Přijměte pozvání na masopustní průvod do Štítar, kdy maškarády oznamují, že se blíží konec radovánek a brzo začne doba postní. Přidejte se také.
v neděli 19. 2. v 10. hodin ve Štítarech.
Plakátek ke stažení zde
Budeme vděční za pomocníky a ochotné masky do průvodu z řad dospělých i dětí.
Co je potřeba:
- Odhodlání a chuť
- KOSTÝM. Kdo by se chtěl účastnit a neměl by kostým můžeme se osobně domluvit telefonicky s. Táňa Dohnalová 731 402 748 anebo přijďte na faru do Štítar.
- Možná si někdo přímo na masopustní průvod netroufá, ale rád by pomohl i jinak. I za Tebe budeme velmi rádi! Nejde jen o masopustní průvod, ale o celkové zajištění zázemí těm, kteří se ho v maskách účastní.
- Zvláště se těšíme na děti a mládež ze Štítar
NAKONEC NÁS ČEKÁ SPOLEČNÝ POZDNÍ OBĚD.
Masopust 2020
Masopust 2019
Masopust 2018
Masopust 2017
Masopust 2016
Masopust 2015
Masopust 2012
Masopust 2011
Masopust 2010
Masopust 2009
Masopust 2008
Masopust není přímo svátkem církevního roku, ale velmi těsně s ním souvisí. Je to krátké období před začátkem postní doby, v němž se lidé radují, veselí, pořádají zábavy, hostiny a maškarní průvody.
Jiné označení pro masopust je karneval – jedním z vysvětlení tohoto slova je latinský původ a znamená to něco jako „dát sbohem masu“, než začne půst. Slavení masopustu může mít různé podoby, jinak ho prožívají lidé na venkově a jinak ve městě.
Někdy se udává, že masopustní období trvalo již od slavnosti Tří králů (Zjevení Páně) do popeleční středy. Klasické masopustní období ale trvalo 3 dny před popeleční středou. Začínalo masopustní nedělí, kdy se rodina sešla k bohatému obědu. Poté se všichni chystali k muzice, kde se hlavně tancovalo, někdy až do rána. Také pondělí bývalo ve znamení tance, zábavy a veselí.
Vyvrcholením masopustního veselí bylo úterý. Na tento den si každý připravil nějakou masku do průvodu maškar, někde se i hrála divadelní představení. Lidé v maskách obcházeli jednotlivá stavení a prováděli různé taškařice. V žádném domě nechybělo malé pohoštění, dospělí často dostali i „něco pro zahřátí“. Mezi nejčastější masky patřili: medvěd (s medvědářem), kůň, kozel, kominík, bába s nůší a mnoho dalších.
Toto veselí všude končilo přesně o půlnoci. Ponocný zatroubil na roh a lidé byli vyzvání, aby se rozešli do svých domovů. Začala totiž popeleční středa a s ní přísný předvelikonoční půst.
převzato z: www.vira.cz
POJĎTE S NÁMI ŽÍT TRADICE