Září – měsíc důležitých liturgických dat a výjimečných svatých
Září je měsícem mimořádně bohatým na velká liturgická data. Zaměřen je především na svátky Panny Marie a světců, kteří podle jejího příkladu formovali svůj vlastní život.
Celý měsíc je zasvěcen Sedmibolestné Panně Marii, jejíž slavnost slavíme 15. září. Svátek Bolestné Panny Marie se pojí se svátkem Povýšení Svatého kříže, který slavíme 14. září, kde rozjímáme o utrpení Ježíše Krista a jeho vítězství na kříži. Přesvatá Panna Maria stála pod křížem svého Syna a trpěla spolu s ním. Uctívání bolesti a smutku naší Nebeské Matky nás zároveň vede k následování její ctnosti a lepšího poznání Ježíše Krista. Tyto dva velké svátky jsou středobodem pobožnosti v měsíci září.
Začátek září je spjat se začátkem nového školního roku a proto o pomoc ve studiu můžeme prosit výjimečného učitele Církve, svatého Řehoře Velikého, jehož svátek slavíme 3. září. Byl velmi vzdělaný a je považován za původce gregoriánského chorálu. V roce 590 byl zvolen papežem.
Dne 5. září slavíme svátek svaté Matky Terezy z Kalkaty. Celý její život byl věnován chudým a nemocným. Tato ctnostná, svatá žena nám předala krásné svědectví, že důležitá je láska a důstojnost každého člověka.
Dne 7. září si Církev připomíná svátek tří košických mučedníků. Jsou patrony mnoha farností na Slovensku. Poděkujme jim, že bojovali za katolickou víru na našem území, za jejich mučednictví, odvahu a oddanost Bohu.
Dne 8. září slavíme svátek Narození Panny Marie. Oslavme s naší Matkou Marií tento sváteční den návštěvou chrámu a poděkováním jí za lásku a mocné orodování v nebi.
Dne 10. září je svátek svatého Mikuláše z Tolentýna. Tento mnich je znám svým přísným pokáním a bičováním. Měl vidění duší v očistci a neustále prosil, aby se za tyto ubohé duše hodně modlilo. Církev ho jmenovala patronem duší v očistci.
Dne 12. září slavíme svátek jména Panny Marie. Uctěme si naši Matku Marii modlitbou růžence, nebo jakoukoli jinou modlitbou na její počest.
Dne 13. září je svátek svatého Jana Zlatoústého, který měl velký dar kázání Božího slova. Je označován za patrona kazatelů, řečníků a pomocníků při epilepsii.
14 a 15. září jsou dny zasvěcené již výše zmiňovaným svátkům Povýšení Svatého kříže a Sedmibolestné Panny Marie. V tyto dny si Církev připomíná, jak Panna Maria láskyplně a smutně kráčela křížovou cestou se svým Synem. Tím, že si připomínáme jejích sedm bolestí, si zároveň uvědomujeme, jak hluboce nám může Panna Maria porozumět a pomoci v našich bolestech. Utěšme ji a projevme jí lásku zasvěcením se jejímu Neposkvrněnému Srdci a Nejsvětějšímu Srdci jejího Syna Ježíše Krista. Během měsíce si můžete uctít Bolestnou Matku modlitbou křížové cesty, bolestného růžence nebo růžence Sedmibolestné Panny Marie.
Modlete se za někoho, kdo trpí, a darujte mu obrázek Sedmibolestné Panny Marie, čímž projevíte akt soucitu vůči dané osobě. Růženec k Sedmibolestné Panně Marii má velký význam. Během zjevení v Kibeho (Rwanda) prosila Panna Maria vizionáře, aby lidé činili pokání a neustále se modlili tento růženec.
Dne 17. září si připomínáme svátek svaté Hildegardy z Bingenu. Tato mystička a bylinkářka žila ve 12 století. Je patronkou přírodovědců a jazykovědců.
Dne 18. září slavíme svátek svatého Josefa Kupertinského. Studenti ho mohou během celého školního roku prosit o pomoc, jelikož je patronem studentů a pomocník při zkouškách.
Dne 21. září si v církevním kalendáři připomínáme svátek apoštola Matouše. Často se zapomíná na jeho velkolepý čin, který uskutečnil kvůli Kristu. Tento apoštol zanechal všechno své bohatství a moc a rozhodl se následovat Ježíše. Prosme svatého Matouše, aby i nás naučil následovat Krista a zanechat tíhu hříchu ve svátosti smíření.
Dne 23. září si připomínáme v Církvi svátek svatého Pátra Pia. Na jeho přímluvu se připisuje nespočet zázraků. Tento světec viděl od dětství Pannu Marii a byl překvapen, když se dozvěděl, že ji jiní nevidí. Všechna svá utrpení snášel s Nejsvětější Bohorodičkou. Každodenně se modlil několik růženců a považoval je za nástroj otevření nebeské brány.
Dne 26. září slavíme svátek svatého Pavla VI., který je patronem těžkých těhotenství. V modlitbě prosme za všechny trpící matky, které přijaly nový život a mají během těhotenství vážné problémy. Ať se k přímluvě Pavla VI. dějí v tento den velké zázraky i prostřednictvím našich modliteb.
Dne 27. září si Církev připomíná svátek svatého Vincenta z Pauly. Tento kněz založil mnoho kongregací a věnoval se zejména chudým a potřebným. Je patronem různých sdružení, podnikatelů, kněží, nemocnic a vězňů.
Den 29. září je svátkem svatých archandělů Michaela, Rafaela a Gabriela. Tito tři archandělé věrně slouží Bohu a pomáhají lidem na zemi. Proste svatého Michaela Archanděla o ochranu, svatého Rafaela o dar uzdravení a svatého Gabriela o sílu ohlašovat evangelium.
Dne 30. září si připomínáme svátek svatého Jeronýma. Na žádost papeže Damase I. přeložil celou Bibli do latiny. Byl vynikajícím učencem a bojoval proti různým herezím v Církvi. Je patronem studentů, učitelů, teologů a vědců. I díky tomuto světci si můžeme předsevzít, že si přečteme Písmo svaté, které je zdrojem Boží moudrosti. Ať se Boží Slovo stane srdcem každé domácnosti.
Sedmibolestná Panna Maria, patronka Slovenska, ať vás ochraňuje spolu se svatými, které si Církev připomíná v září.
Na obsah tohoto webu si FATYM nevyhrazuje žádná autorská práva! Obsah můžete dále používat, pokud není někde stanoveno jinak.
Na obsah tohoto webu si FATYM nevyhrazuje žádná autorská práva! Obsah můžete dále používat, pokud není někde stanoveno jinak. Používáme phpRS - redakční systém zdarma.