V postní době se chceme zaměřit na Boží slovo.
Co znamená roztrhnout si srdce?
Asi si raději roztrhneme šaty než srdce. Co znamená "rozervat srdce"? Srdce spojujeme s pocity a emocemi: cit, zamilovanost. Ale v jazyce Bible je tomu jinak. Z hebrejského slova „lev“ – srdce, pochází výraz „levav“, který paradoxně neznamená cit, schopnost cítit emoce, ale myšlení a rozhodování. Roztrhnout srdce tedy znamená změnit způsob myšlení, cesty jednání. Je to rozhodnutí, které dává vzniknout postojúm – mohou mě provázet různé, někdy protichůdné emoce, ale změna se odehrává v srdci.
Tak je to i s obrácením, o kterém v postní době tolik slyšíme. Řecké „metanoia“ znamená nejen smutek a emoce, ale především novou kvalitu myšlení a hodnocení. Je to změna životního stylu. Jazyk prvního zákona to mimo jiné vyjadřuje termínem „shub“, který lze vyjádřit jako kvalitativní skok vpřed. Obrátit se neznamená vrátit se ke způsobu života před spácháním hříchu, ale nechat se vést dál, změnit perspektivu pohledu a jednání. Rozhodnout se.
Boží slovo často odhaluje mé pokrytectví, které se rodí v mém neuspořádaném srdci. Každý z nás chce být povšimnut, oceněn - proto jsme v pokušení udělat něco pro parádu (modlitba, almužna, půst). Ježíš ke mně mluví o „přetvářce“, doslova „pokrytectví“. Mohu se totiž modlit, ale pro vlastní uspokojení, dávat almužny, abych se cítil lépe, a postit se pro lidský obdiv. Můžu to dělat i nevědomě, z dobrých důvodů. Pak ale nedojde ke změně srdce, tedy k mému obrácení.
Smířit se s Bohem – jak zmiňuje sv. Pavel - je dovolit, aby Boží hodnoty se staly mými hodnotami, jeho způsob pohledu na svět se stal také můj. Apoštol pohanů popisuje tento postoj jako „obřízku srdce“ (srov. Řím 2), která chrání před pokrytectvím života. Jednota mé vůle s vůlí Boží – harmonie.
Na začátku postní doby někdy děláme oběti a dáváme si předsevzetí. Stojí za to si položit otázku, k čemu jsou – opravdu mi pomáhají „roztrhat mi srdce“, změnit způsob myšlení a rozhodování... nebo možná slouží jen mému sebeuspokojení? Možná dřív, než se zeptám sám sebe, co chci ve svém životě změnit – stojí za to se zeptat, co chce Bůh změnit v mém životě.
Bůh touží po mém štěstí. Chce, abych byl šťastný. Největším neštěstím mého života je hřích, který ničí můj vztah k Bohu a ostatními lidmi. Také mě vnitřně ničí, nedovoluje mi vnímat radost ze života, harmonii. Hřích není jen morální zlo – Bible ho nazývá hemartia, což znamená, že se míjí cíle. Můžete dokonce mířit na dobro v životě, ale míjejt cíl. Slovo Boží neustále kalibruje náš duchovní zaměřovač. Protože Bůh chce tvé štěstí.
Dovol tedy v této postní době Božímu slovu, aby „roztrhalo“ obvyklé vzorce tvého myšlení, aby tě zahanbilo, někdy i zranilo. Pokud je tvé srdce "obřezáno", najdeš novou kvalitu života, harmonii. Všechno se změní.
Rafał Soroczyński