Jak reagovat na popírání učení Církve protestanty a jejich obvyklou otázku: "Kde je to v bibli?"
V pořadu "Otázky a odpovědi", které pravidelně po 14 dnech vysílá vždy v pondělí Slovenský dohovor pro rodinu, zazněla i tato otázka. Odpověď kněze si můžete poslechnou i přečíst z jejího přepisu.
Avizovaná otázka a odpověď na ni začíná přibližně od 31. minuty.
Tento youtuber je evidentně protestant. Tím pádem je úplně zřejmé, že nebude mít žádný pozitivní vztah k mariánským dogmatům o Panně Marii.
Dá se očekávat, že nebude mít pozitivní vztah k jakýmkoli katolickým dogmatům,
protože základem celé té protestantské reformace je protestovat proti učení Katolické církve,
tedy i pokud se vyjadřuje k mariánským dogmatům, tak je bude vyvracet.
Ale chtěl bych se dotknout určité důležité věci, takového poznávacího znaku a je třeba se orientovat, protože takových evangelizátorů - youtuberů je celá řada. A na něm je dobře vidět, že jeho přístup k vysvětlování evangelia, vysvětlování toho, co má křesťan věřit,
a tento jeho přístup vlastně vychází z toho,
že otevře bibli, tu považuje za jakési základní východisko,
protože protestantský křesťan vnímá výlučně bibli jako Boží slovo.
(Podle něho) žádné Boží slovo není, jenom bible.
A tuto bibli on používá na základě jakéhosi vlastního výkladu, vychází ze své protestantské věrouky
a podle bible potom posuzuje nebo vyvrací učení Katolické církve, to znamená, že i tyto mariánská dogmata.
A tak řeší otázka, jestli byla neposkvrněně počatá, na nebe vzatá, Bohorodička atd.
Otevře bibli a z ní se pokouší dokázat, že to tak není, že jsou dogmata falešná.
A je velmi důležité si uvědomit, že když Kristus odevzdal celý poklad víry, celé evangelium apoštolům a apoštolé následně to odevzdali Církvi, tak ono se to nevyvíjelo takovým způsobem, že Ježíš odevzdal apoštolům bibli a řekl: "Tak běžte a toto čtěte, toto vysvětlujte
a vždycky porovnávejte s biblí, zda konkrétní člověk má pravou víru nebo nemá pravou víru.
Tak to nebylo.
A ani apoštolé, i když někteří napsali některé spisy, které jsou v bibli, některé napsali jejich žáci,
ani oni to neodevzdali Církvi jako nějakou konkrétní sbírku tak, jak ji známe dnes,
ale jednoduše oni hlásali toto evangelium.
Dá se říct, že ten poklad víry - v Katolické církvi se to nazývá apoštolská tradice - a příležitostně se některé věci zapisovaly, mezi křesťany kolovaly, např. listy apoštola Pavla, kolovaly evangelia Matoušovo, Lukášovo,
ale co je velmi důležité, tak nekolovaly jen spisy apoštolů a žáků apoštolů, ale našli se i mnozí zbožní věřící, kteří psali různé nábožné knihy, spisy o Ježíšově životě. Tak jako dnes existují různí křesťanští spisovatelé, kteří píší různé knihy a
existovali i různí falešní křesťané, různí bludaři, kteří měli vlastní představy o Kristově nauce a také psali nějaké spisy.
A toto všechno kolovalo mezi křesťany.
Bible nebyla taková, jak ji známe dnes, ale v jedné chvíli Církev došla k tomu, že je v tom třeba udělat pořádek, je třeba vytřídit falešné spisy, případně takové, i když pravdivé, ale takové, řekněme jednodušší
od těch, které jsou opravdu Bohem inspirované.
A teď vzniká otázka, jak to Církev měla udělat.
Neexistuje takový přístup, jak to dělají evangeličtí křesťané, že vezmou bibli a podle ní teď porovnávají, co je pravá víra. Církev to dělá přesně opačně.
Církev měla pravou víru a podle ní potom porovnávala, který spis říká pravdu a který ne. Který je Bohem inspirovaný a který ne. A takto Církev bibli sestavila.
Ne Církev se učí od bible, čemu má věřit, tak jak to dělají ti protestanští křesťané, ale Církev zná pravou víru a ona porovnávala ty spisy, které se shodují s její vírou. A proto Církev do bible dala výlučně jenom ty spisy, které se shodují s učením Církve.
Kdyby se nějaký spis s učením Církve neshodoval, to znamená, že by popíral to, čemu Církev věří,
např. že by některý spis popíral Neposkvrněné početí Bohorodičky nebo její nanebevzetí nebo něco takového, tak by se nikdy do bible nedostal.
To znamená, že Církev dovolila do bible zařadit tyto spisy výlučně a jen proto, že jejich správný výklad kompletně podporuje učení Církve.
To znamená, že je úplně převrácené, když dneska si protestantský křesťan vezme bibli a chce vyvracet učení Církve. Je to úplný nesmysl.
K tomu by ještě bylo dobré dodat jednu věc: protestanští křesťané velmi rádi používají otázku: "Kde je to napsané v bibli?", když katolík učí.
Např. kde je napsané v bibli, že P. Maria je nanebevzatá?
Mnoho katolíků je z toho potom zmatených a snaží se nějakým způsobem vytěžit nějaké náznaky..., ale to vůbec není potřebné. Protože nikdy ani Církev, ani samotná bible nikdy neříkala, že tam je napsané kompletně celé Boží slovo.
V té době, ve které byla bible sestavená do takové sbírky, jak ji známe dnes, to bylo až v druhé polovině 4. století, tak ti církevní Otcové, kteří tuto sbírku sestavili, kteří byli těmi nositeli apoštolské Tradice
a rozeznali, že tento spis je pravověrný, tento falešný, tento pravověrný, tento falešný ....,
když měli vyskládanou celou tu sbírku biblických knih,
tak oni sami řekli, např. takový Bazil Veliký nebo Jan Zlatoústý,
že apoštolé nám zanechali víc Božího slova než je zapsáno v bibli.
A to, že to není zapsáno v bibli, neznamená, že si to zasluhuje menší úctu, protože je to rovněž Boží slovo.
Tedy není na místě nevyhnutně hledat, kde všude, kde to vlastně v bibli je, to, co katolíci učí.
Není to potřeba. Církev disponuje celým kompletním pokladem víry
a můžeme úplně klidně a otevřeně říci, že jen část z něho je zachycena písemně v bibli.
To neznamená, že Církev celý poklad víry neuchovává.
Tak to je takové základní východisko: Není správné z bible se učit, čemu má věřit Církev,
ale důležité je ptát se Církve, co je pravá víra a podle toho se učit chápat i bibli a její správný výklad.
Úplně nakonec jen řeknu, že otázka je položena velmi všeobecně, tedy jaký postoj máme mít k těmto protestantským výkladům mariánských dogmat
a když se člověk podívá na to video, tak usoudí, že myšlenka za myšlenkou by si zasluhovala vyvracení a vysvětlování a to by bylo asi i na několik relací. Takže, když by někdo z diváků, posluchačů měl nějakou konkrétní otázku na nějaký protestantský argument, klidně napište. Můžeme se tomu později věnovat.
Na obsah tohoto webu si FATYM nevyhrazuje žádná autorská práva! Obsah můžete dále používat, pokud není někde stanoveno jinak.
Na obsah tohoto webu si FATYM nevyhrazuje žádná autorská práva! Obsah můžete dále používat, pokud není někde stanoveno jinak. Používáme phpRS - redakční systém zdarma.