Katolická církev poskytuje věřícím uprostřed Adventu nádhernou příležitost meditovat o slavných tajemstvích obklopujících Přeblahoslavenou Pannu Marii. Církev vede věřící v jejich přípravách na velký příchod Krista na Vánoce.
S poukazováním na intimní spojení mezi Kristem a jeho Matkou v každé části jeho spásného poslání Církev slaví i slavnost Neposkvrněného početí uprostřed příprav na Vánoce.
Celý Mariin život je jednou pokornou souhrou s Boží vůlí. Ona neustále vede lidi ke svému Synu a ujišťuje, že její život je dráhou směrem ke Kristu. Jak přiléhavé je proto, že se tento svátek slaví v týdnech vedoucích k Vánocům a ujišťuje nás, že
úlohu Matky nelze chápat odděleně od jejího Syna.
'Rozum nedokáže 'plně 'pochopit slávu Marie
Apoštolská konstituce
Ineffabilis Deus, kterou papež Pius IX. prohlásil toto dogma, zdůrazňuje, že
Neposkvrněné početí Panny Marie je osudově spjato s jejím úkolem Boží Matky.
Papež uvádí, že Maria dostala od Boha hojnost milostí, mnohem více než „
všichni andělé a všichni světci“ a to lidstvo nedokáže nikdy řádně pochopit!
Tato Matka absolutně bez poskvrny hříchu, čistá a dokonalá, má takovou plnost svaté nevinnosti a svatosti, jakou si nikdo si neumí představit – není nic většího u Boha a kromě Boha to žádný rozum nedokáže plně pochopit. Taková hojnost milostí není ani jistý druh odchylky, jak píše papež Pius IX.
Mariina neocenitelná čest jako Boží Matky vyžadovala, aby zůstala bez poskvrny, neposkvrněná hříchem a uchráněna od vlivu satana.
Pius IX.: … Právě Marii dal Bůh svého Syna, jehož rovného Otci a jím zplozeného Otec miluje celým srdcem a dát Syna takovým způsobem, že bude jedním a společným Synem Boha Otce a přeblahoslavené Panny Marie. Právě ji si samotný Syn zvolil za Matku a z ní chtěl být z vůle a působení Ducha svatého zrozený.
Každá osoba Nejsvětější Trojice uchovala Marii od hříchu
Velký mariánský světec sv. Alfonz Ligouri se věnoval tomuto tématu v knize Slávy Marie. Nastiňuje tajemství zbožnosti a vyzdvihuje intimní působení Nejsvětější Trojice v neposkvrněném početí. Podle církevních otců a světců sv. Alfonz píše, že uchování od hříchu bylo aktem každé ze tří Osob Nejsvětější Trojice, aktem lásky k té, která měla dát samotný Život. Sv. Alfonz to popisuje jako akt lásky vůči Pravdě a spravedlnosti a vůči té, která měla spolupracovat s Vykupitelem. Prezentuje působení každé osoby Trojice a jejich jednotlivé činy a motivace, aby uchovaly Marii od hříchu. Zvlášť nádherně popisuje sv. Alfonz dílo Boha Otce:
„
Na prvním místě chtěl Věčný Otec uchovat Marii od prvotního hříchu, protože byla jeho dcerou a jeho prvorozenou dcerou, jak sama prohlásila: 'Vyšla jsem z úst Nejvyššího, prvorozená ze všech stvoření.' [Eccl. 24, 5] Tento text připisují Marii církevní otcové a Církev na slavnost jejího početí. A proto Maria se neměla nikdy stát otrokyní Lucifera a vždy patřit pouze svému Stvořiteli. A tím opravdu byla: „Pán vládl nade mnou od počátku svých cest, než stvořil od pradávna cokoliv. [Přís 8, 22]
Kromě toho Věčný Otec ji stvořil ve své milosti, neboť ji určil být obnovitelkou ztraceného světa a zprostředkovatelkou míru mezi lidmi a Bohem. Tak na ni hledí i svatí otcové Církve zejména sv. Jan Damascénský, který ji oslovuje: „Ó Přeblahoslavená Panno, narodila ses, abys sloužila spáse celého světa.“
Proto sv. Bernard říká: „
Noemova archa byla typem Marie – jejím prostřednictvím byli lidé uchráněni před potopou a tak jsou i všichni uchráněni od ztroskotání hříchem – ale s tím rozdílem, že v arše se zachránilo pár lidí a skrze Marii byla od smrti zachráněna celá lidská rasa.
Pius IX.: „
Tyto pravdy tak všeobecně přijímané a uvedené do praxe věřícími ukazují, jak horlivě Římskokatolická církev, matka a učitelka všech církví, pokračovala ve vyučování této nauky o Neposkvrněném početí Panny Marie. Církev vždy pečlivě střežila čest Přeblahoslavené Panny Marie vzhledem k jejímu neposkvrněnému početí. …
Zbožnost věřících je založena na víře, že její duše v prvním momentě stvoření a v prvním momentě vstoupení její duše do těla byla mimořádnou milostí a privilegiem Boha vzhledem k zásluhám Ježíše Krista jejího Syna a Vykupitele lidstva uchována od každé poskvrny prvotního hříchu. A v tomto smyslu věřící vždy oslavovali a slavili slavnost jejího početí.
Vyhlášení dogmatu byl triumfální moment v historii Církve dosvědčující hlubokou zbožnost katolíků k Marii jako k Neposkvrněnému početí po staletí. Pius IX. na závěr vyzývá k obnově této zbožnosti ve světle jeho proklamace z r.. 1854.
S horlivým zápalem zbožnosti a lásky pokračujme v uctívání a vzývání Marie a v modlitbách k Boží Matce počaté bez prvotního hříchu. Utíkejme se k nejsvětější Matce milosti ve všech nebezpečích, potřebách, pochybnostech a obavách! Pod vedením naší patronky s její laskavostí a ochranou se nemusíme ničeho bát a nic není beznadějné! …
(LifeSiteNews) 029 022
Převzato z
Život Cirkvi vo svete 49/2022 z 22. 12. 2022.
Najdete na stránkách
https://modlitba.sk/.
(Na Fatzym.com vydáno 25, 12, 2022; 7. 12. 2023 - 549 přečtení)