Zamyšlení nad evangeliem 4. neděle v mezidobí.
Když Ježíš uviděl zástupy, vystoupil na horu, a jak se posadil, přistoupili k němu jeho učedníci. Otevřel ústa a učil je:
"Blahoslavení chudí v duchu, neboť jejich je nebeské království. Blahoslavení plačící, neboť oni budou potěšeni.
Blahoslavení tiší, neboť oni dostanou zemi za dědictví. Blahoslavení, kdo lační a žízní po spravedlnosti, neboť oni budou nasyceni. Blahoslavení milosrdní, neboť oni dojdou milosrdenství. Blahoslavení čistého srdce, neboť oni budou vidět Boha. Blahoslavení tvůrci pokoje, neboť oni budou nazváni Božími syny.
Blahoslavení, kdo jsou pronásledováni pro spravedlnost, neboť jejich je nebeské království. Blahoslavení jste, když vás budou kvůli mně tupit, pronásledovat a vylhaně vám připisovat každou špatnost; radujte se a jásejte, neboť máte v nebi velkou odměnu." (Mt 5,1-12a)
Setkávali jsme se kdysi s reklamou v obchodech, na ulici na reklamních tabulích. Dnes přišla reklama přímo za námi, do bytu. Na obrazovce se nám nabízejí zázračné léky, které odstraní bolest, uzdraví nemoci, mýdla a kosmetické prostředky nám zajistí krásu a svěžest, mycí a prací prášky odstraní veškerou špínu, Bingo nám přinese veliké výhry atd., jedním slovem vyslovené štěstí!
A člověk po štěstí touží, vždyť je pro štěstí stvořený. Reklama – a skutečnost? Stále mezi námi zůstávají nemoci, bolest, smrt, jsme obklopeni násilím, podvody, loupežemi, stále se někde válčí, stávkuje, zůstává nespokojenost. Což tedy je opravdové štěstí pouhou nesplnitelnou chimérou? Je údělem člověka spíše bolest a strádání?
Záleží, v čem člověk vidí nebo hledá štěstí. Veliký hledač štěstí, filosof, hříšník a nakonec světec sv. Augustin, napsal: „Lidské srdce je tak malé, že je možno je skrýt v lidských dlaních. Současně však je tak veliké, že nestačí celý svět, aby splnil jeho přání. Neklidné je srdce naše, dokud nespočine v Tobě, Pane.“
Jen v Bohu je opravdové štěstí, jen Bůh může splnit lidská přání a naplnit člověka spokojeností. Cestu k opravdovému štěstí nám dnes nastínil Pán Ježíš ve svém horském kázání. Jeho řeč je však opakem toho, co lidé považují za štěstí. Člověk vidí štěstí v bohatství, které nese blahobyt. Ve skutečnosti se však stává otrokem peněz, bojí se o své bohatství, z pocitu moci se stává arogantní, a tak má více nepřátel než skutečných přátel. Obyčejně žije v osamocenosti. Spasitel říká: když nebudeš bažit stále po majetku, když dovedeš být v duchu chudý, tedy se oprostíš od touhy po bohatství, zůstaneš tichý, nebudeš toužit po moci, pak budeš spokojený, ano, šťastný.
Slyšíme a čteme mnoho různých siláckých projevů politiků, odborářů. Pán Ježíš s takovými nesouhlasí. Nabádá k tichosti pokoře. Snažte se řešit spory nejen na bázi spravedlnosti, ale i lásky, a tím dosáhnete „svého údělu již zde na zemi“, začleníte se do Božího království.
Blahoslavení, kdo lační a žízní po spravedlnosti, neboť oni budou nasyceni, blahoslavení milosrdní, neboť oni dojdou milosrdenství. Tragédie Bosny. Kolik lidí tam bylo povražděno, kolik dětí zabito a zmrzačeno, kolik rodin a domů rozbito. Kdyby všichni jednalo podle slov Pána Ježíše v duchu spravedlnosti, lásky, odpuštění, mírnosti, nemuselo k tragédii dojít.
Blahoslavení čistého srdce… Svět se bojí AIDS, současně však stále více hřeší proti 6. přikázání a nechce pochopit, že ne ochranné prostředky, ale mravní čistota může zabránit hrozící katastrofě. Blahoslavení pokojní, ne štváči, kteří vyvolávají rozbroje, nenávist, násilí často ve jménu falešných hesel a ideálů. Je lépe snést příkoří, než se mstít, vzájemně si ubližovat. Většina lidí nechce přijmout Ježíšova slova. Považují je za projev slabosti, malého ducha, a proto svět vypadá tak, jak vypadá.
Ne mamon, pýcha, síla, násilí spasí svět. Svým horským kázáním staví Pán Ježíš všechno naruby. Vidí před sebou plačící, nešťastné, pronásledované, tupené a říká jim: nejste opuštěni, já vás chápu, já jsem s vámi, vy patříte k blahoslaveným. Vy všichni již zde na zemi vstupujete do Božího království a toto království je zdrojem skutečného štěstí, radosti, která vám nebude odňata.
Promysleme si všichni velikou horskou řeč Spasitelovu, rozjímejme o štěstí, zamysleme se nad slovy sv. Augustina: neklidné je srdce naše…