Zajímavé...

Benedikt XVI. – hrdina víry a papež, který viděl, že přicházejí těžké časy

Catholic Church England and Wales, POPE BENEDICT XVI in Portugal, CC BY-NC-ND 2.0, flickr Dnes, na Starý rok, přišla z Říma zpráva o smrti papeže Benedikta XVI. V jistém smyslu jsem rád, že jeho tělesné utrpení skončilo. Ale jaká ztráta to pro nás je!





Benedikt XVI. byl velikánem moderní katolické církve. Byl však ve stínu papeže, kterému věrně sloužil - Jana Pavla II. Byl však také velkým teologem. Jako prefekt Kongregace pro nauku víry udržoval stabilitu katolické církve po celá desetiletí. Měl jsem ho rád a teď, když zemřel, je mi to upřímně líto.

Mnozí z mých tradicionalistických katolických přátel mají ambivalentní postoj vůči Josephu Ratzingerovi – vzhledem k tomu, že z postu papeže v roce 2013 odstoupil, a tím otevřel dveře tristní vládě papeže Františka.

Do určité míry s nimi musím sympatizovat. Pokud bych byl stále katolíkem, možná bych byl jedním z nich. Ale mám-li být upřímný, nevím, jak tajemná prozřetelnost působila při tomto velkém odmítnutí.

Jednou mi jeden kněz, který Benedikta znal, řekl, že odstoupil, když si uvědomil, že navzdory jeho oficiální moci jako absolutního monarchy katolické církve je jeho faktická moc mnohem menší a určitě nestačí k vyčištění korupce v římské kurii.

Podle tohoto zdroje starý a nevládný Benedikt odstoupil v naději, že Duch Svatý pošle za něj mladého energického nástupce, který to zvládne. Novinář Peter Seewald se na to Benedikta nedávno zeptal a ten řekl, že to není pravda.

Pro mě to ale nic neřeší. Stále si myslím, že na tom něco je. Mohu se však mýlit. Ale teď je to už jedno.

Diskusi o smyslu Benediktova života a práce pro katolickou církev nechám na teology a církevní historiky. Zpráva o jeho smrti přišla dnes a toto jsou mé první myšlenky.

Charismatický Jan Pavel II. byl rockovou hvězdou, ale pro mě byl skálou plachý Benedikt. Četli jste ho někdy? Na rozdíl od JP2 byl jednoznačně pochopitelným autorem. Nemusíte být katolíkem, abyste z jeho díla načerpali. Vyplývá z něj zejména to, že Joseph Ratzinger miloval Ježíše Krista.

Osobně jsem vrchol své spisovatelské kariéry zažil 11. září 2018 v Římě. Byl jsem tam představit italský překlad knihy The Benedict Option (Benediktova volba). Můj vydavatel zorganizoval veřejnou akci v prostorách italského Senátu. Arcibiskup Georg Gänswein, Benediktův osobní tajemník, souhlasil, že přednese proslov k mé knize.

Benediktova cesta – Křesťanský život v pokřesťanské době - obálka knihy, www.databazeknih.cz

https://www.databazeknih.cz/obalka-knihy/benediktova-cesta-krestansky-zivot-v-pokrestanske-dobe-373308


Před akcí mi moji italští přátelé-novináři řekli, že cokoli Gänswein řekne, mohu si být jistý, že každou slabiku schválil samotný Benedikt. Měl jsem bouli v krku – pro mou hlubokou úctu k Benediktovi XVI. (v Benediktově volbě jsem ho vždy nazýval druhým Benediktem). Pokud se ukáže prostřednictvím Mons. Gänsweina, že Benediktovi se moje kniha nelíbí, tak bych to měl přijmout - vždyť jsem už velký. Nicméně…

Tady je text Gänsweinova proslovu:

Velice vám děkuji za pozvání do tohoto váženého Senátu, které jsem s radostí přijal, abych představil tuto knihu amerického autora Roda Drehera, o které jsem už tolik slyšel. Oslovil mě mnich z Nursie, od kterého se odvíjí název této knihy. Zapůsobil na mě však i datum, ve kterém se zde v Římě setkáváme s tímto odvážným autorem.

Je 11. září, které se v Americe od podzimu 2001 označuje jen jako „11. září“ v souvislosti s katastrofou, při níž členové teroristické organizace Al-Káida zaútočili na Spojené státy americké. Sledoval to celý svět: plně obsazená letadla, která se v New Yorku a Washingtonu stala útočnými raketami.

Čím více času jsem strávil čtením knihy Roda Drehera uprostřed přívalu zpráv v posledních týdnech, tím více jsem chápal naše dnešní setkání jako čin prozřetelnosti – především po zveřejnění zprávy velké poroty Pennsylvánie. Katolická církev na ni musí hledět se zděšením. Je to její 11. září, i když tato katastrofa se bohužel nestala jen v jeden den, ale během mnoha dní a let a postihla nespočet obětí.

Prosím, nechápejte mě špatně. Nesrovnávám oběti ani počty případů zneužívání v katolické církvi s těmi 2996 nevinnými lidmi, kteří přišli o život při teroristických útocích na Světové obchodní centrum a Pentagon 11. září 2001.

Na Kristovu církev zatím nikdo nezaútočil osobním letadlem. Bazilika svatého Petra stále stojí, stejně jako katedrály ve Francii, Německu či Itálii, které jsou dodnes dominantou mnoha měst západního světa – od Florencie po Chartres, od Kolína po Mnichov. A přece, nedávné zprávy z Ameriky, kde kněží katolické církve smrtelně zranili tolik duší, jsou horší než kdyby se zřítily budovy kostelů v Pensylvánii nebo Národní svatyně Neposkvrněného početí ve Washingtonu.

Jako by to bylo teprve včera, co jsem 16. dubna 2008 doprovázel papeže Benedikta XVI. do této národní svatyně katolické církve ve Spojených státech amerických, kde se tak dojímavě pokoušel vyburcovat biskupy této země, popisujíc jim „hlubokou ostudu“ způsobenou sexuálním zneužíváním nezletilých kněžími a „obrovskou bolest, kterou vaše církevní společenství trpěly, když duchovenstvo tímto nemorálním chováním zradilo své kněžské povinnosti a odpovědnost“.

Smutek Svatého Otce však nedokázal zastavit toto zlo a ani postoje prázdných gest velké části hierarchie.

A teď je tu s námi Rod Dreher, jehož kniha začíná slovy: „Nikdo neviděl, že přichází velká potopa.“ V poděkování věnuje svou knihu jistým způsobem papeži Benediktovi XVI. A zdá se mi, že to z velké části napsal v jakémsi tichém dialogu s tichým emeritním papežem, poukazujíc na jeho analytické a prorocké schopnosti, když píše: „V roce 2012 tehdejší papež řekl, že současná duchovní krize Západu je nejvážnější od pádu na konci pátého století. Světlo křesťanství hasne po celém Západě.

Proto bych, pokud můžu, rád doplnil prezentaci „Benediktovy volby“ od Roda Drehera několika památnými slovy z úst Benedikta XVI. během jeho služby; slova, která se mi vybavila při čtení knihy – například z 11. května 2010, když novinářům, kteří ho doprovázeli při letu do Fatimy, řekl:

Pán nám řekl, že církev bude neustále všelijak trpět až do konce světa… Co se týče nových věcí, které dnes můžeme najít v tomto poselství (třetí fatimské tajemství), je zde i skutečnost, že útoky na papeže a církev nepřicházejí jen zvenčí, ale utrpení církve pochází právě z jejího nitra, z hříchu v církvi“.

V té době byl už pět let papežem. Pět let předtím, 25. března 2005, vyřkl kardinál Ratzinger na devátém zastavení velkopáteční křížové cesty v Koloseu – před tváří umírajícího Jana Pavla II. – tato slova:

Neměli bychom myslet i na to, jak moc Kristus trpí ve své vlastní církvi? Jak často se zneužívá Nejsvětější Svátost, jak často musí vstupovat do prázdných a zlých srdcí? Jak často slavíme pouze sebe, aniž bychom si uvědomili, že tam je! Jak často je jeho Slovo překrucováno a zneužíváno! Jak malá víra se skrývá za tolika teoriemi, tolika prázdnými slovy! Kolik špíny je v církvi a dokonce i mezi těmi, kdo by mu v kněžství měli úplně patřit! Kolik pýchy, kolik sebeuspokojení! Jak málo úcty vzdáváme svátosti smíření, kde na nás čeká, připravený nás pozvednout, kdykoli padneme! Toto všechno je přítomno v jeho umučení. Jeho zrada učedníky, jejich nedůstojné přijetí jeho Těla a Krve je jistě největším utrpením našeho Vykupitele; probodává mu to srdce. Můžeme mu jen z hloubky srdce volat: Kyrie eleison – Pane, smiluj se.

Již dříve jsme od svatého Jana Pavla II. slyšeli, že v naší době je skutečným a dokonalým ekumenismem ekumenismus mučedníků. A tak jsme se v nouzi utekli ke svaté Editě Steinové či Dietrichu Bonhoefferovi. Ale jak už nyní víme, existuje i ekumenismus potřeby a sekularizace a ekumenismus nevěry a útěku od Boha a církve napříč všemi denominacemi. A ekumenismus „zatmění“ Boha. Teprve nyní jsme svědky epochální změny, kterou Dreher prorokoval v USA již před rokem. Viděl přicházet velkou potopu!

Poznamenává však také, že zatmění Boha neznamená, že Bůh již neexistuje. Znamená to spíše, že mnozí už neuznávají Boha, protože před Pánem padly stíny. Dnes jsou to stíny hříchů a přestupků a zločinů zevnitř církve, které mnohým zatemňují Jeho oslnivou přítomnost.

V procesu tohoto soumraku se fenomén toho, co se v němčině nazývá Volkskirche – „lidová církev“, k níž všichni patřili, něco, do čeho jsme se narodili, ale v Americe nikdy neexistovalo tak jako v Evropě – už zemřelo. Zní to příliš dramaticky?

Dramatický je počet lidí, kteří se obracejí církvi zády. Ještě dramatičtější je však jiná statistika: podle nejnovějších průzkumů se z katolíků, kteří ještě neopustili církev v Německu, jen 9,8 procenta stále schází v neděli na bohoslužbách, aby společně slavili Nejsvětější Eucharistii.

Připomíná to úplně první cestu papeže Benedikta po jeho zvolení. Na břehu Jadranského moře 29. května 2005 připomněl převážně mládežnickému publiku, že neděle je „týdenním svátkem Velikonoc“, čímž vyjádřil identitu křesťanského společenství a centrum jeho života a poslání. Téma eucharistického kongresu („Nemůžeme žít bez neděle“) však sahá až do roku 304, kdy císař Dioklecián zakázal křesťanům pod trestem smrti vlastnit Písmo svaté a setkávat se v neděli na slavení Eucharistie.

V Abitenu, malé vesnici v dnešním Tunisku, jednou v neděli našli 49 křesťanů při slavení Eucharistie v domě Octavia Felixe, čímž porušili císařské nařízení. Byli zadrženi a odvedeni do Kartága, aby je vyslechl prokonzul Anulinus.

Významná je mimo jiné odpověď, kterou dal jistý stařec prokonzulovi, když se ho zeptal, proč neuposlechli císařova přísná nařízení. Odpověděl: „Sine dominico non possumus“. Nemůžeme žít bez nedělního slavení Eucharistie. Chyběla by nám síla čelit každodenním problémům a nepodlehnout.

Po krutém mučení bylo zabito těchto 49 mučedníků z Abitene. Svou víru tak potvrdili prolitím krve. Zemřeli, ale zvítězili: dnes si je připomínáme ve slávě vzkříšeného Krista.

Jinými slovy, to, co jsme jako děti takzvané „lidové církve“ poznali jako „nedělní povinnost“, je ve skutečnosti vzácná, jedinečná vlastnost křesťanů. A je mnohem starší než lidová církev. Jde tedy opravdu o eschatologickou krizi, ve které se katolická církev nachází již dlouho, přesně tak, jak si moje máma a táta mysleli, že ji viděli ve své době – s „hrůzami zpustošení na svatých místech“.

Nakonec jsem se však několik dní cítil jakoby v dobách svého dětství – zpět v otcově kovárně v Černém lese, kde kladivo bez přestání bušilo do kovadliny, ale neudělalo to bez mého otce, jehož rukám jsem důvěřoval jako rukám Božím.

Očividně v tom nejsem sám. V květnu arcibiskup nizozemského Utrechtu, kardinál Willem Jacobus Eijk, přiznal, že současná krize mu připomíná „poslední zkoušku“ církve před Kristovým druhým příchodem, která „otřese vírou mnoha věřících, jak ji popisuje Katechismus katolické církve v paragrafu 675. Pronásledování, které doprovází její putování na zemi, odhalí ‚tajemství nepravosti'.

Asi tak nějak jako exorcista, i Rod Dreher zná ono „mysterium iniquitatis“. Ukázal to v článcích z posledních měsíců, ve kterých, jak možná žádný jiný novinář, vrhl světlo na skandály bývalého arcibiskupa z Newarku a Washingtonu. Není však investigativním reportérem. Není ani fantasta, ale rozvážný analytik, který dlouhodobě pozorně a kriticky sleduje stav církve a světa, ale přesto si zachovává téměř dětský, láskyplný pohled na svět.

Pope Benedict XVI, Peter Nguyen, CC BY 2.0, commons...
Dreher proto nepřináší apokalyptický román podobný slavnému „Pánovi světa“, kterým britský duchovní Robert Hugh Benson v roce 1906 otřásl anglosaským světem. Dreherova kniha spíše připomíná příručku, jak postavit archu, protože ví, že žádná přehrada nedokáže zastavit tuto velkou potopu, která už dlouho zaplavuje starý křesťanský Západ.

Z toho vyplývá i trojí rozdíl mezi Dreherem a Bensonem: Dreher je typický Američan – praktičtější než poněkud výstřední Brit z Cambridge z doby před první světovou válkou. Za druhé, Dreher jako občan Louisiany má zkušenosti s hurikány. A za třetí, není to duchovní, ale laik, který nemluví ve jménu jiných, ale z vlastní vůle a horlivosti pro Boží království, které nám ohlašoval Ježíš Kristus. V tomto smyslu je to člověk, který je zcela po chuti papeže Františka, který ví jako nikdo jiný v Římě, že krize církve je ve svém jádru krizí duchovenstva. A že nyní nastala hodina suverénních laiků, zejména v nových a nezávislých katolických médiích, které téměř až ztělesnil Rod Dreher.

Lehkost jeho ztvárnění pravděpodobně souvisí s ušlechtilými vypravěčskými tradicemi jižních států Ameriky, kterým Mark Twain kdysi pomohl dosáhnout světového uznání. A když jsem předtím řekl, že jsem se naposledy znovu a znovu viděl jako dítě ve vyhni, sledujíc údery otcova kladiva na kovadlinu, musím přiznat, že nekomplikované čtení této těžké knihy mě znovu a znovu přivedlo do dobrodružného světa mého dětství, když jsem snil o Tomovi Sawyerovi a jeho příteli Hucku Finnovi.

Rod Dreher, na druhé straně, nepředkládá sny, ale fakta a analýzy, které zhušťuje do vět, jako jsou tyto: „Člověk psychologický přesvědčivě zvítězil a nyní vlastní kulturu – včetně většiny kostelů – stejně jako Ostrogóti, Vizigóti, Vandalové a jiné dobyvatelské národy vlastnili pozůstatky Západořímské říše.

Nebo toto: „Naši vědci, naši soudci, naše knížata, naši učenci a naši zákoníci – pracují na ničení víry, rodiny, pohlaví, dokonce i na tom, co znamená být člověkem. Naši barbaři vyměnili zvířecí kožešiny a oštěpy minulosti za značkové obleky a chytré telefony.

Třetí kapitola jeho knihy začíná slovy: „Nemůžeš se vrátit do minulosti, ale můžeš jít do Nursie.“ Krátce nato pokračuje – prorocky k tématu, ale nijak škodolibě – takto: „Legenda říká, že Napoleon v hádce s kardinálem poukázal na to, že má moc zničit církev.

Vaše veličenstvo,“ odpověděl kardinál, „my, duchovenstvo, jsme za posledních 1800 let udělali vše, co bylo v našich silách, abychom zničili církev. Nepodařilo se nám to – a neuspějete ani vy.

Čtyři roky poté, co Napoleon vykázal benediktiny z jejich téměř tisíciletého domova, byla jeho říše v troskách a on v exilu. Dnes je v rodném městě tohoto světce (Benedikta) opět slyšet gregoriánské chorály…

V téže Nursii se však nedávno ozval hukot zemětřesení. V srpnu 2016 během několika vteřin zničilo Baziliku svatého Benedikta, až po přední fasádu. Přibližně ve stejnou dobu zaplavily průtrže mračen i rodné město Roda Drehera na horním toku Mississippi. Tyto dvě klíčové dramatické scény stojí na začátku a na konci jeho knihy, jako by byly založeny na božském scénáři – a jakoby ilustrovaly tezi, kterou Dreher zformuloval v první kapitole: „Naše realita je skutečně alarmující, ale nemůžeme si dovolit podlehnout hysterii ze zkázy. V této krizi je skryté požehnání, pokud opravdu otevřeme oči… Příchozí bouře může být prostředkem, skrze který nás Bůh vysvobodí.

V poslední době se termín zemětřesení často používá k popisu úpadku církve, o kterém nyní říkám, že byl pro ni 11. zářím.

Rod Dreher popisuje reakci mnichů z Nursie na katastrofu, která zničila jejich opatství v rodišti svatého Benedikta, jen několika slovy, která vám musím přečíst, protože jsou velmi přesná:

Benediktinští mniši z Nursie se stali znamením pro svět způsobem, který jsem nepředpokládal, když jsem začal psát tuto knihu. V srpnu 2016 zasáhlo jejich region ničivé zemětřesení. Přišlo v noci a mniši se právě modlili matutinum. Z kláštera utekli do bezpečí na otevřené náměstí.

Otec Kasián později poznamenal, že toto zemětřesení bylo symbolem rozpadu křesťanské kultury Západu. Ale v tu noc se objevil i jiný symbol – naděje. Druhým symbolem bylo shromáždění lidí kolem sochy svatého Benedikta na náměstí, aby se tam pomodlili,“ napsal. ‚To je jediný způsob obnovy'.


Catholic Church England and Wales, POPE BENEDICT XVI in Portugal, CC BY-NC-ND 2.0, flickr


Vzhledem ke svědectví otce Kasiána bych vám chtěl říci, že Benedikt XVI. se od své rezignace považoval za starého mnicha, který se po 28. únoru 2013 bude především modlit za matku církev, svého nástupce papeže Františka a svatopeterskou službu, kterou založil sám Kristus.

Z Kláštera Mater Ecclesiae za Bazilikou sv. Petra by tento starý mnich, vzhledem k Dreherově dílu, pravděpodobně poukázal na projev, který přednesl jako úřadující papež 12. září 2008 na Collège des Bernardins v Paříži před duchovní elitou Francie.

Během velkých kulturních otřesů v období stěhování národů a vzniku nových státních struktur byly kláštery místem, kde přežily poklady staré kultury a zároveň se jimi pomalu formovala nová kultura,“ řekl Benedikt XVI. a zeptal se: „Ale jak se to stalo? Co motivovalo muže, aby se zde setkali? Co chtěli? Jak žili?

V první řadě je třeba přiznat, že jejich záměrem nebylo vytvořit kulturu a dokonce ani zachovat kulturu z minulosti. Jejich motivace byla mnohem jednodušší. Jejich cílem bylo: Quaerere Deum. Uprostřed zmatku doby, ve které se nic nezdálo trvalé, chtěli udělat to podstatné - pokusit se najít to, co je trvalé, život sám. Hledali Boha. Chtěli jít od nepodstatného k podstatnému, k jediné opravdu důležité a spolehlivé věci, která existuje… Hledali definitivní za dočasným…

Quaerere Deum – hledat Boha a nechat se jím najít, to je dnes neméně potřebné než v minulosti. Čistě pozitivistická kultura, která by se snažila zahnat otázku Boha do subjektivní sféry jako nevědeckou, by byla kapitulací rozumu, zřeknutím se jeho nejvyšších možností, a tedy katastrofou pro lidstvo s velmi vážnými následky. To, co dalo základ evropské kultuře – hledání Boha a ochota naslouchat mu – zůstává dnes základem každé skutečné kultury.


Toto byla slova papeže Benedikta XVI. ze dne 12. září 2008 o skutečné „volbě“ svatého Benedikta z Nursie. Potom mi zbývá o Dreherově knize říci jen toto: Neobsahuje hotovou odpověď. Neexistuje žádný všelék, žádný univerzální klíč k otevření vrat, která byla pro nás dlouho otevřená a nyní jsou opět zavřená. Tato kniha však skrývá autentický příklad toho, co před deseti lety řekl papež Benedikt o benediktinském duchu počátku. Je to skutečné „Quaerere Deum“. Je to hledání pravého Boha Izáka a Jakuba, který ukázal svou lidskou tvář v Ježíši Nazaretském.

Z tohoto důvodu mě napadá věta z kapitoly 4, 21 Regule svatého Benedikta, která také proniká a oživuje celou Dreherovu knihu jako Cantus Firmus. Toto je to legendární: „Nihil amori Christi praeponere“. To znamená v překladu: Nic nepředchází Kristovu lásku. Je to klíč k celému zázraku západního mnišství.

Benedikt z Nursie byl majákem při stěhování národů. V neklidných časech zachránil církev a v určitém smyslu tak znovu založil evropskou civilizaci.

Nyní však nejen v Evropě, ale na celém světě už desetiletí zažíváme migraci národů, která už nikdy neskončí, což jasně uznal i papež František a naléhavě o tom promlouvá do našeho svědomí.

Jestli církev neví, jak se s Boží pomocí znovu obnovit, pak je opět v sázce celý projekt naší civilizace. Pro mnohé to vypadá, jako by se církev Ježíše Krista nikdy nedokázala vzpamatovat z katastrofy svého hříchu – téměř se zdá, že ji sžírá.

A to je přesně ta hodina, kdy Rod Dreher z Baton-Rouge v Louisianě představuje svou knihu – zde, u hrobů apoštolů. A během děsivého zatmění Boha předstupuje před nás a říká: „Církev není mrtvá, pouze spí a odpočívá“.

A nejen to. Církev je „mladá“, jako by říkal. A říká to radostně a svobodně, jak řekl Benedikt XVI., když 24. dubna 2005 převzal úřad svatého Petra a připomněl utrpení a smrt svatého Jana Pavla, se kterým dlouhá léta spolupracoval. Volal na nás všechny na Náměstí svatého Petra:

Landesregierung Baden-Württemberg, Papstbesuch, CC BY-NC-ND 2.0, flickr,


Během těch smutných dnů, kdy byl papež nemocný a zemřel, se nám vyjevilo, že církev žije. A církev je mladá. Ukrývá v sobě budoucnost světa, a proto každému z nás ukazuje cestu k budoucnosti. Církev je živá a my to vidíme: prožíváme radost, kterou Zmrtvýchvstalý Pán přislíbil svým následovníkům. Církev je živá – je živá, protože Kristus je živý, protože skutečně vstal z mrtvých. V utrpení, které jsme v těch velikonočních dnech viděli na tváři Svatého Otce, jsme kontemplovali tajemství Kristova umučení a dotýkali jsme se jeho ran. Ale během těchto dnů jsme se také mohli v hlubokém smyslu dotknout Vzkříšeného. Po krátkém období temnoty jsme mohli zažít radost, kterou slíbil jako ovoce svého vzkříšení.

Ani satanské 11. září univerzální katolické církve nemůže oslabit nebo zničit tuto pravdu, protože jejím původcem je Vzkříšený Pán a Vítěz.

Musím se proto upřímně přiznat, že tento čas velké krize, který dnes již před nikým nezůstává skrytý, vnímám především jako čas milosti, protože nás nakonec nevysvobodí žádné zvláštní úsilí, ale jen „Pravda“, jak nás Pán ujistil. V této naději hledím na slova Roda Drehera o „očišťování paměti“, které nám svěřil Jan Pavel II., a tak jsem vděčně četl i jeho „Benediktovu volbu“ jako úžasnou inspiraci, a to v mnoha ohledech. V posledních týdnech mi máloco poskytlo tolik útěchy.

Děkuji za pozornost.

*******************


Seděl jsem tam jako opařený. Jeden italský novinář z publika mi napsal esemesku:

Ujišťuji tě, že mnozí v Římě a v celém katolickém světě jsou těmito slovy naprosto ohromeni. Protože to jednoznačně znamená, že (Benediktovu volbu) schválil sám Benedikt XVI.

Myšlenka, že Benedikt XVI., jeden z mých hrdinů víry, schválil Benediktovu volbu - ačkoli ji napsal člověk, který ztratil katolickou víru?! Pane, smiluj se! Zbytek dne jsem strávil jakoby kráčeje v oblacích. Starý mnich Joseph Ratzinger ani nevěděl, jaký dar mi ten den dal. Vyběhl jsem ven a koupil si svoji vlastní knihu. Chtěl jsem mít nějakou památku na tento požehnaný den.

Byl jsem tak vděčný, že Benedikt XVI. z mé knihy porozuměl něco, co jiní ne: že to není výzva k útěku do hor a úplný ústup ze světa, ale spíše výzva k posílení sebe samých, na úrovni jednotlivců i kolektivu, a to ve víře, abychom byli schopni obstát v nadcházejících zkouškách. To by mělo být jasné každému, kdo se obtěžoval si tu knihu přečíst. Mnozí, kteří nečetli víc než obálku, si myslí, že mluvím o úniku ze světa.

Benediktova voľba kniha od: Rod Dreher, www.databazeknih.cz

https://www.databazeknih.cz/obalka-knihy/benediktova-cesta-krestansky-zivot-v-pokrestanske-dobe-373308


Chci poukázat na tuto pasáž z projevu Mons. Gänsweina:

Očividně v tom nejsem sám. V květnu arcibiskup nizozemského Utrechtu, kardinál Willem Jacobus Eijk, přiznal, že současná krize mu připomíná „poslední zkoušku“ církve před Kristovým návratem, která „otřese vírou mnoha věřících“, jak ji popisuje Katechismus katolické církve v paragrafu 675. Katechismus pokračuje: „Pronásledování, které doprovází její putování na zemi, odhalí ‚tajemství nepravosti'.“

Připomínám, že Benedikt XVI. schválil každé slovo této promluvy. Emeritní papež nám poslal vážné poselství o tom, že čas pokročil. Dnes ráno jsem si psal se svým tradičním katolickým přítelem o smrti tohoto vzácného muže. Můj přítel si myslí, že Benedikt před svou rezignací něco věděl, co si tento jeho krok vynutilo – to „něco“ bylo mystické a eschatologické.

Catholic Church England and Wales, The Holy Father, Pope Benedict XVI; CC BY-NC-ND 2.0, flickr


Jsou to jen spekulace, ale myslím, že na tom něco je. Myslím si, že Benedikt měl velmi silný pocit, že křesťany zastihne nějaká strašlivá zkouška a že on nebyl dost silný, aby na ni církev připravil. Zřejmě doufal, že jeho nástupcem bude někdo, kdo tento úkol místo něho – starého a slabého – zvládne. Avšak otevřel dveře katastrofě.

Letos jsem na svých cestách po Evropě potkal jednoho věrného katolíka, který v roce 2015 obdržel osobní dopis od Benedikta XVI. Ten muž mi řekl, při jaké příležitosti tento dopis dostal a co se v něm uvádělo. Spadla mi sáňka. Řekl, že dopis zveřejní po Benediktově smrti. Tak teď nastal ten čas - a řeknu vám, když toto vyjde, dostane se to na titulky světových novin. Dává to projev Mons Gänsweina o Benediktově volbě do určitého světla a pomáhá mi pochopit, proč papež Benedikt v podstatě podpořil mou knihu. Jen počkejte. Mám takový pocit, že Joseph Ratzinger byl mezi námi jakýmsi katechonem, který v jistém mystickém smyslu zadržoval to nejhorší, a teď, když odešel k Bohu, budeme čelit potopě. Doufám, že se mýlím. Nicméně myslím, že ne.

Ať přijde cokoliv, děkuji Bohu za život a službu Josepha Aloise Ratzingera, papeže Benedikta XVI. A děkuji i za velkého orodovníka. Věřím, že my všichni, i my nekatolíci, jsme v nebi získali prosebníka.

Pokud jste nikdy nečetli jeho knihy, je dobré začít Úvodem do křesťanství. Opět, nemusíte být katolíkem, abyste se z toho poučili. Mnohem kratším dílem je reflexe současné krize Bez kořenů: Západ, relativismus, křesťanství, islám. Samozřejmě, je zde i dvoudílná biografie od Benediktova amanuensis Petra Seewalda, kterou jsem si právě koupil.

Skončím tímto úryvkem z dopisu, který Benedikt XVI. poslal letos v lednu nově zvolenému představenému tradicionalistického katolického kláštera ve Francii, který měl tehdy pouhých 35 let. Je z rozhovoru s novým priorem Domem Louisem Blancem ve francouzském katolickém časopise La Nef. Z dopisu Benedikta XVI. vyplývá dobrá rada pro nás všechny:

V současném zmatku je důležité, abychom neobhajovali ledajaké teorie, ale abychom prostě žili ve víře církve, podle tradice vyjádřené v jejím vyznání víry a v Regule svatého Benedikta. Takový zásadní postoj dává hybnost v maličkostech a pevnost v podstatných věcech.

Hybnost v maličkostech a pevnost v podstatných věcech.“ V této jednoduché větě byla a je pokora a lidskost tohoto velkého papeže Benedikta XVI.

Věčná památka!



Text původně vyšel na stránce American Conservative.

Zdroj:
Hrdina viery a pápež, ktorý videl, že prichádzajú ťažké časy, standard.sk

Převzato z https://slovenskydohovorzarodinu.sk/, článek z 1. 1. 2023 naleznete zde.

Benedict XVI Blessing,  Rvin88, CC BY 3.0, commons...

Sdílet

Související články:
Úmysly Svatého otce Františka pro prosinec 2024 (01.12.2024)
Úmysly Svatého otce Františka pro listopad 2024 (01.11.2024)
Úmysly Svatého otce Františka pro říjen 2024 (01.10.2024)
Úmysly Svatého otce Františka pro září 2024 (01.09.2024)
Úmysly Svatého otce Františka pro srpen 2024 (01.08.2024)
Úmysly Svatého otce Františka pro červenec 2024 (01.07.2024)
Úmysly Svatého otce Františka pro červen 2024 (01.06.2024)
Modlitba k přípravě na Jubileum 2025 (24.05.2024)
Úmysly Svatého otce Františka pro květen 2024 (01.05.2024)
Úmysly Svatého otce Františka pro duben 2024 (01.04.2024)
Urbi et Orbi - požehnání městu a světu (31.03.2024)
Úmysly Svatého otce Františka pro březen 2024 (01.03.2024)
Poselství Svatého otce Františka k 32. Světovému dni nemocných 11. února 2024 (08.02.2024)
Poselství papeže Františka k postní době (07.02.2024)
Úmysly Svatého otce Františka pro únor 2024 (01.02.2024)
Pius XII.: CÍRKEV JE MATKOU A UČITELKOU A JEJÍ POVINNOSTÍ JE BRÁNIT BOŽÍ ZÁKON (13.01.2024)
Úmysly Svatého otce Františka pro leden 2024 (01.01.2024)
Poselství papeže Františka ke Světovému dni míru (29.12.2023)
Vánoční poselství papeže Františka Urbi et Orbi (25.12.2023)
Poselství papeže Františka k 38. Světovému dni mládeže 2023 (23.11.2023)
Půst za mír - připojíte se? (24.10.2023)
CÍRKEV ČEKAJÍ TĚŽKÉ ČASY. JEJÍ VLASTNÍ KRIZE SE TEPRVE ZAČALA (10.08.2023)
Urbi et Orbi - požehnání městu a světu (09.01.2023)
USA: Progresivisté účtují s odkazem Benedikta XVI. (07.01.2023)
Životopisec emeritního papeže - Kdo dnes chce být křesťanem, musí mít odvahu být nemoderní jako Benedikt XVI. (04.01.2023)
Mezinárodní katolické revue Communio - odkaz na Benediktovy spisy zdarma do 15.1. (02.01.2023)
Exorcista páter Amorth o papeži Benediktovi XVI. (02.01.2023)
Za Benediktem XVI. - Nebyl bouřlivou řekou, ale tichou vodou, která uhášela žízeň po Bohu (31.12.2022)
Poselství Svatého otce ke Světovému dni misií 2022 (24.10.2022)
Papež ke kritice kongresu náboženství od biskupa Schneidera (25.09.2022)
NADPŘIROZENÉ NÁBOŽENSTVÍ ZJEVENÉ KRISTEM JE NÁBOŽENSTVÍ KATOLICKÉ. TO NENÍ MOŽNO POSTAVIT NA ROVEŇ OSTATNÍM BEZ POHORŠENÍ A ŠKODY PRO DUŠE (21.09.2022)
JEDINÝM PRAVÝM, BOHEM ZJEVENÝM A CHTĚNÝM NÁBOŽENSTVÍM, JE NÁBOŽENSTVÍ KATOLICKÉ (17.09.2022)
Poselství Svatého otce Františka ke Světovému dni modliteb za péči o stvoření (13.09.2022)
Synodalita v církvi (20.11.2021)
Poselství Svatého otce Františka ke 36. světovému dni mládeže (11.11.2021)
Pozvání našich biskupů k synodálnímu procesu (07.10.2021)
Poselství svatého otce Františka k 55. světovému dni sdělovacích prostředků (31.05.2021)
Poselství papeže Františka k světovému dni modliteb za povolání (18.05.2021)
Úmysly apoštolátu duben, květen, červen (27.04.2021)
Papež Jan Pavel II. v Československu 1990 (22.04.2021)
Poselství papeže Františka k postní době (02.03.2021)
Poselství papeže Františka k světovému dni nemocných (01.02.2021)
Urbi et Orbi - požehnání městu a světu (19.01.2021)
Promluva Svatého otce před modlitbou Anděl Páně v neděli 3.1.2021 (08.01.2021)
Úmysly Svatého otce pro modlitby svěřené celosvětové síti modliteb (01.01.2021)
Poselství Svatého otce Františka k 54. celosvětovému dni sdělovacích prostředků (28.05.2020)
Povolanie pápež - původní slovenský muzikál (18.05.2020)
Modlitba papeže Františka k Panně Marii (12.05.2020)
Karol Dučák: Katolická církev odmítá nejen ateistický komunismus, ale i kapitalismus a neoliberalismus! (06.05.2020)
List Svatého otce všem věřícím k měsíci květnu 2020 (03.05.2020)
Poselství Svatého otce Františka k 57. světovému dni modliteb za povolání (26.04.2020)
Poselství Svatého otce k 35. světovému dni mládeže 2020 (20.04.2020)
Poselství papeže Františka k 28. světovému dni nemocných (01.03.2020)
Sbírka Haléř sv. Petra 2020 (23.02.2020)
Prefekt vatikánského úřadu: Dokumenty prokáží úsilí Pia XII. o záchranu Židů (21.02.2020)
Poselství papeže Františka k 53. světovému dni míru (07.02.2020)
Papežovo vánoční poselství Urbi et Orbi (26.12.2019)
Úmysly svatého otce Františka pro rok 2020 (18.12.2019)
Exhortace papeže Františka - Christus Vivit (18.12.2019)
Jan Pavel II. o prvním přikázání Desatera (16.10.2019)
Poselství Svatého otce Františka k 93. světovému dni misií 2019 (14.10.2019)
Z misijního poslání církve není nikdo vyloučen (03.10.2019)
Poselství Svatého otce Františka ke Světovému dni migrantů a uprchlíků 2019 (16.09.2019)
Benedikt XVI.: Kritika textu se míjí s jeho jádrem (28.08.2019)
Papežové o sv. Cyrilovi a Metodějovi (04.07.2019)
P. Milan Glaser: Církví obchází strašidlo hereze (28.05.2019)
Církev a skandál zneužívání - Poznámky Benedikta XVI. z 11. dubna 2019 (15.04.2019)
Velikán na papežském stolci PIUS XII. zpečetil nezbytnost liturgické reformy ve 20. století (19.03.2019)
Hymnus o radosti (02.03.2019)
Poselství Svatého otce Františka k 52. Světovému dni míru (28.01.2019)
Ján Dolný: Esej k 50. výročí encykliky Humanae Vitae (07.01.2019)
Zvláštní úmysl papeže Františka (30.09.2018)
Naše víra a život potřebují souzvuk (26. neděle v mezidobí, cykl. B) (29.09.2018)
Naléhavý úmysl Apoštolátu modlitby papeže Františka na měsíc září 2018 (18.09.2018)
Poselství Svatého otce Františka ke IV. Světovému dni modliteb za péči o stvoření (18.09.2018)
Pavel VI. o okupaci Československa 21. srpna 1968 (20.08.2018)
Jubilejní rok sv. Aloise (22.06.2018)
Papež František stanovil 23. únor jako den modliteb a půstu za mír (22.02.2018)
Benedikt XVI.: Vnitřně jsem na pouti k Domovu (08.02.2018)
O údajném vyznamenání propotratové holandské aktivistky papežem (17.01.2018)
Afričtí preláti: "Svatý otče, v otázkách migrace se mýlíte. Ať mladí neodcházejí!" (11.01.2018)
RATZINGEROVA REVOLUCE Odkaz jednoho z největších teologů dneška (13.11.2017)
Milion Otčenášů za Svatého otce (07.11.2017)
Benedikt XVI varuje před 'nebezpečnou situací' v souvislosti s radikálním ateismem a radikálním islámem (08.06.2017)
Exkluzivní text Benedikta XVI: Krize, která rozvrací Církev, je především krizí liturgie (21.04.2017)
Světový den modliteb za povolání - poselství Svatého otce Františka (19.04.2017)
Před 12 lety zemřel papež Jan Pavel II. (02.04.2017)
Poselství Svatého otce Františka k 32. světovému dni mládeže 2017 (02.04.2017)
Poselství papeže Františka k postní době 2017 (24.02.2017)
... a papež František volal potřetí (09.02.2017)
Úmysl Svatého otce Františka svěřené Apoštolátu modlitby na měsíc ÚNOR (03.02.2017)
Emeritní papež Benedikt XVI: Katolická církev je naprosto nezbytná pro vykoupení (22.01.2017)
Úmysl Svatého otce Františka svěřené Apoštolátu modlitby na měsíc LEDEN (03.01.2017)
Papež, Vánoce a "falešné zprávy" o Hitlerovi (18.12.2016)
Pravá brána milosrdenství, kterou je Kristovo Srdce, zůstává otevřena (21.11.2016)
Poselství papeže Františka k Světovému dni misií 2016 (20.10.2016)
Světové dny mládeže v Krakově (05.08.2016)
Připomínka 65. výročí kněžského svěcení Benedikta XVI. (28.06.2016)
Slavnostní obřad na připomínku 65. výročí kněžského svěcení emeritního papeže Benedikta XVI. (27.06.2016)
Papež Benedikt XVI. se 29. června patrně objeví na veřejnosti (24.06.2016)
Právě před 35 lety otřásla světem zpráva o atentátu na Jana Pavla II. (15.05.2016)
Poselství papeže Františka k 53. světovému dni modliteb za povolání (12.04.2016)
Papežova exhortace: krásná, dojemná i rozdělující (09.04.2016)
Zveřejněna papežská exhortace o rodině Amoris laetitia (09.04.2016)
Vzpomínka: 2. duben - jedenácté výročí smrti sv. Jana Pavla II.
* Litanie k Janu Pavlu II., jeho promluvy k přikázáním Desatera
(02.04.2016)
Benedikt XVI.: Pokud víra a spása nejsou propojeny, víra nemá smysl (01.04.2016)
Urbi et Orbi - Jedině Boží milosrdenství nás může zachránit (27.03.2016)
Společné prohlášení papeže Františka a patriarchy Moskvy a celé Rusi Kirilla (14.02.2016)
Přímý přenos setkání: * Papež František se na Kubě setká s patriarchou Kirillem
* Dosavadní překážkou setkání byly obavy z proselytismu
(12.02.2016)
Papež: Bůh nemiluje láskou z telenovely (14.01.2016)
V římských klášterech se zachránila více než polovina židovské obce (10.01.2016)
Rozhovor s papežem Františkem k roku milosrdenství (18.12.2015)
Papež: Bůh v nás započal dobré dílo a taky by ho rád dokončil (27.11.2015)
Papež František: O slibech, které činíme dětem (19.10.2015)
Papežové pomíjejí, loďka církve se nepotopí (18.09.2015)
Modlitba za naši zemi (Papež František) (25.06.2015)
Apokalyptická vize Jana Pavla II. (14.06.2015)
Papež František se setkal s prezidentem Putinem (11.06.2015)
Papež o zásnubách: "expresní manželství neexistuje" (03.06.2015)
Krvavou kleriku Jana Pavla II. můžete vidět v Krakově (31.05.2015)
Papež František: Je čas, aby se rodiče vrátili k poslání vychovávat (28.05.2015)
10 let od smrti Jana Pavla II. a čas milosrdenství (02.04.2015)
Papež: Učitelé jsou jako duchovní rodiče (21.03.2015)
Poselství papeže Františka k postní době 2015 (17.02.2015)
Rodina a králíci: Co papež (ne)řekl (27.01.2015)
Papež se setkal s přeživšími z Osvětimi, včetně českých (11.01.2015)
Novoroční předsevzetí papeže Františka (05.01.2015)
Pius XII. si beatifikaci zaslouží o nic míň a o nic víc než ostatní (30.12.2014)
Papež ve Štrasburku varoval před paradoxním zneužíváním lidských práv (27.11.2014)
Ďábel není mýtus a musíme mu čelit zbrojí pravdy (16.11.2014)
Papež František: Boží království roste potichu a bez chlubení (14.11.2014)
Papež o pronásledovaných křesťanech: Mobilizujme svědomí (13.11.2014)
Emeritní papež Benedikt XVI.: ZŘEKNUTÍ SE PRAVDY JE "pro víru SMRTONOSNÉ" (27.10.2014)
Objednávejte si: plakátek papeže Františka (30.08.2014)
Deset tipů pro spokojený život (17.08.2014)
Vatikán zahájil diplomatickou iniciativu na podporu křesťanů v Iráku (13.08.2014)
Cesta papeže Františka do Jižní Koreje ve dnech 14. až 18. 8. na televizi Noe (13.08.2014)
Benedikt XV. o válce z let 1914 - 1918 (29.06.2014)
Tvoje jméno je "jsem křesťan" a příjmení "patřím do církve" (27.06.2014)
Papež František: Nezapomínejme na první lásku (08.06.2014)
Představitel OSN: Pro-life nauka je "mučení" (05.06.2014)
Minutová modlitba za mír ve Svaté zemi (05.06.2014)
Joseph Ratzinger: předmluva ke knize Nový světový neřád (01.06.2014)
Tv Noe - SOBOTA 22.10
Tajemství Jana Pavla II.: Z Fatimy k pádu komunismu
(31.05.2014)
* Přímé přenosy z pouti sv. otce ve Svaté zemi - TV NOE a TV LUX
* Podrobný program pouti papeže Františka do Svaté země
(24.05.2014)
Petrův nástupce svěřil Panně Marii svou pouť do Svaté země (24.05.2014)
Četba (+ čtení) na pokračování:
sv. Jan Pavel II. EVANGELIUM VITAE
(19.05.2014)
Papež Pavel VI. bude blahořečen 19. října 2014 (12.05.2014)
Papež: "žárlivost je ďáblova práce, Duch Svatý přináší jednotu" (12.05.2014)
Papež: Samolibý kněz Božímu lidu nesvědčí (06.05.2014)
Kardinál Müller: František navazuje na učení Benedikta XVI. o biskupské službě (02.05.2014)
První farnost, která nese jméno svatého Jana Pavla II. (30.04.2014)
10 kroků od sv.otca Františka jak se stát svatým (28.04.2014)
Nádherné slova Sv.otce Františka o svatosti ... (28.04.2014)
* Jan Pavel II. - Muž modlitby - 1-4* Aktuálně: sv. Otec Jan Pavel II. Veliký se stáva svatým orodovníkem v Nebi....
(26.04.2014)
Film na TV Lux: Karol: Papež, který zůstal člověkem (1 + 2) (25.04.2014)
Benedikt XVI. se zúčastní nedělní kanonizace (24.04.2014)
Svatořečení papežů: česká účast a přímé přenosy (23.04.2014)
Díky tobě, ženo (21.04.2014)
Papež se setkal s účastníky sympozia o boji proti obchodu s lidmi (15.04.2014)
Poselství papeže Františka k postní době 2014 (09.03.2014)
Benedikt XVI. písemně odpověděl na otázky deníku La Stampa (26.02.2014)
Nebudu už nositelem úřední moci, zůstanu ve službě modlitby (13.02.2014)
Kardinál Ouellet: Benedikt XVI. zasluhuje vděčnost za otevření nových perspektiv (01.01.2014)
Papež František u Benedikta XVI. a Benedikt XVI. u Františka (28.12.2013)
Papežská cesta do Svaté země je plánována na příští rok (14.12.2013)
Benedikt XVI.: "Stárnu a jsem mnich, který se modlí" (06.12.2013)
Apoštolská exhortace Radost evangelia (27.11.2013)
Apoštolská exhortace Evangelii gaudium papeže Františka uzavře Rok víry (19.11.2013)
Papež František předal Ratzingerovu cenu za teologii (27.10.2013)
22. 10. 2013 - Před 35 lety se ujal pontifikátu Jan Pavel II. (23.10.2013)
Jak je to vlastně s papežovým postojem k potratům? (19.10.2013)
Spojme se duchovně v modlitbě se Svatým otcem (04.10.2013)
Jan XXIII. a Jan Pavel II. budou svatořečeni 27. dubna 2014 (01.10.2013)
Svatý otec František 7. 9. 2013 (07.09.2013)
Právě nyní na TV-Noe: přímý přenos modlitební vigilie s papežem Františkem. (07.09.2013)
Papež jmenoval nového státního sekretáře Apoštolského stolce (31.08.2013)
O papeži Františkovi (30.07.2013)
Vyšla encyklika Lumen fidei, najdete zde i její překlad (27.07.2013)
Papež František: Archanděl může vyhnat satana z Vatikánu (26.07.2013)
Zasvěcení pontifikátu papeže Františka Naší Paní z Aparecidy
(a ve Fatimě)
(25.07.2013)
Papež František v Brazílii (25.07.2013)
SDM RIO a R13 v programu (nejen) TV LUX (24.07.2013)
Papež František poprosil Benedikta XVI.. o doprovázení během cesty do Brazílie (20.07.2013)
Kardinál Kasper: Papež František není konzervativec, ani pokrokář (20.07.2013)
Papež František o Benediktu XVI. a své papežské službě (14.07.2013)
František a ďábel (08.07.2013)
Kanonizace bl. Jana XXIII. a bl. Jana Pavla II.se přiblížila (06.07.2013)
František píše na Velehrad (04.07.2013)
V pátek vyjde encyklika o víře Lumen fidei (04.07.2013)
Dvakrát 'Svatý Otec' - přesto jedno srdce a jedna duše (22.06.2013)
Proces svatořečení Jana Pavla II. téměř uzavřený (22.06.2013)
O čtyřruční encyklice (20.06.2013)
O lahodném zotročování člověka (13.06.2013)
O návštěvě u emeritního papeže Benedikta XVI. (08.06.2013)
Benedikt XVI. o kultu a posvátnosti eucharistie (30.05.2013)
Proč se kdysi volalo »Ať žije Pius IX.«? (25.05.2013)
Papež František zasvětil svůj pontifikát Panně Marii Fatimské (22.05.2013)
Pontifikát papeže Františka zasvěcený Fatimské Panně Marii (aj.). (18.05.2013)
Papež pro Židy (14.05.2013)
František a papež? (12.05.2013)
Benedikt XVI. se vrátil do Vatikánu (03.05.2013)
Poselství papeže Benedikta XVI. k 50. Světovému dni modliteb za duchovní povolání (23.04.2013)
Zasvěcení pontifikátu Panně Marii Fatimské (14.04.2013)
Podle médií je papež František středověký (11.04.2013)
Panna Maria se zjevila se zesnulým papežem: "Hle, můj syn!" (05.04.2013)
Nový papež přichází do morální krize (04.04.2013)
Benedikt XVI..: Putující Církev je také „ECCLESIA MILITANS“ (30.03.2013)
Papež převezme Lateránskou baziliku o druhé velikonoční neděli (29.03.2013)
Papež: Pokoj je neslučitelný s potraty a eutanazií (25.03.2013)
Kardinál Miloslav Vlk o papeži Františkovi (23.03.2013)
Nabídka obrázků papeže Františka (23.03.2013)
Setkání papeže Františka s Benediktem XVI. (také video) (23.03.2013)
Papež František: Vichr dobroty (23.03.2013)
Papež František - řada překvapení a velká očekávání (19.03.2013)
Papežský erb a motto (19.03.2013)
9 věcí, které byste měli vědět o papeži Františkovi (19.03.2013)
Papež František: Homosexuální "manželství" jsou "machinacemi otce lží" (19.03.2013)
Inagurace papeže Františka v médiích (18.03.2013)
Křížová cesta za nového papeže (12.03.2013)
Studio Konkláve: První den volby papeže na TV - Noe - živě (12.03.2013)
Pontifikát Benedikta XVI. v číslech (12.03.2013)
Sbor kardinálů volitelů v číslech (10.03.2013)
O čem bude konkláve? (09.03.2013)
Konkláve začne v úterý 12. března (08.03.2013)
Adoptujte si kardinála! (08.03.2013)
Sbor kardinálů volitelů je kompletní, datum konkláve jěště nebylo stanoveno (08.03.2013)
Vizionářka Mirjana prosila o modlitbu za papeže Benedikta
Modlitby za konkláve a budoucího papeže
(04.03.2013)
Svolání první generální kongregace kardinálského kolegia (01.03.2013)
Pravidla pro volbu papeže - Apoštolská konstituce o volbě nové hlavy církve (01.03.2013)
Benedikt XVI.: Budoucímu papeži, který je mezi vámi, již nyní slibuji bezpodmínečnou poslušnost (28.02.2013)
Nikdy jsem se necítil sám - poslední katecheze Benedikta XVI.
150 tisíc lidí se rozloučilo s pontifikátem Benedikta XVI.
(27.02.2013)
Poslední tisková konference pontifikátu Benedikta XVI. (27.02.2013)
Kardinál Barbarin: Benedikt XVI. ukázal, že autorita je služba, nikoli ambice či vlastnictví (26.02.2013)
Benedikt XVI. rozhodl o možnosti uspíšit zahájení konkláve (25.02.2013)
Budeme nuceni volit mezi zradou Krista a mučednictvím? (25.02.2013)
Více než sto tisíc lidí se přišlo rozloučit s Benediktem XVI. (24.02.2013)
Historický krok papeže Benedikta XVI. (23.02.2013)
O papeži Ratzingerovi na rovinu (23.02.2013)
Joseph Ratzinger: Jak bude vypadat církev ve třetím tisíciletí? (22.02.2013)
Co odhaluje abdikace Benedikta XVI.? (21.02.2013)
Papež uvažuje o posunutí začátku konkláve (20.02.2013)
Při pokušení je ve hře víra, protože je ve hře Bůh (20.02.2013)
Druhý vatikánský koncil ve vzpomínkách a nadějích jeho svědka (19.02.2013)
Papež Benedikt XVI.. zřejmě zvažoval svůj odchod delší dobu (18.02.2013)
Lombardi: Odstoupení papeže svědčí o rozsahu problémů církve i světa (16.02.2013)
Benedikt XVI.: Děkuji za vaše sympatie (13.02.2013)
Od Popeleční středy Novéna modliteb za budoucnost církve (13.02.2013)
Kdo bude volit nového papeže? (13.02.2013)
Benedikt XVI. se vzdává úřadu papeže (11.02.2013)
Víra bez skutků je jako strom bez ovoce (10.02.2013)
Věřit v Boha, znamená přijmout Ježíše Nazaretského (05.02.2013)
Benedikt XVI.: Zapojení do sociálních sítí není požadavkem doby, ale evangelia (25.01.2013)
Benedikt XVI.: Nikoli oslava Boha, ale Jeho zapomnění plodí násilí (10.01.2013)
Papež varuje: Rovnost filosofie popírá Boha a Bibli (03.01.2013)
Papež nesouhlasí s globální vládou (03.01.2013)
Poselství papeže Benedikta XVI. k oslavě světového dne míru 1. ledna 2013 (02.01.2013)
Musíme se mít na pozoru před znetvořením posvátna (27.12.2012)
Benedikt XVI.: Člověk se postavil proti své přirozenosti, je z něj pouze duch a vůle (26.12.2012)
Urbi et Orbi - Vánoční poselství Benedikta XVI., nám. sv. Petra (25.12.2012)
Benedikt XVI. o symbolice vánočního stromu (24.12.2012)
Vyšel poslední díl trilogie Ježíš Nazaretský od Josepha Ratzingera-Benedikta XVI. + vzpomínka: jeho přání napsat knihu (25.11.2012)
Cesty vedoucí k poznání Boha (19.11.2012)
Benedikt XVI.: Stáří je krásný věk! (14.11.2012)
Benedikt XVI. k odvolání arcibiskupa Bezáka (08.11.2012)
Benedikt XVI. zakončil biskupský synod o nové evangelizaci, jeho promluva (28.10.2012)
Co je to víra? (25.10.2012)
Nový cyklus katechezí k Roku víry: Víra činí život plně lidským.. (21.10.2012)
K výročí koncilu a Roku víry (15.10.2012)
List k misijní neděli (14.10.2012)
Koncil je mocná výzva ke znovuobjevování krásy naší víry (10.10.2012)
Benedikt XVI.: Vlažnost je největší diskreditace křesťanství (10.10.2012)
Zahájení Roku víry v brněnské diecézi (10.10.2012)
Slavení památky papeže
blahoslaveného Jana Pavla II.
(05.10.2012)
Třetí díl Ježíše Nazaretského vyjde do vánoc (22.09.2012)
Benedikt XVI.: Evangelizace není věcí několika odborníků, ale celého Božího lidu (22.09.2012)
Přinášejte poselství víry do digitálního světa (18.09.2012)
Papežská cesta do Libanonu na obrazovkách Tv Noe (14.09.2012)
Benedikt XVI. prosí o modlitbu za cestu do Libanonu (13.09.2012)
Benedikt XVI. a o. Federico Lombardi k cestě do Libanonu (10.09.2012)
Libanon: Násilí eskaluje - návštěva papeže se neruší + další zprávy (31.08.2012)
Mučednictví každodenní věrnosti evangeliu (31.08.2012)
Svatý Otec vyzývá: "Církev musí učit to, co Bůh říká, ne to, co lidé chtějí slyšet." (16.08.2012)
Poselství představitelů církví Blízkého východu Benediktu XVI.. (10.08.2012)
Benedikt XVI. dokončil třetí díl knihy „Ježíš Nazaretský“ (09.08.2012)
Výběr z dřívějších výpovědí Benedikta XVI. ke svátku Proměnění Páně (09.08.2012)
Prosit Boha především o pevnější víru (02.07.2012)
Byl prezentován Rok víry (23.06.2012)
Benedikt XVI.: aktivní účast na liturgii neznamená vnější aktivitu (18.06.2012)
Nevěrní služebníci Petrova nástupce a jejich zrada (18.06.2012)
Nejposvátnějším místem v kostele je svatostánek (11.06.2012)
Joseph Ratzinger: Letnice a stvoření (08.06.2012)
Promluva Sv. otce na závěr mariánského měsíce května (03.06.2012)
Výzva Benedikta XVI. k Mezinárodnímu dni rodin (20.05.2012)
Papež schválil dekret o mučednictví 14 pražských mučedníků z roku 1611 (15.05.2012)
Kanonizace Jana Pavla II. v roce 2015 v Krakově? (15.05.2012)
Libanon si slibuje od papežské návštěvy vyjádření k arabskému jaru (02.05.2012)
K výročí beatifikace Jana Pavla II. (02.05.2012)
Učení Benedikta XVI. v nové webové aplikaci (26.04.2012)
Sedm let pontifikátu bilancuje P. Fessio SJ a další publicisté (26.04.2012)
Benedikt XVI. v mém životě (26.04.2012)
Rodinná lekce od Ratzingerů (20.04.2012)
Poselství papeže Benedikta XVI. (19.04.2012)
Benedikt XVI.: Smutek i rány stávají se zdrojem radosti (12.04.2012)
Urbi et orbi - velikonoční poselství Benedikta XVI. (09.04.2012)
Kanonizační proces bl. Jana Pavla II. pokračuje (02.04.2012)
Zpravodajství Radia Vatikán z návštěvy sv. Otce Benedikta XVI. do Mexika a na Kubu (30.03.2012)
Kardinál Bertone k blížící se návštěvě papeže v Mexiku (22.03.2012)
Nová evangelizace začíná ve zpovědnici (17.03.2012)
Poselství papeže Benedikta XVI. k postní době 2012 (06.03.2012)
Benedikt XVI.: dospělost ve víře neznamená emancipaci od učení Církve (23.02.2012)
Symbolika čísla čtyřicet v dějinách spásy (23.02.2012)
Před 50. lety bylo stanoveno datum zahájení Druhého vatikánského koncilu (02.02.2012)
Benedikt XVI.: Stojíme před hlubokou krizí víry, která je pro dnešní církev největší výzvou (01.02.2012)
Benedikt XVI.: Hlavní překážkou evangelizace je krize víry (01.02.2012)
Benedikt XVI. o vztazích (31.01.2012)
Na Božím požehnání záleží všechno! (25.01.2012)
Mexiko: program papežské návštěvy (13.01.2012)
Život jako Boží Slovo (11.01.2012)
Mons. Geisler: Nehoří-li srdce, nemůže se víra šířit (05.01.2012)
P. Lombardi bilancuje rok 2011 (01.01.2012)
Benedikt XVI.: Vánoční stromeček je symbolem věčného života (26.12.2011)
Kondolence Benedikta XVI. a prohlášení arcibiskupa Duky (24.12.2011)
Tajná konzistoř Pia XI. o vztahu k fašismu (12.12.2011)
Ježíš Nazaretský II. od Josepha Ratzingera-Benedikta XVI. vyšel česky (06.12.2011)
Papež v nové dětské knize podporuje mariánskou úctu (06.12.2011)
Film o bl. Janu Pavlu II. v brněnském kině SCALA (03.12.2011)
Motu proprio Benedikta XVI. PORTA FIDEI (25.11.2011)
Benin se těší návštěvě Benedikta XVI. (20.11.2011)
Nouzové přistání ve Varšavě (07.11.2011)
Kardinál Meisner - papežský legát při oslavách svaté Anežky České (24.10.2011)
První jmeniny Wojtylových dětí (24.10.2011)
Benedikt XVI. oznámil úmysl vyhlásit »Rok víry« (17.10.2011)
Papež zvítězil nad mediálními útoky v Německu (12.10.2011)
CHVÍLE PRAVDY - Papežova cesta do Německa (11.10.2011)
Texty pronesené Benediktem XVI. při návštěvě Spolkové republiky Německo (02.10.2011)
NÁZOR: Aldo Maria Valli o frontálním útoku na Benedikta XVI. (27.09.2011)
Benedikt XVI. cestou do Berlína pozdravil obyvatele ČR (22.09.2011)
Cesta Benedikta XVI. do Německa má motto: Kde je Bůh, tam je budoucnost (21.09.2011)
Povolání není soukromou záležitostí (14.09.2011)
Setkání mládeže s Benediktem XVI. s rekordní účastí 2 milionů věřících (23.08.2011)
O síle slova a charizmatickém papeži (19.08.2011)
Homilie Benedikta XVI. o slavnosti sv. Petra a Pavla 29. 6. 2011 v Římě (05.08.2011)
Jan Pavel II. tentokrát o přikázání lásky (19.07.2011)
Jan Pavel II. o desátém přikázání Desatera (27.06.2011)
60. výročí kněžského svěcení Benedikta XVI. (26.06.2011)
Jan Pavel II. o devátém přikázání Desatera (14.06.2011)
Papež v Chorvatsku 4. až 5. června 2011 (04.06.2011)
Jan Pavel II. o osmém přikázání Desatera (26.05.2011)
30 let od atentátu na Jana Pavla II. - nová konkrétní odhalení (23.05.2011)
Liturgická památka Jana Pavla II. připadne na 22. října (21.05.2011)
Světlo světa – kniha, která září Bohem (15.05.2011)
Jan Pavel II. o sedmém přikázání Desatera (14.05.2011)
Papež varuje: Zdá se, že Západ ztratil zájem o víru (06.05.2011)
Proč svatý? - četba na pokračování na Proglasu (03.05.2011)
Santo subito – je to skutečnost! (02.05.2011)
Zvon na památku beatifikace papeže Jana Pavla II. (30.04.2011)
Jan Pavel II. o šestém přikázání Desatera (26.04.2011)
Dubnová výročí Benedikta XVI. (22.04.2011)
Jan Pavel II. o pátém přikázání Desatera (19.04.2011)
Pilot USA o Janu Pavlu II.: Miloval všechny (15.04.2011)
Jan Pavel II. o čtvrtém přikázání Desatera (11.04.2011)
... potvrzujeme, že Kristus je Pánem našeho života? (06.04.2011)
Světlo světa - kniha rozhovorů se Svatým Otcem Benediktem XVI. (05.04.2011)
Jan Pavel II. o třetím přikázání Desatera (29.03.2011)
Benedikt XVI. o post-abortivním syndromu a úloze svědomí (25.03.2011)
Beatifikace Jana Pavla II. – nabídka dopravy do Říma (20.03.2011)
Jan Pavel II. o druhém přikázání Desatera (18.03.2011)
Vyšel druhý díl papežovy knihy Ježíš Nazaretský (16.03.2011)
Česká pouť na beatifikaci Jana Pavla II. (11.03.2011)
Obyvatelé Říma město před 1. květnen neopustí (27.02.2011)
Knihy (20.02.2011)
Nový web informuje o přípravách blahořečení Jana Pavla II. (18.02.2011)
Blahořečení Jana Pavla II. - jak se postavit proti nejčastějším námitkám (18.02.2011)
Don Gobbi o sv. Otci Janu Pavlu II. (17.02.2011)
Benedikt XVI., virtuóz slova - naslouchejme mu! (16.02.2011)
Blahořečení Jana Pavla II. (15.01.2011)
BENEDIKT XVI. – úryvek z homilie (27.12.2010)
Maria k nám mluví Božím Slovem (09.12.2010)
Vyšla kniha rozhovorů s papežem (24.11.2010)
Papežova návštěva v Anglii (25.09.2010)
Sbírka na úhradu dluhu – návštěva Svatého otce Benedikta XVI. (25.09.2010)
Benedikt XVI.: Nemají-li hodnoty, práva a povinnosti racionální základ, na čem stojí nadnárodní instituce? (22.09.2010)
ATEISTI ZNÁSILŇUJÚ PRAVDU, TVRDÍ ATEISTA (15.09.2010)
Benedikt XVI. ke 100. výročí narození bl. Matky Terezy z Kalkaty (27.08.2010)
„Homofób“ není obvinění (29.07.2010)
Sjednocujme se s naším papežem (26.07.2010)
Pedofilie, církev a nový pohled některých médií (09.06.2010)
Co v televizi neuslyšíme (19.05.2010)
Pedofilie v církvi (18.05.2010)
Stanovisko českých biskupů k mediální kritice Benedikta XIV. (22.04.2010)
Nepravdivé obvinění Benedikta XVI. americkým listem New York Times (25.03.2010)
| Autor: Roman Tomek | Vydáno dne 05. 01. 2023 | 942 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: Slovenský dohovor za rodinu
Nové filmy, videa a audia (mp3) pro vás:
Hledání na našem webu:
Doporučujeme:
Anketa:
Volná šiřitelnost:
Na obsah tohoto webu si FATYM nevyhrazuje žádná autorská práva! Obsah můžete dále používat, pokud není někde stanoveno jinak.

Na obsah tohoto webu si FATYM nevyhrazuje žádná autorská práva! Obsah můžete dále používat, pokud není někde stanoveno jinak.
Používáme
phpRS - redakční systém zdarma.

Kontakt | O nás | Webmaster | Administrace