal své veřejné působení, na svatbu do Kány. Ježíš přichází na svatbu i s apoštoly a Maria mu říká: „Nemají vína.“ Nemít víno v zemi vína je vážná věc. Proč jim došlo víno? Protože Ježíš přišel se všemi apoštoly, které svatebčané neočekávali a nepozvali. Víno měli rádi už tehdy.
Byla to však Maria, která si všimla, že svatebčané nemají víno. Maria vždy zná naše potřeby dříve, než je známe my sami. Ježíšova odpověď je však pro mnohé zarážející, přímo až bezcitná: „Co mě a tobě do toho ženo? Ještě nepřišla moje hodina.“ Nepojmenuje Marii matkou, ale ženou. V řeckém originálu slova zní ještě krutěji: „Ženo, co mě je do tebe.“
Církev má pro muže a ženu různé úkoly
Vždy, když najdeme v Evangeliu podle Jana slovo „hodina“, znamená to utrpení, agonii nebo smrt Ježíše. V Káně tedy Ježíš Marii říká: „Matko, opravdu chceš, abych se prohlásil za Božího Syna? Mám se odhalit jako Mesiáš? Uvědomuješ si, že když to udělám, změní se náš vztah? Doposud jsi byla mou Matkou. Když uskutečním první zázrak, začnu veřejné působení, přestaneš být jen mou matkou a staneš se matkou každého, koho spasím. Jsme v tom spolu. Cokoli se stane mně, stane se i tobě.“ Toto byl význam Kány.
Přejděme nyní ke kříži, který byl Ježíšovou poslední kazatelnou. Pod křížem se nacházela Panna Maria, Maria Magdaléna a apoštol Jan. To, co se uskutečňuje na kříži není přitom promluva, ale je to svatba. Na pozadí celého Písma svatého se odvíjí svatba. Bůh o sobě mluví jako o ženichovi a nevěstou je mu izraelský lid.
(Kříž)
Pod křížem potkáme Pannu Marii jako nevěstu. Kdo je na kříži? Nový Adam. Kdo je pod křížem? Nová Eva. Ježíš hledí na Pannu Marii a řekne: „Ženo, hle tvůj syn.“ Podívá se na Jana a řekne: „Hle, tvá matka.“ Toto je výsledkem aktu manželství. Kristův manželský akt je zpečetěn ne slastí, ale bolestí. Ježíš se takto navždy sjednocuje s Marií. Tak se Maria stala začátkem Církve. Náš Pán je hlavou Církve, ona je jeho nevěstou.
Začátkem rodiny, rozšířením Církve, je apoštol Jan. Na svátek Seslání Ducha Svatého je jich již 120. Církev se rozšiřuje. V jejich středu je Panna Maria a apoštolové. A tak jako ze ženy vychází mnoho dětí, i Církev se rozrůstá. A to je důvod, pro který se ženy nikdy nestanou kněžími v Katolické církvi. Muž je ten, který poskytuje semeno a Ježíš říká v evangeliu podle Lukáše, že „semeno je Boží Slovo“ (Lk 8,11). Žena je tou, která semeno přijímá. Proto se také Slovo tělem stalo.
Církev není instituce
Tady se nebavíme o nadřazenosti a podřazenosti mezi mužem a ženou. Bavíme se o různých úkolech. Proto nikdy nenazývejme Církev „institucí“! Církev je tělem Krista. Je to jeho nevěsta. Půjdeme-li do nebe, budeme součástí tohoto manželství.
Dívky, snažte se být jako Panna Maria a kluci hledejte čistotu a buďte jí věrní. Ona Vás ochrání od Zlého a uchová v dobrém. Mějte v domě její sošku, každý den se modlete růženec a přinášejte oběť. Ona Vás jako dobrá matka neopustí.
(z kázání ctihodného arcibiskupa Fultona J. Sheena, pro redakční účely krácené.)
Ctihodný Fulton J. Sheen byl titulární americký arcibiskup, který zemřel v roce 1979 a kterého proslavily především jeho televizní kázání, za které byl vícekrát oceněn (2x vyhrál Emmy Award). Kázání, ze které jsme části odcitovali v tomto článku, naleznete na tomto linku:
https://www.youtube.com/watch?v=c8PRksy9mJE
Na obsah tohoto webu si FATYM nevyhrazuje žádná autorská práva! Obsah můžete dále používat, pokud není někde stanoveno jinak.
Na obsah tohoto webu si FATYM nevyhrazuje žádná autorská práva! Obsah můžete dále používat, pokud není někde stanoveno jinak. Používáme phpRS - redakční systém zdarma.