Co znamená půst?
Velmi často zpochybňujeme smysl postu nebo odříkání. Všechno se točí kolem toho, že nemůžeme jíst maso, a ryby a dobrý sýr stojí majlant! Takový luxus zvaný půst si totiž nemůže dovolit každý! Tímto způsobem odstraňujeme jednu z nejkrásnějších náboženských praktik. Ježíš řekl, že některé zlé duchy lze vyhnat pouze postem. "Proč se tvoji učedníci nepostí?" Tato otázka by se mohla opakovat po farizejích dnes, i když zvráceně.
Říkáme si: jaký je smysl potu a odříkání? Život je přece dost těžký, plný zklamání a zmařených nadějí. Máš pravdu! Pro Boha je takový půst nesmyslný. Proto prostřednictvím Izaijáše napomíná lid, kde spočívá jeho pokrytectví. V den postu "si hledáte práci... utiskujete všechny dělníky... postíte se uprostřed hněvu a sváru... věšíte hlavy ve spěchu... sypete si na hlavu popel." To nedává žádný smysl! Proč?
Vnější půst, který neprojevuje byť jen špetku solidarity s chudými a nedělá to, co je spravedlivé, je prázdný. "Poděl se o svůj chléb s hladovými, přiveď domů chudé, které vidíš, obleč se a neodvracej se od svého bližního" - to je půst, který si Bůh přeje, říká Izaijáš.
Jednoduše řečeno: půst je tvou formou rezignace, která se má stát gestem lásky k bližnímu. Pokud se chceme v pátek připojit k umučení Ježíše Krista, nevypadejme jako „mučedníci“, když se musíte vzdát kousku masa a nepočítejme, kolik musíme zaplatit za drahé ryby a jiné neobvyklé pochoutky, litujíc, že tato křesťanská praxe stojí tolik.
Zřekněte se v tento den masa, jezte skromněji, pociťte trochu hladu, a co ušetříte, rozdejte chudým. To a jen toto je smyslem křesťanského postu. Rozhodnout se všímat si chudších kolem sebe a pomáhat jim. Ať ti nedojdou síly, jinak se nebudeš lišit od farizeů.