Blahoslavená Marianna Biernacka je patronkou počatého života a rodin, ale především je vzorem pro tchýně. Marianna dala svůj život za svou snachu a své nenarozené vnouče.
Marianna Czokało se narodila v roce 1888 v Lipsku na řece Biebrze v pravděpodobně řeckokatolické rodině. Nebyla moc vzdělaná, sotva uměla číst a psát. Je známo, že jako 20letá se provdala za Ludwiga Biernacku, který byl rolníkem. Měli čtyři děti, z nichž dvě zemřely v dětství. Jejich syn Stanislaw a dcera Leokadia přežili.
Když Leokadia vyrostla, provdala se a odstěhovala se za manželem. Stanislaw zůstal doma pomáhat svému otci při pracích na statku. Poznal a oženil se s dívkou Annou Szymańczykinou. Rodina tvrdě pracovala, usilovně se modlila a žila svůj život s použitím své katolické víry jako svého hlavního světla. Marianna byla ke svému synovi, jeho manželce, velmi starostlivá a pečlivá žena. Ke každému se chovala laskavě.
1. září 1939 armáda Adolfa Hitlera vpochodovala do Polska na třech různých frontách a zničila vše, co jí stálo v cestě. Hitlerovy rozkazy zněly „
bez soucitu a milosti zabít všechny muže, ženy a děti polského původu a jazyka“. Vojáci skvěle plnili rozkazy svého vůdce. Druhá světová válka začala.
Během následujícího měsíce zachvátila Polsko vláda teroru. Všichni Poláci, Židé i Nežidé, byli zbaveni všech práv a byli podrobeni provizorním, ohavným zákonům, které zavedli nacisté. Kostely a náboženská místa byla vypálena do tla, jakož i knihkupectví a knihovny.
Polští muži byli odvedeni do německé armády a polský jazyk byl zakázán. Příděly umožňovaly nejskromnější množství jídla a kněží byli shromážděni a posláni do koncentračních táborů. Školy a vysoké školy byly zavřené a představitelé komunity byli veřejně popraveni na ulicích. Do Polska přišlo peklo.
Rodina Biernacka nikdy nebyla politicky motivována, ani se nezapojovala do protivládních aktivit. Představte si jejich šok, když nacistické jednotky jednoho dne v červenci 1943 brzy ráno zabušily na jejich dveře. Byli tam, aby zatkli Stanislawa a Annu jako odplatu za smrt německého vojáka hnutím odporu. Anna byla v té době v osmém měsíci těhotenství. Se Stanislawem měli už i batole jménem Henia.
Babička Marianna rychle předstoupila před Stanislawa a Annu a padla na kolena. Prosila vojáky, aby ji vzali místo Anny. Požádala je, aby se slitovali nad nenarozeným dítětem a 2letým dítětem. Vojákům to bylo jedno. Pokud splnili svoji kvótu 10:1 pro zabitého vojáka, nebylo to pro ně důležité. Annu nechali tedy tak a místo ní odvedli tchyni Mariannu a jejího syna do vězení.
Marianna a Stanislaw zůstali ve vězení v Grodně asi dva týdny. Marianna, vždy zbožná a věrná, žádala jen jedno, růženec. Jednu modlitbu jí dovolili. 13. července 1943 byli matka a syn odvlečeni do města Naumowicz u Grodne a zatímco se Marianna modlila růženec, byli zastřeleni a pohřbeni na neznámém místě.
Její nevěsta, která přežila, porodila syna Stanislawa, který však po necelém roce zemřel na zápal plic.
Mariannu Biernacku a dalších 107 polských mučedníků blahořečil Jan Pavel II. 13. června 1999 během mše svaté ve Varšavě spolu s dalšími 108 Božími služebníky.
Její zařazení mezi blahoslavené vzbudilo zájem o postavu bl. Marianny nejen v diecézi Ełk, ale také v celém Polsku a za jeho hranicemi. Stále více žen, zejména vdov, tchýní a tchánů, se k ní obrací jako na svou patronku a přímluvkyni. Blahoslavená Marianna Biernacka je také patronkou počatého života a celých rodin: matek, otců, prarodičů, bratrů a sester.
Speciálním místem jejího kultu je Svatyně Baziliky Panny Marie v Lipsku, kde se nachází obraz blahoslavené Marianny. Manželské páry, které nemohou mít děti, ženy v požehnaném stavu a vdovy prosí o její přímluvu u Boha.
Blahoslavená Marianno Biernacka,
oroduj za nás.
Převzato z
https://doverujem-a-verim.blogspot.com/,
článek z 16. 1. 2023 naleznete
zde.