...zda je to pro křesťana a člověka, kterému jde o dobro naší země, vhodná volba. A zda je vůbec šance, aby se tento kandidát dostal do druhého kola, případně mohl zvítězit. A taky mě zajímalo, proč nedat přednost například dalším dvěma kandidátům. Odpověděla mi Hana Šlechtová... Její odpověď zde uvádím.
Tento článek ponechte, prosím, bez komentářů. Pokud by někdo měl potřebu se vyjádřit, pište buď přímo mně nebo autorce odpovědí.
Pro funkci prezidenta republiky má
vzdělání, zkušenost a čerstvé kontakty na klíčové politiky a diplomaty jiných zemí.
Není pravda, že stačí, aby prezident uměl slušně vystupovat. Zejména v kontextu nejisté mezinárodní bezpečnostní situace jde o klíčovou funkci, pro kterou je potřebná průprava. Tu Pavel Fischer má.
Dokáže nás
ochránit lépe než kdo jiný. Ví, jak zajistit
BEZPEČNOST.
• Pracoval jako vrchní
ředitel bezpečnostně-multilaterální sekce na Ministerstvu zahraničních věcí ČR.
• Byl
poradcem náčelníka Generálního štábu Armády ČR pro zahraniční politiku. Orientuje se v oblasti obrany!
• Dnes je předsedou senátního
Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost – to je ta nejlepší pozice pro plynulé navázání v úřadu prezidenta republiky!
Umí
VYJEDNÁVAT na mezinárodní úrovni.
• Byl velvyslancem ve Francii a Monaku.
• Jako předseda senátního
Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost je v každodenním kontaktu s politiky a diplomaty z jiných zemí.
• V období velmi křehkého míru a nejistot, jimž jsme odvykli, je cenná
jeho pestrá zkušenost! (Nestačí rozumět třeba jen armádě nebo jen obchodu. Je potřeba
umět propojovat lidi, kteří mají vliv, často jednat nenápadně – i proto o skutečných diplomatech neslyšíme denně ve zprávách.)
Dokáže prosazovat i praktické
české zájmy v zahraničí.
• Jako velvyslanec pomohl získat
zakázky pro české podniky ve Francii.
• Dokáže naslouchat občanům, odborníkům a lidem z praxe, aby věděl, co je při prosazování zájmů skutečně potřeba.
Jen tak něco ho nezlomí.
• Osvědčil se
v rodinném životě (s manželkou se dokázali postarat o postiženého syna a nebáli se mít další děti; kvůli péči o syna ke konci jeho života přerušil Pavel Fischer kariéru diplomata). To dokládá jeho
hodnotové ukotvení (nejde jen o slova, ale o činy a dlouhodobý postoj).
•
Nemá problematickou minulost. Žádným způsobem si nezadal s minulým režimem. Ani v polistopadové době se nezapletl.
•
Může se opřít o víru v Boha, je křesťan. Každý prezident musí jako člověk snášet nejrůznější útoky, zátěž, nepochopení i nespravedlivá nařčení. Ví-li prezident, že svět i on sám je v Božích rukou, snáze ustojí potíže a
dokáže pak být oporou občanů svého státu.
Bezpečnost
+
Spolehnutí
+
Hodnoty
=
Pavel Fischer
Kandidátů je celkem devět, ale z různých stran slyšíme, že šanci mají jen tři z nich. Mnozí tak ve zbytečné panice z možného vítězství Andreje Babiše doporučují volit Petra Pavla nebo Danuši Nerudovou, jelikož další (dle nich) nemají šanci.
• Nejde ale jen o to, zvítězit nad Andrejem Babišem.
• Jde o to,
zvolit si dobrého prezidenta!
Zvěsti, že s výjimkou Andreje Babiše, Danuše Nerudové a Petra Pavla nemá žádný kandidát šanci být zvolen, nemusejí odrážet skutečnost. Jsou totiž založeny na nedokonalých datech.
• Tyto zvěsti se však zakládají na
průzkumech volebních preferencí, kde jsou graficky
znázorněny pouze počty těch, kdo v době odpovědi byli rozhodnuti, komu dají hlas (i toto rozhodnutí se ale může měnit).
• Grafy ovšem neznázorňují podíl těch, kdo buď odpověděli, že nejsou rozhodnuti, nebo neodpověděli vůbec.
• Podíl nerozhodnutých v některých průzkumech ovšem představoval přibližně třetinu voličů (tedy více, než měl kterýkoli z kandidátů!).
• Možná jste mezi těmi nerozhodnutými i Vy.
• Další lidé neodpovídali vůbec (kupř. průzkum prováděný telefonicky často naráží na obavu zejména starších lidí brát telefon z neznámého čísla).
Z uvedeného plyne, že
šance na postup Pavla Fischera tu stále jsou! A
je i na Vás, zda se naplní.
Volby rozhodují voliči, ne agentury a grafy!
Jaké výhody a nevýhody mají Petr Pavel a Danuše Nerudová?
Jak napsal jeden člověk na Twitteru, „Následující volby jsou „jedinečné“ v tom, že prvním třem místům průzkumů vévodí tři hříšníci, kteří se tak nějak po svém snaží (ne)vyrovnat se svou minulostí. Na voličích pak je, aby posoudili, čí chyby jim přijdou nejméně závažné nebo kterému kandidátovi věří více jeho pokání.“ (Oněmi „třemi hříšníky“ míní Andreje Babiše, Danuši Nerudovou a Petra Pavla.)
Danuše Nerudová
• Byla předsedkyní
Komise pro spravedlivé důchody, zřízené Ministerstvem práce a sociálních věcí CR.
• Volební tým připravil Danuši Nerudové
nákladnou reklamu, kde je vykreslena jako žena, která se dokáže vcítit do ostatních a nastoluje nová –
liberální – témata.
• Je
bývalá rektorka Mendelovy univerzity v Brně. Potíž je ale v tom, že
s největší pravděpodobností univerzitu poškodila (prošetřuje se mj. prodej doktorských titulů zahraničním politikům a další selhání).
• Kandidátka se jeví jako
neobratná v diplomatickém a společenském vystupování. Nelze jí to zazlívat, ale pro prezidentskou roli je to potíž (v příspěvcích na Twitteru neobratnou formulací znevážila kupř. prezidentku Slovenska Z. Čaputovou nebo prezidenta Ukrajiny V. Zelenského).
•
Manžel kandidátky Robert Neruda
je spolumajitelem velké advokátní kanceláře, která získala řadu veřejných zakázek – to může působit střet zájmů. V době svého působení na antimonopolním úřadu z titulu své funkce
asistoval při sloučení dvou velkých podniků, z něhož vzešel velký holding Andreje Babiše. Hájí se, že antimonopolní úřad může fúze podniků zakázat jen za splnění velice přísných podmínek a že v případě dotyčných podniků uložil Andreji Babišovi závazky, které ten musel splnit.
Petr Pavel
• Je čtyřhvězdičkový
generál ve výslužbě, byl
náčelníkem Generálního štábu Armády ČR a předsedou Vojenského výboru NATO. Má tedy mezinárodní zkušenost a reálné zásluhy z boje.
• Problematickým bodem je jeho
předlistopadová minulost. Nejde jen o členství v KSČ. Petr Pavel byl v utajovaném tříletém kurzu Zpravodajské správy Generálního štábu, jehož účastníci museli projít prověrkami všech stupňů na ministerstvu obrany nebo StB; ta samá StB jim dělala protějšek ve sledovačkách. Byl-li by mu v případném druhém kole soupeřem
Andrej Babiš, mohl by jej minulostí vydírat (o případných problematických stránkách Petra Pavla z té doby totiž nevíme – vojenská kontrarozvědka byla vyňata z lustračních osvědčení). Andrej Babiš si nepochybně své trumfy nechává na případné druhé kolo.
• Ačkoli Petr Pavel má zkušenost z
vojenské diplomacie, je třeba připomenout, že jde o
velmi úzkou specializaci. Na Twitteru se objevilo přirovnání: jako kdyby měl chirurg dělat výživového poradce – jasně, chirurg rozumí metabolismu, poradit by mohl, ale… chirurg je zkušený v radikálních řešeních – a člověk pak třeba může zbytečně přijít o žlučník