Její manžel je Yousef z... Betléma. Bloguje, zpívá, ale hlavně mluví o Svaté zemi a jejím duchovním bohatství – Sylwia Hazboun, autorka blogu „Dnes v Betlémě“, nám vyprávěla o místě, kde se narodil Ježíš Kristus.
Všechno to začalo arabským jazykem. – Už na střední škole jsem se rozhodla, že budu studovat arabskou filologii a později pracovat v humanitární pomoci. Během studií jsem navštívila několik zemí Blízkého Východu, zejména Palestinu. Na Štědrý den jsem v Betlémě potkala svého manžela, který se jmenuje Yousef neboli Josef. Od té doby se pro mě toto město stalo druhým domovem – říká autorka.
Betlém dnes
Od dob narození Pána Ježíše se město narození Spasitele neustále mění. „Betlém už není malé město. Je to velká aglomerace a hlavní město celé provincie. Většina obyvatel jsou muslimové. Křesťané jsou v menšině, ale to neznamená, že město Kristova narození na Vánoce zapomíná. Naopak! Starostou Betléma má být podle nepsaného zákona křesťan a skutečně tomu tak je. Proto se oslava Narození Krista slaví velmi velkolepě a slavnostně, dodává Sylwia Hazboun.
Jak zdůrazňuje, vztahy mezi křesťany a muslimy jsou v Betlémě velmi dobré. Může za to společné bydlení a poznávání. Ukazuje se, že je zde i skupina Poláků. – Obě jsou to smíšené rodiny a duchovní: kněží a řeholnice, jejichž přítomnost je velmi důležitá. Naši krajané tu tedy jsou a doufám, že vždy budou – říká autorka blogu „Dnes v Betlémě“.
Jak slaví?
První akcí související s Vánocemi, i když stále v adventním čase, je rozsvícení vánočního stromu na Náměstí jeslí. Slavnost se koná začátkem prosince. Kromě křesťanů se jí účastní i mnoho muslimů. – Nejde jen o náboženské prostředí, ale také o umělecká vystoupení a hlasité oslavy – vysvětluje Sylwia Hazboun.
Dodává, že pořádná oslava začíná na Štědrý den. Městem pak prochází barevný a hlasitý průvod skautů s jeruzalémským patriarchou v čele: - Skauti z celé Palestiny přicházejí do Betléma, hrají a zpívají v ulicích. Poláci se často diví, že nemáme tradiční štědrovečerní večeři. Ve skutečnosti neexistuje, ale význam Vánoc je stejný – zdůrazňuje Sylwia.
Dvě bohoslužby
Existuje však jeden prvek, který mají obě tradice společný: liturgie. Pastýřka, tedy slavnostní mše svatá, se slouží v noci. – Eucharistii v kostele svaté Kateřiny slaví jeruzalémský patriarcha. V jeskyni Narození Páně se mše svatá slouží v arabštině. Účastní se jí místní křesťané. „Jednou jsem tam měla možnost být. Byl to úžasný zážitek,“ říká naše zpravodajka.
Zajímavostí je, že slavnost v Betlémě trvá až do 6. ledna, kdy východní církve slaví Vánoce.
V Polsku se oslavy narození Spasitele konají u honosně prostřených stolů, ale v Betlémě tomu tak není. - Zde jsou velmi důležité vzájemné návštěvy. Jsou situace, že v domě není místo kvůli davu hostů. Nejsou zde ani klasické dárky. Místo toho si kupujeme nové oblečení. Jde částečně o ekonomický problém, vysvětluje blogerka.
Na blogu…
Sylwia sdílí všechny informace na svém blogu "Dnes v Betlémě": - Když jsem ho zakládala, nevěděla jsem, jakou bude mít podobu. V určité chvíli jsem si všimla, že zájem o něj je velmi vysoký.
A vybízíme vás, abyste se někdy o Vánocích vydali do Betléma. Alespoň duchovně.
Rafal Soroczyński