Během letu z Kazachstánu do Říma se papež František očividně vyjádřil i ke kritice kongresu náboženství v Kazachstánu od biskupa Atanáze Schneidera: „
Toto setkání byl způsob, jak vzdát čest katolické víře.“
Ráno v poslední den v Kazachstánu se papež setkal s klérem v Katedrále Boží Matky ustavičné pomoci v arcidiecézi Astana, kde působí pomocný biskup Atanáz Schneider. … Před přivítáním papeže v katedrále biskup mluvil venku o mezináboženském kongresu s médii a připomněl:
„
Kongres jako takový má dobrý cíl napomáhat vzájemnou úctu a porozumění v dnešním světě. Ale je to i nebezpečí, protože by mohl vyvolávat dojem 'supermarketu náboženství' a to není správné, protože je pouze jedno pravé náboženství, kterým je Katolická církev založena samotným Bohem.
Silná podpora kongresu od Františka by mohla naznačovat, že katolické náboženství je rovné jiným náboženstvím. To není správné.
Protože existuje pouze jedno pravé náboženství, kterým je Katolická církev založena samotným Bohem.
Bůh přikázal katolickou víru zvěstovat všem lidem a všem náboženstvím, aby uvěřili a přijali jeho Syna Ježíše Krista, jediného Spasitele. Je jen jediná cesta ke spáse a na těchto setkáních je Katolická církev viditelně a navenek jednou z mnoha náboženství a toto je podle mého názoru negativní hledisko a nebezpečné hledisko.“
V letadle do Říma papež zřejmě reagoval na tuto kritiku kongresu:
„
A zastavím se u tohoto setkání náboženských představitelů. Kdosi mě kritizoval a říkal mi: 'Vždyť toto je podněcování, šíření relativismu'. Žádný relativismus! Každý řekl své, každý respektoval postoj toho druhého, ale vede se dialog jako bratři. Protože pokud neexistuje dialog, je zde buď ignorance nebo válka. Lepší je žít než bratři, máme jedno společné, všichni jsme lidé. Žijme jako lidé, dobře vychovaní: ty jsi co myslíš, co si myslím já? Dohodněme se, nuže si promluvme si, poznejme se. Mnohokrát tyto mylně náboženské války pramení z nedostatku poznání.
A toto není relativismus! Já se nezříkám své víry, pokud se mluvím s vírou o víře jiného, právě naopak. Dělám čest své víře, protože ji poslouchá někdo jiný a já poslouchám tu jeho. Udělalo na mě velký dojem, že taková mladá země s tolika problémy – například s klimatem – dokázala zorganizovat sedm ročníků takového setkání: světové setkání, se židy, křesťany, muslimy, východními náboženstvími… U stolu bylo vidět, že všichni mluví a poslouchají se s respektem.“
V proslovu ke kongresu papež nezmínil ani jednou Ježíše Krista a používal hlavně ekumenicky akceptovatelná synonyma Boha jako „
Nejvyšší, Všemohoucí, Stvořitel, to božské nadpozemské“. A zeširoka citoval muslimského filozofa místo Písma svatého.
Nur-Sultan, 15.9.2022 (LifeSiteNews) 028 838
Článek převzatý z
Život Cirkvi vo svete 38/2022,
(23. 9. 2022).
vychází na stránkách
https://modlitba.sk/