„Liberální demokracie nesmí zapomenout na Boha. Křesťanský život musí být vybudován na třech pilířích – jsou to: Kříž, Hostie a Panna Maria. Liturgie musí být nádherná, musí být posvátná a musí být více tichá, protože Bůh je tichý a my potkáváme Boha v tichosti, v adoraci.
Na Boha se zapomnělo. Žijeme, jako by Bůh neexistoval. Všude vládne chaos.
Kardinál Robert Sarah, em. prefekt Kongregace pro Boží kult a disciplínu svátostí zdůraznil, že v současnosti je výsostnou povinností zachování náboženského svobodného uctívání Boha správným způsobem a s pravou vírou. Varoval před nebezpečími hrozícími náboženské svobodě na Západě.
Řekl to v interview pro EWTN vysílaném 27. listopadu u příležitosti vydání jeho nové knihy
Catechism of the Spiritual Life, (
Katechismus duchovního života) zaměřené na svátosti a uctívání Boha ve vztahu k duchovnímu životu duše.
„
Náboženská svoboda je ohrožována mnoha formami. Ve světě stále umírají nesčetní mučedníci pro víru. Ale náboženská svoboda je ohrožena i na Západě. Často to není otevřená hrozba či nenávist vůči víře, ale spíše skrytá zaujatost vůči křesťanství,“ řekl kardinál Sarah.
Zmínil pak exodus Izraelitů z Egypta, když Bůh naléhal na Mojžíše, aby vedl lid na horu Sinaj, aby ho tam uctíval. Kardinál Sarah řekl, že účelem mimořádných událostí exodu bylo, „
aby lid měl svobodu k jeho správnému uctívání“ a varoval:
„
Náboženská svoboda se nemá brát jako zaručená, či realizovaná s kompromisy a nesmí se ji zanedbávat!“
Kardinál hovoří i o katolickém slavení mše svaté a zmínil problémy vznikající zavíráním kostelů a rušením mší svatých, což se převalilo přes celý svět během pandemie. Řekl, že dokonce ani v takových časech nemůžeme opustit ústřední postavení Eucharistie pro křesťanský život, ani zanedbat uctívání Boha:
„
Neumíme na to zapomenout. Eucharistie je zdrojem a vrcholem křesťanského života. Ano, občas je třeba i přizpůsobit se. Budeme čelit dalším pandemiím a jiným nouzovým stavům a budou diskuse, jak nejlépe to řešit ve vztahu ke slavení Eucharistie. To je dobře. Liberální demokracie vyžaduje diskusi, ale nikdy nesmíme zapomenout na uctívání Boha nebo zanedbávat ho v průběhu diskuse! Liberální demokracie nesmí zapomenout na Boha.“
Kardinál dále zdůraznil důležitost kříže, Eucharistie a Panny Marie jako základů duchovního života křesťana:
„
Křesťanský život musí být vybudován na třech pilířích – jsou to: Kříž, Hostie a Panna Maria. To jsou tři pilíře, na kterých musíme budovat křesťanský život. … Svátosti jsou základní prameny milostí pro duše. Musíme znovu objevit tyto zásadní prostředky milosti, které Ježíš ustanovil ve své církvi.
“Kardinál Sarah ukázal cestu, kterou mše svatá dokáže přitáhnout duše blíže k Bohu v modlitbě:
„
Liturgie musí být nádherná, musí být posvátná a musí být více tichá. Povzbuzuji k tomu, aby se liturgie stávala stále více důstojnou a stále více posvátnou, stále více tichou, protože Bůh je tichý a my potkáváme Boha v tichosti, v adoraci. Myslím si, že formace Božího lidu v liturgii je velmi důležitá. Můžeme lidem ukazovat krásu, můžeme hlouběji uctívat Boha, zachovat ticho v liturgii a naše setkání s Kristem bude prohloubeno.“
V protikladu s bezbožností sekulárního světa a prázdnotou, kterou člověk pociťuje, když žije ve světě žijícím jakoby Boha nebylo, se kardinál s lítostí vyjádřil:
„
Na Boha se zapomnělo. Žijeme, jako by Bůh neexistoval. Všude vládne chaos. Příliš mnoho lidí zredukovalo svůj život – pravý smysl svého života – na absolutní individualismus a oddávání se těkavému potěšení. Potřebujeme odstup od života, stáhnout se na poušť, kde se můžeme znovu naučit základům – tomu podstatnému: monoteismu, zjevení Ježíše Krista, jeho slovu, poznání našich hříchů, našich závislostí a potřebě Pánova milosrdenství.“
V jiné knize
The Power of Silence (
Moc ticha) kardinál mluví s kartuziánským mnichem o důležitosti setkávání s Bohem v tiché modlitbě. Kardinál tam uvádí, že při evangelizaci světa, většinou slepého vůči Bohu ve sféře veřejného života, se Církev nemůže spokojit s fungováním pouze jako sociální nebo humanitární organizace:
„
Církev není sociální organizace na řešení problémů migrace či chudoby. Církev má Boží poslání – spasit svět. Pokud Kristus nepřebývá v Církvi hmatatelně, viditelně, svátostně, tak jakou dobrou zvěst můžeme nabízet světu? Jaký význam má evangelizace? Když křesťané zapomenou, proč jsou křesťany, společenství musí upadnout do záhuby. Zapomene na Boha a ztratí z očí své poslání.“
Kardinál zdůraznil také potřebu, aby křesťané přinášeli svědectví o víře, aby „
bojovali dobrý boj“ a denně se obraceli k Bohu modlitbou:
„
Duše se musí obracet k Bohu každý den nejen pro útěchu uprostřed protivenství světa, ale proto, že jsme na Bohu zcela závislí v tomto obrovském duchovním boji. Všichni jsme ve válce, ať si to uvědomujeme, nebo ne. Je dobré, aby si všichni z nás uvědomili tuto skutečnost a denně se ubezpečovali, že bojujeme na straně Boha!“
Kardinál vyjádřil naději, že jeho nová kniha pomůže splnit potřebu vedení duší v duchovním životě jako pozvání následovat Krista na poušť:
„
Viděl jsem potřebu prezentovat některé úvahy o našem pokroku v duchovním životě, pokroku v našem osobním a intimním vztahu s Ježíšem Kristem. Každý z nás musí neustále zápasit, aby se přimkl blíže k Ježíši Kristu, vrátil se k jeho slovu a k jednoduchosti víry v jeho zjevení sebe sama. Je to jednoduchost pouště, uznání naší závislosti na Bohu, je to setkávání s ním a s darem jeho lásky a jeho milosti, kterou nás připodobnil sobě. Proto jsem se rozhodl napsat 'Katechismus duchovního života'."
Vatikán, 9.12.2022 (LifeSiteNews) 029 048
Převzato z
Život Cirkvi vo svete 50/2022 (23. 12. 2022)
Najdete na stránkách
https://modlitba.sk/.